statystyki

Osoba współpracująca może dostać wysoki zasiłek macierzyński

autor: Paweł Jakubczak01.08.2012, 07:11; Aktualizacja: 01.08.2012, 08:16
  • Wyślij
  • Drukuj

ZUS nie jest uprawniony do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez osobę współpracującą z prowadzącym działalność gospodarczą, jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe, jeżeli mieści się ona w ustawowych granicach. Organ rentowy musiał zatem przyznać kobiecie zasiłek macierzyński odpowiadający jej pensji brutto, ale nie wyższy niż 2,5 średniej płacy. Tak korzystnie dla ubezpieczonej orzekł Sąd Najwyższy.1 sierpnia 2010 r. zatrudniła się ona jako współpracująca z właścicielem firmy, deklarując 6,9 tys. zł, jako podstawę dobrowolnych ubezpieczeń chorobowych. Po trzech tygodniach urodziła dziecko i przeszła na zasiłek macierzyński. ZUS dał jej najniższe świadczenie – 60 proc. średniej płacy, czyli wówczas 1887,60 zł.

Ubezpieczona odwołała się od decyzji ZUS do sądu rejonowego, który zmienił decyzję zakładu i przyznał kobiecie zasiłek w wysokości takiej, jakiej chciała, czyli 6,9 tys. zł. Tak samo orzekł sąd okręgowy. Zakład przegrał także sprawę w SN, do którego wniósł skargę kasacyjną.

Sędziowie wskazali, że zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków przysługujących ubezpieczonym niebędącym pracownikami reguluje rozdział 9 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 z późn. zm.). Sytuacja faktyczna, w jakiej znalazła się ubezpieczona, uregulowana została w art. 49 ust. 2 tej ustawy. Z przepisu tego wynika, że jeżeli ryzyko ubezpieczeniowe (np. niezdolność do pracy czy urodzenie dziecka) będzie miało miejsce w pierwszym miesiącu kalendarzowym ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku stanowi kwota przychodu określona w umowie po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71 proc. Zatem w przypadku zainteresowanej podstawa wymiaru wynosi 6,9 tys. złotych.

Sędziowie przypomnieli, że zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy osobie, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodziła dziecko, przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. W przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem zależy ona od tego, kiedy urodziło się dziecko. Jeśli w pierwszym miesiącu ubezpieczenia (przypadek odwołującej się), to podstawa odpowiada kwocie z umowy z płatnikiem. W przypadku, gdy dziecko urodziło się w ciągu rocznego ubezpieczenia, podstawę stanowią pełne miesiące ubezpieczenia. Natomiast gdy pojawiło się ono na świecie później, odpowiada ona przychodowi za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym urodziło się dziecko.

ORZECZNICTWO

Wyrok Sądu Najwyższego z 12 kwietnia 2012 roku, sygn. akt I UK 350/11
  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 2

  • 1: JaneK M. z IP: 89.69.199.* (2012-12-06 18:08)

    Wczoraj Pani z ZUS-u powiedziała że Zus walczy z wyłudzaniem zasiłku macierzyńskiego. Teraz w przypadku osoby współpracującej na max. składce kiedy przechodzi na zasiłek po porodzie ZUS wypowiada umowe ubezpieczenia. Co sądzicie czy to prawda?

  • 2: Iika z IP: 31.174.126.* (2013-04-03 22:35)

    Nieprawda -oni mają obowiazek pezyjąc do ubezpieczenia i to takiego jakie się zadeklaruje.

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie