statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne: rodzice mogą ubiegać się o dodatkowe 100 zł

autor: Michalina Topolewska22.05.2012, 07:10; Aktualizacja: 22.05.2012, 08:39
  • Wyślij
  • Drukuj

Do 31 maja rodzice otrzymujący świadczenie pielęgnacyjne mogą składać wniosek o przyznanie 100 zł dodatku do tego wsparcia.





Umożliwia im to kolejna edycja rządowego programu wspierania niektórych osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne, a rozporządzenie z 9 maja w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw (Dz.U. z 2012 r., poz. 551). Jest on skierowany tylko do części uprawnionych, a mianowicie rodziców i opiekunów faktycznych zajmujących się niepełnosprawnym dzieckiem. Inne osoby zobowiązane do alimentacji względem członka rodziny nie mają prawa do tego dodatku.

– W związku z tym, że dodatek był po raz ostatni przyznany w marcu, wielu rodziców pytało nas, czy w kolejnych miesiącach też otrzymają wyższą pomoc – mówi Jacek Kalle, kierownik zespołu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piotrkowie Trybunalskim.

Tak jak poprzednio rodzic musi złożyć w gminie wniosek, bo dodatek nie będzie mu przyznany z urzędu. Jego wzór nie jest określony w przepisach, ale niektóre samorządy opracowały potrzebne formularze. Większość z nich oprócz umieszczenia informacji w siedzibie ośrodka pomocy społecznej i na stronie internetowej będzie też zawiadamiać opiekunów. A oni powinni się spieszyć ze złożeniem wniosku, bo termin mija 31 maja. Ponadto w związku z późnym przyjęciem przez rząd rozporządzenia zaległy dodatek za kwiecień, a nawet maj, bo harmonogram wypłat jest różny w poszczególnych gminach i wiele osób otrzymało już świadczenie za bieżący miesiąc, zostanie im wyrównany w czerwcu.

Dodatkowe pieniądze będą przysługiwać tylko przez trzy miesiące

Dodatkowe pieniądze będą przysługiwać tylko przez trzy miesiące, ale rządowy program będzie prawdopodobnie kontynuowany od 1 lipca, bo przygotowywana właśnie nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, która wprowadza stałe podwyższenie wsparcia dla rodziców, ma coraz mniejsze szanse, aby do tego czasu zdążył ją uchwalić Sejm.

Etap legislacyjny

Opublikowane w Dzienniku Ustaw




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 34

  • 1: Bobek z IP: 95.48.103.* (2012-05-22 08:49)

    Rozporządzenie weszło w życie 18 maja. Dają czas do przeprowadzenia całej operacji ( opracowania wniosku i przede wszystkim zawiadomienia ludzi ) do 31 maja. Nie mozna było wyznaczyc termin do końca czerwca ?
    Wszystko trzeba rzucieć, bo jaśnie rząd zdecydował się udzielić pomocy ? Czy jaśnie rząd wie, że niektóre gminy nie wypłaciły jeszcze pieniędzy w ramach "pomocy" za marzec 2012 r., bo nie otrzymały na ten cel dotacji ?
    Bałagan !

  • 2: an z IP: 188.252.10.* (2012-05-22 09:56)

    Zasiłek a świadczenie pielęgnacyjne to nie jest to samo!!! Link w newsletterze jest błędny!!

  • 3: monika z IP: 87.99.1.* (2012-05-22 10:20)

    Jak można dzielić osoby niepełnosprawne na dwie grupy, jedni mają dodatek a drudzy nie,osobą starszym niepełnosprawnym się nie należy.
    Może cudownie ozdrowieją i będę mogła wrócić do pracy.

  • 4: Ka-Sa z IP: 46.171.75.* (2012-05-22 12:35)

    Zgadzam się z Moniką. Moja teściowa opiekuje się swoją sparaliżowaną matką po udarze, babcia otrzymuje głodową emeryturę, która ledwo wystarcza na leki i pampersy, ta dodatkowa stówa miesięcznie by się przydała, ale w naszym chorym kraju jak zwykle są równi i równiejsi. Skandal.

  • 5: lala z IP: 78.154.81.* (2012-05-22 13:41)

    Od stycznia RODZICE maja lepiej. To niesprawiedliwe!

  • 6: ***** z IP: 46.112.93.* (2012-05-22 14:52)

    DO LALA!!!

    JEŚLI ZAZDROŚCISZ 100ZŁ DODATKU TO MOGĘ CI JE ODDAĆ!!!CIEKAWE CZY MAJĄC DZIECKO NIEPEŁNOSPRAWNE TA 100 COŚ CI ZMIENI,NIE ZDAJESZ SOBIE SPRAWY JAKIE JEST CIĘŻKIE I DROGIE UTRZYMANIE CHOREGO DZIECKA!!!

  • 7: Nina z IP: 178.36.89.* (2012-05-22 18:47)

    Jakie to szczwane lisy z tego PO ,przed wyborami jesienią dali jak z łaski 100 zł do świadczenia pielęgnacyjnego,potem o 3 miesiące przedłużyli i teraz jest EURO 2012 i też przedłużają o 3 miesiące x 100 zł !!! Wstyd Panowie i Panie posłanki Sejmu! Wasze pasty do butów, kremy do pielęgnacji kosztują kilkakrotnie więcej!!!A zorganizowanie Euro 2012 ,wszystkie stadiony i premie kilkuset milionowe na jednego człowieka to miliardy...Po EURO powiedzą tym rodzicom niepełnosprawnym ,że są oszczędności,,że mają wakacje i powiedz swojemu dziecku ,ze Pan TUSK daję Tobie tylko 520 zl miesięcznie razem z Twoją mamą,która nie może podjąć pracy...

  • 8: Olo z IP: 178.36.89.* (2012-05-22 19:00)

    Jak pisze ,że majątek ministra finansów wynosi 60 milionów to już działa ACTA -i komentarz jest uznawany za spam oto nasza wolność słowa -nikogo nie obrażono i spam!

  • 9: lala z IP: 78.154.81.* (2012-05-22 22:21)

    Mam dwoje niepełnosprawnych rodziców i wiem jakie jest drogie utrzymanie chorych rodziców. Czemu nie traktują nas na równi? Rodzice dzieci dostają o 100zł więcej a opiekunowie niepełnosprawnych są traktowani gorzej.

  • 10: Dona998 z IP: 178.37.105.* (2012-05-23 12:18)

    To niesprawiedliwe ze chorzy dzieleni sa na dwie grupy! Choroba w rodzinie TO TRAGEDIA bez wzgledu czy to chore dziecko czy chory rodzic czy dziadek! Ja zajmje sie babcia trzeba ja karmic strzykawka, zmieniac pampersy i co pol godziny przewracac z boku na bok zeby nie dostala odlezyn , a jesli juz sie pokazuja to trzeba ja porzadnie masowac !! Podanie jej obiadu trwa na ogól 1-2 godziny BO TAK SIE DUSI !!! Cały dzien trzeba byc w pokoju gdzie lezy babcia, nawet zwykle wyjscie do toalety jest na szybkiego zeby czasem jej nic sie nie stalo. Jak tylko zaczyna kaszlec tak biegiem z lazienki zeby sie nie udusila...
    Jej renta starcza jej na leki , pampersy i podklady ale ostatnio musielismy zainwestowac z innych pieniedzy w ssak medyczny , inhalator, basen do mycia glowy i specjalne łózko (koszt lozka ponad 3000zł) ale i tak to nie wszystko !! Taki dodatek 100zł naprawdę by się przydał, dlatego dziwie sie ze przyznawany jest tylko niektorym :( Za te marne 100zł moglibysmy np kupic cewniki do ssaka albo jakas specjalna poduszke przeciwodlezynowa no ale NIESTETY NASZE PANSTWO ma STARSZYCH ZA NIEPOTRZEBNYCH - WIEC PO CO IM POMAGAC... Nie powinno byc podzialu miedzy doroslymi a dziecmi , tymbardziej ze znam osobe ktora bierze kase na córke a corka siedzi sama w pokoju 24h na dobe a matka zaglada do niej tylko zeby dac jej leki i jedzenie NIC WIECEJ a dziecko schudlo tak ze wisi na niej skora bo wolgole sie nia nie interesuje a teraz jeszcze dostanie dodatek !! Co za kraj... Niech babcia zyje jak najdluzej i zeby sie nie meczyla, ale ja kiedy juz jej nie bedzie uciekam z tego kraju bo w Polsce nieda sie zyc a starzy ludzie to powinni wziasc chyba sznura i na drzewo !!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie