Na środowej konferencji prasowej posłanka PiS zwróciła uwagę, że kryterium dochodowe - wprowadzone w 2004 roku - wynosiło wówczas 61 proc. minimalnego wynagrodzenia, a dzisiaj - mówiła - "to kryterium dochodowe stanowi 30 proc. minimalnego wynagrodzenia".

Posłowie PiS przypomnieli, że już w styczniu złożyli w Sejmie projekt ustawy, zgodnie z którym kryterium dochodowe stanowiłoby 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych 60 proc.

Zgodnie z rządową propozycją kryterium dochodowe uprawniające do zasiłku rodzinnego wzrośnie od listopada tego roku do 539 zł (obecnie 504 zł) na osobę w rodzinie i 623 zł (583 zł) w przypadku rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne. Drugi etap podwyżki ma nastąpić w 2014 r. Podwyższone mają być również same zasiłki; świadczenie na dziecko do 5. roku życia z 68 do 77 zł; na dziecko powyżej 5. roku życia do ukończenia 18. roku życia z 91 do 106 zł; na dziecko powyżej 18. roku życia do ukończenia 24. roku życia z 98 do 115 zł.

W czwartek tematem świadczeń rodzinnych zajmie się Komisja Trójstronna. Związki zawodowe uważają, że próg uprawniający do świadczeń rodzinnych powinien wynosić 734 zł, a w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym 872 zł.

Zgodnie z informacją ze strony internetowej Kancelarii Sejmu projekt klubu PiS w lutym został skierowany do pierwszego czytania w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.