Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w zasadach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego.

Nowelizacja przepisów, której celem jest zapobieganie przypadkom fikcyjnego pobierania tego świadczenia, została zaakceptowana w wersji przygotowanej przez specjalny zespół powołany po tym, jak Rządowe Centrum Legislacji (RCL) zgłaszało zastrzeżenia co do konstytucyjności rozwiązań zawartych w projekcie resortu pracy.

Rządowe Centrum Legislacji podtrzymywało je zresztą również w stosunku do nowego projektu, ale ostatecznie to jednak zaproponowany w nowelizacji podział osób opiekujących się niepełnosprawnymi członkami rodziny zyskał akceptację komitetu. Przewiduje on, że świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwało rodzicom, opiekunom faktycznym dziecka oraz innym osobom zobowiązanym do alimentacji, ale pod warunkiem, że niepełnosprawność wymagającego opieki krewnego powstała przed uzyskaniem przez niego pełnoletności lub w trakcie nauki, nie później jednak, niż do ukończenia 25 lat.

Z kolei opiekunowie niepełnosprawnych, którzy nie będą spełniać tego wymogu, nie zostaną całkowicie pozbawieni pomocy. Będzie im przysługiwać specjalny zasiłek opiekuńczy, ale dodatkowo jego otrzymywanie będzie uzależnione od kryterium dochodowego obowiązującego przy ubieganiu się o zasiłek rodzinny. Od 1 listopada będzie ono wynosiło 623 zł.

Obecnie projekt czeka na rozpatrzenie przez rząd, a przewidziane w nim zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.