statystyki

Dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego gmina przyzna bez wniosku

autor: Michalina Topolewska21.06.2012, 07:07; Aktualizacja: 21.06.2012, 09:14

Rodzice niepełnosprawnych dzieci nie będą już musieli składać wniosku, aby otrzymywać 100 zł miesięcznego dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego.

Reklama


Reklama


Uproszczenie procedury ubiegania się o wyższą pomoc przewiduje przekazany do konsultacji projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie kolejnej edycji programu wspierania niektórych osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne. Przewiduje on, że rodzice oraz opiekunowie faktyczni dziecka w okresie lipiec – grudzień tego roku będą otrzymywać specjalny dodatek do niego w wysokości 100 zł.

We wcześniejszych edycjach programu osoby uprawnione musiały w tym celu składać odrębny wniosek. Rząd postanowił jednak zrezygnować z tego wymogu. Poprzednio część rodziców nie korzystała z wyższej pomocy, bo o tym nie wiedziała. Nie wszystkie gminy decydowały się też na indywidualne informowanie o tym każdego opiekuna (nie miały takiego obowiązku).

Zniesienie wymagania składania wniosku oznacza, że dodatek będzie przyznawany z urzędu. Rodzice będą też mogli liczyć na wyższe wsparcie w przyszłym roku. Od stycznia 2013 roku ma bowiem wejść w życie zmiana zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego, która m.in. na stałe podwyższy jego wysokość z 520 zł do 620 zł.

Etap legislacyjny

Projekt

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • smerf(2012-06-21 09:35) Odpowiedz 00

    tylko ciekawe kiedy przekażą na to środki. do dziś gminy nie otrzymały środków na wypłaty dodatkowego 100,00 zł za okres IV - VI 2012 r.

  • Jagna36(2012-06-24 13:01) Odpowiedz 00

    Jak to ? Utrzymanie niepełnosprawnego dziecka w specjalnym ośrodku to koszt ok. 3000zł. a nam rodzicom ma wystarczyć 620zł. Uważam że powinniśmy dostawać min.100% najniższej pensji krajowej. Ja musiałam zrezygnować z pracy, żeby opiekować się dzieckiem.Dodam, że jestem samotną mamą z trójką dzieci.Więc pytam pana premiera Tuska - jak przeżyć? Może zacząć kraść?

  • lalka(2012-06-27 08:53) Odpowiedz 00

    Pracownicy z mopsu są takimi cudownymi ludźmi, że jak mam tam iść to aż mnie trzęsie. Traktują mnie jak intruza i wyłudzacza, pamiętam jakie to były komplikacje z udowodnieniem, że taty syn nie żyje. Zaraz były pytania z kim ojca zostawiłam, zero pomocy w wypełnieniu dokumentów. Pomógł mi ochroniaż placówki - sam jeden by szybciej załatwił niż dwudziestu wykfalifikowanych pracowników w mopsie. Koszmar!

  • opiekun(2012-06-27 03:06) Odpowiedz 00

    oczywiście że jest szansa W 2008 sądy zwróciły się do TK w prawie zasiłku stałego (obecne świadczenie pielęgnacyjnie) bo ówczesna ustawa również jak i teraz dawała pomoc jedynie rodzicom a nie wszystkim opiekunom. Po wyroku TK nieRZĄD tuska musiał w 2010 zmienić prawo i przyznać pomoc wszystkim opiekunom. Sens jest i duże szanse na wygraną, ale to może potrwać. Do sądu nie idzie się. Skarga idzie do sądu przez SKO. Wniosek do MOPS osobiście złóż

  • lalka(2012-06-26 15:40) Odpowiedz 00

    A jest jakaś szansa po złożeniu wniosku i odwołaniu się? czy tylko zmarnuje pieniądze na listy polecone i targanie po sądach?

  • monika(2012-06-26 12:04) Odpowiedz 00

    obiecanki cacanki a głupim radość za to maja rodzicow dzieci niepelnosprawnych!!!jednego nie dadza a juz nastepne planuja a i tak nie zrealizuja jak zawsze!!!szkoda slow...

  • 123(2012-06-25 20:25) Odpowiedz 00

    Zachęcam wszystkich zainteresowanych opiekunów uzyskaniem tych dodatkowych 100 zł niezależnie czy opiekujecie się "dzieckiem" czy też innym członkiem rodziny (np. matką, bratem, dziadkiem itd). Weźmiecie mnie za szaleńca, bo treść rozporządzenia rady ministrów nie przewiduje literalnie udzielenia wspomnianej pomocy innym opiekunom, niż "matce, ojcu lub opiekunowi faktycznemu dziecka". Jeśli chcecie dostać tę dodatkową pomoc to nie przejmujcie się tym zapisem. Wg mnie każdy opiekun, który ma przyznane świadczenie pielęgnacyjne ma prawo do tej dodatkowej pomocy w postaci 100 zł miesięcznie.

    Tutaj upubliczniłem "gotowce" mojego autorstwa:

    1. Wniosek do MOPSu o dodatkowe 100 zł (w formacie pdf)

    http://seo-core.ru/showfile-7/wniosek_do_mops_pomoc_100_zl.zip

    2. Odwołanie od decyzji MOPSu o odmowie przyznania dodatkowej pomocy w postaci 100 zł (w formacie doc oraz odt)

    http://seo-core.ru/showfile-9/odwolanie_do_sko__pomoc_100zl.zip

    W pliku z pozycji 2 jest wyjaśnienie, jaki wg mnie jest stan prawny i co należy zrobić aby Tusk nie wyrolował opiekunów niepełnosprawnych.

    Linki do plików "gotowców" można rozpowszechniać bez ograniczeń. Powodzenia

  • opiekun_(2012-06-25 20:22) Odpowiedz 00

    APELUJĘ do opiekunów, którzy opiekują się swoimi dorosłymi rodzicami, z prawem do świadczenia pielęgnacyjnego.

    Gwoli przypomnienia Donald Tusk przed wyborami do parlamentu w 2011 r.zapowiedział publicznie, iż świadczenie pielęgnacyjne zostanie podniesione do kwoty 620 zł/m-ąc. Tuż po wyborach okazało się (wg tłumaczeń kancelarii rady ministrów), iż jest zbyt późno, aby w 2011 r. przeprowadzić zmianę przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych, więc zaproponowano na podstawie rozporządzeń, aby w roku 2011 r. świadczenie pielęgnacyjne pozostało na dotychczasowym poziomie 520 zł, natomiast wymyślono rządowy plan wspierania osób pobierający świadczenie pielęgnacyjne, który każdej takiej osobie dawał pomoc w wysokości 100 zł na podstawie przepisów o pomocy społecznej. To rozwiązanie, mimo iż częściowo realizowało zapowiedź Donalda Tuska o podniesieniu wysokości świadczenia pielęgnacyjnego już było OSZUSTWEM premiera, gdyż kwota 100 zł nie wpłynęła na wysokość kwoty, od której opłacane są składki na ubezpieczenia społeczne. A zatem od miesiąca września do grudnia 2011 r. Donald Tusk po raz pierwszy OSZUKAŁ opiekunów osób niepełnosprawnych, nie wywiązując się ze swoich publicznych obietnic.
    W dniu 27 grudnia 2011 r. podjęta została nowa uchwała przez Donalda Tuska, tuż przed Nowym Rokiem, w której opiekunowie pobierający świadczenia pielęgnacyjne nie zostali OSZUKANI tylko na składkach na ubezpieczenie społeczne, ale w ogóle dokonano bezzasadnego, nierównego społecznie rozdzielenia opiekunów osób niepełnosprawnych na dwie grupy ("opiekunowie dzieci niepełnosprawnych" oraz "pozostali") i skierowania dotychczasowej pomocy WYŁĄCZNIE do pierwszej z wymienionych grup. W"pozostałych" znalazły się dzieci swoich niepełnosprawnych rodziców, którzy poświęcając się, częstokroć odpłacając swoim rodzicom, co ci uczynili dla dobra ich wychowania, swoje życie zawodowe. Donald Tusk OSZUKAŁ tę grupę społeczeństwa ze zdwojona siłą, bo nie dość, że dotychczas nie opłacono im składek od wspomnianych 100 zł to od 01 stycznia 2012 r. do dziś dzień (20 06 2012 r.) pozbawiono ich CAŁKOWICIE prawa do pomocy.

    Termin złożenia wniosku o pomoc finansową w wysokości 100 zł został przedłużony z 31 maja 2012 r. do 30 czerwca 2012 r. Zmiany terminu dokonano w treści rozporządzenia z 29 maja 2012 r. (Dz.U. z 2012 r., poz. 641).

    W ramach pomocy bliźnim :) zachęcam wszystkich zainteresowanych opiekunów uzyskaniem tych dodatkowych 100 zł niezależnie czy opiekujecie się "dzieckiem" czy też innym członkiem rodziny (np. matką, bratem, dziadkiem itd). Weźmiecie mnie za szaleńca, bo treść rozporządzenia rady ministrów nie przewiduje literalnie udzielenia wspomnianej pomocy innym opiekunom, niż "matce, ojcu lub opiekunowi faktycznemu dziecka". Jeśli chcecie dostać tę dodatkową pomoc to nie przejmujcie się tym zapisem. Wg mnie każdy opiekun, który ma przyznane świadczenie pielęgnacyjne ma prawo do tej dodatkowej pomocy w postaci 100 zł miesięcznie.

    Tutaj upubliczniłem "gotowce" mojego autorstwa:

    1. Wniosek do MOPSu o dodatkowe 100 zł (w formacie pdf)

    http://seo-core.ru/showfile-7/wniosek_do_mops_pomoc_100_zl.zip

    2. Odwołanie od decyzji MOPSu o odmowie przyznania dodatkowej pomocy w postaci 100 zł (w formacie doc oraz odt)

    http://seo-core.ru/showfile-9/odwolanie_do_sko__pomoc_100zl.zip

    W pliku z pozycji 2 jest wyjaśnienie, jaki wg mnie jest stan prawny i co należy zrobić aby Tusk nie wyrolował opiekunów niepełnosprawnych.

    Linki do plików "gotowców" można rozpowszechniać bez ograniczeń. Powodzenia

  • inny(2012-06-25 20:32) Odpowiedz 00

    Zachęcam wszystkich zainteresowanych opiekunów uzyskaniem tych dodatkowych 100 zł niezależnie czy opiekujecie się "dzieckiem" czy też innym członkiem rodziny (np. matką, bratem, dziadkiem itd). Weźmiecie mnie za szaleńca, bo treść rozporządzenia rady ministrów nie przewiduje literalnie udzielenia wspomnianej pomocy innym opiekunom, niż "matce, ojcu lub opiekunowi faktycznemu dziecka". Jeśli chcecie dostać tę dodatkową pomoc to nie przejmujcie się tym zapisem. Wg mnie każdy opiekun, który ma przyznane świadczenie pielęgnacyjne ma prawo do tej dodatkowej pomocy w postaci 100 zł miesięcznie.


    Tutaj upubliczniłem "gotowce" mojego autorstwa:


    1. Wniosek do MOPSu o dodatkowe 100 zł (w formacie pdf)


    http://seo-core.ru/showfile-7/wniosek_do_mops_pomoc_100_zl.zip


    2. Odwołanie od decyzji MOPSu o odmowie przyznania dodatkowej pomocy w postaci 100 zł (w formacie doc oraz odt)


    http://seo-core.ru/showfile-9/odwolanie_do_sko__pomoc_100zl.zip


    W pliku z pozycji 2 jest wyjaśnienie, jaki wg mnie jest stan prawny i co należy zrobić aby Tusk nie wyrolował opiekunów niepełnosprawnych.

  • ela(2012-06-25 12:41) Odpowiedz 00

    do mamy- przecież niepełnosprawni i ich rodzice są niewygodni dla rządu ,a co rząd robi z niewygodnymi to widać...A Pan Tusk nie ma sumienia,ludzie nie łudźcie się,kto się nami przejmuje,przecież lansuje się lightowe życie ,ludzie otwórzcie oczy...Integracje w szkołach to wszystko jedna wielka pomyłka

  • ela(2012-06-25 12:35) Odpowiedz 00

    Mgops twierdzi ,że nie dostali pieniędzy,po cholerę to wprowadza rząd jakieś nadzieje?Przecież to jest skandal!!!

  • Irena Dąbrowska(2012-06-23 11:27) Odpowiedz 00

    wczoraj rano w TVPinfo poseł Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej mówiła o przygotowanej ustawie o zarodkach i inwitro, może posłowie koalicji rządu PO-PSL zajęli by się tymi dziećmi, które się urodziły, niepełnosprawnymi które głodują za 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego i i ich rodzice, którzy mają otrzymać 620 zł świadczenia pielęgnacyjnego od 1 lipca 2013 roku. Ta kwota jest teraz wypłacana 520 zł plus 100 zł dodatku rządowej pomocy. Ustawa za rok byłaby korzystna dla opiekunów osób niepełnosprawnych gdyby świadczenie pielęgnacyjne było zrównane z najniższą krajową, chociaż w 80 procentach.

  • olga(2012-06-21 08:10) Odpowiedz 00

    superr, teraz będziemy się cofać w czasie..cyz mi się wydaje czy my mamy już czerwic 2012?

  • mama(2012-06-22 21:51) Odpowiedz 00

    Że co proszę z 520 na 620 to jest wypas.Rząd skazuje niepełnosprawnych i ich rodziny na śmierć głodową.Eutanazja w białych rękawiczkach za życia.Ależ będzie pan Premier Tusk miał na sumieniu te biedne,nie rehabilitowane niepełnosprawne dzieci.Życzę,aby każdej nocy mu się śniły.

  • ola(2012-06-22 15:56) Odpowiedz 00

    100 zł !!! jak żyć za 520 zł m- c

  • Ewa(2012-06-22 07:00) Odpowiedz 00

    Niech gminy wypłacą to co nam zalegają (kwiecień ,maj , czerwiec), bo ciągle słyszymy ,że nie mają na to pieniędzy , a rząd twierdzi że już wszyscy otrzymali ,więc kto KŁAMIE???

  • Oliwia57(2012-06-21 21:51) Odpowiedz 00

    To jednym slowem poszalejemy, tylko nie wiem na co to wydac na leki za malo ?, na rehabilitacje tez za malo. Ale problem . Nie ?

  • Aga(2012-06-21 14:22) Odpowiedz 00

    Nie dość że życie jest ciężkie to i kłody rzucają nam pod nogi!!!Bo jak się słyszy od urzędników że to jest nasz zasrany obowiązek i kasy nam nie powinni dawać to już jest wstyd tego Kraju w którym nasze dzieci będą musiały żyć!Nie raz się podkreśla żeby RZĄD chociaż na tydzień zrobił eksperyment i wziął po jednym naszym dziecku i te pieniądze to ciekawa jestem po jakim czasie oddano by nam dzieci??? bo szacunku i honoru nam nikt nie dał i nie odda

  • -xxx-(2012-06-21 12:00) Odpowiedz 00

    żenada ...był kiedyś pomysł aby świadczenie pielęgnacyjne dla rodzica wynosiło 80% najniższego wynagrodzenia...ale to widać dla naszego rządu za dużo ,za bardzo obciązy budżet państwa...:( :( :(

  • olo(2012-06-21 11:35) Odpowiedz 00

    Cóż tu napisać żenada, kpina, poniżenie, obojętność, ośmieszanie... bo budżet jest najważniejszy i emerytura dla rodzin które decydują się na wychowanie dziecka niepełnosprawnego kosztem własnego życia ma być mała tak żeby na suchy chleb i butelkę wody starczyło, ważne że nasi politycy emeryturki mieli wysokie, tak pracujmy na nich, reszta się nie liczy.