statystyki

Specjalny zasiłek opiekuńczy dostaniesz tylko po rozmowie z pracownikiem socjalnym

autor: Michalina Topolewska27.06.2012, 07:18; Aktualizacja: 27.06.2012, 09:20
  • Wyślij
  • Drukuj

Pracownik socjalny przeprowadzi obowiązkowy wywiad środowiskowy z osobą ubiegającą się o przyznanie pomocy finansowej. Nowe wymogi wynikają z projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, który wprowadza nowy zasiłek dla osób zajmujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny.

reklama



reklama


Nowe wymogi dla potencjalnych świadczeniobiorców przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.), która wprowadza specjalny zasiłek jako nową formę wsparcia dla osób zajmujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Jego przyznanie będzie uzależnione m.in. od tego, czy łączny dochód osoby sprawującej opiekę i jej wymagającej nie przekracza 583 zł. Celem obligatoryjnego wywiadu ma być sprawdzenie, czy opiekun spełnia pozostałe warunki, od których uzależnione jest przyznanie świadczenia, w tym czy rzeczywiście zajmuje się niesamodzielnym.

Dodatkowo aktualizacja wywiadu ma być przeprowadzana po upływie sześciu miesięcy od jego przyznania, jeżeli do końca okresu, na który zostało ustalone prawo do zasiłku, pozostało więcej niż trzy miesiące, oraz w każdej sytuacji, gdy będą istniały wątpliwości, co do okoliczności opieki.

Ponieważ przepisy nie wprowadzają szczególnych przepisów, na jaki okres będzie przyznawany specjalny zasiłek opiekuńczy, oznacza to, że w jego przypadku będzie obowiązywał ten sam okres zasiłkowy, na który przysługują zasiłki na dzieci. Trwa on od 1 listopada do 31 października następnego roku kalendarzowego.

– Jeżeli więc opiekun będzie miał przyznane świadczenia od 1 listopada, to aktualizacja wywiadu będzie przeprowadzona w maju – mówi Halina Pietrzykowska, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białymstoku.

Tak jak do tej pory sytuacja opiekuna będzie mogła być sprawdzona fakultatywnie zarówno przed przyznaniem pomocy, jak i w trakcie jej otrzymywania, gdy pojawią się wątpliwości co do spełniania przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego.

Gmina nie będzie miała obowiązku przeprowadzania wywiadu z osobami składającymi wniosek o świadczenie pielęgnacyjne

Etap legislacyjny

Projekt

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 24

  • 1: miralwica@wp.pl z IP: 89.78.66.* (2014-01-20 08:46)

    Łączny dochód opiekuna i podopiecznego nie może przekroczyć 583,- bo nie dostaną ZASIŁKU SPECJALNEGO !!! To TYLKO w POLSCE !!! Niewątpliwie nadaje się na wpis do Księgi Rekordów Gunesa. Żyć nie umierać ?! Wolę umrzeć !!!

  • 2: irena z IP: 91.196.30.* (2013-07-01 18:15)

    Dzisiaj po raz drugi skladalamwniosek o specjalny zasilel opiekunczy.Pan z pania od razu powiedzieli ze bedzie odmowa.Zaproponowano mi abym podjela prace i po 3dniach sie zwolnila.nigdy nie pracowalam,-bylam na utrzymaniu meza ktorym teraz sie opiekuje -jest calkowicie niezdolny.Kto wlasciwie podejmuje decyzje o przyznanym zasilku opiekunczym

  • 3: basia z IP: 37.8.218.* (2013-05-08 08:28)

    nasz rzad jest chory sami kradna ile chca biora wysokie nagrody a potem musza zalatac dziure kosztem chorych choruje na chorobe nowotworowa teraz nie moge chodzic corka byla mojm opiekunem a ze mam swoja rente i syn po zmarlym ojcu to mi przekracza i nie bedzie corka juz mojm opiekunem to moze z rzadu ktos przyjdzie mna sie zajac

  • 4: karolina z IP: 89.69.24.* (2013-04-27 19:19)

    Witam ja jestem corka mamy ktora ma 67 lat i lezy juz w lozku od kilku lat jest obloznie chora od 2003 roku jest uznana za calkowicie niezdolna do pracy i niezdolna do samodzielnej egzystencji na stale otrzymuję od 1.11.2010 r świadczenie pielegnacyjne na mame i dostalam je na czas nieokreslony ! Jak prawo moze dzialac w stecz i teraz mi to zabiora cos co dostalam na stale ! Ja prawo moze dzialac w stecz ! To jest ni zgodne z konstytucja . Kto ma mi pomoc ? Niech Tusk przyjedzie i zobaczy jak to jest opiekowac sie taka osoba 24 h i wezmie te pieniadze emerytura mamy + 520 zl ktorych juz od lipca nie bede miala bo przekrocze dochody pozatym jak moge isc teraz zaraz do pracy i zaraz sie zwolnic zeby byc moze cos dalej dostac pieniedzy a mama kto sie zajmie w tym czasie ? Nadmieniam ze przepracowalam 9 i pol roku poczym musialam sie zwolnic ze wzgledu na mame ktora jest po operacji oponiaka mozgu operacje miala w 1995 r po paru latach wystapil lewostronny nie dowlad ktory trwa do dzisiaj i raczej lepiej juz nie bedzie tak lekarz powiedzial mi . Co dalej mam robic niech Tusk dalej podpowie albo pomoze ?

  • 5: karolina z IP: 89.69.24.* (2013-04-25 18:22)

    Nowe przepisy powinny obowiazywac osoby ktore dopiero w tym roku skladaja wniosek o zasilek pielegnacyjny dawne swiadczenie pielegnacyjne a te osoby co otrzymuja juz ten zasilek na stale powinny nadal go dostawac !

  • 6: karolina z IP: 89.69.24.* (2013-04-24 16:13)

    Witam ja jestem corka mamy ktora ma 67 lat i lezy juz w lozku od kilku lat jest obloznie chora od 2003 roku jest uznana za calkowicie niezdolna do pracy i niezdolna do samodzielnej egzystencji na stale otrzymuję od 1.11.2010 r świadczenie pielegnacyjne na mame i dostalam je na czas nieokreslony ! Jak prawo moze dzialac w stecz i teraz mi to zabiora cos co dostalam na stale ! Ja prawo moze dzialac w stecz ! To jest ni zgodne z konstytucja . Kto ma mi pomoc ? Niech Tusk przyjedzie i zobaczy jak to jest opiekowac sie taka osoba 24 h i wezmie te pieniadze emerytura mamy + 520 zl ktorych juz od lipca nie bede miala bo przekrocze dochody pozatym jak moge isc teraz zaraz do pracy i zaraz sie zwolnic zeby byc moze cos dalej dostac pieniedzy a mama kto sie zajmie w tym czasie ? Nadmieniam ze przepracowalam 9 i pol roku poczym musialam sie zwolnic ze wzgledu na mame ktora jest po operacji oponiaka mozgu operacje miala w 1995 r po paru latach wystapil lewostronny nie dowlad ktory trwa do dzisiaj i raczej lepiej juz nie bedzie tak lekarz powiedzial mi . Co dalej mam robic niech Tusk dalej podpowie albo pomoze ?

  • 7: Jola z IP: 83.6.41.* (2013-03-13 13:31)

    Czy na dziecko niepełnosprawne, które ma rente i zasiłek pielęgnacyjny ,nadal będzie przysługiwało świadczenie pielęgnacyjne, po nowemu,dotychcza
    przysługiwało 620.00 zł.

  • 8: MONIA z IP: 79.191.23.* (2013-03-01 08:30)

    Witam ,ja jestem bez grosza od lipca 2013,ale to nic mam mamę którą lekarz minie pozwala zostawiać ,bez opieki i od lipca nie wiem powiedziano mi że jest opiekunka która bierze 4 zł za godzinę i mama musi za nią zapłacić emerytury ma 750 zł minus leki - opłaty i 8 x 4=32 zł dziennie x około 20 dni =640 zł a gdzie wyżywienie i gdzie wyjazdy do lekarza .Braknie emerytury jak nic ,ja jak podejmę prace to ok ,a jak nie to będę się mamą zajmować i te 750 emerytury też na dwoje nie starczy ,bo tyle mam opłat .Dziś żałuje że mamy nie wysłałam do siostry ,ale siostra choruje na pierwszej grupie to nie miałam serca ,bo sama potrzebuje pomocy tylko ją wzięłam do siebie.Co ja dziś zrobię BOŻE I JA I MAMA BĘDZIEMY GŁODOWAĆ ,POTEM EKSMISJA ---LEPIEJ UMRZEĆ I TEGO NIE WIDZIEĆ.

  • 9: opiekun z IP: 37.209.128.* (2013-02-22 19:12)

    Pani Krystyno,
    w związku z opieką nad mamą będzie mogła Pani ubiegać się wyłącznie o specjalny zasiłek pielęgnacyjny (już nie o świadczenie pielęgnacyjne), ustanowiony na mocy nowej ustawy. Przysługuje on Pani ale pod warunkiem, iż zrezygnowała Pani z pracy w związku z koniecznością opieki nad niepełnosprawną mamą oraz dochód rodziny nie może przekraczać 623 zł na osobę (netto). Nie mogła Pani zostać zwolniona przez pracodawcę, tylko musiała Pani sama zwolnić się (taki jest chory, ustawowy wymóg) i to musiało nastąpić już po dacie powstania niepełnosprawności Pani mamy (będą sprawdzać daty na dokumentach, co kiedy miało miejsce). Powodzenia życzę i wytrwałości z urzędnikami i chorym ustrojem tworzonym przez debili w rządzie PO-PSL.

  • 10: opiekun z IP: 78.30.109.* (2013-02-22 19:04)

    "Specjalny zasiłek opiekuńczy dostaniesz tylko po rozmowie z pracownikiem socjalnym"

    "Pracownik socjalny przeprowadzi obowiązkowy wywiad środowiskowy z osobą ubiegającą się o przyznanie pomocy finansowej. Nowe wymogi wynikają z projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, który wprowadza nowy zasiłek dla osób zajmujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny" - pani się Michalino Topolewska douczy, ponieważ taki wywiad był przeprowadzany RÓWNIEŻ i na mocy dotychczas obowiązujących przepisów - to żadna nowość, chyba że dla ciebie. Polecam zarwać kilka nocek żeby się dokształcić, bo to wstyd dla GP.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie