Dziś wchodzą w życie znowelizowane przepisy określające dłuższy wymiar urlopu macierzyńskiego. Urlop przy pierwszym porodzie wynosi teraz 18 tygodni, zaś przy każdym następnym przysługuje 20 tygodni wolnego od pracy.

Czy rodząca 18 grudnia będzie miała dłuższy macierzyński

Przepisy wydłużające urlop macierzyński wchodzą w życie 19 grudnia. Mam poród zaplanowany na 18 grudnia. Słyszałam, że zmienią się także przepisy określające moment rozpoczynania macierzyńskiego. Czy w związku z tym będę mogła skorzystać z wydłużonego urlopu.Tak Ustawa wyraźnie określa krąg osób, jakie mogą skorzystać z urlopu w wydłużonym wymiarze. Zgodnie z art. 3 ustawy nowelizującej przepisy kodeksu pracy, dotyczące uprawnień rodzicielskich pracowników, dłuższy wymiar urlopu macierzyńskiego określony w art. 180 par. 1 k.p. stosuje się także do pracownic i pracowników korzystających z takiego urlopu w dniu wejścia w życie ustawy. W ustawie wprowadzono także zapis, zgodnie z którym dla pracownicy niekorzystającej z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu. Zamiarem ustawodawcy było eliminowanie wątpliwości w zakresie ustalenia momentu rozpoczęcia korzystania z urlopu macierzyńskiego zarówno przez pracownicę, która nie zdecydowała się na wykorzystanie urlopu macierzyńskiego przed porodem, jak i taką, która urodziła dziecko przed przewidywanym terminem porodu. Jednak w stosunku do poprzednio obowiązującej praktyki udzielenie pracownicy urlopu macierzyńskiego w przypadku nierozpoczęcia go przed porodem następowało na podstawie zaświadczenia wystawionego w szpitalu o dacie, w której odbył się poród. W efekcie momentem rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego, w przypadku gdy pracownica nie rozpoczęła go przed przewidywaną datą porodu, był właśnie dzień porodu. PODSTAWA PRAWNA■ Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 221, poz. 1615).

Czy jest macierzyński dla rodziny zastępczej zawodowej

Tworzymy z mężem rodzinę zastępczą. Robimy to zawodowo i nie jesteśmy z malcem spokrewnieni. Żona przebywa aktualnie na urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego. Czy my też skorzystamy z dłuższego macierzyńskiego.Nie Pracownice i pracownicy korzystający w dniu wejścia w życie ustawy wydłużającej okres urlopu macierzyńskiego z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego jako rodzina zastępcza zawodowa niespokrewniona z dzieckiem zachowają prawo do urlopu w dotychczasowym wymiarze. Co więcej, rodziny zastępcze zawodowe niespokrewnione z dzieckiem po 19 grudnia stracą prawo do korzystania z urlopów na zasadach urlopu macierzyńskiego. Rodziny zastępcze będą mogły wykorzystać do końca rozpoczęte urlopy. PODSTAWA PRAWNA■ Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 221, poz. 1615).

Czy dłuższy urlop dla kobiety przysposabiającej

Czy kobiety, które przysposobiły dziecko i później urodzą swoje dziecko, będą mogły skorzystać z urlopu przysługującego w przypadku kolejnego porodu.Tak Ustawodawca zadbał o to, by nie naruszyć zasady równego traktowania takich osób. Zgodnie z nowymi przepisami pracownicy, która urodziła dziecko, jednocześnie wychowując przysposobione dziecko, przysługuje przy pierwszym porodzie urlop macierzyński w wymiarze podwyższonym do 20 tygodni. Tak samo wygląda sytuacja pracownicy, która przyjęła dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej pełniącej zadania pogotowia rodzinnego. PODSTAWA PRAWNA■ Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 221, poz. 1615).

Czy ojciec dziecka może zastąpić matkę na macierzyńskim

Właśnie korzystam z urlopu macierzyńskiego. Bardzo zależy mi na szybkim powrocie do pracy. Uzgodniłam z mężem, że on weźmie za mnie końcówkę macierzyńskiego. Czy po wejściu w życie zmian w przepisach o urlopach macierzyńskich dalej ojciec dziecka będzie mógł zastąpić kobietę na macierzyńskim.Tak Konsekwencją uchwalonych zmian jest wydłużenie wymiaru części urlopu macierzyńskiego, jaki może wykorzystać ojciec dziecka. Kobieta w dalszym ciągu ma możliwość zrezygnowania z pozostałej części urlopu macierzyńskiego na rzecz pracownika ojca po wykorzystaniu 14 tygodni. Zatem w przypadku gdy kobieta, której przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 18 tygodni z tytułu urodzenia pierwszego dziecka, wróci do pracy po 14 tygodniach, to ojciec jej dziecka będzie mógł ją zastąpić przez cztery tygodnie. Niezmieniona została procedura, która pozwala ojcu dziecka na skorzystanie z urlopu macierzyńskiego. Pracownica musi na 7 dni przed planowanym powrotem do pracy złożyć swojemu pracodawcy wniosek. Wraz z nim pracodawca powinien otrzymać zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego ojca dziecka potwierdzające termin rozpoczęcia przez niego urlopu macierzyńskiego. PODSTAWA PRAWNA■ Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 221, poz. 1615).

Czy należy się dłuższy macierzyński na bezpłatnym urlopie

Do 1 stycznia 2007 r. korzystam z rocznego urlopu bezpłatnego, w trakcie którego 16 listopada urodziłam dziecko. Czy w związku z tym będę miała urlop w nowym wyższym wymiarze.Tak Pracownice, które urodziły dziecko przed wejściem w życie zmian w art. 180 k.p. także pod pewnymi warunkami mogą mieć dłuższy macierzyński. Aby tak się stało, dziecko musi się urodzić 1 stycznia 2006 r. lub później, a do 19 grudnia jego matka nie wykorzysta całego macierzyńskiego lub jego części. Dodatkowo pracownica w dniu wejścia w życie ustawy nie może wykorzystywać urlopu macierzyńskiego z powodu korzystania z urlopu bezpłatnego, wychowawczego lub gdy urlop macierzyński został przerwany z powodu urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej. Jeżeli powyższe warunki są spełnione, wówczas kobieta uzyska prawo do dłuższego macierzyńskiego. I będzie mogła z niego korzystać aż do wyczerpania przysługującego jej wymiaru 18, 20 lub 28 tygodni, liczonego od momentu porodu. PODSTAWA PRAWNA■ Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 221, poz. 1615).