statystyki

Od września wzrosną dopłaty do pensji niepełnosprawnych

autor: Michalina Topolewska27.07.2012, 08:51; Aktualizacja: 27.07.2012, 08:53

Jedną z najważniejszych zmian, jaką zawiera nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, jest odmrożenie podstawy dofinansowań do pensji, które przysługują firmom zatrudniającym niepełnosprawnych pracowników.

Reklama


Reklama


Domy pomocy społecznej oraz hospicja będą zwolnione z obowiązkowych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Taką zmianę zawiera uchwalona na czwartkowym posiedzeniu przez Senat poselska nowelizacja ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.). Ponieważ senatorowie nie zgłosili do niej żadnych poprawek, trafi teraz do podpisu prezydenta.

Jedną z najważniejszych zmian, jaką zawiera nowelizacja, jest odmrożenie podstawy dofinansowań do pensji, które przysługują firmom zatrudniającym niepełnosprawnych pracowników. Obecnie stanowi ją kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę z 2009 roku, czyli 1276 zł. Natomiast od września do grudnia tego roku będzie to 1386 zł. Tyle wynosiła najniższa płaca w ubiegłym roku.

Kolejna ważna zmiana, która ma zapobiegać fikcyjnemu pobieraniu dopłat z PFRON, dotyczy uzależnienia ich przekazania od sposobu wypłaty wynagrodzenia pracownikowi. Nowelizacja wprowadza warunek, że będzie to możliwe, jeżeli pensja zostanie przekazana na jego rachunek bankowy, rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo na adres zamieszkania pracownika, za pośrednictwem osób prawnych prowadzących działalność w zakresie doręczania kwot pieniężnych.

Ponadto uszczelnieniu systemu dofinansowań ma służyć też zwiększenie uprawnień kontrolnych prezesa funduszu, m.in. w zakresie prawidłowości udzielania przez zakłady pracy chronionej kontrahentom ulg we wpłatach na PFRON oraz pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. Ten drugi będzie mógł kontrolować system orzekania o niepełnosprawności zwłaszcza tam, gdzie z informacji sprawozdawczych wynika, że dochodzi do masowego podwyższania wysokości jej stopnia, np. z umiarkowanego na znaczny.

Nowelizacja wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw z wyjątkiem niektórych przepisów. Na przykład zobowiązującego pracodawcę do określonego przekazywania wypłaty pracownikowi dopiero od pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia przepisów.

224,8 tys. wynosiła w kwietniu liczba pracowników, do których pensji dopłacał PFRON

17,5 tys. wyniosła liczba pracodawców, którzy dostali dofinansowanie na niepełnosprawnych

Etap legislacyjny

Senat uchwalił

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • ela(2012-07-29 10:34) Odpowiedz 00

  tu nie chodzi o turnusy tylko zwalniają wszystkie osoby co mają iIII grupę inwalidzką bo zakłady nie mają dofinansowania wem coś o tym chcą i przyjmują tylko z 1-2 gr inwalidzką bo zakłady mają wiecej dofinansowane a gdzie mają pracować ci co mają umiarkowaną gr inwlidzką po prostu są zwalniani i tyle.

 • ON(2012-07-27 14:39) Odpowiedz 00

  system orzekania o niepelnosprawności już dawno powinien być skontrolowany, ujednolicony i uszczelniony. Obecnie orzeka powiat dla celow pozarentowych i ZUS dla celów rentowych. W efekcie 'krewni i znajomi królika" mogli mieć hurtowo przydzielane grupy inwalidzkie, aby uzyskać turnusy rehabilitacyjne, itp. Jakiś czas temu np W "Nie" pana Urbana ukazał się artykuł "Tragedia rodziny Czeczotów". powinien byc dostępny na stronie internetowej tygodnika "NIE"

 • Do Eli(2012-08-12 07:58) Odpowiedz 00

  Niby jest zagwarantowana konstytucyjnie równość obywateli wobec prawa. Jk zatem wytłumaczyć fakt,ze osoby pobierające renty inwalidzkie( na starych zasadach) nie moga liczyć na refundację wynagrodzeń z urzędów pracy? Większość tych osób pobiera najniższe renty inwalidzkie rzędu ok 600-700 zł. Te osoby przy zatrudnianiu na żadne refundacje liczyć nie mogą. Może warto więc ewprowadzić zasadę proporcjonalnej refundacji dla tych osob?Za co mają kupować leki, nie mówię już o jakichkolwiek terapiach.

 • MariLyn(2012-09-03 13:55) Odpowiedz 00

  ..a ja wam powiem jedną rzecz..mi zdrowie nie pozwoliło na nic..nie mam matury, na studia nie mogłem isć, za kierownicę nie wsiądę..po jakimś czasie pomyślałem, po co to..?!..dziś to trzeba wiedzieć Komu powiedzieć "Dzień Dobry", z Kim usiąść do stoliczka a Komu rączkę podać..RESZTA się to już się zawsze załatwi...TYLKO NIE MOŻNA BYĆ ZBYT CHYTRYM

 • MariLyn(2012-09-03 13:56) Odpowiedz 00

  ..przepraszam za błąd styl..

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane