statystyki

Kryterium dochodowe zdecyduje o świadczeniu pielęgnacyjnym

autor: Michalina Topolewska06.08.2012, 07:13; Aktualizacja: 06.08.2012, 09:02
  • Wyślij
  • Drukuj

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w zasadach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego.





Nowelizacja przepisów, której celem jest zapobieganie przypadkom fikcyjnego pobierania tego świadczenia, została zaakceptowana w wersji przygotowanej przez specjalny zespół powołany po tym, jak Rządowe Centrum Legislacji (RCL) zgłaszało zastrzeżenia co do konstytucyjności rozwiązań zawartych w projekcie resortu pracy.

Rządowe Centrum Legislacji podtrzymywało je zresztą również w stosunku do nowego projektu, ale ostatecznie to jednak zaproponowany w nowelizacji podział osób opiekujących się niepełnosprawnymi członkami rodziny zyskał akceptację komitetu. Przewiduje on, że świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwało rodzicom, opiekunom faktycznym dziecka oraz innym osobom zobowiązanym do alimentacji, ale pod warunkiem, że niepełnosprawność wymagającego opieki krewnego powstała przed uzyskaniem przez niego pełnoletności lub w trakcie nauki, nie później jednak, niż do ukończenia 25 lat.

Z kolei opiekunowie niepełnosprawnych, którzy nie będą spełniać tego wymogu, nie zostaną całkowicie pozbawieni pomocy. Będzie im przysługiwać specjalny zasiłek opiekuńczy, ale dodatkowo jego otrzymywanie będzie uzależnione od kryterium dochodowego obowiązującego przy ubieganiu się o zasiłek rodzinny. Od 1 listopada będzie ono wynosiło 623 zł.

Obecnie projekt czeka na rozpatrzenie przez rząd, a przewidziane w nim zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 27

  • 1: Jacek z IP: 212.160.111.* (2012-08-06 09:04)

    Wzruszająca jest troska Partii Miłości o najbiedniejszych. Co kilka miesięcy obcinają im i tak głodową pomoc.
    Czemu do 18 lub 25 lat? A co starsi nie wymagają pomocy? Czym różni się 16 letni niepełnosprawny od 40 letniego?

  • 2: Irena Dąbrowska z IP: 83.21.71.* (2012-08-06 09:29)

    Opiekunowie na osoby starsze niepełnosprawne też otrzymają zasiłek, ale zamiast świadczenia pielęgnacyjnego 620 zł bezprogowo (tak jest teraz) - tylko 520 zł (tzw. specjalny zasiłek opiekuńczy) uzależniony od kryterium dochodowego, czyli w zasadzie przepis jest martwy, bo nikt się nie zakwalifikuje

  • 3: nieplnosprawny. z IP: 31.175.241.* (2012-08-06 09:39)

    boze ale debile rzadu tuska. wybory blisko...

  • 4: wściekły z IP: 79.191.118.* (2012-08-06 10:07)

    Nie mogę patrzeć na skalę oszustwa, na niszczenie społeczeństwa.
    I to w jaki sprytny sposób : Wpierw przez 1,5 roku tworzy się precyzyjnie sztuczny klimat, że 3/4 pobierających 520 zł to źli i oszukujący po to ,żeby teraz bazując na tym koronkowym kłamstwie z dumą oświadczyć, że znaleźliśmy remedium na tych pasożytów !
    Mistrz propagandy pewnego reżimu powiedział 70 lat temu: kłamstwo wielokrotnie powtarzane staje się prawdą.
    Następcy korzystają z tego jak widać pełnymi garściami !

  • 5: Oool z IP: 79.163.6.* (2012-08-06 11:10)

    to jest najwieksze sku...stwo jakie osiagnelismy..

  • 6: taka ona z IP: 188.47.165.* (2012-08-06 11:15)

    kto będzie chciał żyć w takim kraju zgroza ...

  • 7: xzx z IP: 46.113.166.* (2012-08-06 11:45)

    Dochód sprawi że zasiłku opiekuńczego nie dostanie nikt ;I o to chodzi żeby zaoszczędzić,, bo są potrzebne pieniądze dodatkowe 8 tyś zł dla każdego posła na jego osobistego asystenta, Ludzie zróbcie coś !!!wywalcie ich na zbity pysk z Wiejskiej ,,BO WŁADZA Z NARODEM A NARÓD Z TORBAMI

  • 8: matka 57 z IP: 89.239.70.* (2012-08-06 14:12)

    Jestem ciekawa czy panowie z rządu chociaż raz zniżą sie i przeczytają komentarze, brak słów !!! na szczęście osobiście nie mam nikogo niepełnosprawnego ,ale to co się w moim kraju dzieje to HHHHAAAŃŃŃBA i totalna pazerność i debilizm rządzących.Mam 57 lat , ale chętnie gdy zajdzie taka potrzeba pójdę pod Belweder , bo innego wyjścia już nie ma.!!!

  • 9: kasia z IP: 87.99.1.* (2012-08-06 14:25)

    Jestem opiekunką moich rodziców, to straszne mieć osobę niepełnosprawną w rodzinie, a oni uparcie oceniają wszystkich jednakowo, że jesteśmy tzw. złodziejami, wprowadzają kryterium dochodowe, każdy wie że większość przekroczy wymagane kryterium i zostanie bez niczego, a do pracy i tak nie pójdzie, opiekować się trzeba to do nas należy jako dzieci.
    Nasz kochany Rząd ma gdzieś takich ludzi i nic z tym nie zrobi.

  • 10: xena z IP: 78.154.67.* (2012-08-06 15:23)

    Już nawet nie wiem co myśleć na ten temat. Opiekuje się rodzicami, wykańczam się psychicznie. Za co ja im jeść dam? i tak wszystko im poświęciłam, swoje młode życie, zrezygnowałam z pracy, nie pamiętam dnia,kiedy pomyślałam o sobie, tylko ciągle leki, jedzenie, lekarz, biurokracja, rachunki, mieszkam z nimi, za ich renty opłaca się leki i mieszkanie, a co zostaje? mój zasiłek na życie. Nie mam męża, ani nikogo, kto mógłby pomoc. A suma dochodów przekroczy próg. Mam isc do pracy? ok. Alezwariuje psychicznie całkiem, jak nie bede wiedziała co się w domu z nimi dzieje, a poza tym kto mnie przyjmie do pracy jak mam dwuletnią przerwę w pracy? Pracodawcy, też uważaja takich za nierobów i nieudaczników.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie