statystyki

Rząd wprowadził nowe świadczenie - specjalny zasiłek opiekuńczy

28.08.2012, 13:53; Aktualizacja: 28.08.2012, 14:01
 • Wyślij
 • Drukuj

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej. Przepisy zawarte w projekcie nowelizacji ustawy racjonalizują zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego i wprowadzają nowe świadczenie – specjalny zasiłek opiekuńczy.

reklamareklama


Obecnie katalog osób, które mogą ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne na podstawie ustawy z 2003 r., jest dość szeroki. Dlatego od stycznia 2010 r. liczba osób ubiegających się o to świadczenie gwałtownie wzrosła, co wynikało także ze zniesienia kryterium dochodowego warunkującego prawo do jego przyznania. Ze statystyk wynika, że wśród osób, które uzyskały prawo do świadczenia, aż 83 proc. stanowią osoby inne niż rodzice dzieci niepełnosprawnych. W tej liczbie znaczną część stanowią osoby nadużywające pomocy finansowej ze strony państwa.

Znowelizowane przepisy miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. Na ich podstawie uprawnionymi do świadczenia pielęgnacyjnego będą: rodzice (matka lub ojciec), opiekunowie faktyczni dziecka (osoby opiekujące się dzieckiem, które wystąpiły do sądu o jego przysposobienie) oraz osoby będące rodzinami zastępczymi spokrewnionymi, a także inne osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny (z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności). Osoby te będą mogły ubiegać o świadczenie pielęgnacyjne, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała przed ukończeniem 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole (lub szkole wyższej), jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia. 

Zdecydowano, że osobom dotychczas otrzymującym świadczenie pielęgnacyjne zostanie zachowane prawo do niego przez 6 miesięcy (od 1 stycznia 2013 r.
do 31 czerwca 2013 r.). Wysokość tego świadczenia będzie wynosić 520 zł (dodatkowo, w tym okresie, osobom spełniającym warunki do świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie nowych przepisów będzie przysługiwać dodatek do niego w wysokości 100 zł miesięcznie, co wynika z kontynuacji programu rządowego).
Od 1 lipca 2013 r. świadczenie pielęgnacyjne będzie wypłacane już tylko osobom uprawnionym do niego na podstawie nowych przepisów (w wysokości 620 zł miesięcznie - bez względu na dochody rodziny). Ma ono zrekompensować opiekunowi osoby niepełnosprawnej wymagającej opieki uszczerbek w budżecie rodziny spowodowany rezygnacją z zatrudnienia, a także umożliwić właściwe sprawowanie opieki oraz zagwarantować mu kontynuację ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.

Specjalny zasiłek opiekuńczy

Założono również wprowadzenie do systemu świadczeń rodzinnych, nowego świadczenia - specjalnego zasiłku opiekuńczego. Będzie on wynosił 520 zł miesięcznie. Otrzymywać go będą osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny i które zrezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad członkiem rodziny legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności. 

Taki zasiłek będzie uzależniony od kryterium dochodowego. Ma przysługiwać, gdy łączny dochód dwóch rodzin: rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki – w przeliczeniu na osobę – nie przekroczy obowiązującego kryterium dochodowego dla osób otrzymujących świadczenia rodzinne. Obecnie kryterium takie w rodzinie wychowującej dziecko niepełnosprawne wynosi 583 zł, od listopada 2012 r. kwota ta będzie wyższa (przewiduje się 623 zł). Przy ustalaniu prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego obowiązkowe będzie przeprowadzanie wywiadu środowiskowego. 

Osoby sprawujące opiekę nie będą miały prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego, gdy m.in. mają one ustalone prawo do: emerytury, renty, renty rodzinnej, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Informacja prasowa

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 85

 • 1: dorżnąc watachę z IP: 178.42.111.* (2012-08-28 14:11)

  "..od stycznia 2010 r. liczba osób ubiegających się o to świadczenie gwałtownie wzrosła, ..."- - czyżby pospólstow biedniało? -

  ustawowo ograniczyć liczbę biedy i znów będziemy " zieloną wyspą " !!!

 • 2: żyjący z dnia na dzień gorzej - dszięki Tusk z IP: 79.189.54.* (2012-08-28 14:16)

  Co za kraj, niech Tusk i przydupasy udadzą sie na Zachód i zobaczą jak tam żyja ludzie, zasiłek rodzinny przysługuje w Polsce jak dochód brutto wynosi ponad 500 zł na osobę a wysokośc zasiłku 50 zł. - kompromiktacja rządu i misnistra pracy i "polityki socjalnej"

 • 3: xena z IP: 78.154.71.* (2012-08-28 14:52)

  Brak mi słów. Obym do 01.07.2013 roku wykończyła się psychicznie z dwojgiem leżących. Zdechnę i nie będzie mnie już obchodziło nic, co w tym naszym popapranym kraju się wyprawia. Gdzie do Mopsu podjeżdżają "samotne mamy" samochodami odpicowane jak stróż w boże ciało po pieniądze na tipsy i fryzjera. Nie będę musiała oglądać pijaków stojących po zasiłek stały (od listopada wyższy niż świadczenie pielęgnacyjne) nie będę musiała już o nic się martwić...Życzę POsłom, aby przeżyli to co ja, w tym wieku co ja, z takim budżetem co ja posiadam. Aby musieli na co dzień oglądać pieluchy, dźwigać 80 i 94 kg,karmić,myć, ubierać z kryterium dochodowym...

 • 4: czesio . z IP: 81.190.184.* (2012-08-28 16:43)

  Lepiej rząd by tak zaczoł myśleć nad tym by podnieść kase ludziom ktuży
  wychowują dzieci niepełnosprawne lub mają na utrzymaniu kogoś z rodziny niepełnosprawnego a nie wymyślają nowe nazwy komu to potrzebne jak nie ma za co żyć .
  A premier z rządem wymyślają nowe nazwy to niech wymyślą nową nazwe na polska dziki kraj

 • 5: Małgośka45 z IP: 83.5.136.* (2012-08-28 18:09)

  Z nerwów chyba źle czytam czyli co mi jako żonie chorego psychicznie ubezwłasnowolnionego Nic O sie będzie należało a co z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego !

 • 6: gg z IP: 89.68.96.* (2012-08-28 18:34)

  ten zasiłek to pewnie na ocięzały umysłowo elektorat PO.

 • 7: Xena z IP: 78.154.71.* (2012-08-28 18:40)

  Jak widać Trybunał to się nadaje do pchania karuzeli.
  Zmiana nazwy świadczenia...i kolejka do domu opieki, gdzie chorych wykończą i zaoszczędzą na emeryturach i rentach. Opiekunowie out za granice, i obniży się bezrobocie w kraju i będzie Zielona Wyspa. Zostaną tylko rodziny z ilością dzieci +7 sztuk oczywiście na rodzinnym (te matki to maja siłę stać z dzieckiem na biodrze w kolejce w mopsie :) ) a ojcowie wielodzietnych będą pracować za najniższą krajową

 • 8: Xena z IP: 78.154.71.* (2012-08-28 18:51)

  Nie wiem czy Trybunał coś z tym zdziała.
  Zmiana nazwy świadczenia, a w rezultacie kolejka do domu opieki, gdzie niepełnosprawnego wykończą. Opiekunowie wyjadą za granice za chlebem i normalnym życiem. Zmniejszy się bezrobocie i będzie super! W Polsce zostaną rodziny +7 sztuk dzieci wzwyż, matki będą stały w kolejce w mopsie z dzieckiem na biodrze po rodzinne, a ojcowie będą pracować za najniższą krajową po 12h. Świetnie się w Polsce szykuje. Sporo osób popełni samobójstwo, kilkoro pozbędzie się niechcianego bagażu (chora babcia). Zyska kościół na pogrzebach i firmy pogrzebowe. I biznes się kręci :)

  żarcik groteskowy nam się w Polsce szykuje. Opiekunowie niepełnosprawnych członków rodziny. Trzymajmy się razem! nie pozwólmy aby nas psychicznie wykończyli!

 • 9: herg z IP: 77.252.157.* (2012-08-28 20:41)

  te żenująco niskie kwoty to upokorzenie dla tych biednych ludzi !!! zobaczcie jak jest na zachodzie !!!

 • 10: uuf z IP: 77.252.157.* (2012-08-28 20:43)

  te niskie kwoty to kpina z ludzi , na tak wysokie ceny !!!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama