statystyki

Pracodawcy nie chcą płacić wyższych składek ZUS

autor: Bożena Wiktorowska12.06.2012, 07:08; Aktualizacja: 12.06.2012, 08:39
 • Wyślij
 • Drukuj

Firmy nie zgadzają się na obniżenie wysokości składek dla wybranych grup zawodowych. Nie dopuszczą także do tego, aby sami więcej płacili ZUS.

reklamareklama


Uchwalenie przez Sejm ustawy podnoszącej wiek emerytalny do 67 lat spowodowało, że ponownie rozgorzała dyskusja o wysokości składek na ubezpieczenie społeczne. Związki zawodowe domagają się, aby przedsiębiorcy opłacali składki ubezpieczeniowe na takich samych zasadach jak pracownicy.

– Nie może nadal obowiązywać zasada, że właściciele dużych firm opłacają składki w minimalnej wysokości. W tym roku podstawą wymiaru składek jest 2115,60 zł, co biorąc pod uwagę dochody wielu tych firm jest śmieszną kwotą – mówi Andrzej Strębski, ekspert ubezpieczeniowy OPZZ.

Także NSZZ „Solidarność” domaga się, aby przedsiębiorcy płacili składki od kwoty (czyli 100, a nie 60 proc.) nie mniejszej niż prognozowane przeciętne wynagrodzenie.

Przedsiębiorcy wskazują, że nie można porównywać przychodu pracownika i firmy. Ta ostania ma przychody 10 razy wyższe niż zarobki pracownika, ale ponosi jeszcze koszty związane z prowadzeniem działalności.

– Z naszych wyliczeń wynika, że zmiana podstawy ustalania wysokości składek spowoduje, że pracodawca zamiast 900 zł będzie zmuszony zapłacić do ZUS aż 1500 zł – mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan, członek Rady Nadzorczej ZUS.

Zdaniem prof. Jana Klimka, przewodniczącego zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej, wprowadzenie takich zmian doprowadzi do likwidacji firm.

Przedsiębiorcom nie podoba się także propozycja posłów PiS dotycząca obniżenia o połowę wysokości składek absolwentów po raz pierwszy rozpoczynających pracę. Zmiana sprowadza się do zmniejszenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe do 50 proc. przychodu w okresie 24 miesięcy od dnia pierwszego nawiązania stosunku pracy. Oznacza to, że obniżenie nie obejmie przychodów z tytułu umów agencyjnych, umów-zleceń lub innych umów o świadczenie usług, do których stosuje się odpowiednio przepisy o umowach-zleceniach. Propozycja zakłada również, że do osoby korzystającej ze wskazanej wyżej preferencji nie będą stosowane przepisy o ulgach w składkach ubezpieczeniowych dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

– Nie zgodzimy się na takie rozwiązanie, bo nie przyczyni się do zwiększenia zatrudnienia – mówi Jeremi Mordasewicz.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 14

 • 1: iwa z IP: 87.204.217.* (2012-06-12 08:29)

  To szcyt absurdu aby tak duzo płacić i nic w zamian,potrzebne Państwu znowu dofinansowanie ale nikt nie mowi o oszczędzaniu.Kiedy powiemy dość.

 • 2: AWE z IP: 178.37.146.* (2012-06-12 11:18)

  Najwyższy czas aby pracodawca płacił składki tak ja pracownik od swych realnych dochodów.

 • 3: cirilla z IP: 91.213.64.* (2012-06-12 11:44)

  Związki zawodowe (a wiec pracownicze) nie powinny sie wtrącac do ustaleń dotyczących przedsiębiorców. Poza tym związki przedstawiają publice kwestie błędnie, bo przedsiebiorcy nie płacą składek minimalnych. Podstawa wymiaru nie jest minimalne wynagrodzenie, lecz 60 % wynagrodzenia przecietnego, a to znacznie wiecej niz minimalne. Na koniec należało by dodac, ze przedsiębiorcy płacą niewiele, a w przyszłosci ich emerytury tez będą niewielkie. Jezeli mieli by teraz płacic wiecej, automatycznie podwyzszy to ich swiadczenia emerytalne w takiej samej proporcji - logiczny wniosek: nic nie da taka zmiana, a faktycznie przyczyni sie do zamykania firm i niekorzystnych warunków dla rozwoju przedsiebiporczosci w Polsce. Panie zwiazkowcu ! Apel do Pana ! Jak Pan jestes taki mądry to załóz se Pan wlasna firme. Zobaczysz wtedy jak sie pracuje "na swoim", piątki, światki i niedziele ! Na posadzie związkowca tego nie znasz !

 • 4: Kasia z IP: 83.22.31.* (2012-06-12 11:50)

  AWE - puknij się w głowę. po co płacić składki, których nigdy nie zobaczysz w formie realnej emerytury. Płacą składki minimalne i taka będzie ich emerytura z ZUS - to jest sprawiedliwe i w porządku. Dlaczego mają płacić na to, żeby inni szli na wypasione emerytury po 15 latach pracy?

 • 5: iwa z IP: 87.204.217.* (2012-06-12 11:55)

  Do AWE nikt nikogo nie powinien zmuszać do płacenia ubezpieczeń.To jest mój osobisty wybór,ja nie płacę i nie chce od państwa nic,dlaczego ktoś na siłę chce mnie uszczęśliwiać.PrPrzedsiębiorcy płacą podatki więc to straczy.

 • 6: Obserwator z IP: 95.50.155.* (2012-06-12 12:01)

  Czy wreszcie ktoś zauważy, że powinny być inne podatki i ZUS od mikro i małych przedsiębiorców, a szczególnie od tych właściwie zatrudniających się samemu i członków rodzin. Są to podmioty tak obecnie nierentowne, że po wprowadzeniu zmian w opłatach CZEGOKOLWIEK padają. Zamiast ochraniać te małe firmy, robi się wszystko, żeby upadały. Zamiast dawać im ulgi na działalność pcha się pieniądze i zwolnienia dużym firmom. Rzeczywiście właściciele dużych firm płacą nieadekwatnie do swoich przychodów. Należy zrobić zróżnicowanie. Ale te małe rodzinne firmy są w tech wili jedynym lekarstwem na wzrastające bezrobocie, więc ułatwcie im istnienie, a nie wymyślajcie coraz nowe obciążenia.

 • 7: Anna z IP: 193.239.125.* (2012-06-12 14:06)

  Ja bardzo chętnie zapłacę składki ZUS od moich rzeczywistych dochodów (ok. 500,00 zł), a nie od napompowanej kwoty 2.115,60 zł... Pomijam fakt, że jakiś geniusz wymyślił preferencję dla rozpoczynających działalność, z której nie mogą skorzystać ci którzy mieli działalność zarejestrowaną wcześniej, ale składki zus w pełnym wymiarze płacą po tych nieszczęsnych 24 miesiącach...

 • 8: ja z IP: 83.14.243.* (2012-06-12 15:11)

  Uważam, że tzw "wynagrodzenie brutto" powinno być ujawniane jako brutto pracodawcy. W ten sposób jak jest teraz, pracownik nie wie ile wynoszą faktyczne koszty jego pracy. Swoją drogą ile kosztuje nas utrzymywanie związkowców na etatach? Lepiej by było gdyby pensje mieli opłacaną ze składek związkowców...

 • 9: GUZIK z IP: 79.163.6.* (2012-06-12 16:12)

  Za wyjątkiem swoich skłedek na ZUs.

 • 10: Obywatel " śmieć " z IP: 46.76.83.* (2012-06-12 23:37)

  Te biurokratyczno polityczne matoły nie mogą zrozumieć że w tym kraju nigdy nie przechytrzą obywatela .

  Należy otwierać firmę na jednego człowieka , zatrudnić u niego dowolną ilość osób na najniższym wynagrodzeniu i dodatkowo uruchomić działalność , co prawda ,składkę zdrowotną zapłci się 2 razy ale oszczędzacie około 600 zł .
  My Polacy mamy niestety jedną okropną cechę , nie potrafimy działać zespołową i dla tego wszelkie POlityczne gnoje tak nas zawsze rozgrywają.
  Taki mamy sk...i kraj i przed nim należy się bronić.
  A emerytury, no właśnie o jakich my emeryturach mówimy za 4 dekady. To co ukradli nam politycy nigdy już nie wróci do naszych kieszeni , nie bądźmy naiwni system jest tak skonstruowany aby łatać deficyt a nie troszczyć się o obywateli .

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama