statystyki

Kryterium dochodowe zdecyduje o świadczeniu pielęgnacyjnym

autor: Michalina Topolewska06.08.2012, 07:13; Aktualizacja: 06.08.2012, 09:02

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w zasadach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego.

Reklama


Reklama


Nowelizacja przepisów, której celem jest zapobieganie przypadkom fikcyjnego pobierania tego świadczenia, została zaakceptowana w wersji przygotowanej przez specjalny zespół powołany po tym, jak Rządowe Centrum Legislacji (RCL) zgłaszało zastrzeżenia co do konstytucyjności rozwiązań zawartych w projekcie resortu pracy.

Rządowe Centrum Legislacji podtrzymywało je zresztą również w stosunku do nowego projektu, ale ostatecznie to jednak zaproponowany w nowelizacji podział osób opiekujących się niepełnosprawnymi członkami rodziny zyskał akceptację komitetu. Przewiduje on, że świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwało rodzicom, opiekunom faktycznym dziecka oraz innym osobom zobowiązanym do alimentacji, ale pod warunkiem, że niepełnosprawność wymagającego opieki krewnego powstała przed uzyskaniem przez niego pełnoletności lub w trakcie nauki, nie później jednak, niż do ukończenia 25 lat.

Z kolei opiekunowie niepełnosprawnych, którzy nie będą spełniać tego wymogu, nie zostaną całkowicie pozbawieni pomocy. Będzie im przysługiwać specjalny zasiłek opiekuńczy, ale dodatkowo jego otrzymywanie będzie uzależnione od kryterium dochodowego obowiązującego przy ubieganiu się o zasiłek rodzinny. Od 1 listopada będzie ono wynosiło 623 zł.

Obecnie projekt czeka na rozpatrzenie przez rząd, a przewidziane w nim zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Jacek(2012-08-06 09:04) Odpowiedz 00

  Wzruszająca jest troska Partii Miłości o najbiedniejszych. Co kilka miesięcy obcinają im i tak głodową pomoc.
  Czemu do 18 lub 25 lat? A co starsi nie wymagają pomocy? Czym różni się 16 letni niepełnosprawny od 40 letniego?

 • Xena(2012-08-06 20:28) Odpowiedz 00

  I NIE DZIELCIE OPIEKUNÓW DZIECI I OPIEKUNÓW RODZICÓW. Każdy ma na swój sposób źle. Ja przejęłam obowiązki "RODZICA" nad chorą matką i ojcem, załatwiam wszystko. Teraz tez jestem "rodzicem" niepełnosprawnego. gotuje, ubieram, podaje leki, myje, przewijam, pilnuje, place rachunki, dbam, słucham, kocham, z tym, że mam pełnoświadomych dorosłych ludzi przed sobą, którzy kiedyś byli zdrowi i byli autorytetem dla mnie jako dziecka.

 • honorata(2012-12-28 21:35) Odpowiedz 00

  Czy ktokolwiek się zastanowił nad skutkami jakie ta zmiana przyniesie oprócz zaoszczędzenia pieniędzy zdaniem rządu. To jest bzdura totalna każda uchwalana ustawa jest na nasza nie korzyść. Zróbcie chociaż raz coś dobrego dla narodu Polskiego. Z jednej strony ogłaszają podwyżki na opłaty itd. a z drugiej strony ogłaszają że pozabierają. WY Boga w sercu nie macie!!!To po co w ogóle żyjemy weśćie pozabijajcie wszystkich i oszczędność jak się patrzy!!!Pytanie czy chociaż jeden minister czyta co się dzieje wśród ludzi których to dotknęło. Zastanawiam się nad tekstem do naszego hymnu. JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA PUKI MY ŻYJEMY...ale chyba dużo nam tego życia nie zostało a to wszystko za sprawa naszych wspaniałych ustaw!!!

 • czytelniczka(2012-09-07 17:14) Odpowiedz 00

  OPIEKUJE SIE MAMA KTORA MA 77l.JEST OSOBA NIEPEŁNOSPRAWNA Z ORZECZENIEM ZE POTRZEBUJE DRUGIEJ OSOBY DO POMOCY PRZY CODZIENNYM WYKONYWANIU CZYNNOŚCI NIE MOZE CHODZIC.MAMA MA 1200 ZL EMERYTURY Z ZASILKIEM PIELEGNACYJNYM.JA JESTEM SAMOTNA MATKA WYCHOWUJACA 2 SYNOW W WIEKU 10 I 8l,KTÓRZY SA POD OPIEKA SPECIALISTOW BEZ PRAWA DO ZASIŁKU PIELEGNACYJNIEGO, OTRZYMUJE NA NICH ALIMENTY Z FUNDUSZU W KWOCIE 1000ZŁ NA DWÓCH, PONIEWAZ OJCIEC ZAPOMNIAŁ O TYM ZE MA W POLSCE DZIECI A SAM MA SIE BARDZO DOBRZE ZA GRANICA ,ZASIŁEK RODZINNY 182ZŁ TO ŁĄCZNY NASZ DOCHÓD MIESIECZNY 1182ZŁ.ZRZEKŁAM SIE z zatrudnienia WŁASNIE Z TEGO POWODU ZE MUSZE SIE OPIEKOWAC MAMA I DZIECMI PONIEWAZ CZESTO CHORUJA.ZA NIM ZŁOŻYŁAM WNIOSEK O SWIADCZENIE PIELEGNACYJNE NIE MAGŁAM NIGDZIE DOSTAĆ PRACY PONIEWAZ SAMOTNA MATKA Z 2 DZIECI TO JAK TRĘDOWATA KAZDY MNIE ZBYWAŁ ABY NIE MIEC ZE MNA NIC WSPOLNEGO A W TYM CZASIE PRZYCHODZILA DO MOJEJ MAMY OPIEKUNKA Z MOPSU KTORA SPEDZILA Z NIA TYLKO 1 GODZINE I SZŁA DO INNYCH PODOPIECZNYCH A RESZTE CZASU MAMA MUSIALA SIEDZIEC BEZ OPIEKI CALKOWITEJ,CAŁE ŻYCIE CIEZKO PRACOWAŁA A TERAZ NAWET OPIEKI NIE MIALA ABY PODAC SZKLANKE WODY BO NIE WSPOMNE O JEDZENIU.ZA TE SMIESZNA EMERYTURE NIE STAC JEJ JEST WYNAJAC PRYWATNA POMOC.KIEDY TERAZ JUZ MOGE JA JEJ POMÓC PRZEZ CALA DOBĘ, SZANOWNE PANSTWO WYMYSLIŁO JAK DOBIĆ TAKICH LUDZI W TAKIEJ SAMEJ SYTUACJI JAK MY.NIE POTRAFIA SOBIE PORADZIC ZE SOBA WIEC TRZEBA WYKONCZYC TYCH CHORYCH I BIEDNYCH TYCH KTORZY CHCA ROBIC ALE NIE MA PRACY WIEC TRZEBA ICH ZNISZCZYC .W NASZYM KRAJU TRZEBA BYC ALKOHOLIKIEM ABY PANSTWO ZACZEŁO POMAGAĆ!!!

 • opiekun(2012-09-05 01:02) Odpowiedz 00

  czytajcie ze zrozumieniem: MIMO iż RCL ma nadal zastrzeżenia co do NIEKONSTYTUCYJNOŚCI projektu to rząd półTuska i tam chce obradować nad projektem :) co to znacza? tusk za nic ma nie tylko ludzi ale i najważniejszy akt prawny jaki jest w państwie prawa czyli konstytucję.

 • Katja(2012-08-22 19:39) Odpowiedz 00

  Trzeba będzie zgłosić ustawę do TK. Nie można się godzić na taką niesprawidliwość.

 • Katja(2012-08-22 19:37) Odpowiedz 00

  Trzeba będzie zaskarżyć ustawę do TK. Nie można się godzić na takie niesprawiedliwości.

 • sprawiedl,(2012-10-07 00:00) Odpowiedz 00

  bandytyzm w biały dzień , ale znależli sobie drogę do oszczedzości- sami złodzieje w tym rządzie ale jak mieliby sobie zabrać z pensji to byłby raban i płacz,

 • sm(2012-08-08 07:49) Odpowiedz 00

  TO prawda ,że opieka nad starszymi osobami w domu to wykończenie psychiczne.. Sam to przezyłem. Natomiast jest inna rzecz w Polsce. Znam osoby,
  które mają 1 gr niesłusznie , pracują , pobierają zasiłek pielegnacyjny na siebie.Niedaleko miszka chuligan , który za okropny czyn trafił do więzienia .Zaczął udawać wariata. Siedzi gdzieś koło Gdańska . matka załatwiła mu rentę bez jego udziału i pobiera do domu rentę wraz z zasiłkiem pilęgnacyjnym. Tak ZUS w Poznaniu roztrwania piniądze, A podatnicy jeszcze utrzymują chuligana.

 • Stefan(2012-08-07 15:48) Odpowiedz 00

  Złodziejski rząd tuska zyska znacznie więcej niż podaje oficjalnie.1-zmusi część opiekunów żeby oddali rodziców do zakładów opiekuńczych gdzie bardzo szybko ich wykończą i nie będą musieli płacić emerytur.2-zabierze świadczenie 520zł plus ubezpieczenie i składkę emerytalną.3-opiekunowie będą musieli iść do pracy za śmieciowe pensje i płacić podatki na nierobów z Wiejskiej.4- NFZ zaoszczędzi na dofinansowaniu środków-pieluchomajtki cewniki itp.Oto prawdziwy obraz oszczędności jaki planuje banda tuska.

 • andrzej(2012-08-07 15:29) Odpowiedz 00

  Moja mama jest w stanie wegetatywnym od 4.5 roku przebywa w domu.Wymaga 24 godzinnej opieki.Schorowany ojciec 80 lat również potrzebuje pomocy.Całkowity nasz dochód to 2500zł emerytur z dodatkami i moje świadczenie pielęgnacyjne 520zł.Rehabilitacja dla mamy refundowana przez NFZ to 60 godzin rocznie a wymaga ćwiczeń 3 razy dziennie to jest 1100 godzin w roku.Wizyty lekarzy specjalistów 3-4 razy w miesiącu każda po 120zł albo za darmo ale trzeba zamawiać karetkę umawiać termin i wozić do szpitala to jakiś absurd.Pieluchomajtki i cewniki do odsysania z refundacji wystarczają tylko w połowie resztę trzeba dokupić ok 200zł na miesiąc.Rurka tracheostomijna raz na rok refundowana a trzeba wymieniać co miesiąc 135zł.Prywatna rehabilitacja 3razy dziennie 120zł plus wydatki na lekarstwa.

 • Opiekunka(2012-08-07 13:05) Odpowiedz 00

  ostatni projekt z 26 lipca 2012 wraz z uzasadnieniem
  www.mpips.gov.pl/download/gfx/mpips/pl/defaultopisy/7321/5/1/ustawa_sr_26%20lipca%202012.pdf

  i ostatnie zdanie z uzasadnienia:

  "Ustawa nie wpływa na rynek pracy, ..."

  A co zrobią ci którzy przekroczą próg dochodowy 623 zl ?
  Stracą świadczenie i ubezpieczenie więc zapewne zarejestrują się w RUP.

 • M.J.(2012-08-07 10:52) Odpowiedz 00

  Do Ewy/post13/: Oczywiście, że niesprawni Rodzice dobrze wychowali swoje dzieci, skoro te potrafiły rzucić pracę, aby się tymi Rodzicami zająć! żajmowanie się niesprawnymdzieckiem, to zupełnie coś innego! Każde dziecko, dopóki jest małe wymaga nadzwyczajnej opieki i każdy to rozumie. Dzieci niepełnosprawne z tej potrzeby nie wyrastają, chociaż są coraz starsze i większe/ cięższe!/. Natomiast opieka nad ciężko chorym Rodzicem, którego pamiętamy sprawnego, wesołego i młodego o wiele bardziej obciąża psychikę! Wiem to, ponieważ opiekuję się już drugim pokoleniem niesprawnych staruszków/ najpierw Babcią i Teściową, które były równolatkami/, teraz swoimi Rodzicami. Opieka nad starym chorym człowiekiem, który ma do tego starczą depresję i początki alzchaimera, a najczęsciej "wszystko wie najlepiej", jest uparty i przykry i chciałby swoim opiekunem "rzadzić", doprowadza często opiekuna do nerwic i załamań nerwowych! Co nie znaczy, że dorosłe dzieci przestają kochać swoich niepełnosprawnych! Oni tylko nie mają siły, a najczęściej też funduszy, aby zapewnić swoim Bliskim godziwe życie! Ale najnowszy pomysł, spowoduje to, że skrajnie ubogi opiekun, odda swojego chorego do "domu starców", a sam poszuka posady... I będzie to AKT MIŁOŚCI, bo nie ma nic gorszego niż choroba i bieda "w kupie"! Pozdrawiam.

 • xena(2012-08-06 20:24) Odpowiedz 00

  Do Ewa: Tak. Jest to STRASZNIE przykre, że trzeba się opiekować osobą niepełnosprawną, nie ważne, czy dzieckiem, czy rodzicem. Jest to ból dla opiekunów i dla chorych. Tym bardziej jak powiada mój tata "do czego to doszło żeby moja córka wymieniała pieluchy ojcu, wolałbym umrzeć" Co dzień to słyszę, że moi rodzice woleli by umrzeć, bo się tego wstydzą. A dla mnie to jest straszne, bo nie mam do nich pretensji o to, że chorują, tylko bolą mnie ich słowa i ta niechęć do życia

 • Irena Dąbrowska(2012-08-06 09:29) Odpowiedz 00

  Opiekunowie na osoby starsze niepełnosprawne też otrzymają zasiłek, ale zamiast świadczenia pielęgnacyjnego 620 zł bezprogowo (tak jest teraz) - tylko 520 zł (tzw. specjalny zasiłek opiekuńczy) uzależniony od kryterium dochodowego, czyli w zasadzie przepis jest martwy, bo nikt się nie zakwalifikuje

 • Ewa(2012-08-06 19:58) Odpowiedz 00

  Jak czytam ,jak to strasznie opiekować się niepełnosprawnymi ,chorymi rodzicami to jestem przerażona , jak człowiek nie wie do końca czy dobrze ,odpowiedzialnie wychował swoje dziecko!
  To co maja pisać rodzice dzieci niepełnosprawnych ??? mają też wołać STRASZNIE??

 • ssssssss(2012-08-06 18:26) Odpowiedz 00

  jak znam życie to głosowaliście na peło i tuska bo obiecywał wam cuda to macie za swoje

 • xena(2012-08-06 15:23) Odpowiedz 00

  Już nawet nie wiem co myśleć na ten temat. Opiekuje się rodzicami, wykańczam się psychicznie. Za co ja im jeść dam? i tak wszystko im poświęciłam, swoje młode życie, zrezygnowałam z pracy, nie pamiętam dnia,kiedy pomyślałam o sobie, tylko ciągle leki, jedzenie, lekarz, biurokracja, rachunki, mieszkam z nimi, za ich renty opłaca się leki i mieszkanie, a co zostaje? mój zasiłek na życie. Nie mam męża, ani nikogo, kto mógłby pomoc. A suma dochodów przekroczy próg. Mam isc do pracy? ok. Alezwariuje psychicznie całkiem, jak nie bede wiedziała co się w domu z nimi dzieje, a poza tym kto mnie przyjmie do pracy jak mam dwuletnią przerwę w pracy? Pracodawcy, też uważaja takich za nierobów i nieudaczników.

 • kasia(2012-08-06 14:25) Odpowiedz 00

  Jestem opiekunką moich rodziców, to straszne mieć osobę niepełnosprawną w rodzinie, a oni uparcie oceniają wszystkich jednakowo, że jesteśmy tzw. złodziejami, wprowadzają kryterium dochodowe, każdy wie że większość przekroczy wymagane kryterium i zostanie bez niczego, a do pracy i tak nie pójdzie, opiekować się trzeba to do nas należy jako dzieci.
  Nasz kochany Rząd ma gdzieś takich ludzi i nic z tym nie zrobi.

 • matka 57(2012-08-06 14:12) Odpowiedz 00

  Jestem ciekawa czy panowie z rządu chociaż raz zniżą sie i przeczytają komentarze, brak słów !!! na szczęście osobiście nie mam nikogo niepełnosprawnego ,ale to co się w moim kraju dzieje to HHHHAAAŃŃŃBA i totalna pazerność i debilizm rządzących.Mam 57 lat , ale chętnie gdy zajdzie taka potrzeba pójdę pod Belweder , bo innego wyjścia już nie ma.!!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane