statystyki

PFRON wypłaci wyższe dopłaty do wynagrodzeń niepełnosprawnych

autor: Michalina Topolewska27.06.2012, 07:09; Aktualizacja: 27.06.2012, 09:51
238,6 tys. osób niepełnosprawnych ma pensje dotowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

238,6 tys. osób niepełnosprawnych ma pensje dotowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnychźródło: ShutterStock

1386 zł ma wynosić w okresie wrzesień-grudzień wysokość podstawy dofinansowań z PFRON do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.

Reklama


Reklama


Jej podwyższenie do kwoty minimalnej płacy obowiązującej w ubiegłym roku jest jedną z najważniejszych zmian, które przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.). Wczoraj odbyło się w Sejmie jej drugie czytanie, ale w związku ze zgłoszoną poprawką trafi on ponownie do komisji polityki społecznej i rodziny.

Projekt zawiera też kolejną zmianę związaną z wypłatą dofinansowań przez PFRON. Posłowie chcą, aby otrzymywał je tylko ten pracodawca, który przekazuje pensję pracownikowi na jego konto bankowe lub przekazem pocztowym.

Ponadto nowelizacja zwiększa uprawnienia kontrolne prezesa PFRON w zakresie udzielania przez firmy kontrahentom ulg we wpłatach na fundusz oraz zwalnia domy pomocy społecznej i hospicja z konieczności płacenia kar z powodu nieosiągania odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Pracodawcom będą też grozić kary za utrudnianie przeprowadzania kontroli oraz podawanie nieprawdziwych informacji. Sankcja przewidziana za takie postępowanie ma wynosić maksymalnie 5 tys. zł.

Etap legislacyjny

Sejm II czytanie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • ZENON(2012-08-11 08:46) Odpowiedz 00

    DZIWIE SIE ZE NASZE PANSTWO POZWALA DORABIAC SIE BIZMESMENOM NA LUDZKIEJ KRZYWDZIE.PRZECIEZ TE PIENIADZE NALEZA SIE NIEPELNOSPRAWNYM,NIE DOTOWAC PSELDOBIZMESMENA!!!

  • niepełnosprawna(2012-06-27 15:23) Odpowiedz 00

    zabrać wszystkim i niech korzystają ci którym się naprawdę należy.a stopnie zlikwidować ZUS jest od tego!!!

  • nie pracuję przez niepełnosprawnych(2012-06-29 17:06) Odpowiedz 00

    Do 9, proszę bardzo:
    http://ogloszenia.infoludek.pl/ogloszenia/info/617958.xhtml
    Mile widziane osoby uczące się oraz z orzeczeniem o niepełnosprawności !!!
    Kolejne:
    http://ogloszenia.infoludek.pl/ogloszenia/info/615816.xhtml
    Kasjer/Kasjerka - praca dla osoby niepełnosprawnej
    Kolejne:
    http://ogloszenia.infoludek.pl/ogloszenia/info/615829.xhtml
    - orzeczenie o niepełnosprawności będzie dodatkowym atutem.
    To tylko kilka z ostatnich dni. W Szczecinie jest tego mnóstwo.

  • nie pracuję przez niepełnosprawnych(2012-06-29 17:12) Odpowiedz 00

    Do 10.:
    Niepełnosprawnych na wózku jest może z 10% i do takich nie mam nic i im współczuję.
    Natomiast ja widuję głównie niepełnosprawnych, w których trudno doszukać się niepełnosprawności. Jakim cudem oni mają takie orzeczenie nie mam pojęcia i przez takich właśnie nie mam pracy ja, matka trójki dzieci, w kraju wyludniającym się. Ja muszę pracować nie tylko na siebie. Może ten fakt też powinien być brany pod uwagę przy rozstrzyganiu ofert?

  • kinia(2012-06-29 11:40) Odpowiedz 00

    nie pracuję przez niepełnosprawnych zrub sobie kuku polecam skok do wody a potem wózek inwalidzki zobaczysz jak fajnie całe życie na wózku. I przekonasz się jak chętnie pracodawcy zatrudniają takich.

  • AWE(2012-06-28 10:26) Odpowiedz 00

    Jestem osobą niepełnosprawną i szukam pracy. Gdzie oferują taką pracę ?

  • adam(2012-06-27 15:08) Odpowiedz 00

    Pracujacy emeryt niepełnosprawny w stopniu lekkim - O% dofinansowania,niech zdycha to SPRAWIEDLIWOŚC SPOŁECZNA PO ZYDOSKU

  • hb(2012-06-27 23:06) Odpowiedz 00

    Posiadam umiarkowany stopnień niepełnosprawności i jestem za likwidacją Zakładów Pracy Chronionej -bo tak naprawdę to ich właściciele mają same przywileje a my niepełnosprawni pracujemy jak zdrowi!Gdzie jest PFRON i inne instytucje które tego nie widzą...

  • Grażyna(2012-06-27 15:21) Odpowiedz 00

    Czasy są takie ze wszyscy martwią się o siebie po co komu niepełnosprawny jak człowiek zdrowy nie daję sobie rady w tych czasach "ktoś tu się wyżywia pozostali nikomu nie są potrzebni jak emeryci i niepełnosprawni a szkoda ,bo to tez ludzie

  • MICHNO45(2012-10-06 19:55) Odpowiedz 00

    jeszcze zaden niepelnosprawny zatrudniony na etacie nie widzial tych pieniedzy,wszystko zabiera pracodawca a pracownikowi wyplaca najnizsze wynGRODZENIE,WIELKIE FIRMY ZARABIAJA NA TYM MILIONY

  • nie pracuję przez niepełnosprawnych(2012-06-27 14:24) Odpowiedz 00

    Już teraz ja nie mogę znaleźć pracy bo wszędzie szukają niepełnosprawnych. Nie miałam nic do niepełnosprawnych ale mam już tego dość. Chyba sobie zrobię jakieś kuku. Polska paranoja. Do diabła z tym państwem.

  • K.K.(2012-06-27 14:28) Odpowiedz 00

    Nie mylcie ochroniarzy z dozorcami. To są dwie różne funkcje.

  • zwd(2012-06-27 08:47) Odpowiedz 00

    Pracownik ochrony który posiada stopień niepełnosprawności umiarkowany lub znaczny ma umowę o pracę natomiast reszta osób posiada tzw.umowy śmieciowe tj.umowa-zlecenie.Jawnym tego przykładem jest firma Impel a Inowrocławiu i jej córki.

  • XYZ(2012-06-27 07:57) Odpowiedz 00

    Patologie związane z PEFRON-em doprowadziły do tego, że np. "ochroniarzami" są osoby z "umiarkowanym", a nawet "znacznym" stopniem niepełnosprawności.
    Dla zdrowych mężczyzn nie ma już miejsc !

  • ja(2014-04-04 18:23) Odpowiedz 00

    ja mam umiarkowany stopien niep,jestem rolnikiem place skladki jak rowniez mam przyznana rente socjalna na stale i tez odprowadzam skladki wiec 2 razy place i na to nie ma prawa chore to wszystko

  • Anna Ozdoba(2013-01-16 21:49) Odpowiedz 00

    SKANDAL CZY KTOŚ TO KIEDYŚ USŁYSZY !!! NIEPEŁNOSPRAWNY MUSI CIĘŻKO PRACOWAĆ FIZYCZNIE A JEŚLI NIE MA ZNACZNEGO STOPNIA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI NIE MA PRAWA DO URLOPU I PÓJŚCIA NA ZWOLNIENIE !!!

  • Dariusz(2012-07-02 10:37) Odpowiedz 00

    NIkt nie chcę niepełnosprawnych w zakładach pracy także to dodatki do chata morgana.Najlepszy jest w takiej sytacji skok do wody z obciążnikiem