statystyki

Od 2013 roku małżonkowie otrzymają nowy specjalny zasiłek opiekuńczy

autor: Michalina Topolewska10.09.2012, 07:04; Aktualizacja: 10.09.2012, 11:01
Dochody rodziny nie będą mogły przekraczać 623 zł na jednego jej członka

Dochody rodziny nie będą mogły przekraczać 623 zł na jednego jej członkaźródło: ShutterStock

Żona zajmująca się niepełnosprawnym mężem będzie mogła ubiegać się o nowe świadczenie (specjalny zasiłek opiekuńczy) przysługujące z tytułu opieki nad nim. Gmina sprawdzi jednak, czy rodzina nie osiąga zbyt wysokich dochodów.

Reklama


Reklama


Zmianę przepisów w tym zakresie przewiduje znajdująca się w Sejmie rządowa nowelizacja ustawy z 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.). Obecnie, zgodnie z art. 17 ust. 5 tej ustawy świadczenie pielęgnacyjne nie może być przyznane, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, z wyjątkiem sytuacji gdy współmałżonek ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. To oznacza, że prawo do świadczenia ma np. córka zajmująca się niepełnosprawnymi rodzicami, ale mąż opiekujący się żoną już nie.

Takiej przesłanki negatywnej nie ma natomiast w przypadku specjalnego zasiłku opiekuńczego. Jest to nowy rodzaj wsparcia, który zostanie wprowadzony od 2013 r. rządową nowelizacją i będzie przysługiwał innym niż rodzice dziecka osobom zobowiązanym do alimentacji względem niepełnosprawnego członka rodziny.

– Małżonek będzie więc mógł otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy, ale pod warunkiem że dochody rodziny nie będą przekraczać kryterium dochodowego, wynoszącego 623 zł na osobę w rodzinie – wyjaśnia Natalia Siekierka, zastępca kierownika działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Dodaje, że już w 2008 roku Trybunał Konstytucyjny (sygn. P 27/07) orzekł, że świadczenie pielęgnacyjne powinno przysługiwać małżonkom, ale gminy muszą odmawiać takim osobom składającym wnioski, właśnie dlatego że nie wykreślono z ustawy wspomnianej wcześniej negatywnej przesłanki (art. 17 ust. 5 ustawy).

– Osoby te często odwołują się do samorządowego kolegium odwoławczego i sądów administracyjnych, które zwykle orzekają na ich korzyść, powołując się na wyrok TK – potwierdza.

Warunek dotyczący niepozostawania w związku małżeńskim zostanie natomiast zachowany w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego. Jeżeli więc rodzic będzie starał się o nie na dorosłe dziecko, którego niepełnosprawność powstała, zanim ukończyło 18 lub 25 lat, jeżeli się uczyło i okaże się, że ma ono małżonka, to wsparcie nie będzie przyznane.

Etap legislacyjny

Czeka na I czytanie w Sejmie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • /\/\(2012-10-14 14:07) Odpowiedz 10

    Boze znowu jest konstruowane panstwo rencistow,juz nie dlugo nikt zdrowy nie znajadzie pracy,a moze i zostanie pozbawiony zasilku dla bezrobotnych,bo zdrowy...ma dwie rece...moze pracowac ...a jak nie pracuje to znaczy ze mu sie nie chce.zamykjane szkoly scigane matki ktore chca same wychowywac swoje dzieci a z drugiej strony kochani rencisci ktorzy nie sa zdolni do pracy ,ale to ich glownie sie zatrudnia z powodu forsy z PFRONu za inwalide IIgrupy np. 2200zl miesiecznie

  • Ann1(2012-11-19 21:21) Odpowiedz 00

    Żonie opiekującej się mężem taki zasiłek przysługiwał pomimo, że treść ustawy zdawała się małżonków z opieki tej wykluczać. W myśl ustawy i zaleceń rządu organy I instancji wydawały decyzje odmowne. Aby uzyskać świadczenie pielęgnacyjne na współmałżonka. Należało się odwoływać do SKO. W sytuacji kiedy SKO jako organ II instancji podtrzymało decyzje organu I instancji należało/należy składać skargę do WSA. Wojewódzkie Sądy Administracyjne przyznawały i przyznają świadczenie współmałżonkowi wiążąc ostatecznie swoim niezawisłym wyrokiem decyzje organów administracyjnych - czyli nakazywały przyznanie tego świadczenia. Dla zainteresowanych dodam, że WSA przyznają świadczenie pielęgnacyjne w oparciu o wyroki NSA i WSA (liczne już ich własne) bazujące na wyrokach TK> Trybunał Konstytucyjny wyjaśnił już wystarczająco zasady Kodeksu rodzinnego, z którego wynika niezbicie obowiązek alimentacji wzajemnej pomiędzy małżonkami. TK zauważył również, że pominięcie małżonków jako grypy uprawnionej do opieki uwłacza w przepisy ustawy zasadniczej zwanej Konstytucją RP. Wszystko to jest zapisane w wyrokach przyznających małżonkom to świadczenie. Wyroków należy szukać w internetowej bazie orzeczeń NSA. Nie słuchajcie wyjaśnień zastraszonych pismami rządowców bezmyślnych urzędników - im przedstawiciele rządu nakazali odmawiać tych świadczeń małżonkom pomimo konstytucyjnej ochrony rodziny – za to tez wypłaca się im premie. „Człowiek – człowiekowi zgotował ten los…”.Swoją drogą kościół jakoś też o rodzinie zapomniał... teraz zaś milczy w sprawie tych których wspierać powinien... Ja dostałam świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad niepełnosprawnym mężem już kilka lat temu. Świadczenie przyznał mi Wojewódzki Sąd Administracyjny. Świadczenie to jest mi wypłacane. Życzę uporu i konsekwencji w tej poniżającej godność walce.

  • acik(2013-09-08 08:17) Odpowiedz 00

    a nasz rząd nie paczy dobra swojego ludu tylko siebie szkoda słów

  • acik(2013-09-08 08:15) Odpowiedz 00

    nie kazdy pije piwo co ma dzieci człowiek człowiekowi nie jest rowny a 153 zł zasilku jest mało nie starcza na wszystkie leki i rechabilitacje

  • niepelnosprawna(2013-08-07 17:46) Odpowiedz 00

    Masakra ja jestem niepełnosprawna pracuje w domu zarabiam najniższą krajową i mój mąż już nie dostanie na mnie zasiłku choc musi siedzieć w domu bo mam zanik mięśni i jedynie co mogę posiedzieć przy kompie. dalej będziemy klepiać biedę!!!

  • Danuta(2013-04-14 19:08) Odpowiedz 00

    nadal powinno być świadczenie pielęgnacyjne dla wszystkich,szok że niepełnosprawnemu odbiera się opiekę,a opiekunowi marne pieniądze.Opiekunom po 50roku życia niepowinno się odbierać świadczeń pielęgnacyjnych,ani specjalnych zasiłków pielęgnacyjnych,wprzypadkach ożeczeń lekarskich na czas nieokreslony,to jest bardzo przykra sytuacja,ani zdrowia ani opieki,anłodzii pieniędzy do przeżycia,ani zatrudnienia,młodzi to do pracy,szkoły powinni zrozumiane,z1000zł netto dochód na osobę anie 623zł,najlepiej bez warunku dochodowego,władzo,żle rządzisz,żyjesz w luksusach z ludzkich podatków,to nie traktuj ich jak zwierzaków,nie bądż potworem,ludowi odbieracie a sobie dokładacie,nie da się już tak dalej żyć,władza powinna być odpowiedzialna,nikogo nie zostawiać bez pomocy wystarczającej do życia,miało być lepiej,ale komu,władzy,dla ludzi niewolnictwo i bezrobocie,podwyżki kosztów utrzymania,nie do wytrzymania,to bestialstwo,,tak śię po ludzku nie godzi,sobie tak wszystko możecie,ludziom nic,wszystko pozabierac,wykończyć głodem,psychicznie i do smierci robić starym słabym,chorym,choć bezrobocie,zasiłki marne i krótkie,to nienormalne nielogiczne chaos,jak tak może człowiek człowiekowi robić,polak polakowi,to anarchia a nie demokracja,dawniej bezrobocia nie było,nie było takich bogaczy,był spokój,nadzieja do życia jak kto chciał,ustrój zmieniliście dla swoich luksusów,dla ludu obiecanki niespełnione,tylko gożej,ciągle niema,lud się nie liczy,jest wykorzystywany takie dzieje są nieodpowiedzialne,patologiczne,godne potępienia,ludzie to nie zwierzęta.władzo nie bądż potworem,dbaj o wszystkich,bądż sprawiedliwa,uczciwa,odpowiedzialna,nie wszystko tylko sobie i bogaczom.miejcie serce,wieki nich nie żyje,bądżcie ludżmi Boga,a nie bogaczami kosztem ludu za wszelką cenę,nie do celu po trupach,nie tędy droga do szczęścia,powodzenia szacunku,miłości godności bycia człowiekiem poprostu.

    l

  • grażyna(2013-01-28 09:16) Odpowiedz 00

    mam męża po ciężkim udarze mózgu ,posiada orzeczenie o niepełnosprawności,jest całkowicie niezdolny do samodzielnej egzystencji,mamy dwie nastoletnie córki 14 i 17 lat przepracował w policji 25 lat ma 28oozł emerytury z czego prawie połowa idzie na spłatę kredytu mieszkaniowego.leki bieżące rachunki to kolejne wydatki.przez te 25 lat pracy nie był ani raz na zwolnieniu lekarskim.te 520zł to dla nas ratunek.podejmując przezemnie pracę musiałabym zatrudni opiekę na 10 godz.pytam kto przyjdzie za 520zł 6 dni w tyg.dlaczego mam cierpie tylko dlatego że kiedyś nie przepijaliśmy wypłaty ale budowaliśmy dom.co to za kraj gdzie nie warto zyc uczciwie,czy ktoś jest w stanie przewidziec chorobę?

  • grażyna(2013-01-28 09:41) Odpowiedz 00

    czy rząd wie jak się opiekuje osobą po tak ciężkim udarze gdzie został uszkodzony mózg,pień mózgu i móżdżek.kto obcy będzie się opiekował przez 10 godz na dobę przez 6dni w tyg.,za te 520złmiesięcznie kiedy ja będę zmuszona iśc do pracy.złodziei podobno się zamyka w więzieniach,a to co robi rząd z nami to nie złodziejstwo?dlaczego jesteśmy okradani nie tylko z pieniędzy ale również z godności i wszystko to niby w świetle prawa,ale jakiego prawa? bo to prawo nie dla obywatela.

  • opiekun(2013-02-22 18:52) Odpowiedz 00

    Michalina Topolewska (autorka artykułu) proszona jest po raz wtóry o DOUCZENIE się, zanim spłodzi artykuł, cytuję:
    "Takiej przesłanki negatywnej nie ma natomiast w przypadku specjalnego zasiłku opiekuńczego. Jest to nowy rodzaj wsparcia, który zostanie wprowadzony od 2013 r. rządową nowelizacją i będzie przysługiwał innym niż rodzice dziecka osobom zobowiązanym do alimentacji względem niepełnosprawnego członka rodziny".
    Rodzice dziecka mają prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego. Kiedy? W każdym przypadku, kiedy dziecko nabyło niepełnosprawność po 25 roku życia. Pani wpisy to kpina ze znajomości litery tej ustawy.

  • aneta(2013-03-24 17:47) Odpowiedz 00

    to chamstwo w panstwie i niby jestesmy w Unii Europejskiej zenada moj syn nie moze sie uczyc ani pracowac nie ma renty bo zus go uzdrowil i zabrali mu stopien staly nie mam na leki ani na leczenie nie ma nawet ubezpieczenia .To chamsywo co robi ten rzad

  • olga(2013-01-10 22:31) Odpowiedz 00

    do ANN1
    otrzymałam świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad mężem decyzją SKO na czas nieokreślony!!!Dlaczego w świetle nowej ustawy będę pozbawiona tego świadczenia ( poprzez jakieś wygaszenie prawa) -jak to się ma do zasady zaufania obywateli do państwa!!!Wprowadzenie kryterium dochodowego pozbawi mnie środków do życia i pozostanę na utrzymaniu niepełnosprawnego męża, sama chorujac na cukrzycę!!!

  • ap(2013-01-07 08:11) Odpowiedz 00

    nieprawda nie moze maż na żone

  • Ann1(2012-11-19 21:28) Odpowiedz 00

    "Warunek dotyczący niepozostawania w związku małżeńskim zostanie natomiast zachowany w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego. Jeżeli więc rodzic będzie starał się o nie na dorosłe dziecko, którego niepełnosprawność powstała, zanim ukończyło 18 lub 25 lat, jeżeli się uczyło i okaże się, że ma ono małżonka, to wsparcie nie będzie przyznane"

    Oznacza to tyle, że świadczenie to ma zostać przyznane nie rodzicom ale w pierwszej kolejności małżonkowi osoby niepełnosprawnej ponieważ, małżonek poprzez zawarcie związku małżeńskiego i rodziny jest zobowiązany jako pierwszy w kolejności (przed rodzicami) do alimentowania osoby niepełnosprawnej z która zawarł małżeństwo.

    Żonie opiekującej się mężem taki zasiłek przysługiwał pomimo, że treść ustawy zdawała się małżonków z opieki tej wykluczać. W myśl ustawy i zaleceń rządu organy I instancji wydawały decyzje odmowne. Aby uzyskać świadczenie pielęgnacyjne na współmałżonka należało i należy się odwoływać do SKO. W sytuacji kiedy SKO jako organ II instancji podtrzymało decyzje organu I instancji należało/należy składać skargę do WSA. Wojewódzkie Sądy Administracyjne przyznawały i przyznają świadczenie współmałżonkowi wiążąc ostatecznie swoim niezawisłym wyrokiem decyzje organów administracyjnych - czyli nakazywały przyznanie tego świadczenia. Dla zainteresowanych dodam, że WSA przyznają świadczenie pielęgnacyjne w oparciu o wyroki NSA i WSA (liczne już ich własne) bazujące na wyrokach TK. Trybunał Konstytucyjny wyjaśnił już wystarczająco zasady Kodeksu rodzinnego, z którego wynika niezbicie obowiązek alimentacji wzajemnej pomiędzy małżonkami. TK zauważył również, że pominięcie małżonków jako grypy uprawnionej do opieki uwłacza w przepisy ustawy zasadniczej zwanej Konstytucją RP. Wszystko to jest zapisane w wyrokach przyznających małżonkom to świadczenie. Wyroków należy szukać w internetowej bazie orzeczeń NSA. Nie słuchajcie wyjaśnień zastraszonych pismami rządowców bezmyślnych urzędników - im przedstawiciele rządu nakazali odmawiać tych świadczeń małżonkom pomimo konstytucyjnej ochrony rodziny – za to tez wypłaca się im premie. „Człowiek – człowiekowi zgotował ten los…”.Swoją drogą kościół jakoś też o rodzinie zapomniał... teraz zaś milczy w sprawie tych których wspierać powinien... Ja dostałam świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad niepełnosprawnym mężem już kilka lat temu. Świadczenie przyznał mi Wojewódzki Sąd Administracyjny. Świadczenie to jest mi wypłacane. Życzę uporu i konsekwencji w tej poniżającej godność walce.

  • ewa(2012-09-10 12:22) Odpowiedz 00

    wy by.dlaki 623 zł na osobę,gdy ktoś jest cięzko chory i wymaga specjalistycznego leczenia to szczyt wszystkiego-same leki kosztują 400 zl

  • EMERYT NIEPEL(2012-09-10 15:39) Odpowiedz 00

    BANDA ZŁODZIEJOW KRYTERIUM DOCHODOWE TO DRANSTWO

  • itd(2012-09-20 08:36) Odpowiedz 00

    Idzmy RZAEM NA CZERWONĄ HOŁOTĘ.WYBUCZEĆ I WYGWIZDAĆ.

  • ssss(2012-09-19 10:18) Odpowiedz 00

    To szczyt wszystkiego, niech sami żyją i kupują pampersy i leki za 520 zł.
    żenujące jest to że nikt z naszego Państwa się tym nie przejmuje, jaki będzie los tych rodzin, co z nimi będzie.

  • ola(2012-10-01 18:17) Odpowiedz 00

    PIS też poparł to kryterium dochodowe na ostatnim posiedzeniu sejmu!!!

  • K(2012-09-12 19:51) Odpowiedz 00

    do6kasia chyba wiesz... 7gość nie bądź śmieszna bo od zachwalania getina to robi mi się niedobrze! Te kwoty to brutto czy netto? 5dziadek to świadczenie ma być na osobę niepełnosprawną i naprawdę jest żenujący próg bo jeśli są tylko we dwoje to nigdy nie dostaną i zgadzam się ,że to eutanazja!

  • POLAK(2012-09-12 12:01) Odpowiedz 00

    NIE NARZEKAĆ, A DZIAŁAĆ- 29 WRZEŚNIA (sobota) PROTEST W WARSZAWIE- PRZYJŻ !!!