statystyki

Świadczenia pielęgnacyjne: Koniec z wyłudzaniem fikcyjnej pomocy na opiekę nad dziadkiem

autor: Michalina Topolewska20.06.2012, 06:52; Aktualizacja: 20.06.2012, 08:32
 • Wyślij
 • Drukuj

Rząd znów zmienia zdanie w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego. Pieniądze trafią do tych, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością stwierdzoną przed 18. rokiem życia.

reklamareklama


Specjalny zespół roboczy złożony z przedstawicieli resortu pracy i rządowego centrum legislacji przygotował nowy projekt zmian zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Opracowanie nowych propozycji to wynik zastrzeżeń zgłoszonych do wcześniejszego projektu, którego rozwiązania były w opinii Rządowego Centrum Legislacji sprzeczne z konstytucją ze względu na naruszenie zasad równości wobec prawa oraz ochrony praw nabytych.

Zgodnie z nową propozycją prawo do świadczenia pielęgnacyjnego będzie, tak jak do tej pory przysługiwało ojcu, matce, opiekunowi faktycznemu, rodzinie zastępczej spokrewnionej z dzieckiem oraz innym osobom obciążonym obowiązkiem alimentacyjnym, ale pod dodatkowym warunkiem, że niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała do ukończenia przez nią 18 lat lub w trakcie nauki, ale nie później niż do 25. roku życia.

W praktyce oznacza to, że prawo do świadczenia pielęgnacyjnego będą mieli głównie rodzice opiekujący się niepełnosprawnym dzieckiem. Ograniczona natomiast zostanie liczba uprawnionych wśród innych osób zobowiązanych do alimentacji, w tym dorosłych dzieci i wnuków, którzy składają wnioski z powodu opieki nad niepełnosprawnym rodzicem, dziadkiem lub babcią. Jak wskazuje resort pracy, od 2010 roku, kiedy wprowadzone zostały przepisy im to umożliwiające, stanowią oni 83 proc. spośród wszystkich osób, którym przyznano świadczenie pielęgnacyjne.

Problem w tym, że właśnie w tej grupie dochodzi często do fikcyjnego sprawowania opieki i wyszukiwania niepełnosprawnego członka rodziny lub takiego, który po zgłoszeniu do zespołu orzekającego o niepełnosprawności, otrzymywał odpowiedni jej stopień, gwarantujący opiekunowi świadczenia. Takie nadużycia są też powodem przeprowadzania nowelizacji.

– Jeżeli zmienią się przepisy w tym względzie, orzeczenie będzie musiało wyraźnie określać termin powstania niepełnosprawności – mówi Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku.

Przyjęcie takiego rozwiązania nie oznacza natomiast, że inne osoby obciążone obowiązkiem alimentacyjnym będą w ogóle pozbawione pomocy. One będą mogły się ubiegać, tak jak było to wcześniej proponowane, o specjalny zasiłek opiekuńczy, wynoszący 520 zł. Jego przyznanie będzie jednak uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego obowiązującego w świadczeniach rodzinnych, wynoszącego 583 zł na osobę w rodzinie (w związku z decyzją rządu będzie ono od 1 listopada wynosić 623 zł)

Nowy projekt, tak jak poprzedni, przewiduje też okres przejściowy dla osób, które obecnie otrzymują świadczenie pielęgnacyjne. Zachowają oni do niego prawo do 30 czerwca przyszłego roku. Po wygaśnięciu decyzji będą mogły ponownie starać się o świadczenie pielęgnacyjne według nowych zasad lub o specjalny zasiłek opiekuńczy.

Teraz projekt ponownie trafi pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów, nowelizacja ma wejść w życie od 1 stycznia 2013 r.

Przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego będzie uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego, które od 1 listopada będzie wynosić 623 zł na osobę w rodzinie

Etap legislacyjny

Projekt

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 60

 • 1: FUNDACJA AZP z IP: 89.76.128.* (2012-06-20 07:26)

  Na dolegliwości mięśniowo - szkieletowe cierpi aż 9 milionów Polaków, spośród których za kilka lat około 40 proc. nie będzie zdolnych do pracy. Tylko w 2006 -2007 roku 40 proc. orzeczeń o rencie inwalidzkiej wydano właśnie z powodu chorób mięśniowo – szkieletowych. Ból kręgosłupa , w szczególności odcinka lędźwiowego, uznano za schorzenie cywilizacyjne. Absencja wynikająca z schorzeń przykręgosłupowych jest duża w środowisku już 30 latków. To one stają się potem nie tylko początkiem zmian zwyrodnieniowych stawów, kręgów, ale również przyczyną bardzo bolesnych niewydolności, mających niezwykle poważne konsekwencje w wieku dorosłym. Wzrastający z roku na rok procent dzieci z wadami postawy zmusza nas do głębszego i szerszego zainteresowania się problematyką profilaktyki wad postawy. Co zrobiono na przełomie ostatniego 10-lecia z tym aby temu zapobiec ! To nie norma to nazywamy PATOLOGIĄ !

 • 2: stin z IP: 89.25.243.* (2012-06-20 08:14)

  Brawo. Popieram. Skończyć z cwaniactwem polaczków

 • 3: emeryt z IP: 94.42.79.* (2012-06-20 08:48)

  Samotny , chory emeryt z najniższą emeryturą już nie będzie mógł liczyć na opiekę bezrobotnego członka rodziny, bo jego dochód przekroczy 623 zł.Żyje w luksusie do pozazdroszczenia. Aby "nam się żyło lepiej".WSTYD.

 • 4: Wkuty z IP: 77.65.47.* (2012-06-20 09:12)

  Do emeryta - popieram.Do stina - a więc najlepiej wylać dziecko z kąpielą, jak zwykle w Polsce - RÓWNANIE DO NAJGORSZYCH??? !!! I TO W PRAWIE !!!
  To jest dopiero wstyd, przy całym szacunku Panie emeryt.A opracować metodę wyłaniania i zwrotów nieuczciwie pobranych świadczeń, tak jak z nieuczciwie pobranym zasiłkiem dla bezrobotnych, to nie jesteśmy w stanie ???

  W.g. pana myślenia panie stin , należałoby także zlikwidować zasiłki dla bezrobotnych.Wie Pan ile tam jest nadużyć ???

  To przerażający brak logiki działań. PRZERAŻAJĄCY !!!

 • 5: bolek z IP: 78.8.156.* (2012-06-20 10:03)

  osoba z niepełnosprawnością? a co to jest?

  chyba osoba niepełnosprawna mówi się, pani redaktor nie uczyli poprawnej polszczyzny?

 • 6: soshia z IP: 217.212.230.* (2012-06-20 10:22)

  To żart jakiś? Chcą w polsce dobić niepełnosprawnych, zabrać opiekunom świadczenie, bedą musieli iść do pracy, której i tak w Polsce nie ma, a chorzy bedą umierać w domu z głodu, bez mozliwości podania leków i pomocy...świetna opcja
  A Prawa nabyte?

 • 7: Soshia z IP: 217.212.230.* (2012-06-20 10:25)

  Ale to już trzecia próba zabrania świadczenia. Starają się w tym rządzie.

 • 8: zz z IP: 93.105.142.* (2012-06-20 10:28)

  A co mają zrobić osoby faktycznie opiekujące się niepełnosprawnym członkiem rodziny ale nie mające obowiązku alimentacyjnego? Co z osobami które stały się niepełnosprawne w wyniku udarów lub wypadków po wielu latach pracy i nie moga samodzielnie funkcjonować? Czy tych ludzi należy pozostawić samych sobie? Wedle tuskowego państwa - TAK! , bo świadczenia nie bedą przysługiwały opiekunom...

 • 9: Mama dziecka z niepełnosprawnością z IP: 89.77.92.* (2012-06-20 10:28)

  Do Bolka
  Jakiś niedouczony i nieobeznany jesteś.
  Pozdrawiam.

 • 10: JACEK z IP: 31.63.156.* (2012-06-20 10:31)

  a to ciekawe mam świadczenie pielęgnacyjne na babcię ktorą się opiekuję i co -jest napisane bezterminowo, to co zabiorą mi zasiłek to niech zabierają pójdzie do domu starców babcia 1000zł emerytury resztę do 3000tyś dopłaci państwo a ja sobie wyjadę za granicę do pracy i nie będę za 520 zł opiekował się babcią bo moja mama ma I GR INWALIDZKĄ BABCIA TEŻ

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama