statystyki

Rząd wprowadził nowe świadczenie - specjalny zasiłek opiekuńczy

28.08.2012, 13:53; Aktualizacja: 28.08.2012, 14:01
 • Wyślij
 • Drukuj

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej. Przepisy zawarte w projekcie nowelizacji ustawy racjonalizują zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego i wprowadzają nowe świadczenie – specjalny zasiłek opiekuńczy.

Obecnie katalog osób, które mogą ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne na podstawie ustawy z 2003 r., jest dość szeroki. Dlatego od stycznia 2010 r. liczba osób ubiegających się o to świadczenie gwałtownie wzrosła, co wynikało także ze zniesienia kryterium dochodowego warunkującego prawo do jego przyznania. Ze statystyk wynika, że wśród osób, które uzyskały prawo do świadczenia, aż 83 proc. stanowią osoby inne niż rodzice dzieci niepełnosprawnych. W tej liczbie znaczną część stanowią osoby nadużywające pomocy finansowej ze strony państwa.

Znowelizowane przepisy miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. Na ich podstawie uprawnionymi do świadczenia pielęgnacyjnego będą: rodzice (matka lub ojciec), opiekunowie faktyczni dziecka (osoby opiekujące się dzieckiem, które wystąpiły do sądu o jego przysposobienie) oraz osoby będące rodzinami zastępczymi spokrewnionymi, a także inne osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny (z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności). Osoby te będą mogły ubiegać o świadczenie pielęgnacyjne, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała przed ukończeniem 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole (lub szkole wyższej), jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia. 

Zdecydowano, że osobom dotychczas otrzymującym świadczenie pielęgnacyjne zostanie zachowane prawo do niego przez 6 miesięcy (od 1 stycznia 2013 r.
do 31 czerwca 2013 r.). Wysokość tego świadczenia będzie wynosić 520 zł (dodatkowo, w tym okresie, osobom spełniającym warunki do świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie nowych przepisów będzie przysługiwać dodatek do niego w wysokości 100 zł miesięcznie, co wynika z kontynuacji programu rządowego).
Od 1 lipca 2013 r. świadczenie pielęgnacyjne będzie wypłacane już tylko osobom uprawnionym do niego na podstawie nowych przepisów (w wysokości 620 zł miesięcznie - bez względu na dochody rodziny). Ma ono zrekompensować opiekunowi osoby niepełnosprawnej wymagającej opieki uszczerbek w budżecie rodziny spowodowany rezygnacją z zatrudnienia, a także umożliwić właściwe sprawowanie opieki oraz zagwarantować mu kontynuację ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.

Specjalny zasiłek opiekuńczy

Założono również wprowadzenie do systemu świadczeń rodzinnych, nowego świadczenia - specjalnego zasiłku opiekuńczego. Będzie on wynosił 520 zł miesięcznie. Otrzymywać go będą osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny i które zrezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad członkiem rodziny legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności. 

Taki zasiłek będzie uzależniony od kryterium dochodowego. Ma przysługiwać, gdy łączny dochód dwóch rodzin: rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki – w przeliczeniu na osobę – nie przekroczy obowiązującego kryterium dochodowego dla osób otrzymujących świadczenia rodzinne. Obecnie kryterium takie w rodzinie wychowującej dziecko niepełnosprawne wynosi 583 zł, od listopada 2012 r. kwota ta będzie wyższa (przewiduje się 623 zł). Przy ustalaniu prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego obowiązkowe będzie przeprowadzanie wywiadu środowiskowego. 

Osoby sprawujące opiekę nie będą miały prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego, gdy m.in. mają one ustalone prawo do: emerytury, renty, renty rodzinnej, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.

 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Informacja prasowa

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 85

 • 1: gaba z IP: 109.196.226.* (2013-10-04 22:19)

  delikatnie mwic chore pa}stwo wic jak chore pa}stwo ma pomc chorzm i im opieknom skoro jest same chore,!Wiksyođ sie wstzdyi ya nasy kraj wstzd i cha}ba gdzbz ludyie mieli moyliwođ opusycyenia tego kraju yostaa bz nie licynođ ludnođci co yresyt yroyumiae!

 • 2: Janina Hodura-Przemyk z IP: 188.146.117.* (2013-10-02 17:18)

  Ten rząd naprawdę jest chory, jawnie łamie prawo. Dlaczego jak świadczenie zostało przyznane na stałe zostaje odebrane. To jakieś daleko idące nieporozumienie. Mam 56 lat zmuszona byłam zwolnić się z pracy z dnia na dzień i zająć się chorym mężem. Nic mi nie przysługuje po 36 latach pracy. Czy to jest sprawiedliwe .Boże widzisz a nie grzmisz. Pozdrawiam zdrowy rząd i ich zdrowych najbliższych.

 • 3: mama z IP: 178.56.222.* (2013-08-09 18:17)

  witam ma 6 letniego syna z niepelnosprawnoscia od urodzenia niema lewej nerki gdyż usunięto mu bo miał torbielowatość już włonie mamy czyli u mnie ma wade serca ubytek miedzy komorowy ma turbulecje i bezdech w Inowrocławiu mas odzucono jaki w bydgosczy potem sad miałam biegłego sadowego ozekl ze nie potrzeba mu mojej całodobowej opieki wiec pytam co 6 latek hory ma decydować sam o sobie ja 18 latek to hore szok

 • 4: nie internetowa z IP: 31.175.186.* (2013-05-27 09:49)

  Popieram wszystkich którzy się tutaj wypowiedzieli .Ja pisałam do rzecznika praw obywatelskich i cóż nawet to nie nie pomogło .Żadna konstytucja tutaj nie działa teraz tylko trzeba poszukać takiego co uleczy naszych chorych , ministra nie będziemy prosić bo śmierć przyśle .

 • 5: opiekun i mąż z IP: 164.127.176.* (2013-04-20 14:20)

  Ponownie witam wszystkich. Dobre wiadomości.19.0 4.2013 udzieliłem wywiadu w sprawie odebrabnia nam pieniędzy dla tv TVN24 Będzie on emitowany w Poniedziałek o 17tej 15Scie w TTV w programie Blisko Ludzi Program będzie można zobaczyć też na internecie po emisji.
  Pozdrawiam
  opiekun Marcin

 • 6: opiekun Marcin z IP: 164.127.244.* (2013-04-10 22:08)

  podaje nowego bloga poprzedni nam zamknęli.

  Zapraszamy wszystkich opiekunów na naszą stronę gdzie udzielamy informacji na tematy dotyczące opiekunów osób niepełnosprawnych. Można tu pobrać gotowe wnioski do składania w urzędach jak też zjednoczyć się i walczyć o nasze prawa.
  Tel.kontakt .505487355


  http://wykluczeniopiekunowie.blog.pl/

 • 7: opiekun i mąż z IP: 164.127.87.* (2013-04-08 17:43)

  Zapraszamy wszystkich na bloga, zaczynamy aktywne działanie w naszej sprawie

  http://wykluczeniopiekunowie.blogspot.com/

 • 8: oli z IP: 83.22.149.* (2013-03-27 21:26)

  Jak to czytam o tych biedulach niepełnosprawnych to mam przed oczami tego chudego WARCHOŁA t u s k A Pozabierać ludziom wszystko.Fotoradary/pawulon/dożywotnia praca/67.A najwiecej ******* mnie to ile mają na ytm doprzodu.Złodzeje.ALE ZANIEDŁUGO ICH ROZLICZYMY.To nie POLSKA Wstydze sie za ten kraj co żądzi nim biber-ŻYD...P.za błędy..

 • 9: opiekun i mąż z IP: 109.243.71.* (2013-03-22 22:08)

  Opiekunowie sprawują całodobową opiekę nad niepełnosprawnymi osobami w rodzinie często do końca ich życia otrzymując za to od Rządu 520zł,które teraz będą im odebrane gdyż przekraczają kryterium dochodowe 623 zł na osobę.
  Naszymi podopieczni często są osoby kalekie lub w podeszłym wieku wymagające szczególnej opieki .
  Do leżącej chorej dorosłej osoby często nie wystarcza jeden opiekun. Do samej toalety potrzebna jest często druga osoba. Często nie mamy takiej pomocy i przez samodzielne dźwiganie sami stajemy się kalekami. Bule kręgosłupa, przepukliny, ciągły stres i zmartwienie często doprowadza do poważnych chorób. Żadne z nas nie ma serca oddać naszych bliskich do domów opieki które są dawno przepełnione a koszty jednej osoby w domu opieki to od 3000 do 4000zł.Jesteśmy najtańszą siłą roboczą. Aby Opiekun mógł dostać 520 zł zasiłku najpierw opieka społeczna przeprowadza wywiad, sprawdza stan faktyczny osoby podopiecznej średnio co pół roku ,sprawdza dokumentacje chorobową oraz wymagane jest zaświadczenie o stanie pacjenta.
  Dlaczego więc Rząd próbuje zrobić z nas wyłudzaczy?
  Jeżeli jakakolwiek BESTJA(bo nie jest to człowiek) wyłudzała w ten sposób pieniądze to winne są tylko kontrole .Dlaczego Rząd niszczy niewinne i słabe osoby .Prosimy wszystkich ludzi o pomoc w naszej sprawie.
  MEDJA USŁYSZCIE NAS WOŁAMY RATUNKU.
  Opiekun Marcin

 • 10: opiekun i mąż z IP: 109.243.118.* (2013-03-19 10:31)

  Witam wszystkich opiekunów osób niepełnosprawnych. W sprawie odebrania nam pieniędzy i wyznaczeniu chorego kryterium dochodowego na dzień dzisiejszy nie możemy liczyć na pomoc żadnego prawnika (ustawa uchwalona przez RZĄD).Przez ostatni miesiąc wraz z innymi opiekunami napisaliśmy listy z prośbą o pomoc do wielu WŁADZ i programów TV . Jak na razie bez odzewu. To czy pozwolimy na odebranie nam należnych pieniędzy zależy tylko od nas . Mamy wybór czekać i narzekać albo zacząć działać. Jedyna nadzieja to legalne protesty tak jak to robią rodzice osób niepełnosprawnych. Musimy walczyć o losy nasze i naszych rodzin pokazując naszą biedę i bezsilność .Sami musimy prowadzić rozmowy z Rządem .Jestem opiekunem i zarówno ja jak i moja żona oraz wszyscy ludzie ofiarujący swoje serce ,siłę ,poświęcenie dla słabych i schorowanych ludzi mamy prawo do życia i nie mam zamiaru się poddawać!!! Wszystkie osoby którym dalszy los nie jest obojętny i chcą dołączyć do opiekunów oraz zadbać o nasze dalsze losy zapraszam do przyłączenia się do nas .adres kontaktowy;
  opiekun950@wp.pl