statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne: rodzice mogą ubiegać się o dodatkowe 100 zł

autor: Michalina Topolewska22.05.2012, 07:10; Aktualizacja: 22.05.2012, 08:39

Do 31 maja rodzice otrzymujący świadczenie pielęgnacyjne mogą składać wniosek o przyznanie 100 zł dodatku do tego wsparcia.

reklama


reklama


Umożliwia im to kolejna edycja rządowego programu wspierania niektórych osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne, a rozporządzenie z 9 maja w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw (Dz.U. z 2012 r., poz. 551). Jest on skierowany tylko do części uprawnionych, a mianowicie rodziców i opiekunów faktycznych zajmujących się niepełnosprawnym dzieckiem. Inne osoby zobowiązane do alimentacji względem członka rodziny nie mają prawa do tego dodatku.

– W związku z tym, że dodatek był po raz ostatni przyznany w marcu, wielu rodziców pytało nas, czy w kolejnych miesiącach też otrzymają wyższą pomoc – mówi Jacek Kalle, kierownik zespołu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piotrkowie Trybunalskim.

Tak jak poprzednio rodzic musi złożyć w gminie wniosek, bo dodatek nie będzie mu przyznany z urzędu. Jego wzór nie jest określony w przepisach, ale niektóre samorządy opracowały potrzebne formularze. Większość z nich oprócz umieszczenia informacji w siedzibie ośrodka pomocy społecznej i na stronie internetowej będzie też zawiadamiać opiekunów. A oni powinni się spieszyć ze złożeniem wniosku, bo termin mija 31 maja. Ponadto w związku z późnym przyjęciem przez rząd rozporządzenia zaległy dodatek za kwiecień, a nawet maj, bo harmonogram wypłat jest różny w poszczególnych gminach i wiele osób otrzymało już świadczenie za bieżący miesiąc, zostanie im wyrównany w czerwcu.

Dodatkowe pieniądze będą przysługiwać tylko przez trzy miesiące

Dodatkowe pieniądze będą przysługiwać tylko przez trzy miesiące, ale rządowy program będzie prawdopodobnie kontynuowany od 1 lipca, bo przygotowywana właśnie nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, która wprowadza stałe podwyższenie wsparcia dla rodziców, ma coraz mniejsze szanse, aby do tego czasu zdążył ją uchwalić Sejm.

Etap legislacyjny

Opublikowane w Dzienniku Ustaw

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP
  • wściekła(2012-05-28 12:29) Odpowiedz 00

    O czym Wy piszecie? jeśli opiekujesz się dorosłym to on ma rentę plus to co Ty dostajesz za opiekę ..my matki dzieci niepełnosprawnych nie dostajemy nic oprócz tych 520 no i teraz tej 100.. lalka masz dwoje dorosłych którymi sie opiekujesz masz dwie renty plus dodatki pielęgnacyjne x2 rehabilitacyjne x2 plus świadczenie 520 i jeszcze Ci żle? ja sie opiekuje dwojgiem dzieci niepełnosprawnych i dostaje tylko pielegnacyjne x2 rehabilitacyjne x2 i 620 .. na mnie i dwoje dzieci...

    Zachłanność ludzka nie zna granic...

  • 153 ZL OD 7 LAT(2012-05-28 13:02) Odpowiedz 00

    DLACZEGO NIE JEST WALORYZOWANY ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY KTORY OD 7 LAT WYNOSI 153 ZŁ TAK ZŁODZIEJSKIE PAŃSTWO OKRADA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE I CHORE

  • kaja(2012-05-29 23:21) Odpowiedz 00

    nie piszcie głupot a co maja zrobić ci co dostają tylko 150 zl oni nic nie dostana więcej a ci co mają 620 to jeszcze maja za mało.

  • cd(2012-05-26 11:53) Odpowiedz 00

    TO PONIŻAJĄCA JAŁMUŻNA A NIE ŚWIADCZENIE-DODATEK. DODATKI I ŚWIADCZENIA NA DZIECI POWINNY BYĆ CO NAJMNIEJ TAKIE JAK W NIEMCZECH I FRANCJI. POLSKA JEST WYNARADAWIANA PRZEZ OBECNIE RZĄDZĄCYCH . TRZEBA WYMIENIĆ KAHAL

  • lalka(2012-05-26 00:13) Odpowiedz 00

    Do J.J
    Nie moę pobierać dwóch zasiłków. Mogę go pobierać tylko na jednego rodzica. Drugim opiekuję się w "gratisie" :) Nie ważne czy osoba pełnoletnia czy dziecko jest niepełnosprawne, jesli osobie opiekującej sie należy sie zasiłek, powinna go dostawać w takiej samej wysokości, niezależnie od wieku. A tutaj rząd dzieli rodzicom daje+100zł a dzieciom nie daje podwyżki. Tu jest coś nie tak z "zasadą równości. Skoro spełnia każdy z nas wymogi i otrzymuje zasiłek, to niech każdy dostaje po równo. Teraz ja przejęłam funkcje rodzica mimo tego, że jestem dzieckiem osób niepełnosprawnych.

  • bogu(2012-05-25 13:37) Odpowiedz 00

    Ludzie ! Nie dość , że za darmo otrzymujecie pieniądze to jeszcze narzekacie. Nikt was nie zmusza.

  • J.J(2012-05-25 14:48) Odpowiedz 00

    DO LALI JA MAM SYNA NIEPEŁNOSPRAWNEGO I Z TEGO TYTUŁU DOSTAJE 520 ZŁ NA NAS DWOJE ,A JEŚLI KTOŚ OPIEKUJE SIĘ NIEPEŁNOSPRAWNĄ PEŁNOLETNIĄ OSOBĄ W RODZINIE MOŻE SIĘ STARAĆ O DRUGIE 520 ZŁ I NA RZECZ OPIEKI ZA TE PIENIĄDZE Z REZYGNOWAĆ Z PRACY NIESTETY MY JAKO OPIEKUNOWIE MOŻEMY TYLKO ZREZYGNOWAĆ Z PRACY NA RZECZ DZIECKA NIE DOSTAJĄC DRUGICH 520 ZŁ.JA ZA OPIEKĘ NIE DOSTAJE NIC I MUSZĘ Z TYM ŻYĆ.BO JAKA JEST RÓWNOŚĆ ŻE NA PEŁNOLETNIE DZIECI LUB OSOBY PŁACĄ 520 ZŁ ZA OPIEKĘ A OPIEKUNOM NIELETNIM NIE DAJĄ NIC A OPIEKA JEST JEDNAKOWA I CIĘŻKA CZY TO JEST STARSZA OSOBA CZY MŁODA ALE NIEPEŁNOSPRAWNA.

  • wiesław(2012-05-31 16:37) Odpowiedz 00

    tylko u nas w polskim kraiu jm zodzocym biuralistą jest dobrze żyiom pełniom życia a niepełnosprawni mogom umierać z głodu dzieci niepełnosprawne i ludze takimi proglemami oni som ponad prawem tylko napluć im w twarz bo to nie ludzie tylko bestie w ludzkich skurach grabiom tylko do siebie a nasz naród majom w zatku tu trzeba zdchać z głodu bo złodzeje zodzom nami i to mają być polacy niepełnosprawny mam marzenie żeby przszed taki czas zemsty narodu żeby to oni zdychali z głodu wras z swoimi rodznami a głód wyrwna wszystkie krzywdy polskiego narodu tak dopomóż panie boże wstkim pokrzwdzonym w tym kraiu

  • wiesiek(2012-05-31 17:00) Odpowiedz 00

    a co chdzi o zaśłki pielegnacyine to co ukradną to dla nich wiecei w rzodze niema ludzi z krwi i kosci to sąbestie w luckich skurach dopki narud się nie przebdzi to kraść bedą bo za te piniodze nie da się wyrzyć oni kradną z godnie z prawem tego rzodu by się udławili karzdą kroplą wody to pastwo to farsa oni są obwatelami a naród bydlakami gorzej ciemna masa jak bedze im chciało to robiom niszcom własny naród

  • wiola(2012-06-19 19:38) Odpowiedz 00

    Zasiłki ,które dosajemy na niepełnosprawne dzieci do śmieszna suma,lnawet na leczenie nie wystarcza ia każdy chce jeść.Przepisy w naszej Polsce są okropne tylko zdrowi i zdolni moga godnie życ .A nikt sobie życia i zdrowia nie wybiera.Czasem żyć się nie chce.

  • myślący opiekun rodzica(2012-06-25 20:58) Odpowiedz 00

    Do wściekłej:
    starci nie mają rodzinnego, zasiłku pielęgnacyjnego, zasiłku rehabilitacyjnego, i wszelkich innych dodatków związanych z faktu posiadania dziecka. W dodatku dzieci mają chyba dwoje rodziców? Z czego jeden z rodziców chyba pracuje i ma pensję? A jeśli nie ma drugiego rodzica to chyba są płacone alimenty (bądź świadczenie alimentacyjne)? A jeśli drugi rodzic zmarł to chyba jest płacona renta rodzinna? A jeśli dziecko jest niezdolne do samodzielnej egzystencji a jest w wieku szkolnym to chyba dostaje rentę socjalną? Starsi niepełnosprawni mają najniższe renty inwalidzkie bądź najniższe emerytury inwalidzkie (czyli max 920 zł wraz z dodatkiem pielęgnacyjnym). Innymi słowy: nie ma żadnych podstaw to rozróżniania opiekunów na opiekujących się dziećmi swoimi czy też np rodzicami. A tak na marginesie: wg rozporządzenia dziecko nie jest określane wiekiem czyli równie dobrze może mieć 40 lat, a jedynie czy jest dzieckiem wobec opiekuna czy też nie (wiek tu nie ma żadnego znaczenia). W dodatku pomoc w wysokości 100 zł jest przyznawana "niezależnie od dochodu" zatem rząd nie zwrócił w ogóle uwagi na sytuację materialną (gdyby tak było wprowadziłby kryterium dochodowe). Tak nie zrobił. Więc "wściekła" nie masz podstaw do wściekłości na innych opiekunów a jedynie na tuska i jemu podobnych (może jeszcze na ojca dziecka, bo chyba nie jesteście razem). Pozdrawiam

  • szprota(2012-06-27 09:57) Odpowiedz 00

    Te pieniądze są tylko na papierze. Gminy nie są przygotowane, żeby je zapłacić.
    To nie fair panie premierze.

  • wiola(2012-06-19 19:34) Odpowiedz 00

    19czerwca wypłacono mi świadczenie pielęgnacyjne 520zł dlaczego nie dostałam dodatku 100zł za kwiecień,aj,Czerwiec przecież złożyłam wniosek w Maju?

  • anna(2012-06-05 08:32) Odpowiedz 00

    Mam córkę niepełnosprawną ,musiałam zrezygnować z pracy jak się urodziła .To niesprawiedliwe że rodzice dzieci chorych muszą żebrać od państwa ale nie mamy innego wyjścia .żyje nam się ciężko na nic nie starcza .Innych państwach o takie rodziny dba rząd mają zapewnione socjalne w miare potrzeb .Rząd nam zabrał wcześniejsze emerytury już nas przez to skrzywdził .Nikt nas nie zrozumie jak my sami , wyżyjcie 520 zł kupcie dziecku leki i zróbcie opłaty .Trzeba być cudotwórcą

  • Kasia(2012-06-01 14:55) Odpowiedz 00

    DO wściekłej.
    Ja mam dwóch rodziców niepełnosprawnych a dostaję tylko na jedną osobę.
    Piszesz bzdury.
    A tak na marginesie, jak można niepełnosprawnych dzielić na dwie grupy, starsi ludzie też wymagają takiej samej opieki jak dzieci, jedyna różnica to taka że mają emeryturę lub rentę, Ta polska sprawiedliwość.

  • lalka(2012-06-01 21:22) Odpowiedz 00

    starsi maja emeryture lub rente, fakt. Ale przez to nie mamy żadnego dodatku do mieszkania i innej pomocy, jedno świadczenie idzie na opłaty a drugie na leki i środki czystości. Je nie wiem o czym pisze wsciekła odnośnie "rehabilitacyjnego"x2 i swiadczenia x2
    Ja nie żałuje rodzicom 100zł wiecej. Ale dziwi mnie to, że mnie jako córke osób niepełnosprawnych traktują jako coś innego. Przewalam dzień w dzień 94kg i 72 kg, pieluchy pachną tak samo, niezależnie od wieku osoby niepełnosprawnej. Dzielą nas na dwie kategorie, to jest niesprawiedliwe. Rodzice dostają 100zł wiecej wiem ze mało, ale macie chociaż ok 4 dni życia więcej

  • olo(2012-05-24 13:32) Odpowiedz 00

    To i tak jest kolejne kłamstwo premiera przed wyborami kiełbasa po wyborach rzeczywistość nic dodać nic ująć, socjal na wysokim poziome w naszym państwie, emerytury opiekunów takie będą że chleb i woda na stare lata, dobre pudło i pod mostem można zamieszkać.

  • werka(2012-05-24 09:55) Odpowiedz 00

    do wszystkich co tak narzekacie ja opiekowałam si ę mama za darmo ona miala 1000zl emerytury ja 900zl i jakoś wytrzymałam

  • Bobek(2012-05-22 08:49) Odpowiedz 00

    Rozporządzenie weszło w życie 18 maja. Dają czas do przeprowadzenia całej operacji ( opracowania wniosku i przede wszystkim zawiadomienia ludzi ) do 31 maja. Nie mozna było wyznaczyc termin do końca czerwca ?
    Wszystko trzeba rzucieć, bo jaśnie rząd zdecydował się udzielić pomocy ? Czy jaśnie rząd wie, że niektóre gminy nie wypłaciły jeszcze pieniędzy w ramach "pomocy" za marzec 2012 r., bo nie otrzymały na ten cel dotacji ?
    Bałagan !

  • an(2012-05-22 09:56) Odpowiedz 00

    Zasiłek a świadczenie pielęgnacyjne to nie jest to samo!!! Link w newsletterze jest błędny!!