statystyki

Opiekun otrzyma świadczenie pielęgnacyjne, nawet gdy niepełnosprawny pracuje

autor: Michalina Topolewska19.04.2012, 10:07; Aktualizacja: 19.04.2012, 10:09

Przepisy nie zabraniają przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, jeżeli osoba wymagająca opieki jest aktywna zawodowo.

Reklama


Reklama


Takie zastrzeżenie obowiązuje tylko w przypadku opiekuna niepełnosprawnego. Zgodnie z art. 17 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139 poz. 992 z późn. zm.) świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie, która rezygnuje z pracy, aby sprawować opiekę nad członkiem rodziny, względem którego jest obciążona obowiązkiem alimentacyjnym. Jest to konieczne, bo wykonywanie pracy uniemożliwiałoby zajmowanie się niepełnosprawnym, który wymaga stałej i długotrwałej opieki oraz pomocy, m.in. w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji lub ma orzeczenie zaliczające go do znacznego stopnia niepełnosprawności.

520 zł miesięcznie wynosi świadczenie pielęgnacyjne

Gminy mają jednak wątpliwości, jak postępować w sytuacji, gdy okazuje się, że osoba, nad którą sprawowana jest opieka, pracuje, np. w domu lub poza nim.

– Paradoksalnie wydaje się, że skoro taka osoba jest zatrudniona, to nie wymaga opieki, za którą przysługiwałoby opiekunowi świadczenie pielęgnacyjne. Jednak nadrzędne znaczenie ma orzeczenie lekarskie i przepisy ustawy, które nie zawierają takiej przesłanki zakazującej przyznania wsparcia – mówi Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku.

Marzena Szuleta, kierownik biura świadczeń rodzinnych UM w Kaliszu, dodaje, że ma taki przypadek, gdy świadczenie pielęgnacyjne jest przyznane na osobę, która pracuje na część etatu i jest to dla niej jednocześnie forma rehabilitacji.

168 tys. osób otrzymywało taką formę pomocy w ubiegłym roku

Zwraca też uwagę, że prawo do świadczenia mają rodzice zajmujący się niepełnosprawnym dzieckiem, w sytuacji gdy przebywa ono w instytucji zapewniającej całodobową opiekę, np. specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, pod warunkiem że nie jest to więcej niż przez 5 dni w tygodniu.

– Mieliśmy niedawno sprawę o przyznanie świadczenia, w której wydaliśmy decyzję odmowną właśnie z powodu tego, że niepełnosprawny pracował – mówi Natalia Siekierka, zastępca kierownika działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Dodaje, że osoba składająca wniosek złożyła odwołanie, wskazując w nim, że opieka jest rzeczywiście sprawowana i obejmuje też pomoc w dojeździe do pracy. Jednak samorządowe kolegium odwoławcze jeszcze nie zajęło stanowiska w tej sprawie.

– Ubiegający się o świadczenie nie są zobowiązani do informowania nas o ewentualnym zatrudnieniu niepełnosprawnego. Może to jednak być ustalone w trakcie wywiadu przeprowadzanego jeszcze przed wydaniem decyzji – mówi Natalia Siekierka.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • KALIPSO(2013-01-23 17:55) Odpowiedz 00

  Opiekun otrzyma świadczenie pielęgnacyjne, nawet gdy niepełnosprawny pracuje!!! czy to nie jest chore !! a ten który nie pracuje i nie może isc do pracy ze względu iż ma rodziców niepełnosprawnych OBOJE !! nie otrzyma takiego. Tak właśnie jest ze mną ... KPINA I traktowanie poniżej godności , a juz chyba najbardziej czują się winni ci chorzy ,że tak beznadziejnie ma ich opiekun...

 • joanna(2014-02-22 19:59) Odpowiedz 00

  witam mam pytanie mam chorego meza na raka czy nalezy mi sie zasilek pielegnacyjny pomimo ze ja nie pracuje maz wymaga stalej opieki .

 • ona(2014-02-22 20:01) Odpowiedz 00

  witam mam chorego meza na raka czy moge sie starac o swiadczenia pielegnacyjne pomimo ze nie pracuje

 • asiulka(2014-02-22 20:04) Odpowiedz 00

  panie sebastianie taka pomoc panu sie nalezy jezeli zona pracuje i zrezgnuje z pracy jak najbardziej przysluguje swiadczenie pielegnacyjne z tytulu z rezygnacji z pracy prosze u dac sie do mopsu

 • Julka(2012-04-19 13:18) Odpowiedz 00

  Najwyższy czas aby wys. świadczenia pielęgnacyjnego i zasiłku pielęgnacyjnego była uzależniona od stopnia niesamodzielności osoby niepełnosprawnej.Można mieć znaczny stopień niepełnosprawności i móc pracować ale bywa tak,że ON ze znacznym stopniem niepełnosprawności nie może nawet samodzielnie się napić ani wykonać innych podstawowych czynności.Brak takiego ustalenia stopnia niesamodzielności jest niesprawiedliwe i kosztowne dla budżetu.

 • Dorota z Urzędu Pracy(2012-05-01 03:20) Odpowiedz 00

  Po pierwsze niepełnosprawny, który pracuje to czysty zysk dla wszytkich nawet jesli trzeba te prace wspierać pomocą opiekuna. Zdajcie sobie ludzie z tego sprawę... Prawo przewiduje mozliwośc pracy niepełnospranych (równiez w stopniu znacznym). Nie można niepełnosprawnego dyskryminować w prawie do pracy. Państwo przewidziało instytucje opiekuna pracującej osoby niepełnopsprawnej. A skoro tak to opieka czasowa nad niepełnospranym, który stara sie wrócic do pracy jest moralnie, ekonomicznie i społecznie uzasadniona. Opieka osoby prywatnej jest nadto tańsza niż pensja opiekuna.

 • sebastian(2012-05-11 12:45) Odpowiedz 00

  Dzień dobry przepraszam ze trochę z innej beczki pytam ale chciałbym się dowiedzieć czy zona rezygnuje z pracy na poczet opieki nademną może o taki zasiłek się starać proszę mi wytłumaczyć dlaczego nie bo ponoć niemożna

 • Mąż Opiekun(2012-05-13 22:06) Odpowiedz 00

  Do Sebastiana. Bo wg prawa Stan Małżeński , czyli instytucja Rodziny może być dyskryminowana(nie ujęto w nowym prawie o dyskryminacji). By otrzymać Świadczenie nie możesz pozostawać w stosunku małżeńskim.

 • NINA(2012-05-16 19:48) Odpowiedz 00

  Ja to nie mam na to wszystko siły-wstyd mnie prosić o pomoc,a zasiłku dadzą 100zł ,nie wykupuje leków ,nie dojadam z nie zdrowym synem ,bywa ze spożywam jeden biedny posiłek dziennie.Tak mają ludzie chorzy obecnie w Polsce .

 • Batman(2012-05-17 18:28) Odpowiedz 00

  Właśnie to żeby otrzymać takie swidczenie pielęgnacyjne, poprostu trzeba się rozwieść, żenada. Wstyd dla całego Kraju, a zwłaszcza dla rządzacych, aby na osobach niepełnosprawnych prostowali budżet Państwa!.

 • ewa(2012-06-20 13:41) Odpowiedz 00

  czy cork ktora zrezgnowla z prac aby opiekowac sie matka moze ubiegac sie o swiadczenie pielegnacyjne bo maz pracuje zeby zarobic na chleb

 • SPRAWIEDLIWA(2016-08-05 20:54) Odpowiedz 00

  TO TERAZ NAPISZĘ WAM POLSKĄ KOMEDIE, PANI PRACUJĄCA JAKO OPIEKUNA BEZ ŻADNYCH DOŚWIADCZEŃ W TEJ DZIEDZINIE, ALE MNIEJSZA O TO NIE MA PRAWA DO CHOROBOWEGO PRZECHODZI OPERACJĘ WRACA DO PRACY, DOSTAJE ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY MĄŻ NIE PRACUJĄCY DOSTAJE NA ŻONĘ OPIEKUŃCZE 520zł, ALE TA PANI NADAL PRACUJE JAKO OPIEKUNKA,I TU ZADAJĘ PYTANIE GDZIE JEST SENS? CZYJE PIENIĄDZE DO CHOLERY NAM ZABIERAJĄ? CZEKAM NA TAK MĄDRYCH POLAKÓW KTO MI ODPOWIE

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane