statystyki

Rząd wprowadził nowe świadczenie - specjalny zasiłek opiekuńczy

28.08.2012, 13:53; Aktualizacja: 28.08.2012, 14:01

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej. Przepisy zawarte w projekcie nowelizacji ustawy racjonalizują zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego i wprowadzają nowe świadczenie – specjalny zasiłek opiekuńczy.

reklama


reklama


Obecnie katalog osób, które mogą ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne na podstawie ustawy z 2003 r., jest dość szeroki. Dlatego od stycznia 2010 r. liczba osób ubiegających się o to świadczenie gwałtownie wzrosła, co wynikało także ze zniesienia kryterium dochodowego warunkującego prawo do jego przyznania. Ze statystyk wynika, że wśród osób, które uzyskały prawo do świadczenia, aż 83 proc. stanowią osoby inne niż rodzice dzieci niepełnosprawnych. W tej liczbie znaczną część stanowią osoby nadużywające pomocy finansowej ze strony państwa.

Znowelizowane przepisy miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. Na ich podstawie uprawnionymi do świadczenia pielęgnacyjnego będą: rodzice (matka lub ojciec), opiekunowie faktyczni dziecka (osoby opiekujące się dzieckiem, które wystąpiły do sądu o jego przysposobienie) oraz osoby będące rodzinami zastępczymi spokrewnionymi, a także inne osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny (z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności). Osoby te będą mogły ubiegać o świadczenie pielęgnacyjne, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała przed ukończeniem 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole (lub szkole wyższej), jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia. 

Zdecydowano, że osobom dotychczas otrzymującym świadczenie pielęgnacyjne zostanie zachowane prawo do niego przez 6 miesięcy (od 1 stycznia 2013 r.
do 31 czerwca 2013 r.). Wysokość tego świadczenia będzie wynosić 520 zł (dodatkowo, w tym okresie, osobom spełniającym warunki do świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie nowych przepisów będzie przysługiwać dodatek do niego w wysokości 100 zł miesięcznie, co wynika z kontynuacji programu rządowego).
Od 1 lipca 2013 r. świadczenie pielęgnacyjne będzie wypłacane już tylko osobom uprawnionym do niego na podstawie nowych przepisów (w wysokości 620 zł miesięcznie - bez względu na dochody rodziny). Ma ono zrekompensować opiekunowi osoby niepełnosprawnej wymagającej opieki uszczerbek w budżecie rodziny spowodowany rezygnacją z zatrudnienia, a także umożliwić właściwe sprawowanie opieki oraz zagwarantować mu kontynuację ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.

Specjalny zasiłek opiekuńczy

Założono również wprowadzenie do systemu świadczeń rodzinnych, nowego świadczenia - specjalnego zasiłku opiekuńczego. Będzie on wynosił 520 zł miesięcznie. Otrzymywać go będą osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny i które zrezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad członkiem rodziny legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności. 

Taki zasiłek będzie uzależniony od kryterium dochodowego. Ma przysługiwać, gdy łączny dochód dwóch rodzin: rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki – w przeliczeniu na osobę – nie przekroczy obowiązującego kryterium dochodowego dla osób otrzymujących świadczenia rodzinne. Obecnie kryterium takie w rodzinie wychowującej dziecko niepełnosprawne wynosi 583 zł, od listopada 2012 r. kwota ta będzie wyższa (przewiduje się 623 zł). Przy ustalaniu prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego obowiązkowe będzie przeprowadzanie wywiadu środowiskowego. 

Osoby sprawujące opiekę nie będą miały prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego, gdy m.in. mają one ustalone prawo do: emerytury, renty, renty rodzinnej, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.

reklama


Źródło:Informacja prasowa

Polecane

  • Barbara(2012-09-10 10:32) Odpowiedz 00

    Tak to prawda,co napisane jest na forum byłam w Holandii osoba żyjąca z świadczenia socjalnegożyje lepiej niz emeryt po przproacowanych 40 latach pracy i iutrzymujący się za 1800zł (samotny i płacą i żyjąc za to ),a unas zakrada się do domów patologia!

  • ciapek(2013-01-01 15:12) Odpowiedz 00

    niech pan tusk sobie przypomni co obiecywał 620zł dla wszystkich a teraz tak z mopsu beda wysyłac pisma o wstrzymaniu swiadczenia pielegnacyjnego potem kolejki do mopsu nowe wnioski trzeba bedzie skladac bedą liczyć dochody rodziny opiekujacej sie niepelnosprawnym dochodyniepełnosprawnego i jej rodziny jak oni tą będą liczyć czy te nędzne 520zł też będą wliczac do dochodówitd biurokracja rośnie masa papieru pojdzie itd a wystarczyło by wywiad środowiskowy przeprowadzic rzetelnie brawo panie tusk szkoda mi słow na ten temat pisać polska to piękny kraj

  • asia(2012-10-11 15:24) Odpowiedz 00

    ja musialam zrezygnowac z pracy opiekuje sie mezem ma znaczny stopien niepelnosprawnosci wymaga opieki drugiej osoby i szok bo zonie nic sie nie nalezy

  • 1111(2012-12-19 14:37) Odpowiedz 00

    Życzę tym wszystkim,którzy wymyślili zasiłek- na takich warunkach,żeby ich dzieci i wnuki musiały korzystać z tych zasiłków.
    Będę się mocno o to modlić. Wszystko śię kołem toczy!

  • Dorota(2012-12-12 09:30) Odpowiedz 00

    niech panstwo nie zdziwi sie jak opiekunowie swoich bliskich beda oddawac pod opieke państwa.ja opiekuje sie corym mezem po udarze i jak zabiorą mi swiadczenie to z czego ja mam żyć a za co kupic leki .ja moge podjac prace ale wtedy musicie zapewnic męzowi opieke.

  • BASIA(2012-12-27 15:19) Odpowiedz 00

    TO JEST KPINA !!!.OPIEKUJĘ SIĘ BRATEM PO ZŁAMANIU KRĘGOSŁUPA ,SPARALIŻOWANY OD GŁOWY W DÓŁ PO WYPADKU W WOJSKU NIE RUSZ RĘKOMA ANI NOGAMI:TRZEBA GO UMYĆ,NAKARMIĆ, PRZEWRACAĆ A SWOJA RENTĘ WYDAJE NA LEKI I ŚRODKI PRZECIWODLEŻYNOWE A JA ZA CO MAM ZYĆ I Z CZEGO SOBIE OPŁACAĆ SKŁADKI ( MÓJ BRAT POTRZEBUJE OPIEKI 24 NA DOBĘ):,MAM 40 LAT I DOSYĆ TEGO KRAJU .TO CO NAM FUNDUJE NASZ RZĄD JUŻ NAPRAWDĘ NIE JEST DO PRZYJĘCIA .TO JEST CHORE CI LUDZIE CHYBA NIE WIDZĄ CO CZYNIĄ.

  • mama(2013-01-01 20:33) Odpowiedz 00

    zasrana władzo!!!pobudka!!! zniszczycie nas palanty

  • mama(2013-01-01 20:32) Odpowiedz 00

    te dupki nawet zasiłki pozabierają...skur,,,wysyński rząd...i jak rehabilitować dziecko za 153 zł miesięcznie???

  • ciapek(2013-01-01 15:17) Odpowiedz 00

    przepraszam że się powtórzyłem bo myślałem że kometarz nie poszedł

  • ciapek(2013-01-01 15:04) Odpowiedz 00

    teraz mops bedzie wysyłał pisma o wstrzymaniu świadczenia pielegnacyjnego potem kolejka do mopsu skladanie wnioskow liczenie dochodów rodziny opiekujacej sie i osoby i jej rodziny która sie opiekuje jak oni to beda liczyć itd tylko masa biurokracji papierów zamieszania brawo panie tusk

  • lil(2012-10-13 00:00) Odpowiedz 00

    To skandal!!Niech ten poje...ny rząd zaopiekuje moją niepełnosprawną mamą .Mam dośc tego .Brak mi słów na tych ********************* czytających ale jestem na skraju wyczerpania nerwowego z tego polskiego dobrobytu.

  • ciapek(2013-01-01 14:57) Odpowiedz 00

    tak szukają oszczedności u najbiedniejszych kpina niech pan tusk przypomni sobie co mówil na ten temat przed wyborami 620zl dla wszystkich inna sprawa że niektórzy pobieraja to świadczenie nie słusznie bo opieka jest nad niepelnosprawna osobą fikcyjna ale od czego jest wywiad środowiskowy niech z mopsu ruszą tyłki i sprawdzą to a nie mówia że wiele osób pobiera świadczenie niesłusznie i jescze ta kwota żenada brak mi słow

  • grej(2013-01-05 12:47) Odpowiedz 00

    ta urzędniczka powiedziała to z taką satysfakcją brak słów. Ale pijakom żadnych pieniędzy nie odmawiają

  • grej(2013-01-05 12:40) Odpowiedz 00

    jestem osobą niepełnoprawną od szyi w dół .Moja mama jest ubezpieczona w KRUS , i dostaje zasiłek pielęgnacyjny w kwocie 520 zł i nie wiem jak będzie w tym roku bo u nas w gminie Mały Płock urzędniczki zagroziły , że mama z dniem 1 lipca 2013 r zostanie pozbawiona tej kwoty

  • MagdalenaXYZ(2012-10-17 16:03) Odpowiedz 00

    Ja już tego nie rozumiem... Czy dzieci niepełnosprawnych emerytów też mają prawo do tego zasiłku czy nie???

  • karo(2012-09-25 11:39) Odpowiedz 00

    To świadczenie jest już tak niskie i jeszcze chca je odebrać!!!Czy ten rząd nie potrafi zrozumieć, że bliscy tez rezygnują z pracy, aby zając sie bliskimi nie tylko dziećmi!!!Chora mama czy babcia już być nie mogą???Szkoda słów!!!Rozwiązać ten rząd i tyle bo za chwile zabiorą nam wszystko!!!Tylko po to żeby sobie wielgachne premie dać!!!Niech po premii sobie odbiorą to na wiele potrzebnych rzeczy znajda się pieniądze!!!

  • Magdalena(2012-10-03 19:29) Odpowiedz 00

    Słusznie,co teraz dzieje się jest chore,takie świadczenia pobierają dzieci osób niepełnosprawnych(chociaż ci rodzice funkcjonują doskonale i żadnej pomocy nie potrzebuja) aby podreperowć swój budżet,nie opłaca im się iść za grosze do pracy.powinny powstać komisje sprawdzające rzeczywistosć opieki i wówczas przyznawać takie świadczenia.Gdy na dziecko przekroczy dochód pare groszy nie otrzyma z.rodzinnego a tu rozdają kase na lewo i prawo.Są ludzie którzy pracują za marny grosz i opiekują się rodzicami,państwo powinno nad takimi się pochylić bo tu jest trud włożony.

  • mama(2012-09-19 16:45) Odpowiedz 00

    witam jestem mama niepełnosprawnej 4 latki która zachorowała po podaniu szczepionki. przed szczepieniem nie wiedziałam nawet gdzie w moim mieście jest mops. prowadziłam działalność gospodarczą i nie potrzebowałam od nikogo pomocy chociaż jestem samotną matką. Teraz z trudem starcza mi na podstawową egzystencje. Pytam gdzie są moje pieniądze które co miesiąc były płacone do zus przez kilka dobrych lat?

  • poszkodowany(2012-09-19 17:56) Odpowiedz 00

    tusk mam 58 lat ,stopien umiarkowany i opiekuje sie osoba niepelnosp. wieku 88 lat pytam sie komu nalezy sie bardziej podwyszka osoba na zasilkach stalych czy dla ludzi ktorzy opiekuja ludzmi niepelnospr i sami sa niepelnospr jestes zwyklym bezmozgowcem

  • asia(2012-10-11 15:31) Odpowiedz 00

    masz racje Monika popieram wstyd ludzie ktorzy naprawde potrzebuja pomocy to jej nie dostaja pozdrawiam z Sosnowca asia pieknych czasow doczekalismy biedy nedzy ubostwa i tyle .