statystyki

Świadczenia pielęgnacyjne: Koniec z wyłudzaniem fikcyjnej pomocy na opiekę nad dziadkiem

autor: Michalina Topolewska20.06.2012, 06:52; Aktualizacja: 20.06.2012, 08:32
 • Wyślij
 • Drukuj

Rząd znów zmienia zdanie w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego. Pieniądze trafią do tych, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością stwierdzoną przed 18. rokiem życia.

Specjalny zespół roboczy złożony z przedstawicieli resortu pracy i rządowego centrum legislacji przygotował nowy projekt zmian zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Opracowanie nowych propozycji to wynik zastrzeżeń zgłoszonych do wcześniejszego projektu, którego rozwiązania były w opinii Rządowego Centrum Legislacji sprzeczne z konstytucją ze względu na naruszenie zasad równości wobec prawa oraz ochrony praw nabytych.

Zgodnie z nową propozycją prawo do świadczenia pielęgnacyjnego będzie, tak jak do tej pory przysługiwało ojcu, matce, opiekunowi faktycznemu, rodzinie zastępczej spokrewnionej z dzieckiem oraz innym osobom obciążonym obowiązkiem alimentacyjnym, ale pod dodatkowym warunkiem, że niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała do ukończenia przez nią 18 lat lub w trakcie nauki, ale nie później niż do 25. roku życia.

W praktyce oznacza to, że prawo do świadczenia pielęgnacyjnego będą mieli głównie rodzice opiekujący się niepełnosprawnym dzieckiem. Ograniczona natomiast zostanie liczba uprawnionych wśród innych osób zobowiązanych do alimentacji, w tym dorosłych dzieci i wnuków, którzy składają wnioski z powodu opieki nad niepełnosprawnym rodzicem, dziadkiem lub babcią. Jak wskazuje resort pracy, od 2010 roku, kiedy wprowadzone zostały przepisy im to umożliwiające, stanowią oni 83 proc. spośród wszystkich osób, którym przyznano świadczenie pielęgnacyjne.

Problem w tym, że właśnie w tej grupie dochodzi często do fikcyjnego sprawowania opieki i wyszukiwania niepełnosprawnego członka rodziny lub takiego, który po zgłoszeniu do zespołu orzekającego o niepełnosprawności, otrzymywał odpowiedni jej stopień, gwarantujący opiekunowi świadczenia. Takie nadużycia są też powodem przeprowadzania nowelizacji.

– Jeżeli zmienią się przepisy w tym względzie, orzeczenie będzie musiało wyraźnie określać termin powstania niepełnosprawności – mówi Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku.

Przyjęcie takiego rozwiązania nie oznacza natomiast, że inne osoby obciążone obowiązkiem alimentacyjnym będą w ogóle pozbawione pomocy. One będą mogły się ubiegać, tak jak było to wcześniej proponowane, o specjalny zasiłek opiekuńczy, wynoszący 520 zł. Jego przyznanie będzie jednak uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego obowiązującego w świadczeniach rodzinnych, wynoszącego 583 zł na osobę w rodzinie (w związku z decyzją rządu będzie ono od 1 listopada wynosić 623 zł)

Nowy projekt, tak jak poprzedni, przewiduje też okres przejściowy dla osób, które obecnie otrzymują świadczenie pielęgnacyjne. Zachowają oni do niego prawo do 30 czerwca przyszłego roku. Po wygaśnięciu decyzji będą mogły ponownie starać się o świadczenie pielęgnacyjne według nowych zasad lub o specjalny zasiłek opiekuńczy.

Teraz projekt ponownie trafi pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów, nowelizacja ma wejść w życie od 1 stycznia 2013 r.

Przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego będzie uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego, które od 1 listopada będzie wynosić 623 zł na osobę w rodzinie

Etap legislacyjny

Projekt

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 60

 • 1: ewa z IP: 89.239.65.* (2013-07-29 06:17)

  Tylko matoł może sądzić ,że opieka nad osoba niepełnosprawna to luksus za 520zł.miesięcznie z łaski państwa.Faktyczna opieka nad niepełnosprawnym ,to ciężka praca 24 godz.na dobę.Ale o tym wiedzą tylko ci którzy to przerabiają każdego dnia.

 • 2: karolina z IP: 89.69.24.* (2013-04-29 11:39)

  Nie wszyscy opiekunowie osob niepelnosprawnycc oszukuja niecc zwieksza kontrole a nie wszystkim zabieraja !

 • 3: Małgorzat.S z IP: 195.117.93.* (2013-03-01 18:25)

  Ja mam tez taką samą sytuacje od ! lipca odbierają bo znowelizwowali ustawe dali kryteriu 623 zł jak komus przekracza dochód to nie masz tych marnych 520zł tylko zostajesz jak ja z ojcem chorym i berzobtnym kiedys zrygnowałam z pracy a on mnie zrobili bezrbotna i co z tata? Pani Tusk pan przyjdzie go pilnowac na 24h za 520zł jak wszytko szło na utrzymanie na lekarzy lekarstwa ja byłam cały czas przez 24godziny przy nim nikt mi nie przyjdzie. Jest to katra ze nasze panswo wyreczam

 • 4: wer z IP: 87.205.44.* (2013-02-10 21:06)

  Tak wyglądają "prawa człowieka" 23 lata po obaleniu w Polsce tzn. komunizmu.Brawo "Solidarność" brawo Tusk, brawo męczennik Wałęsa, Komorowski i inii ciężko kiedyś cierpiący z powodu internowania.

 • 5: dora z IP: 87.205.44.* (2013-02-10 20:55)

  Pan Tusk ze swoimi rządowymi "orłami", powinien jednocześnie zapewnić starszym ludziom prawo do eutanazji. bo pozbawieni opieki nie będą umierać godnie.Ale pewnie oto chodzi żeby się ich pozbyć jak najwięcej i jak najszybciej, bo jak odciąży się ZUS to znowu będzie można sobie zafundować premie i nie będzie to na pewno po 620 zł.

 • 6: Załamany z IP: 88.156.28.* (2013-01-24 00:40)

  Jeśli ktoś z Was składał podanie o świadczenie to wie, że ciężko tu o nadużycia. Tam jest chyba z 20 wniosków/zaświadczeń/papierów itp. No ale problem Pana Tuska polega na tym, że za dużo osób pobiera to świadczenie, trzeba oszczędzać! Dlatego zrobi tak, że świadczenie będzie przysługiwać 15% obecnie je pobierających osób. Brawo!Taka magia to tylko u W. Rostowskiego.
  Nie miejcie złudzeń, to są zdrajcy i mordercy.

 • 7: JJ z IP: 195.22.96.* (2013-01-15 11:18)

  Z tego wynika, że moją mamę teoretycznie trzeba wsadzić do domu starców, bo innego wyjścia nie ma. Mama na średnią emeryturę, ale co z tego. Nie opłaci z tego świadczeń, lekarstw, pampersów (dopłaca do tych przydziałowych), a co dopiero opieki jakiejś pani opiekunki, która musi te pampersy wynieść do śmietnika, zrobić zakupy, ugotować, I teraz ja, jako córka, która się nią zajmowała i dalej zajmuję, a mam 59 lat i zrezygnowałam z pracy na 1/2 etatu,bo nie dawałam rady, nic nie mogę wg nowych przepisów, bo mam przecież męża za granicą, nie Polaka, (a on pracuje), oprócz tłumaczenia się w PUPie, że nie będę mogła podjąć ew. proponowanego mi zatrudnienia, bo kto będzie gotował, ubierał mamę w pampersy!!!???

 • 8: moherowy beret z IP: 77.255.49.* (2012-12-13 21:22)

  Stin ty psie parszuwy...

 • 9: bardzo mody z IP: 46.204.38.* (2012-11-29 01:04)

  hej Tusk jes spoko he he niby tylko jego doradcy to pasozyty ktore szukaja skad skubnac do wlasnej kieszeni bo coz za place oni maja trudno im wyzyc sa na panstwowym garnuszku a i tak im malo przeciez to co daja opiekunom na miesiac im by nawet na obiad nie starczylo to nie tylko Tusk i rzad ale sejm i senat jest winien zaistnialej sytuac ji ze bieda teraz jest tak stary do piachu a mlode nieroby do robienia dziecii do mopsu po zapomoge bo im sie nalezy po co pracowac jak i tak ich stac na kosmetyczke zrobienie pazurow bo itak nie robia to im sie nie zlamia tak szybko a stary czlowiek za swoja opieke musi zaplacic albo utrzymywac opiekuna i zyc w nedz oj taka jest dola robola pozdrawiam i zycze wszystkim duzo zdrowia i crpliwoscii i nie doczekania starosci

 • 10: opiekun 24/24 z IP: 80.239.243.* (2012-11-06 14:40)

  nie dajcie sobie wmówić ze rząd dba o ukrócenie nadużyć :) w budżecie kasy nie mają i to jest faktyczny powód szukania zmian przepisów Gdyby faktycznie chodziło o nadużycia to rząd by wydał rozporządzenie o co 6 miesięcznej kontroli MOPS przez wywiad środowiskowy i byłoby po rzekomym problemie A teraz puenta:państwa polskiego nie stać nawet na zapewnienie opieki nad NIEPEŁNOSPRAWNYMI a co dopiero nad tylko chorymi :) a tendencje są alarmujące bo społeczeństwo starzeje się więc w tej grupie będzie co raz więcej niepełnosprawnych :) ot co boli oszusta tuska :)

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP