statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne: Będzie więcej czasu na złożenie wniosku o dodatek

autor: Michalina Topolewska30.05.2012, 09:15; Aktualizacja: 30.05.2012, 09:17
  • Wyślij
  • Drukuj

Do 30 czerwca wydłużony będzie termin, w którym rodzic uprawniony do świadczenia pielęgnacyjnego na niepełnosprawne dziecko będzie mógł się ubiegać do niego o specjalny dodatek.





Tym samym opiekunowie będą mieli więcej czasu na złożenie wniosku o jego przyznanie. Zgodnie bowiem z rozporządzeniem Rady Ministrów z 9 maja 2012 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania niektórych osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne (Dz.U. poz. 551) ostatnim dniem, w którym mogą to zrobić, jest 31 maja.

Jednak w związku z tym, że rozporządzenie zostało opublikowane dopiero 18 maja i od tego dnia zaczęło obowiązywać, powstała obawa, że nie wszyscy rodzice zdążą złożyć w gminie wniosek o dodatkowe pieniądze. Nie są one bowiem przyznawane z urzędu, a nie wszystkie samorządy decydowały się na zawiadamianie wszystkich opiekunów o takiej możliwości, ograniczając się do umieszczenia informacji na swojej stronie internetowej lub w siedzibie ośrodka pomocy społecznej. Dlatego przygotowany właśnie projekt nowelizacji rozporządzenia przewiduje, że termin na złożenie wniosku minie 30 czerwca.

Rządowy program, który jest skierowany do matki, ojca lub opiekuna faktycznego, którzy zajmują się niepełnosprawnym dzieckiem, zakłada przyznanie im dodatku w wysokości 100 zł do świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego za kwiecień, maj i czerwiec. Prawa do niego nie mają więc inne osoby zobowiązane do alimentacji, które otrzymują takie wsparcie, np. wnuczek zajmujący się niepełnosprawną babcią.

Etap legislacyjny

Projekt




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 13

  • 1: 153 ZŁ OD 7 LAT z IP: 77.45.54.* (2012-05-30 11:19)

    PAŃSTWO POLSKIE OKRADA I DYSKRYMINUJE OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE NIE WALORYZUJĄC ZASIŁKU PIELĘGNACYJNEGO KTÓRY OD 7 LAT WYNOSI 153 ZŁ

  • 2: Ja, z IP: 46.186.52.* (2012-05-30 12:35)

    boshe 100 zl a papiery wypisywane jakby miliony dawali , proszę się nie ośmieszać bo dziś nie da się przeżyć czy za 520 zł czy za 620 zł, opłaty+życie + rehabilitacja ... no ludzie jakimi obywatelami maja być nasze dzieci jak my rodzice nie możemy im dać normalnego życia? pytam się jak żyć ? jak wychować za to dziecko ? Ja bynajmniej nie umiem ... :((

  • 3: olo z IP: 212.244.1.* (2012-05-31 11:50)

    No a poseł niepełnosprawny to 6 tys bierze a tu 100 zł dołożyli i mamy premiera całować po nogach za hojność wstyd normalnie wstyd, panie premierze może się pan w końcu zainteresuje poważnie problemami niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  • 4: Polak z IP: 94.40.46.* (2012-05-31 17:41)

    poseł niepełnosprawny to bierze 6 tys ale dodatku do tego co ma w sejmie. Ten dodatek własnie wynosi 6000 zł z tytułu niepełnosprawności... Niech zyje równośc prawa. Wiwat Konstytucja !! :D

  • 5: opiekunka rodziców z IP: 87.99.1.* (2012-06-04 10:48)

    To co chcą zrobić ze Świadczeniami pielęgnacyjnymi jest niezgodne z Konstytucją, nie dzieli się uprawnionych na dwie grupy, ludzie starsi schorowani też mają swoje prawa, też trzeba wykupić leki, pieluchy, podkłady, opatrunki, różnego rodzaju maści,jak można HAŃBA.

  • 6: opiekun rodzica z IP: 82.145.211.* (2012-06-13 01:38)

    no tak, złodziej i oszust tusk uznał że "starzy" mają pracować do 67 lat, a jak opiekują się nimi dzieci to im pomoc w postaci tej 100 nienależy się, a czemu? bo mają się dobrze? ruda kreaturo, przeżyj miesiąc czasu za 520 zł! opłac, kup jeszcze jakieś ubranie, środki higieny i jedzenie!

  • 7: Aniolek z IP: 89.191.147.* (2012-06-18 07:32)

    kurde ,ale dali czasu? 10 dni na zlozenie wniosku na te 100 zl.Teraz sie dowiedzialam o tym,ze moge jeszcze zlozyc papier na tą zapomoge glodową.O jak dobrze!

  • 8: maria z IP: 83.22.242.* (2012-06-20 17:11)

    mam 64 lata i od 29lat opiekuję się chorą córką(znaczny stopień)do urodzenia córki przepracowałam 6 lat i 6 miesięcy,potem musiałam opiekować się córką i tak trwa cały czas.Sąd nie uznał to za pracę i nie mam emerytury... po wielkich perypetiach dostałam zasiłek 520zł.I z tego mam żyć na stare lata...co robić!

  • 9: Wiola z IP: 94.40.29.* (2012-06-20 18:13)

    Kiedy wreszcie wypłacą te grosze za Kwiecień,Maj,Czerwiec bo w czerwcu dostałam już pielęgnacyjny ale dodatku nie ma.to śmieszna suma ale dla naszych chorych dzieci liczy się każda złotówka.Czasem nie wiem czy kupić leki i rehabilitacja,jazda do kliniki czy usiąś i płakać nad tym zasiłkiem.Całe życie w stresie nie wspomnę o chorym dziecku co musi przejść w życiu.Ale co tam nasz Rząd jest mądrzejszy i wie najlepiej ile pieniędzy starcza niepełnosprawnym,wstyd,tylko w naszym Kraju osoby Niepełnosprawne żyją w biedzie i smutku.

  • 10: Violka z IP: 78.8.45.* (2012-06-24 22:07)

    Nierozumiem jak mozna tak dzieli na dwie grupy schorowanych ludzi nie doas ze daja taka jałmuzne to jeszcze nie nalezy sie kazdemu !!Co to ma byc jakis casting kto dostanie a kto nie nigdy nie zrozumiem tego Kraju i Tuska ham i tyle jak on sie nie wstydzi !!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie