statystyki

Opiekun otrzyma świadczenie pielęgnacyjne, nawet gdy niepełnosprawny pracuje

autor: Michalina Topolewska19.04.2012, 10:07; Aktualizacja: 19.04.2012, 10:09

Przepisy nie zabraniają przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, jeżeli osoba wymagająca opieki jest aktywna zawodowo.

reklama


reklama


Takie zastrzeżenie obowiązuje tylko w przypadku opiekuna niepełnosprawnego. Zgodnie z art. 17 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139 poz. 992 z późn. zm.) świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie, która rezygnuje z pracy, aby sprawować opiekę nad członkiem rodziny, względem którego jest obciążona obowiązkiem alimentacyjnym. Jest to konieczne, bo wykonywanie pracy uniemożliwiałoby zajmowanie się niepełnosprawnym, który wymaga stałej i długotrwałej opieki oraz pomocy, m.in. w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji lub ma orzeczenie zaliczające go do znacznego stopnia niepełnosprawności.

520 zł miesięcznie wynosi świadczenie pielęgnacyjne

Gminy mają jednak wątpliwości, jak postępować w sytuacji, gdy okazuje się, że osoba, nad którą sprawowana jest opieka, pracuje, np. w domu lub poza nim.

– Paradoksalnie wydaje się, że skoro taka osoba jest zatrudniona, to nie wymaga opieki, za którą przysługiwałoby opiekunowi świadczenie pielęgnacyjne. Jednak nadrzędne znaczenie ma orzeczenie lekarskie i przepisy ustawy, które nie zawierają takiej przesłanki zakazującej przyznania wsparcia – mówi Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku.

Marzena Szuleta, kierownik biura świadczeń rodzinnych UM w Kaliszu, dodaje, że ma taki przypadek, gdy świadczenie pielęgnacyjne jest przyznane na osobę, która pracuje na część etatu i jest to dla niej jednocześnie forma rehabilitacji.

168 tys. osób otrzymywało taką formę pomocy w ubiegłym roku

Zwraca też uwagę, że prawo do świadczenia mają rodzice zajmujący się niepełnosprawnym dzieckiem, w sytuacji gdy przebywa ono w instytucji zapewniającej całodobową opiekę, np. specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, pod warunkiem że nie jest to więcej niż przez 5 dni w tygodniu.

– Mieliśmy niedawno sprawę o przyznanie świadczenia, w której wydaliśmy decyzję odmowną właśnie z powodu tego, że niepełnosprawny pracował – mówi Natalia Siekierka, zastępca kierownika działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Dodaje, że osoba składająca wniosek złożyła odwołanie, wskazując w nim, że opieka jest rzeczywiście sprawowana i obejmuje też pomoc w dojeździe do pracy. Jednak samorządowe kolegium odwoławcze jeszcze nie zajęło stanowiska w tej sprawie.

– Ubiegający się o świadczenie nie są zobowiązani do informowania nas o ewentualnym zatrudnieniu niepełnosprawnego. Może to jednak być ustalone w trakcie wywiadu przeprowadzanego jeszcze przed wydaniem decyzji – mówi Natalia Siekierka.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • KALIPSO(2013-01-23 17:55) Odpowiedz 00

  Opiekun otrzyma świadczenie pielęgnacyjne, nawet gdy niepełnosprawny pracuje!!! czy to nie jest chore !! a ten który nie pracuje i nie może isc do pracy ze względu iż ma rodziców niepełnosprawnych OBOJE !! nie otrzyma takiego. Tak właśnie jest ze mną ... KPINA I traktowanie poniżej godności , a juz chyba najbardziej czują się winni ci chorzy ,że tak beznadziejnie ma ich opiekun...

 • joanna(2014-02-22 19:59) Odpowiedz 00

  witam mam pytanie mam chorego meza na raka czy nalezy mi sie zasilek pielegnacyjny pomimo ze ja nie pracuje maz wymaga stalej opieki .

 • ona(2014-02-22 20:01) Odpowiedz 00

  witam mam chorego meza na raka czy moge sie starac o swiadczenia pielegnacyjne pomimo ze nie pracuje

 • asiulka(2014-02-22 20:04) Odpowiedz 00

  panie sebastianie taka pomoc panu sie nalezy jezeli zona pracuje i zrezgnuje z pracy jak najbardziej przysluguje swiadczenie pielegnacyjne z tytulu z rezygnacji z pracy prosze u dac sie do mopsu

 • Julka(2012-04-19 13:18) Odpowiedz 00

  Najwyższy czas aby wys. świadczenia pielęgnacyjnego i zasiłku pielęgnacyjnego była uzależniona od stopnia niesamodzielności osoby niepełnosprawnej.Można mieć znaczny stopień niepełnosprawności i móc pracować ale bywa tak,że ON ze znacznym stopniem niepełnosprawności nie może nawet samodzielnie się napić ani wykonać innych podstawowych czynności.Brak takiego ustalenia stopnia niesamodzielności jest niesprawiedliwe i kosztowne dla budżetu.

 • Dorota z Urzędu Pracy(2012-05-01 03:20) Odpowiedz 00

  Po pierwsze niepełnosprawny, który pracuje to czysty zysk dla wszytkich nawet jesli trzeba te prace wspierać pomocą opiekuna. Zdajcie sobie ludzie z tego sprawę... Prawo przewiduje mozliwośc pracy niepełnospranych (równiez w stopniu znacznym). Nie można niepełnosprawnego dyskryminować w prawie do pracy. Państwo przewidziało instytucje opiekuna pracującej osoby niepełnopsprawnej. A skoro tak to opieka czasowa nad niepełnospranym, który stara sie wrócic do pracy jest moralnie, ekonomicznie i społecznie uzasadniona. Opieka osoby prywatnej jest nadto tańsza niż pensja opiekuna.

 • sebastian(2012-05-11 12:45) Odpowiedz 00

  Dzień dobry przepraszam ze trochę z innej beczki pytam ale chciałbym się dowiedzieć czy zona rezygnuje z pracy na poczet opieki nademną może o taki zasiłek się starać proszę mi wytłumaczyć dlaczego nie bo ponoć niemożna

 • Mąż Opiekun(2012-05-13 22:06) Odpowiedz 00

  Do Sebastiana. Bo wg prawa Stan Małżeński , czyli instytucja Rodziny może być dyskryminowana(nie ujęto w nowym prawie o dyskryminacji). By otrzymać Świadczenie nie możesz pozostawać w stosunku małżeńskim.

 • NINA(2012-05-16 19:48) Odpowiedz 00

  Ja to nie mam na to wszystko siły-wstyd mnie prosić o pomoc,a zasiłku dadzą 100zł ,nie wykupuje leków ,nie dojadam z nie zdrowym synem ,bywa ze spożywam jeden biedny posiłek dziennie.Tak mają ludzie chorzy obecnie w Polsce .

 • Batman(2012-05-17 18:28) Odpowiedz 00

  Właśnie to żeby otrzymać takie swidczenie pielęgnacyjne, poprostu trzeba się rozwieść, żenada. Wstyd dla całego Kraju, a zwłaszcza dla rządzacych, aby na osobach niepełnosprawnych prostowali budżet Państwa!.

 • ewa(2012-06-20 13:41) Odpowiedz 00

  czy cork ktora zrezgnowla z prac aby opiekowac sie matka moze ubiegac sie o swiadczenie pielegnacyjne bo maz pracuje zeby zarobic na chleb

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane