statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne: Będzie więcej czasu na złożenie wniosku o dodatek

autor: Michalina Topolewska30.05.2012, 09:15; Aktualizacja: 30.05.2012, 09:17

Do 30 czerwca wydłużony będzie termin, w którym rodzic uprawniony do świadczenia pielęgnacyjnego na niepełnosprawne dziecko będzie mógł się ubiegać do niego o specjalny dodatek.

Reklama


Reklama


Tym samym opiekunowie będą mieli więcej czasu na złożenie wniosku o jego przyznanie. Zgodnie bowiem z rozporządzeniem Rady Ministrów z 9 maja 2012 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania niektórych osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne (Dz.U. poz. 551) ostatnim dniem, w którym mogą to zrobić, jest 31 maja.

Jednak w związku z tym, że rozporządzenie zostało opublikowane dopiero 18 maja i od tego dnia zaczęło obowiązywać, powstała obawa, że nie wszyscy rodzice zdążą złożyć w gminie wniosek o dodatkowe pieniądze. Nie są one bowiem przyznawane z urzędu, a nie wszystkie samorządy decydowały się na zawiadamianie wszystkich opiekunów o takiej możliwości, ograniczając się do umieszczenia informacji na swojej stronie internetowej lub w siedzibie ośrodka pomocy społecznej. Dlatego przygotowany właśnie projekt nowelizacji rozporządzenia przewiduje, że termin na złożenie wniosku minie 30 czerwca.

Rządowy program, który jest skierowany do matki, ojca lub opiekuna faktycznego, którzy zajmują się niepełnosprawnym dzieckiem, zakłada przyznanie im dodatku w wysokości 100 zł do świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego za kwiecień, maj i czerwiec. Prawa do niego nie mają więc inne osoby zobowiązane do alimentacji, które otrzymują takie wsparcie, np. wnuczek zajmujący się niepełnosprawną babcią.

Etap legislacyjny

Projekt

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • 153 ZŁ OD 7 LAT(2012-05-30 11:19) Odpowiedz 00

    PAŃSTWO POLSKIE OKRADA I DYSKRYMINUJE OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE NIE WALORYZUJĄC ZASIŁKU PIELĘGNACYJNEGO KTÓRY OD 7 LAT WYNOSI 153 ZŁ

  • Ja,(2012-05-30 12:35) Odpowiedz 00

    boshe 100 zl a papiery wypisywane jakby miliony dawali , proszę się nie ośmieszać bo dziś nie da się przeżyć czy za 520 zł czy za 620 zł, opłaty+życie + rehabilitacja ... no ludzie jakimi obywatelami maja być nasze dzieci jak my rodzice nie możemy im dać normalnego życia? pytam się jak żyć ? jak wychować za to dziecko ? Ja bynajmniej nie umiem ... :((

  • olo(2012-05-31 11:50) Odpowiedz 00

    No a poseł niepełnosprawny to 6 tys bierze a tu 100 zł dołożyli i mamy premiera całować po nogach za hojność wstyd normalnie wstyd, panie premierze może się pan w końcu zainteresuje poważnie problemami niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  • Polak(2012-05-31 17:41) Odpowiedz 00

    poseł niepełnosprawny to bierze 6 tys ale dodatku do tego co ma w sejmie. Ten dodatek własnie wynosi 6000 zł z tytułu niepełnosprawności... Niech zyje równośc prawa. Wiwat Konstytucja !! :D

  • opiekunka rodziców(2012-06-04 10:48) Odpowiedz 00

    To co chcą zrobić ze Świadczeniami pielęgnacyjnymi jest niezgodne z Konstytucją, nie dzieli się uprawnionych na dwie grupy, ludzie starsi schorowani też mają swoje prawa, też trzeba wykupić leki, pieluchy, podkłady, opatrunki, różnego rodzaju maści,jak można HAŃBA.

  • opiekun rodzica(2012-06-13 01:38) Odpowiedz 00

    no tak, złodziej i oszust tusk uznał że "starzy" mają pracować do 67 lat, a jak opiekują się nimi dzieci to im pomoc w postaci tej 100 nienależy się, a czemu? bo mają się dobrze? ruda kreaturo, przeżyj miesiąc czasu za 520 zł! opłac, kup jeszcze jakieś ubranie, środki higieny i jedzenie!

  • Aniolek(2012-06-18 07:32) Odpowiedz 00

    kurde ,ale dali czasu? 10 dni na zlozenie wniosku na te 100 zl.Teraz sie dowiedzialam o tym,ze moge jeszcze zlozyc papier na tą zapomoge glodową.O jak dobrze!

  • maria(2012-06-20 17:11) Odpowiedz 00

    mam 64 lata i od 29lat opiekuję się chorą córką(znaczny stopień)do urodzenia córki przepracowałam 6 lat i 6 miesięcy,potem musiałam opiekować się córką i tak trwa cały czas.Sąd nie uznał to za pracę i nie mam emerytury... po wielkich perypetiach dostałam zasiłek 520zł.I z tego mam żyć na stare lata...co robić!

  • Wiola(2012-06-20 18:13) Odpowiedz 00

    Kiedy wreszcie wypłacą te grosze za Kwiecień,Maj,Czerwiec bo w czerwcu dostałam już pielęgnacyjny ale dodatku nie ma.to śmieszna suma ale dla naszych chorych dzieci liczy się każda złotówka.Czasem nie wiem czy kupić leki i rehabilitacja,jazda do kliniki czy usiąś i płakać nad tym zasiłkiem.Całe życie w stresie nie wspomnę o chorym dziecku co musi przejść w życiu.Ale co tam nasz Rząd jest mądrzejszy i wie najlepiej ile pieniędzy starcza niepełnosprawnym,wstyd,tylko w naszym Kraju osoby Niepełnosprawne żyją w biedzie i smutku.

  • Violka(2012-06-24 22:07) Odpowiedz 00

    Nierozumiem jak mozna tak dzieli na dwie grupy schorowanych ludzi nie doas ze daja taka jałmuzne to jeszcze nie nalezy sie kazdemu !!Co to ma byc jakis casting kto dostanie a kto nie nigdy nie zrozumiem tego Kraju i Tuska ham i tyle jak on sie nie wstydzi !!

  • ja35(2012-06-25 08:43) Odpowiedz 00

    Schorowana starsza osoba zazwyczaj ma swoja emeryturę lub rentę i własnie dlatego opiekujący się nimi nie dostają tych dodatków, bo przecież dziecko renty albo emerytury nie ma(zazwyczaj).

  • opiekun(2012-06-25 17:25) Odpowiedz 00

    zazwyczaj schorowane dziecko ma dwoje rodziców z których jedno pracuje i ma wynagrodzenie, a niepełnosprawny dorosły zazwyczaj ma najniższą rentę bądź emeryturę. Jeśli dziecko nie ma dwojga rodziców to na alimenty bądź rentę socjalną, więc o czym mowa? po wtóre dodatek jest dla opiekuna a nie niepełnosprawnego

  • opiekun(2012-06-25 20:17) Odpowiedz 00

    APEL do opiekunów, którzy opiekują się swoimi dorosłymi rodzicami, z prawem do świadczenia pielęgnacyjnego.

    Gwoli przypomnienia Donald Tusk przed wyborami do parlamentu w 2011 r.zapowiedział publicznie, iż świadczenie pielęgnacyjne zostanie podniesione do kwoty 620 zł/m-ąc. Tuż po wyborach okazało się (wg tłumaczeń kancelarii rady ministrów), iż jest zbyt późno, aby w 2011 r. przeprowadzić zmianę przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych, więc zaproponowano na podstawie rozporządzeń, aby w roku 2011 r. świadczenie pielęgnacyjne pozostało na dotychczasowym poziomie 520 zł, natomiast wymyślono rządowy plan wspierania osób pobierający świadczenie pielęgnacyjne, który każdej takiej osobie dawał pomoc w wysokości 100 zł na podstawie przepisów o pomocy społecznej. To rozwiązanie, mimo iż częściowo realizowało zapowiedź Donalda Tuska o podniesieniu wysokości świadczenia pielęgnacyjnego już było OSZUSTWEM premiera, gdyż kwota 100 zł nie wpłynęła na wysokość kwoty, od której opłacane są składki na ubezpieczenia społeczne. A zatem od miesiąca września do grudnia 2011 r. Donald Tusk po raz pierwszy OSZUKAŁ opiekunów osób niepełnosprawnych, nie wywiązując się ze swoich publicznych obietnic.
    W dniu 27 grudnia 2011 r. podjęta została nowa uchwała przez Donalda Tuska, tuż przed Nowym Rokiem, w której opiekunowie pobierający świadczenia pielęgnacyjne nie zostali OSZUKANI tylko na składkach na ubezpieczenie społeczne, ale w ogóle dokonano bezzasadnego, nierównego społecznie rozdzielenia opiekunów osób niepełnosprawnych na dwie grupy ("opiekunowie dzieci niepełnosprawnych" oraz "pozostali") i skierowania dotychczasowej pomocy WYŁĄCZNIE do pierwszej z wymienionych grup. W"pozostałych" znalazły się dzieci swoich niepełnosprawnych rodziców, którzy poświęcając się, częstokroć odpłacając swoim rodzicom, co ci uczynili dla dobra ich wychowania, swoje życie zawodowe. Donald Tusk OSZUKAŁ tę grupę społeczeństwa ze zdwojona siłą, bo nie dość, że dotychczas nie opłacono im składek od wspomnianych 100 zł to od 01 stycznia 2012 r. do dziś dzień (20 06 2012 r.) pozbawiono ich CAŁKOWICIE prawa do pomocy.

    Termin złożenia wniosku o pomoc finansową w wysokości 100 zł został przedłużony z 31 maja 2012 r. do 30 czerwca 2012 r. Zmiany terminu dokonano w treści rozporządzenia z 29 maja 2012 r. (Dz.U. z 2012 r., poz. 641).

    W ramach pomocy bliźnim :) zachęcam wszystkich zainteresowanych opiekunów uzyskaniem tych dodatkowych 100 zł niezależnie czy opiekujecie się "dzieckiem" czy też innym członkiem rodziny (np. matką, bratem, dziadkiem itd). Weźmiecie mnie za szaleńca, bo treść rozporządzenia rady ministrów nie przewiduje literalnie udzielenia wspomnianej pomocy innym opiekunom, niż "matce, ojcu lub opiekunowi faktycznemu dziecka". Jeśli chcecie dostać tę dodatkową pomoc to nie przejmujcie się tym zapisem. Wg mnie każdy opiekun, który ma przyznane świadczenie pielęgnacyjne ma prawo do tej dodatkowej pomocy w postaci 100 zł miesięcznie.