statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne: rodzice mogą ubiegać się o dodatkowe 100 zł

autor: Michalina Topolewska22.05.2012, 07:10; Aktualizacja: 22.05.2012, 08:39
  • Wyślij
  • Drukuj

Do 31 maja rodzice otrzymujący świadczenie pielęgnacyjne mogą składać wniosek o przyznanie 100 zł dodatku do tego wsparcia.

reklama



reklama


Umożliwia im to kolejna edycja rządowego programu wspierania niektórych osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne, a rozporządzenie z 9 maja w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw (Dz.U. z 2012 r., poz. 551). Jest on skierowany tylko do części uprawnionych, a mianowicie rodziców i opiekunów faktycznych zajmujących się niepełnosprawnym dzieckiem. Inne osoby zobowiązane do alimentacji względem członka rodziny nie mają prawa do tego dodatku.

– W związku z tym, że dodatek był po raz ostatni przyznany w marcu, wielu rodziców pytało nas, czy w kolejnych miesiącach też otrzymają wyższą pomoc – mówi Jacek Kalle, kierownik zespołu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piotrkowie Trybunalskim.

Tak jak poprzednio rodzic musi złożyć w gminie wniosek, bo dodatek nie będzie mu przyznany z urzędu. Jego wzór nie jest określony w przepisach, ale niektóre samorządy opracowały potrzebne formularze. Większość z nich oprócz umieszczenia informacji w siedzibie ośrodka pomocy społecznej i na stronie internetowej będzie też zawiadamiać opiekunów. A oni powinni się spieszyć ze złożeniem wniosku, bo termin mija 31 maja. Ponadto w związku z późnym przyjęciem przez rząd rozporządzenia zaległy dodatek za kwiecień, a nawet maj, bo harmonogram wypłat jest różny w poszczególnych gminach i wiele osób otrzymało już świadczenie za bieżący miesiąc, zostanie im wyrównany w czerwcu.

Dodatkowe pieniądze będą przysługiwać tylko przez trzy miesiące

Dodatkowe pieniądze będą przysługiwać tylko przez trzy miesiące, ale rządowy program będzie prawdopodobnie kontynuowany od 1 lipca, bo przygotowywana właśnie nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, która wprowadza stałe podwyższenie wsparcia dla rodziców, ma coraz mniejsze szanse, aby do tego czasu zdążył ją uchwalić Sejm.

Etap legislacyjny

Opublikowane w Dzienniku Ustaw

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 34

  • 1: ala z IP: 178.56.192.* (2013-05-08 19:15)

    witam czy ktos sie orietuje czy powinnam odwolac sie od orzeczenia komisji poniewaz nie przyznali nam zasilku pielegnqacyjnego corka od ponad roku choruje przewlekle na zapalenie oskrzeli ma wystawione zaswiatczenie j45 j6 j23 c0 2 tygodnie jestem z nia u lekarza w marcu lerzala w szpitalu na zqapalenie pluc do tego ma ciagly kaszel bierze leki aerius fanipos
    montelukast berodual w tej chwili bierze juz 16

    dzien antybiotyk .ma ucziulenie na pylki i roztocza. prosze o pomoc czy nalezy jej sie ten zasilek

  • 2: dramat z IP: 87.207.101.* (2012-09-03 07:48)

    Moja mama od 5 lat jest sparalizowana nasz dochód przekroczy ich kryteria o 37zł !i co dalej pytam ??? co oni robią z ludzi ...żebraków !!! dajcie nam NORMALNĄ PRACE - bardzo chętnie pójdę tyle że chcę zarabiać tyle abym mogła zapłacić opiekunce i mieć na życie ...w jakim kraju żyjemy

  • 3: szprota z IP: 83.5.76.* (2012-06-27 09:57)

    Te pieniądze są tylko na papierze. Gminy nie są przygotowane, żeby je zapłacić.
    To nie fair panie premierze.

  • 4: myślący opiekun rodzica z IP: 188.33.36.* (2012-06-25 20:58)

    Do wściekłej:
    starci nie mają rodzinnego, zasiłku pielęgnacyjnego, zasiłku rehabilitacyjnego, i wszelkich innych dodatków związanych z faktu posiadania dziecka. W dodatku dzieci mają chyba dwoje rodziców? Z czego jeden z rodziców chyba pracuje i ma pensję? A jeśli nie ma drugiego rodzica to chyba są płacone alimenty (bądź świadczenie alimentacyjne)? A jeśli drugi rodzic zmarł to chyba jest płacona renta rodzinna? A jeśli dziecko jest niezdolne do samodzielnej egzystencji a jest w wieku szkolnym to chyba dostaje rentę socjalną? Starsi niepełnosprawni mają najniższe renty inwalidzkie bądź najniższe emerytury inwalidzkie (czyli max 920 zł wraz z dodatkiem pielęgnacyjnym). Innymi słowy: nie ma żadnych podstaw to rozróżniania opiekunów na opiekujących się dziećmi swoimi czy też np rodzicami. A tak na marginesie: wg rozporządzenia dziecko nie jest określane wiekiem czyli równie dobrze może mieć 40 lat, a jedynie czy jest dzieckiem wobec opiekuna czy też nie (wiek tu nie ma żadnego znaczenia). W dodatku pomoc w wysokości 100 zł jest przyznawana "niezależnie od dochodu" zatem rząd nie zwrócił w ogóle uwagi na sytuację materialną (gdyby tak było wprowadziłby kryterium dochodowe). Tak nie zrobił. Więc "wściekła" nie masz podstaw do wściekłości na innych opiekunów a jedynie na tuska i jemu podobnych (może jeszcze na ojca dziecka, bo chyba nie jesteście razem). Pozdrawiam

  • 5: wiola z IP: 94.40.29.* (2012-06-19 19:38)

    Zasiłki ,które dosajemy na niepełnosprawne dzieci do śmieszna suma,lnawet na leczenie nie wystarcza ia każdy chce jeść.Przepisy w naszej Polsce są okropne tylko zdrowi i zdolni moga godnie życ .A nikt sobie życia i zdrowia nie wybiera.Czasem żyć się nie chce.

  • 6: wiola z IP: 94.40.29.* (2012-06-19 19:34)

    19czerwca wypłacono mi świadczenie pielęgnacyjne 520zł dlaczego nie dostałam dodatku 100zł za kwiecień,aj,Czerwiec przecież złożyłam wniosek w Maju?

  • 7: anna z IP: 77.91.44.* (2012-06-05 08:32)

    Mam córkę niepełnosprawną ,musiałam zrezygnować z pracy jak się urodziła .To niesprawiedliwe że rodzice dzieci chorych muszą żebrać od państwa ale nie mamy innego wyjścia .żyje nam się ciężko na nic nie starcza .Innych państwach o takie rodziny dba rząd mają zapewnione socjalne w miare potrzeb .Rząd nam zabrał wcześniejsze emerytury już nas przez to skrzywdził .Nikt nas nie zrozumie jak my sami , wyżyjcie 520 zł kupcie dziecku leki i zróbcie opłaty .Trzeba być cudotwórcą

  • 8: lalka z IP: 78.154.74.* (2012-06-01 21:22)

    starsi maja emeryture lub rente, fakt. Ale przez to nie mamy żadnego dodatku do mieszkania i innej pomocy, jedno świadczenie idzie na opłaty a drugie na leki i środki czystości. Je nie wiem o czym pisze wsciekła odnośnie "rehabilitacyjnego"x2 i swiadczenia x2
    Ja nie żałuje rodzicom 100zł wiecej. Ale dziwi mnie to, że mnie jako córke osób niepełnosprawnych traktują jako coś innego. Przewalam dzień w dzień 94kg i 72 kg, pieluchy pachną tak samo, niezależnie od wieku osoby niepełnosprawnej. Dzielą nas na dwie kategorie, to jest niesprawiedliwe. Rodzice dostają 100zł wiecej wiem ze mało, ale macie chociaż ok 4 dni życia więcej

  • 9: Kasia z IP: 87.99.1.* (2012-06-01 14:55)

    DO wściekłej.
    Ja mam dwóch rodziców niepełnosprawnych a dostaję tylko na jedną osobę.
    Piszesz bzdury.
    A tak na marginesie, jak można niepełnosprawnych dzielić na dwie grupy, starsi ludzie też wymagają takiej samej opieki jak dzieci, jedyna różnica to taka że mają emeryturę lub rentę, Ta polska sprawiedliwość.

  • 10: wiesiek z IP: 164.126.244.* (2012-05-31 17:00)

    a co chdzi o zaśłki pielegnacyine to co ukradną to dla nich wiecei w rzodze niema ludzi z krwi i kosci to sąbestie w luckich skurach dopki narud się nie przebdzi to kraść bedą bo za te piniodze nie da się wyrzyć oni kradną z godnie z prawem tego rzodu by się udławili karzdą kroplą wody to pastwo to farsa oni są obwatelami a naród bydlakami gorzej ciemna masa jak bedze im chciało to robiom niszcom własny naród

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie