statystyki

Zasiłek pielęgnacyjny: Od 1 lipca mniej opiekunów uzyska pomoc

autor: Michalina Topolewska27.04.2012, 08:46; Aktualizacja: 27.04.2012, 08:47

Gminy będą miały dwa miesiące na powiadomienie osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne o tym, że wydane im decyzje o przyznaniu tej pomocy wygasną do końca 2012 r. Tak wynika z przesłanego po raz drugi na Komitet Stały Rady Ministrów projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, który dotyczy zmian w zakresie przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego.

Reklama


Reklama


 Zgodnie z nim od 1 lipca prawo do takiej formy pomocy będą mieli rodzice opiekujący się niepełnosprawnym dzieckiem. Pozostałe osoby zobowiązane do alimentacji zajmujące się członkiem rodziny będą mogły ubiegać się o specjalny zasiłek opiekuńczy. Jego przyznanie będzie jednak uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego, które wynosi 583 zł na jedną osobę w rodzinie. Osoby, które obecnie otrzymują świadczenie pielęgnacyjne, zachowają do niego prawo przez okres przejściowy, który potrwa do końca grudnia. Ponadto od 1 lipca do 31 grudnia rodzice będą uprawnieni do dodatku do świadczenia w wysokości 100 zł miesięcznie. To oznacza, że w tym okresie pomoc dla nich będzie wynosić 620 zł.

Etap legislacyjny

Projekt

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • jaki ZASIŁEK PIELĘGNACYNY? Boże..(2012-09-11 15:08) Odpowiedz 00

    specjalny zasiłek opiekuńczy

    próg dochodowy bardziej by się przydał przy becikowym, a przy 520 z tytułu opieki jakaś weryfikacja, wywiad środowiskowy co jakiś czas, czy faktycznie sprawowanie opieki mam miejsce.

  • Julka(2012-04-27 22:18) Odpowiedz 00

    Może ktoś z wybrańców pokaże nam -rodzicom ON jak życ za 520 czy 620 zł miesięcznie?!!!Nawet jak rodzic otrzymuje 520 zł świadczenia pielęgnacyjnego + 153 zasiłku pielegnacyjnego + renta socjalna ON 583 zł ,to są zenujące pieniądze aby zyć, płacić rachunki ,kupić leki,pampersy,cewniki itp.To jest eutanazja w" białych rękawiczkach"

  • opa(2012-06-21 07:33) Odpowiedz 00

    Piszący to jest niedouczony. Zasiłek pielęgnacyjny to obecnie od siedmiu lat - 153 złote.

  • Wiola(2012-06-20 18:21) Odpowiedz 00

    Czasem żyć się nie chce w tej naszej Polsce,los krzywdzi nasze chore dzieci a Rząd Je dobija.Powiedzcie jak można żyć takich pieniędzy nie wspomnę już o leczeniu ,które trwa całe życie.Nikt z nas nie wybiera sobie takiego życia ,każdy chciały być zdrowy i pracować ale tak nie jest.Niepełnosprawni też chcą żyć i cieszyć się ale za co za te marne grosze.?Może Rząd kiedyś wreszcie zobaczy smutek,codzienną walkę i ból matki chorego dziecka.

  • opiekun(2012-06-03 14:42) Odpowiedz 00

    do lalka:
    a bo zrobili zabieg prawny tzn wymyślili DODATKOWĄ pomoc dla konkretnej grupy osób a to wg mnie mogli zrobić natomiast jeśli będą chcieli wprowadzić projekt z 3 kwietnia to posypią się pozwy bo tam zmiany są różnicujce dla opiekunów których sytuacja jest taka sama

  • lalka(2012-05-24 14:08) Odpowiedz 00

    Do opiekuna
    To dlaczego w miesiącach styczeń - marzec rodzice opiekujący sie niepełnosprawnymi dziećmi dostali dodatek o 100zł więcej, a opiekunowie osób dorosłych nie? Ta sama nazwa zasiłku, te same wymogi do spełnienia? Też słyszałam, że praw nabytych zabrać nam nie moga :) ale co do rónego traktowania, to bym sie zastanowiła :/...

  • opiekun(2012-05-24 00:11) Odpowiedz 00

    Ten projekt ustawy to oszustwo w biały dzien i bezprawie. Po 1. świadczenie mam na mocy ustawy przeznane na state i nie podlega zmianom (prawo nie działa wstecz) gdyż chroni je konstytucja i zasada praw nabytych. Po 2. jeśli na mocy ustawy podniosą wysokość świadczenia to muszą równo wszystkim bo działa zasada równości (czytałem uzasadnienie projektu z marca i jakiś półgłowek argumentował że rodzic na silniejszą więź z dzieckiem niż odwrotnie)

  • taki sobie(2012-05-15 17:02) Odpowiedz 00

    chore państwo po co tu mieszkać i utrzymywać urzędników , mądrością nie grzeszą...

  • olo(2012-05-04 10:25) Odpowiedz 00

    Tak u nas najlepiej to maja nieroby, złodzieje i oszuści, reszta uczciwych musi na nich płacić.

  • lalka(2012-05-02 17:25) Odpowiedz 00

    Do Rena. Brawo za odwage jawnie o pracy na czarno :P (widoczny adres IP) Masz szczęście, że możesz zająć sie pracą. Ja mam dwoje rodziców niepełnosprawnych i nie mam takiej możliwości, żeby pomysleć o pracy. 3xdziennie leki, śniadania, obiady, kolacje, nadzór, pomoc w higienie, stanie w kolejkach do lekarza, zakupy, rachunki itp. Nie ma mi kto nawet na godzine zostać z rodzicami. Mam juz dość prósic się sąsiadów o pomoc, a tu znowu próba zabrania mi paru groszy miesięcznie. To jest chore! Nie dość, że kwota 520zł nie wystarcza na przeżycie, 3/4 dochodów rodziców przeznacza się na opłaty i leki, to jeszcze progi dochodowe.

  • rena(2012-05-02 14:54) Odpowiedz 00

    Tylko w polsce moze tak być niepełnosprawność jest coraz wieksza miedzy ludzmi starszymi jak i dziecmi ja mam 2 chorych dzieci i musze dorabiać na czarno bo niestety 520 zł to smiech a lumpy i pijaki mają lepsza opieke niż my sama to widze nieraz marnotrawi sie piniadze bez celu ale w polsce tak bylo i będzie

  • Krzysztof(2012-05-01 19:49) Odpowiedz 00

    Trudno opiekunom zostawić chorych samych. Jedyne wyjście to pisanie do RPO żeby zaskarżyła ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

  • lalka(2012-05-01 18:03) Odpowiedz 00

    pojechałabym do wawy, tylko nie mam z kim chorych rodziców zostawić.

  • olo(2012-04-30 14:58) Odpowiedz 00

    Ten rząd kpi sobie z każdego, obietnice pana premiera są spełniane tylko wtedy kiedy jest to mu na rękę reszta się nie liczy, kłamstwo goni kłamstwo, jeśli nikt nie wychodzi na ulicę i nie krzyczy o swoje prawa nic nie dostanie.
    PYTAM panie premierze CO Z OSOBAMI I ICH EMERYTURAMI PRZY TAKIM ŚWIADCZENIU, PROSZĘ OBLICZYĆ KWOTĘ my jesteśmy zieloną wyspą? , nasza gospodarka jest najlepsza w unii?, tylko czyim kosztem tak jest?, kto na tym zyskuje? wstyd wstyd i jeszcze raz wstyd, nie będę już dalej pisał, ale trzeba tam pojechać i przypomnieć się głośno a będzie okazja niech unia zobaczy jak traktuje się u nas niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  • irena(2012-04-29 22:47) Odpowiedz 00

    w związku z powyższymi komentarzami jedynym wyjściem jest wyjście na ulicę i protestowanie, organizujcie się w swoich miastach albo przyjeżdżajcie 24 maja do Warszawy pod kancelarię premiera.

  • lalka(2012-04-28 13:30) Odpowiedz 00

    na sam chleb, wode, masło lub mąke, mleko, wydaje się 11zł. dziennie przychodzi żyć za 16 zł ze świadczenia. Te 520zł nawet na rachunki za mieszkanie, prąd i wode NIE wystarcza

  • Zasiłek pielęgnacyjny to nie to samo co świadczeni(2012-04-27 18:56) Odpowiedz 00

    Myli wam się zasiłek i świadczenie :( kto to pisze?

  • Stasnisław(2012-08-22 07:53) Odpowiedz 00

    myślę, że czas najwyższy rozróżniać zasiłek pielęgnacyjny od świadczenia pielęgnacyjnego a odrębna sprawa to śmieszna wysokość tych świadczeń i zasady ich przyznawania

  • matka dziecka z MPD(2012-04-27 17:49) Odpowiedz 00

    Matki,ktore opiekuja sie niepelnosprawnym dzieckiem zostaly potraktowane po macoszemu.Premier po spotkaniu z rodzicami dzieci niepelnosprawnych podwyzszyl zasilek o 100 zl (na 620) byly to m-ce listopad i grudzien 2011 oraz styczen,luty i marzec br.W miesiacu kwietniu otrzymali juz tylko 520.DROGI PREMIERZE czy jest jeszcze jakas grupa zawodowa,ktorej odbiera sie uposazenia?A czy to znaczy ze w naszym kraju nawet Premier nie ma sily przebicia?No chyba tak.Czujemy sie oszukani.300 zl to bardzo duza kwota

  • Krzysztof(2012-04-27 14:32) Odpowiedz 00

    Trzeba pisać skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich aby zaskarżyła ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Niezgodne z konstytucją jest dzielenie obywateli w taki sposób jak w tej ustawie. Opieka nad chorym dzieckiem bez kryterium dochodowego i 620 zł a opieka nad chorym rodzicem 520 zł i z kryterium dochodowym tak ustalonym żeby było nie do spełnienia.