statystyki

Świadczenia pielęgnacyjne: Koniec z wyłudzaniem fikcyjnej pomocy na opiekę nad dziadkiem

autor: Michalina Topolewska20.06.2012, 06:52; Aktualizacja: 20.06.2012, 08:32
  • Wyślij
  • Drukuj

Rząd znów zmienia zdanie w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego. Pieniądze trafią do tych, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością stwierdzoną przed 18. rokiem życia.

reklama


reklama


Specjalny zespół roboczy złożony z przedstawicieli resortu pracy i rządowego centrum legislacji przygotował nowy projekt zmian zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Opracowanie nowych propozycji to wynik zastrzeżeń zgłoszonych do wcześniejszego projektu, którego rozwiązania były w opinii Rządowego Centrum Legislacji sprzeczne z konstytucją ze względu na naruszenie zasad równości wobec prawa oraz ochrony praw nabytych.

Zgodnie z nową propozycją prawo do świadczenia pielęgnacyjnego będzie, tak jak do tej pory przysługiwało ojcu, matce, opiekunowi faktycznemu, rodzinie zastępczej spokrewnionej z dzieckiem oraz innym osobom obciążonym obowiązkiem alimentacyjnym, ale pod dodatkowym warunkiem, że niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała do ukończenia przez nią 18 lat lub w trakcie nauki, ale nie później niż do 25. roku życia.

W praktyce oznacza to, że prawo do świadczenia pielęgnacyjnego będą mieli głównie rodzice opiekujący się niepełnosprawnym dzieckiem. Ograniczona natomiast zostanie liczba uprawnionych wśród innych osób zobowiązanych do alimentacji, w tym dorosłych dzieci i wnuków, którzy składają wnioski z powodu opieki nad niepełnosprawnym rodzicem, dziadkiem lub babcią. Jak wskazuje resort pracy, od 2010 roku, kiedy wprowadzone zostały przepisy im to umożliwiające, stanowią oni 83 proc. spośród wszystkich osób, którym przyznano świadczenie pielęgnacyjne.

Problem w tym, że właśnie w tej grupie dochodzi często do fikcyjnego sprawowania opieki i wyszukiwania niepełnosprawnego członka rodziny lub takiego, który po zgłoszeniu do zespołu orzekającego o niepełnosprawności, otrzymywał odpowiedni jej stopień, gwarantujący opiekunowi świadczenia. Takie nadużycia są też powodem przeprowadzania nowelizacji.

– Jeżeli zmienią się przepisy w tym względzie, orzeczenie będzie musiało wyraźnie określać termin powstania niepełnosprawności – mówi Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku.

Przyjęcie takiego rozwiązania nie oznacza natomiast, że inne osoby obciążone obowiązkiem alimentacyjnym będą w ogóle pozbawione pomocy. One będą mogły się ubiegać, tak jak było to wcześniej proponowane, o specjalny zasiłek opiekuńczy, wynoszący 520 zł. Jego przyznanie będzie jednak uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego obowiązującego w świadczeniach rodzinnych, wynoszącego 583 zł na osobę w rodzinie (w związku z decyzją rządu będzie ono od 1 listopada wynosić 623 zł)

Nowy projekt, tak jak poprzedni, przewiduje też okres przejściowy dla osób, które obecnie otrzymują świadczenie pielęgnacyjne. Zachowają oni do niego prawo do 30 czerwca przyszłego roku. Po wygaśnięciu decyzji będą mogły ponownie starać się o świadczenie pielęgnacyjne według nowych zasad lub o specjalny zasiłek opiekuńczy.

Teraz projekt ponownie trafi pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów, nowelizacja ma wejść w życie od 1 stycznia 2013 r.

Przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego będzie uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego, które od 1 listopada będzie wynosić 623 zł na osobę w rodzinie

Etap legislacyjny

Projekt

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP
  • soshia(2012-06-20 10:55) Odpowiedz 00

    Do Ela OPIEKOWALIŚCIE SIE WE DWOJE. A co mają zrobić ci,którzy SAMOTNIE opiekują się niepełnosprawnymi rodzicami?

  • ela(2012-06-20 10:50) Odpowiedz 00

    Trzeba wreszcie skończyc z cwaniactwem, ja z mężem opiekowaliśmy się moją teściową a jego mamą za darmo i nigdy nie pszyszło nam do głowy ,że można dostac jakiś zasilek od państwa.Twoi rodzice ,twój problem.

  • jacek(2012-06-20 11:24) Odpowiedz 00

    czy te 623 zł to netto czy brutto dochodu na rodzinę bo 1246zł moja babcia nie ma chyba że brutto to może ma.

  • werka(2012-06-20 14:21) Odpowiedz 00

    Nie wszytcy to cwaniacy i naciągacze, moi rodzice też się opiekowali babcią i nikt im pieniędzy za to nie dawał,pracowali na gospodarstwie i starali sie łączyć pracę z opieką nad 94 letnią osobą.Nie było PITóW, ulg, a lekarstwa to zalegały półki tak były tanie. Teraz ta która opiekowała się swoją teściową za darmo, czyli moja mama sama potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach. Ja po 50 mam "niesamowitą" ilość propozycji pracy, a wynagrodzenie które mogę dostać to 1100. I na te 10 godzin, które zajmują pracę na etacie, trzeba by było sprowadzć opiekunkę, która chce 1200 i ubezpieczenia. Jeżeli się bawimy w państwo i niektórzy bawią się za ciężkie pieniądze, to nie zazdrośmy tym, którzy maja taką sytuacje tych 520 zł. A Lacie trzeba 50000 na miesiąc, a Kapler już wysądził odprawę, o jego pensji nie wspomnę. A inni o których się nie mówi, trzepia kasę taką że człowiek przez całe życie nie zdobył. A ministerstwo tylko myśli o tych co maja swiadczenie pielęgnacyjne 520: 30 = 17,33. Jest czego zazdrościć

  • Renata(2012-06-20 13:25) Odpowiedz 00

    Do JACKA - po twoim wpisie widać ze jesteś właśnie taką osobą która wyłudza świadczenie i nie ma nic wspólnego z opieką nad babcią. A tekst 'to co zabiorą mi zasiłek to niech zabierają pójdzie do domu starców babcia 1000zł emerytury resztę do 3000tyś dopłaci państwo " jest żenujacy.
    Nie mówi się dom starców tylko Dom Pomocy Społecznej. A dwa, spokojna twoja potargana...babcia zapłaci tyle ile powinna, resztę zapłaci UWIERZ mi. rodzina.
    I dziwne, do tej pory opiekowałeś się niby babcią za te marne 520zł i nie wyjechałeś za granicę?

    Od początku wymyślenia tego całego świadczenia mówie głośno> Osobom faktycznie opiekującym się osobami faktycznie tego wymagajacymi powinno się płaci o wiele wiele więcej. Ale nie oszustom, którzy tylko patrzą jak tu wydoić pozostałych.

  • Irma(2012-06-20 13:13) Odpowiedz 00

    Do Jacka.
    Nie ma co, "dobry "z Ciebie wnuczek. Ciekawe jak byś "śpiewał" jakby nie było tego świadczenia? Wyjedź sobie za tę granicę, a z Twoich zarobków pokryją koszty domu opieki na babcię i mamę, bo podobno ma I grupę tak jak babcia. dziwne, że Ty piszesz o babci, a o mamie nic. Ma stopień znaczny i nie wymaga opieki, dobre. Można się tylko domyślać, że tak naprawdę pobierasz świadczenia i tyrasz na czarno, jak większość "troskliwych " wnusiów i prawnuków.

  • soshia(2012-06-20 10:43) Odpowiedz 00

    Popierak Jacka. Też wolałabym iść do pracy i Zarabiać na życie tak aby starczyło mi pieniędzy na opieke rodziców. Tylko z tą dopłatą z gminy podobno jest tak, że trzeba udowodnić, że dzieci nie stać na dopłate za pobyt rodziców w domu opieki. Jak podejmę prace, jak moja mama ma ok 870zł renty to reszte bede musiała dopłacic, bo inaczej jak mi Pani w mopsie powiedziała "bedziemy ściągać pieniądze na siłe"

  • bolek(2012-06-20 10:40) Odpowiedz 00

    Mama dziecka z niepełnosprawnością (chyba umysłową)

    Krzywa ręka to niepełnosprawność, -0,5 dioptrii w oku to też niepełnosprawność, nie dziwota że nie mają pieniędzy jak rozdają je całkiem sprawne osoby z niepełnosprawnością, podczas gdy nie ma dla niepełnosprawnych.

  • soshia(2012-06-20 10:22) Odpowiedz 00

    To żart jakiś? Chcą w polsce dobić niepełnosprawnych, zabrać opiekunom świadczenie, bedą musieli iść do pracy, której i tak w Polsce nie ma, a chorzy bedą umierać w domu z głodu, bez mozliwości podania leków i pomocy...świetna opcja
    A Prawa nabyte?

  • Wkuty(2012-06-20 09:12) Odpowiedz 00

    Do emeryta - popieram.Do stina - a więc najlepiej wylać dziecko z kąpielą, jak zwykle w Polsce - RÓWNANIE DO NAJGORSZYCH??? !!! I TO W PRAWIE !!!
    To jest dopiero wstyd, przy całym szacunku Panie emeryt.A opracować metodę wyłaniania i zwrotów nieuczciwie pobranych świadczeń, tak jak z nieuczciwie pobranym zasiłkiem dla bezrobotnych, to nie jesteśmy w stanie ???

    W.g. pana myślenia panie stin , należałoby także zlikwidować zasiłki dla bezrobotnych.Wie Pan ile tam jest nadużyć ???

    To przerażający brak logiki działań. PRZERAŻAJĄCY !!!

  • Soshia(2012-06-20 10:25) Odpowiedz 00

    Ale to już trzecia próba zabrania świadczenia. Starają się w tym rządzie.

  • zz(2012-06-20 10:28) Odpowiedz 00

    A co mają zrobić osoby faktycznie opiekujące się niepełnosprawnym członkiem rodziny ale nie mające obowiązku alimentacyjnego? Co z osobami które stały się niepełnosprawne w wyniku udarów lub wypadków po wielu latach pracy i nie moga samodzielnie funkcjonować? Czy tych ludzi należy pozostawić samych sobie? Wedle tuskowego państwa - TAK! , bo świadczenia nie bedą przysługiwały opiekunom...

  • JACEK(2012-06-20 10:31) Odpowiedz 00

    a to ciekawe mam świadczenie pielęgnacyjne na babcię ktorą się opiekuję i co -jest napisane bezterminowo, to co zabiorą mi zasiłek to niech zabierają pójdzie do domu starców babcia 1000zł emerytury resztę do 3000tyś dopłaci państwo a ja sobie wyjadę za granicę do pracy i nie będę za 520 zł opiekował się babcią bo moja mama ma I GR INWALIDZKĄ BABCIA TEŻ

  • Mama dziecka z niepełnosprawnością(2012-06-20 10:28) Odpowiedz 00

    Do Bolka
    Jakiś niedouczony i nieobeznany jesteś.
    Pozdrawiam.

  • monika(2012-06-20 14:07) Odpowiedz 00

    Czytając te wszystkie wypowiedzi, zastanawiam się dlaczego ludzie oceniają wszystkich jednakowo, nie wszyscy wyłudzają od Państwa pieniądze.
    Ja sama jestem opiekunką moich rodziców, mama ma 80 lat i choruje na otępienie starcze a ojciec jest po amputacji lewej nogi i myślę że nie wyłudzam od nikogo żadnych pieniędzy.
    Nie można mierzyć wszystkich jedną miarą.
    Jeśli chodzi o przepisy, proszę przeprowadzać więcej kontroli a może wtedy będzie mniej wątpliwości związanych z przyznaniem Świadczenia Pielęgnacyjnego.
    Zresztą nie jestem dla przyjemności w domu i bez pracy to mój obowiązek.

  • Ryszard(2012-06-20 14:09) Odpowiedz 00

    Do 10.Wyraźnie to widać ,że dla p.Jacka liczy się kasa.Nie ma kasy to jadę za granicę.Podobnych mu ludzi znam przynajmiej trzech.W jednym przypadku otrzymywana kasa idzie na przelew,a zyje sie z emerytury podopiecznej-matki.

  • soshia(2012-06-26 11:49) Odpowiedz 00

    Po prostu rząd chce zasiać nienawiść wśród opiekunów niepełnosprawnych. I udało im się. Zawsze znajdzie sie ktoś kto oszukuje i wyłudza. Ale bez podstawnie tego zasiłku nikt nie dostał. te 520zł jest dla mnie podobno "rekompesata za niemożność podjęcia pracy na rzecz opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny" co mnie obchodzą dochody mojego niepełnosprawnego ojca czy matki? Ja przez opiekę nie mam zródła utrzymania. I tak dzieki rodzicom mam gdzie mieszkać. Za 520zł opiekuje sie dwojgiem rodziców, a jestem ich jedynym dzieckiem. Dochody? mają renty, bo sobie je WYPRACOWALI i tak renta idzie na opłaty mieszkania i prądu.Do tego leki, środki czystości. Nie wspomne już o ubraniach, bo te pieniądze które zostają sie PRZEJADA i nie stać człowieka nawet na pójscie do ciucholandu po jakiś ciuch. Poseł bierze 6tyś, a nam opiekunom chcą wprowadzić kryteria dochodowe i nawet nie wiadomo, czy brutto czy netto. Matki z dziećmi fikcyjne 100zł więcej wywalczyły, a i tak podobno gminy nie wypłacają. Po co walczyć i zagryzać się miedzy sobą? Strajkować pod sejm nie pojadę, bo kto mi z rodzicami zostanie? kto poda leki, ugotuje, zrobi zakupy, posprząta itp. Ludzie ogarnijcie sie!! to zagrywka, aby biednym zabrać!

  • inny Jacek(2012-06-26 10:30) Odpowiedz 00

    mam 520 zł/mc. Moja matka w ogóle się nie porusza. Pierwsze sikanie o 5 rano, ostatnie o północy. Trzy pralki prania dziennie. Dziennie dezynfekcja połowy mieszkania, łóżka, fotela, podłogi. Nie wolno mi podjąć pracy, nawet chałupnictwa, bo starcę świadczenie.
    Skąd się biorą kretyni którzy nazywają mnie oszustem? I czemu rząd chce zamiast 520 mnie, płacić 3000 za dom opieki?

  • soshia(2012-06-26 11:55) Odpowiedz 00

    Chciałabym wrócić do pracy, nie chce być na garnku państwa. Przed udarem mamy na zmiane opiekowałyśmy sie ojcem i obydwie pracowałyśmy, można było pogodzić całodobową opiekę z pracą, i nie było nawet myśli kombinowania o jakim kolwiek świadczeniu z mopsu. Ale teraz? obydwoje leżą, a życ trzeba