statystyki

Zasiłek pielęgnacyjny: Od 1 lipca mniej opiekunów uzyska pomoc

autor: Michalina Topolewska27.04.2012, 08:46; Aktualizacja: 27.04.2012, 08:47
  • Wyślij
  • Drukuj

Gminy będą miały dwa miesiące na powiadomienie osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne o tym, że wydane im decyzje o przyznaniu tej pomocy wygasną do końca 2012 r. Tak wynika z przesłanego po raz drugi na Komitet Stały Rady Ministrów projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, który dotyczy zmian w zakresie przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego.





 Zgodnie z nim od 1 lipca prawo do takiej formy pomocy będą mieli rodzice opiekujący się niepełnosprawnym dzieckiem. Pozostałe osoby zobowiązane do alimentacji zajmujące się członkiem rodziny będą mogły ubiegać się o specjalny zasiłek opiekuńczy. Jego przyznanie będzie jednak uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego, które wynosi 583 zł na jedną osobę w rodzinie. Osoby, które obecnie otrzymują świadczenie pielęgnacyjne, zachowają do niego prawo przez okres przejściowy, który potrwa do końca grudnia. Ponadto od 1 lipca do 31 grudnia rodzice będą uprawnieni do dodatku do świadczenia w wysokości 100 zł miesięcznie. To oznacza, że w tym okresie pomoc dla nich będzie wynosić 620 zł.

Etap legislacyjny

Projekt




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 33

  • 1: niepełnosprawny wyborca. z IP: 212.160.111.* (2012-04-27 09:12)

    Mój brat który musiał zrezygnować z pracy by się mną opiekować teraz straci zasiłek pielęgnacyjny który jest i tak głodowy i nie pozwala mu nawet miesięczny zakup lekarstw i jedzenia. Brat ma żonę która zarabia ok 1000 zł i syna na studiach tak więc nie spełni kryterium dochodowego.
    Będzie zmuszony pójść do pracy. Zostanę wtedy bez jakiejkolwiek pomocy a sam z racji choroby nie jestem w stanie nic w domu zrobić. Dziękuję ci rządzie, wiec że nie dość że się nie poruszam to teraz zdechnę z głodu bo nie będzie mi miał kto jedzenia podać nie mówiąc o rehabilitacji którą codziennie wykonywał.

    Ps. Trochę przesadziłem, z głodu nie umrę. Wieczorem po pracy jak brat wróci to jakąś kolację zrobi. Bez śniadania i obiadu da się przeżyć.

  • 2: marta z IP: 87.99.1.* (2012-04-27 12:59)

    Witam, Jak można dzielić na dwie grupy, jest to niezgodne, niech dadzą rodzicom dzieci, a pozostałym uprawnionym zostawią jak jest.

  • 3: Kasia z IP: 178.37.39.* (2012-04-27 13:12)

    Jakim cudem żyć za 500 zł na 1 osobę i opiekować się osobą chorą ? opłacić rachunki, nie mówie o wykupieniu leków, pampersów, opatrunków jednorazowych, maści płynów i innych ! Wstyd i hańba!!

  • 4: Krzysztof z IP: 89.74.253.* (2012-04-27 14:32)

    Trzeba pisać skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich aby zaskarżyła ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Niezgodne z konstytucją jest dzielenie obywateli w taki sposób jak w tej ustawie. Opieka nad chorym dzieckiem bez kryterium dochodowego i 620 zł a opieka nad chorym rodzicem 520 zł i z kryterium dochodowym tak ustalonym żeby było nie do spełnienia.

  • 5: matka dziecka z MPD z IP: 77.237.3.* (2012-04-27 17:49)

    Matki,ktore opiekuja sie niepelnosprawnym dzieckiem zostaly potraktowane po macoszemu.Premier po spotkaniu z rodzicami dzieci niepelnosprawnych podwyzszyl zasilek o 100 zl (na 620) byly to m-ce listopad i grudzien 2011 oraz styczen,luty i marzec br.W miesiacu kwietniu otrzymali juz tylko 520.DROGI PREMIERZE czy jest jeszcze jakas grupa zawodowa,ktorej odbiera sie uposazenia?A czy to znaczy ze w naszym kraju nawet Premier nie ma sily przebicia?No chyba tak.Czujemy sie oszukani.300 zl to bardzo duza kwota

  • 6: Zasiłek pielęgnacyjny to nie to samo co świadczeni z IP: 83.7.210.* (2012-04-27 18:56)

    Myli wam się zasiłek i świadczenie :( kto to pisze?

  • 7: Julka z IP: 83.11.252.* (2012-04-27 22:18)

    Może ktoś z wybrańców pokaże nam -rodzicom ON jak życ za 520 czy 620 zł miesięcznie?!!!Nawet jak rodzic otrzymuje 520 zł świadczenia pielęgnacyjnego + 153 zasiłku pielegnacyjnego + renta socjalna ON 583 zł ,to są zenujące pieniądze aby zyć, płacić rachunki ,kupić leki,pampersy,cewniki itp.To jest eutanazja w" białych rękawiczkach"

  • 8: lalka z IP: 46.182.98.* (2012-04-28 13:30)

    na sam chleb, wode, masło lub mąke, mleko, wydaje się 11zł. dziennie przychodzi żyć za 16 zł ze świadczenia. Te 520zł nawet na rachunki za mieszkanie, prąd i wode NIE wystarcza

  • 9: irena z IP: 83.23.113.* (2012-04-29 22:47)

    w związku z powyższymi komentarzami jedynym wyjściem jest wyjście na ulicę i protestowanie, organizujcie się w swoich miastach albo przyjeżdżajcie 24 maja do Warszawy pod kancelarię premiera.

  • 10: olo z IP: 212.244.1.* (2012-04-30 14:58)

    Ten rząd kpi sobie z każdego, obietnice pana premiera są spełniane tylko wtedy kiedy jest to mu na rękę reszta się nie liczy, kłamstwo goni kłamstwo, jeśli nikt nie wychodzi na ulicę i nie krzyczy o swoje prawa nic nie dostanie.
    PYTAM panie premierze CO Z OSOBAMI I ICH EMERYTURAMI PRZY TAKIM ŚWIADCZENIU, PROSZĘ OBLICZYĆ KWOTĘ my jesteśmy zieloną wyspą? , nasza gospodarka jest najlepsza w unii?, tylko czyim kosztem tak jest?, kto na tym zyskuje? wstyd wstyd i jeszcze raz wstyd, nie będę już dalej pisał, ale trzeba tam pojechać i przypomnieć się głośno a będzie okazja niech unia zobaczy jak traktuje się u nas niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie