statystyki

PFRON wypłaci wyższe dopłaty do wynagrodzeń niepełnosprawnych

autor: Michalina Topolewska27.06.2012, 07:09; Aktualizacja: 27.06.2012, 09:51
  • Wyślij
  • Drukuj
238,6 tys. osób niepełnosprawnych ma pensje dotowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

238,6 tys. osób niepełnosprawnych ma pensje dotowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnychźródło: ShutterStock

1386 zł ma wynosić w okresie wrzesień-grudzień wysokość podstawy dofinansowań z PFRON do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.

reklama



reklama


Jej podwyższenie do kwoty minimalnej płacy obowiązującej w ubiegłym roku jest jedną z najważniejszych zmian, które przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.). Wczoraj odbyło się w Sejmie jej drugie czytanie, ale w związku ze zgłoszoną poprawką trafi on ponownie do komisji polityki społecznej i rodziny.

Projekt zawiera też kolejną zmianę związaną z wypłatą dofinansowań przez PFRON. Posłowie chcą, aby otrzymywał je tylko ten pracodawca, który przekazuje pensję pracownikowi na jego konto bankowe lub przekazem pocztowym.

Ponadto nowelizacja zwiększa uprawnienia kontrolne prezesa PFRON w zakresie udzielania przez firmy kontrahentom ulg we wpłatach na fundusz oraz zwalnia domy pomocy społecznej i hospicja z konieczności płacenia kar z powodu nieosiągania odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Pracodawcom będą też grozić kary za utrudnianie przeprowadzania kontroli oraz podawanie nieprawdziwych informacji. Sankcja przewidziana za takie postępowanie ma wynosić maksymalnie 5 tys. zł.

Etap legislacyjny

Sejm II czytanie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 17

  • 1: ja z IP: 83.1.81.* (2014-04-04 18:23)

    ja mam umiarkowany stopien niep,jestem rolnikiem place skladki jak rowniez mam przyznana rente socjalna na stale i tez odprowadzam skladki wiec 2 razy place i na to nie ma prawa chore to wszystko

  • 2: Anna Ozdoba z IP: 188.246.130.* (2013-01-16 21:49)

    SKANDAL CZY KTOŚ TO KIEDYŚ USŁYSZY !!! NIEPEŁNOSPRAWNY MUSI CIĘŻKO PRACOWAĆ FIZYCZNIE A JEŚLI NIE MA ZNACZNEGO STOPNIA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI NIE MA PRAWA DO URLOPU I PÓJŚCIA NA ZWOLNIENIE !!!

  • 3: MICHNO45 z IP: 37.31.6.* (2012-10-06 19:55)

    jeszcze zaden niepelnosprawny zatrudniony na etacie nie widzial tych pieniedzy,wszystko zabiera pracodawca a pracownikowi wyplaca najnizsze wynGRODZENIE,WIELKIE FIRMY ZARABIAJA NA TYM MILIONY

  • 4: ZENON z IP: 164.126.132.* (2012-08-11 08:46)

    DZIWIE SIE ZE NASZE PANSTWO POZWALA DORABIAC SIE BIZMESMENOM NA LUDZKIEJ KRZYWDZIE.PRZECIEZ TE PIENIADZE NALEZA SIE NIEPELNOSPRAWNYM,NIE DOTOWAC PSELDOBIZMESMENA!!!

  • 5: Dariusz z IP: 83.6.191.* (2012-07-02 10:37)

    NIkt nie chcę niepełnosprawnych w zakładach pracy także to dodatki do chata morgana.Najlepszy jest w takiej sytacji skok do wody z obciążnikiem

  • 6: nie pracuję przez niepełnosprawnych z IP: 89.229.89.* (2012-06-29 17:12)

    Do 10.:
    Niepełnosprawnych na wózku jest może z 10% i do takich nie mam nic i im współczuję.
    Natomiast ja widuję głównie niepełnosprawnych, w których trudno doszukać się niepełnosprawności. Jakim cudem oni mają takie orzeczenie nie mam pojęcia i przez takich właśnie nie mam pracy ja, matka trójki dzieci, w kraju wyludniającym się. Ja muszę pracować nie tylko na siebie. Może ten fakt też powinien być brany pod uwagę przy rozstrzyganiu ofert?

  • 7: nie pracuję przez niepełnosprawnych z IP: 89.229.89.* (2012-06-29 17:06)

    Do 9, proszę bardzo:
    http://ogloszenia.infoludek.pl/ogloszenia/info/617958.xhtml
    Mile widziane osoby uczące się oraz z orzeczeniem o niepełnosprawności !!!
    Kolejne:
    http://ogloszenia.infoludek.pl/ogloszenia/info/615816.xhtml
    Kasjer/Kasjerka - praca dla osoby niepełnosprawnej
    Kolejne:
    http://ogloszenia.infoludek.pl/ogloszenia/info/615829.xhtml
    - orzeczenie o niepełnosprawności będzie dodatkowym atutem.
    To tylko kilka z ostatnich dni. W Szczecinie jest tego mnóstwo.

  • 8: kinia z IP: 83.21.59.* (2012-06-29 11:40)

    nie pracuję przez niepełnosprawnych zrub sobie kuku polecam skok do wody a potem wózek inwalidzki zobaczysz jak fajnie całe życie na wózku. I przekonasz się jak chętnie pracodawcy zatrudniają takich.

  • 9: AWE z IP: 178.37.147.* (2012-06-28 10:26)

    Jestem osobą niepełnosprawną i szukam pracy. Gdzie oferują taką pracę ?

  • 10: hb z IP: 78.10.61.* (2012-06-27 23:06)

    Posiadam umiarkowany stopnień niepełnosprawności i jestem za likwidacją Zakładów Pracy Chronionej -bo tak naprawdę to ich właściciele mają same przywileje a my niepełnosprawni pracujemy jak zdrowi!Gdzie jest PFRON i inne instytucje które tego nie widzą...

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie