statystyki

Osoba samotnie wychowująca dziecko traci na zasiłku dla bezrobotnych

autor: Paweł Jakubczak17.09.2012, 09:12
"Osoby samotnie wychowujące dziecko nie powinny być gorzej traktowane".

"Osoby samotnie wychowujące dziecko nie powinny być gorzej traktowane".źródło: ShutterStock

Małżonek wychowujący dziecko mające nie więcej niż 15 lat ma prawo do długiego 12-miesięcznego zasiłku dla bezrobotnych. Natomiast osoba samotna w takiej samej sytuacji takiego uprawnienia już nie ma.

Reklama


Reklama


Zdaniem Przemysława Stobińskiego, radcy prawnego w CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta Spółka Komandytowa, obie grupy powinny mieć możliwość uzyskania świadczenia przez 12 miesięcy. Tak samo uważa John Abraham Godson, poseł PO, który wniósł do resortu pracy interpelację w tej sprawie. Kontrowersje wywołuje art. 73 ust. 1 pkt 2 li. c ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.). Zgodnie z nim bezrobotny może pobierać zasiłek przez 12 miesięcy (z reguły jest to 6 miesięcy). Ale pod warunkiem, iż ma na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a jego małżonek (także bezrobotny) utracił zasiłek z powodu upływu okresu jego pobierania. Jak łatwo zauważyć w tym przepisie nie ma mowy o osobach samotnie wychowujących dzieci. Tym samym, jak wskazuje poseł PO, znalazły się one poza działaniem ustawy. Urzędy pracy bowiem interpretują literalnie wyżej wymieniony przepis. Uzależniają więc uzyskanie przez małżonka zasiłku przez rok, jeśli spełni on łącznie dwa warunki – wychowuje dziecko i ma współmałżonka.

– Brak jest przesłanek, dla których wychowujący dzieci w pojedynkę mieliby być gorzej traktowani, niż ci pozostający w związku małżeńskim – tłumaczy Przemysław Stobiński.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane