statystyki

Będą zmiany w zasadach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego

autor: Michalina Topolewska28.08.2012, 07:11; Aktualizacja: 28.08.2012, 13:52
 • Wyślij
 • Drukuj

Od przyszłego roku zaostrzone zostaną warunki otrzymania pomocy z tytułu opieki nad niesamodzielnym członkiem rodziny. Ma to zapobiegać uzyskiwaniu świadczeń pielęgnacyjnych przez fikcyjnych opiekunów.

reklamareklama


Zmianę przepisów, która to umożliwi, zawiera przyjęty dziś przez rząd projekt nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.), wprowadzający istotne modyfikacje w zakresie uprawnienia do świadczenia pielęgnacyjnego. Obecnie przysługuje ono matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu oraz innej osobie, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, pod warunkiem że rezygnują z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Rząd postanowił jednak wprowadzić zmiany w zasadach jego otrzymywania, bo w ciągu ostatnich dwóch lat liczba otrzymujących świadczenia, a co za tym idzie wydatki budżetu na ich wypłatę zaczęły gwałtownie rosnąć. Co więcej, część tych osób nie powinna otrzymywać wsparcia, bo ich opieka jest fikcyjna, a ze względu na nieostre przepisy gminy nie mogą im odmówić przyznania pieniędzy.

– Niektórzy członkowie rodziny traktują wręcz świadczenie pielęgnacyjne jako zastępcze źródło dochodu, w sytuacji gdy nie mają pracy. Następuje więc szukanie członka rodziny, np. niepełnosprawnej babci, nad którą deklarowana opieka umożliwia uzyskanie pieniędzy – tłumaczy Elwira Kochanowska-Pięciak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Nowelizacja zakłada więc, że prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, wynoszącego 620 zł miesięcznie i niezależnego od wysokości dochodów, będą mieli rodzice, opiekunowie faktyczni oraz rodzice zastępczy spokrewnieni z dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności (lub jej stopniem), o ile powstała ona do ukończenia 18 lat oraz w trakcie nauki, przy czym nie później niż do ukończenia 25 lat.

– To dobre rozwiązanie, nawiązujące do tego obowiązującego wcześniej, gdy świadczenie przysługiwało wyłącznie rodzicom – uważa Elwira Kochanowska-Pięciak.

Natomiast pozostałe osoby, które są obciążone obowiązkiem alimentacyjnym względem niepełnosprawnego członka rodziny, np. wnuki zajmujące się dziadkami i dzieci rodzicami, będą mogły ubiegać się o zupełnie nowe świadczenie – specjalny zasiłek opiekuńczy. Będzie on wynosił 520 zł miesięcznie, a prawo do niego będzie uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego wynoszącego 623 zł. Pod uwagę będzie brany łącznie dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny niepełnosprawnego.

Dodatkowo nowela, która ma wejść w życie 1 stycznia 2013 r., przewiduje przepisy przejściowe dla wszystkich osób obecnie uprawnionych do świadczenia. Okres przejściowy będzie trwał do 30 czerwca 2013 roku. Po tym dniu decyzje przyznające pomoc wygasną z mocy prawa, a opiekunowie będą musieli ponownie starać się pomoc, już według nowych przepisów.

Etap legislacyjny

Rząd przyjął

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 14

 • 1: ak z IP: 79.186.62.* (2012-08-28 10:36)

  Obok mnie mieszka chłopak nieuk , który dopuscił się przestepstwa. Udawał wariata , siedzi w takim zakładzie. Matka postarała się o rentę bez jego udziału.
  Renta to ta z całkowitą niezdolnoscią do pracy i samodzielnej egzystencji z dodatkiem pielegnacyjnym. On siedzi a ranta z dodatkiem przynosi listonosz do jej , czy męża ręki. To chore tam podatnicy go utrzymuja , a tu przychodzą pieniadze, które rodzina rozwala i za to to kupuje samochody. To nie zazdrosc, ale znam mnóstwo ludzi którzy przepracowali 40 lat i mają taka samą emeruyturę, co taki który nir przepracował w ogóle, ze zdrowymi rękami. Państwo nasze czas sie wziać za tych i zdrowych niepełnosprawnych, których wokół pełno, a ZPCHR zatrudniają "zdrowych niepełnosprawnych" , którzy zyją jak poczki w masle. Bo z kolei PFRON rozdaje pieniadze jak się da bez kontroli czy to zasadne. A orzeczenia w 90 % fikcyjne. To są prawdziewe fakty.

 • 2: cesarz z IP: 87.105.24.* (2012-08-28 15:42)

  w mojej klatce schodowej mieszka chłopak ,syn lekarki K. A.KTÓRY ĆPAŁ W SZKOLE POŻNIEJ NA STUDIACH KT€RYCH NIE UKOŃCZYŁ. I MAMUSIA PANI DOKTOR ZAŁATWIŁA SYNKOWI RENTĘ! I ZA TO NIECH SIĘ RZĄD WEŻMIE , ZA DARMOZJADÓW!!!SKANDAL!!!

 • 3: andrzej z IP: 46.113.137.* (2012-08-30 11:11)

  A jeżeli opieka nie jest fikcyjna? Opiekuję się od 5 lat mamą która jest w stanie wegetatywnym po nagłym zatrzymaniu krążenia i niedotlenieniu mózgu.Emerytura mamy to 1450zł plus dodatek pielęgnacyjny plus moje świadczenie pielęgnacyjne 520zł co razem daje kwotę ok 2170zł.Po opłatach zakupie leków opłacie lekarzy zostaje nam na życie 800ZŁ-Rechabilitację mamy prowadzę sam bo już mnie nie stać zapłacić.W jaki sposób mamy żyć jak zabiorą mi jeszcze te 520zł. bo dochód na osobę wyniesie 730zł.Czy te pół mózgi od ustaw zdają sobie sprawę jak trzeba się poświęcić i jakim kosztem wyrzeczeń sprawuje się 24 godzinną opiekę i niech może jeszcze oficjalnie napiszą jaki jest miesięczny koszt utrzymania takiej osoby na oddziale długoterminowym.

 • 4: opiekun z IP: 82.145.216.* (2012-09-01 19:55)

  projekt jest niekonstytucyjny. po co te hallo? prawa nabyte i utrata zaufania do państwa. tusek manipuluje na bombie którą jest niepełnosprawny bo jeśli rodziny odejdą od łóżek i zajmą się sobą to rodzina będzie w rozpadzie a niepełnosprawny sam.

 • 5: Kredek z IP: 83.4.65.* (2012-10-01 09:19)

  Od czego jest opieka społeczna? Powinni wyjść w teren i sprawdzić czy opieka nad osobą jest faktyczna czy też fikcyjna a nie tylko siedzieć w biurze przy kawce. Wtedy nie było by wyłudzeń świadczeń. Rząd jednak woli iść po najprostszej linii bez utrudnień i oporu. Jak ma się do tego fakt, że siostra po przepracowaniu 24 lat zrezygnowała z pracy na rzecz opieki nad swoją siostrą niepełnosprawną w stopniu znacznym, która otrzymuje rentę rodzinną w wys. 1600 zł . Według nowego kryterium dochodowego z zasiłkiem jaki otrzymuje 520 zł średni dochód na osobę wyniesie ponad 1000 złotych więc od lipca 2013 nie dostanie zasiłku. Pozostanie jej oddać siostrę do domu opieki na rzecz państwa. Będzie musiała jeszcze przepracować co najmniej rok z uwagi na podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat. Koszty wtedy na pewno będą większe. Co na to panowie Tusk i Rostowski?

 • 6: ramzes z IP: 37.225.187.* (2012-11-25 20:53)

  niechcielibyscie tych tych piniedzy wolelibyscie byc wolni i dobrze bybylo zeby kazdy popaczyl na siebie a potem pisal te ******** bo jeszcze niewiadomo co jego spodka i pilnowal siebie albo robil cos lepszego i wziol sie za siebie

 • 7: anna z IP: 77.253.51.* (2012-12-03 15:41)

  Jest jak jest ...tez opiekuje się dwoma starszymi osobami...muszę zrobić przy nich wszystko...ale są osoby które biorą te świadczenia a nie zajmują starszymi bo jeszcze tego nie wymagają ,pracują za to całe dnie i oprócz świadczenia zarabiają spore pieniądze...WIĘC UWAŻAM ŻE TROCHĘ PRZEŚWIETLIĆ TEN PROBLEM TRZEBA...zwłaszcza jak podopieczny ma sporą emeryturę...

 • 8: Ewa z IP: 46.77.13.* (2013-01-01 23:16)

  Dla osób naprawdę opiekujących się osobą niepełnosprawną jest to kropla w morzu. Podziwiam takich ludzi, którzy powiedzmy prawdę pracują 24 godziny na dobę i jeszcze dobrego słowa nie usłyszą. Nikomu nie zazdroszczę. Tak naprawdę to Kredek ma trochę racji. Pracownicy Opieki Społecznej powinni dokładnie zebrać wywiad i dać tym, którym się naprawdę należy. Nie chciałabym za rentę plus zasiłek poświęcić się całkowicie opiece osobie niepełnosprawnej, bo tak naprawdę to nikt Ci nie pomoże. Te 520 zł. to nic w porównaniu do poświęcenia i ciężkiej pracy. Chylę czoła przed tymi ludźmi. Dostosować zasiłek do dochodu na osobę to przykre. Przecież Ci ludzie nie mogą podjąć pracy zarobkowej.

 • 9: ola z IP: 46.134.219.* (2013-01-05 13:34)

  zgadzam się z przedmówcą że te 520 zł nie zastąpi opieki 24 godz .na dobę ja bym proponowała żeby Ci posłowie siedzący tam u góry się ze mną zamienili miejscami i przekonali się ile trzeba poświęcenia i cierpliwości nad opieką osoby niepełnosprawnej wtedy może by znależli adykwatne rozwiązanie

 • 10: Monika z IP: 77.91.41.* (2013-01-10 19:55)

  Jak to zwykle bywa każdy ma swoje racje. Niestety ostatnio opieka nad babcią czy mamą, która w wolnym czasie bawi się w Ciechocinku stała się bardzo modna i wygodna. Te 520 zł to zawsze jakiś dochód i do tego nie trzeba szukać pracy. Nie chcę w żaden sposób urazić osób faktycznie opiekujących się ludzmi niepełnosprawnymi przykutymi do łóżka. Każdy taki przypadek powinien być weryfikowany przez pracowników MOPS i szybko okazałoby się komu te pieniądze są naprawdę potrzebne. A tak pełno niesprawiedliwości. Można też za niewielką opłatą starać się o specjalistyczne usługi opiekuńcze, wtedy pracownik socjalny przychodzi i przez kilka nawet godzin dziennie zajmuje się chorą osobą- ale niewiele osób korzysta z tej pomocy bo często fajnej babuni nie jest to potrzebne. Sama wychowuje niepełnosprawne dziecko i wiem że te pieniądze to kropla w morzu potrzeb naprawde potrzebującym i obłożnie chorym. Dla niektórych jednak to sposób na życie i tak być nie powinno.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama