statystyki

Od października wzrośnie zasiłek stały. Będzie wynosił maksymalnie 529 zł

autor: Michalina Topolewska10.07.2012, 07:06; Aktualizacja: 10.07.2012, 08:29

Wzrost progów dochodowych spowoduje, że zmieni się wysokość niektórych świadczeń. Najważniejszym z nich jest zasiłek stały. Jego kwota wzrasta o 50 proc. sumy kwot, o które wzrosły kryteria dochodowe. Będzie on wynosił maksymalnie 529 zł. Oznacza to, że osoba do niego uprawniona będzie otrzymywała o 85 zł więcej w porównaniu z obecną kwotą wsparcia.

Reklama


Reklama


Dodatkowe 116 mln zł z budżetu zostanie przeznaczone do końca roku na świadczenia z pomocy społecznej. 8 mln zł na ten cel będą musiały dołożyć samorządy.

Wyższe wydatki są związane z przypadającą na ten rok weryfikacją kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej. Nowe progi, które będą wynosić 456 zł na osobę w rodzinie oraz 542 zł dla osoby samotnej, zawiera projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie. Jego wydanie jest konieczne, bo kwoty kryteriów nie zostały uzgodnione w Komisji Trójstronnej.

Dochód z jednego hektara przeliczeniowego, który jest potrzebny w przypadku rodzin utrzymujących się z gospodarstwa rolnego, będzie wynosić 250 zł.

Propozycja rządowa nie została bowiem zaakceptowana przez stronę związkową, która postulowała wprowadzenie jeszcze większej podwyżki kryteriów. Ponieważ nie doszło do porozumienia, procedura określona w art. 9 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 175, poz. 1362 z późn. zm.) przewiduje, że kryteria są ogłaszane w rozporządzeniu w terminie do 15 lipca w wysokości ustalonej przez rząd.

– Na podwyższenie zamrożonych od 2006 r. progów czeka wiele rodzin, którym mimo trudnej sytuacji dochodowej musieliśmy odmawiać pomocy właśnie ze względu na przekroczenie kryterium – mówi Piotr Zajączkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdniku.

Wzrost progów dochodowych spowoduje też, że zmieni się wysokość niektórych świadczeń. Najważniejszym z nich jest zasiłek stały. Jego kwota wzrasta o 50 proc. sumy kwot, o które wzrosły kryteria dochodowe. Będzie on wynosił maksymalnie 529 zł. Oznacza to, że osoba do niego uprawniona będzie otrzymywała o 85 zł więcej w porównaniu z obecną kwotą wsparcia. Z kolei dochód z jednego hektara przeliczeniowego, który jest potrzebny w przypadku rodzin utrzymujących się z gospodarstwa rolnego, będzie wynosić 250 zł.

Podwyżka kryteriów spowoduje wzrost liczby osób uprawnionych do pomocy oraz wydatków na ten cel. Jak szacuje resort pracy, budżet państwa będzie to kosztować dodatkowe 116 mln zł wobec zaplanowanych na ten rok 1,5 mld zł. Z kolei gminy wydadzą o 7,9 mln zł więcej, a powiaty o 0,1 mln zł.

Ale zmiana wysokości kryteriów spowoduje też wzrost wydatków na inne świadczenia, które są pośrednio powiązane z pomocą społeczną. Dotyczy to m.in. prawa do bezpłatnych posiłków w ramach rządowego programu dożywiania. Jego przyznanie zależy od tego, czy rodzina spełnia kryterium dochodowe stanowiące 150 proc. tego, które obowiązuje w pomocy społecznej.

Etap legislacyjny

Projekt

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • Irena Anna(2012-07-10 08:19) Odpowiedz 32

    Pieniądze powinny trafia c do osób rzeczywiście potrzebujących pomocy.Są jednak rodziny dla których zasiłeek z pomocy społecznej jest sposobem na życie.Dlaczego nikt nie zwraca uwagi na fakt że przez wiele lat z zasiłków żyją całe rodziny. Najpierw matka, póżniej córka a następnie jej córka.Takie osoby nie starają się o pracę aby wypracoać sobie emeryturę ale starają się przede wszystkim o dzieci bo wówczas pomoc będzie większa.Dla emerytów i rencistów nie ma pieniędzy na godne należne renty i emerytury ale są pieniądze na finansowanie rodzin patologicznych które należy resocjalizować zamiast je utrzymywać.

  • Piotr agnostyk(2014-02-04 20:15) Odpowiedz 30

    Zasiłek stały powinien wzrastać tak samo jak wzrastają emerytury Polskich Obywateli. Nie wolno dyskryminować ludzi o słabym poziomie życia .Zasiłek stały trzeba przenieś do ZUS i dać równe prawa do życia. Piotr

  • ryszard(2015-10-05 16:54) Odpowiedz 30

    529 to już jest więc gdzie podwyzka??

  • soroll68@wp.pl(2013-02-10 09:32) Odpowiedz 30

    czy komornik moze mi zabrac zasilek specjalny i opiekunczy

  • jula(2012-09-21 16:12) Odpowiedz 20

    zgadzam sie z pania irena .sama pobieram zasitek jako osoba niepetnosprawna i widze jaka potologia jest kazdego miesiaca przed kasa ja mam zaledwie 50 zt i az mnie skreca kiedy widze ile pobiera osoba (powiedzmy) w petni sprawna

  • młodzi bezpartyini(2012-07-10 09:17) Odpowiedz 21

    Do Irena Anna.Masz rację w 100%.Należy przede wszystkim zakończyć finansowanie pasożytów społecznych.Nawet ptak najpierw wije gniazdo,znajduje odpowiedzialnego partnera dopiero wówczas stara się o młode.Pasożyt społeczny zaczyna od seksu zakończonego ciążą i wtedy to już uważą że utrzymanie jego i potomstwa to sprawa społeczna.Na mieszkanie też nie będzie zarabiał ,bo on chce za darmo.On wszystko chce od społeczeństwa.Każdy powinien ponosić osobiście konsekwencje za swoje czyny.Wyuczona bieda panoszy się już w następnych pokoleniach pasożytów społecznych.Pomoc nie trafia do osób które z przyczyn niezależnych znalazły się w trudnej sytuacji i które robią wszystko by tą sytuację poprawić.Raz na zawsze trzeba zakończyć dawanie i rozdawanie i wszystko sie wyklaruje.

  • anonim(2014-09-26 11:46) Odpowiedz 20

    Widac ci co piszą tak to tylko Po-wcy nakradną i mają a my chorzy z grupami i biedni nigdzie zatrudnic nas nie chca najlepiej umrzec tak..Do tej Pani co tak idiotycznie pisała:My chcemy godnych warunków życia a nie egzystencji w innych krajach byśmy żyli godnie a tu jest tylko bogacenie się bogatych i biednych najlepiej usunąć, zdeptać. Nie wszyscy są patologią ja jestem osobą po studiach ale mam 2 grupę na kregosłup i mieszkam na wsi z opieki dostaje zasiłek który nie starcza na nic...Teraz gdy Kopacz ta oszustka została premierem dopiero da nam popalic !!

  • Bozena(2012-10-12 20:26) Odpowiedz 20

    Gazeta Prawna, ludzie po studiach a nikt liczyć nie potrafi? Zasiłek wzrasta o 65 zł, nie 85, więc nie piszcie bzdur...

  • bożena(2012-10-09 17:45) Odpowiedz 11

    ja miałam 1230zł dochodu to podzieliła mi na 4 os wyszło 307.50gr to jeszcze raz podzieliła na 4 i wyszło 76,87gr i z tej sumy dostałam 42zł porwałam decyzję i rzuciłam na biurko pomoc żebranie z ludzi robią i tyle.Teraz mam na 4 osoby 886zł to ile dostanę z 50zł to jakieś żarty a pijacy stoją po renty pod opieką na wódę a my ludzie porządni którzy mają dzieci ochłapy sama wychowuję 3 dzieci i jak pójdę do opieki to socjalna ma jeszcze pretęsje bo ma dużo pisania itd.to niech mi miejsce ustąpi z chęcią się zamienię na taką pracę

  • Irena Anna(2012-07-11 13:00) Odpowiedz 10

    Do:6.Każdy ma prawo do własnego zdania w kwestii finansowania rodzin patologicznych. Warto zauważyć, że rodziny patologiczne mają pełne przekonanie że wszystko muszą dostać za darmo, bez żadnego wysiłku z ich strony.Nadal podtrzymuję swoją opinię że powinien zostać stworzony system resocjalizacji takich rodzin.

  • widz(2012-07-16 01:05) Odpowiedz 10

    co się tak pieklicie? :) z tego torta i tak więcej nie dostaniecie :) a macie zapędy żeby go dzielić :)

  • jacek(2015-10-05 05:45) Odpowiedz 11

    niech decydenci spróbują przżyć wraz z opłatami za 529 zł

  • obca(2012-09-19 14:37) Odpowiedz 11

    Gdy idziesz do. opieki to jak po jalmuzne chociaz ci sie nalezy .
    Pijaki ida po to aby miec na alkochol,a osoba wielodzietna na zycie dla dzieci .
    W niemczech bysmy zyli jak panowie bez proszenia sie ,tam sie nalezy zasilek.

  • Grzegorz(2012-07-10 09:52) Odpowiedz 00

    Wszystkie przywileje ukrucić i odebrać np.pracuje umiera mąż i mam pensje + rentę p[o mężu to jest Smieszność rozumie jak ktoś nie ma z czego żyć zwłaszcza żony po oficerach wojskowych mają posadki + piękne dodatki na luksus życiowy a zabrać ludzią upośledzonym zasiłki ,oni i tak mają juz kare od urodzenia jescze ich krzywdzić o zgrozo ile jest w nas zawiści

  • aga wielodzietna(2012-09-19 12:40) Odpowiedz 01

    Ja mam6dzieci jestem po wycieciu macicy maz obecnie nie pracuje z mops otrzymalam1047zl zasilku i na ksiazki 100zl dla trojga dzieci dla mnie to jest smieszne bo pijaki pojalbo idz do pracyda maja wiecej a ty najlepiej nie rob sobie tyle dzieci

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • bożena(2012-10-09 17:46) Odpowiedz 00

    teraz się pytam jeśli mam 886zł na 4os i sama wychowuję to ile mi się należy tego zasiłku z opieki pisać proszę kinga_9191@wp.pl dziękuję

  • zly(2012-07-10 11:45) Odpowiedz 01

    do irena anna: sama znajdz sobie prace, zobaczymy czy tak latwo jak piszesz

  • młoda(2013-04-04 11:22) Odpowiedz 01

    Irena Anna - nie generalizuj, to niezdrowe, co z osobami które założyły rodzine i niestety tak się życie potoczyło że zostały zwolnione z pracy? nie wszyscy bezrobotni są rodzinami patologicznymi, oboje z mężem mamy skończone studia, ja nie mam pracy on szuka lepszej pracy cały czas a niestety ponad 3 lata pracuje już za 1200 zł, jak z 2 dzieci mamy się za to utrzymac? wierz mi że bardzo bym chciała pracować, ale praca dorywcza na kasie - bo jedynie taką udaje mi sie znaleźć w chwili obecnej, nie jest wystarczająca na rachunki, życie i opłaty za przedszkole. To bardzo niesprawiedliwe mówic, że wszyscy wykorzystują. Jakby pensja minimalna zapewniała utrzymanie to nie byłoby problemu z zasiłkami. Rodziny patologiczne to zupełnie inny problem i to już powinna być oddzielna dyskusja na temat pomocy dla nich. Nie generalizujmy.

  • niepelnosprawny.(2012-07-14 20:13) Odpowiedz 00

    to znaczy bede mial 456.pln. komornik nie moze zajac tej kwoty. mam rete 526 to juz cos .

  • xena(2012-07-12 09:52) Odpowiedz 00

    Fakt. Spotkałam się z rodziną, w której kobieta w swoim życiu przepracowała 5 lat, a męzczyzna przepracował tylko praktykę w zawodówce i jak twierdzi "w swoim życiu już się napracował". Obydwoje mają zasiłki (mieszkają w jednym lokalu, a mają rózne meldunki) i twierdzą, że "panstwo ma im dać, bo są chorymi obywatelami" Obydwoje są po 50tce i praca się nie zhańbili. Ona ma grupe na chorobe psychiczna, a on na leczenienie alkoholizmu... Wiem, że nie wszyscy wyłudzaja...ale takich to bym wygnała do sprzątania trawników po psich odchodach. Znam ludzi co mają zasiłki, dodatki do mieszkania, obiady w szkołach dla dzieci itp. A ja przekraczjąc próg dochodowy o 7zł nie mam co liczyć na dodatek do mieszkania. I za wszystko płace w 100%. Z zazdrościa patrzą na moich rodziców, bo wypracowali sobie rente z zusu (tata 55 lat pracy, mama 20 lat pracy) bo maja więcej... tak więcej, że przekraczają próg dochodowy o głupie 7 zł na osobe ;/