statystyki

Bezrobotni stracą część zasiłku z zagranicy jeśli spóźnią się z rejestracją w urzędzie

autor: Paweł Jakubczak30.03.2012, 09:04; Aktualizacja: 30.03.2012, 09:05

Polacy wracający do kraju z innego państwa unijnego szybciej i łatwiej zarejestrują się jako poszukujący zatrudnienia w powiatowym urzędzie pracy (PUP). Dzięki planowym przez resort pracy udogodnieniom mogą uniknąć potrącenia części zasiłku dla bezrobotnych, do którego nabyli prawo za granicą. Stracą finansowo, jeśli spóźnią się z rejestracją i zrobią to po siedmiu dniach od dnia wyjazdu z innego kraju UE.

Reklama


Reklama


Spóźnienia się zdarzają, bo zainteresowany musi stawić się w aż dwóch instytucjach. Najpierw w wojewódzkim urzędzie pracy. Tam przedstawia dokumenty uzasadniające jego prawo do zasiłku. Potem musi jeszcze przyjść do powiatowego urzędu, żeby uzyskać status poszukującego. Często robi to za późno. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w projekcie rozporządzenia w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy proponuje ułatwienia. Dokument trafił już do konsultacji społecznych.

– Dzień stawienia się w wojewódzkim urzędzie pracy będzie dniem rejestracji również w powiatowym – mówi Beata Czajka, zastępca dyrektora departamentu rynku pracy.

Stanie się tak, gdy zostanie spełniona procedura. Wojewódzka placówka przekaże powiatowej dane jakie uzyska od zainteresowanego. Następnie ta druga w ciągu trzech dni wezwie go do siebie, żeby złożył podpis pod wnioskiem o zarejestrowanie go jako poszukującego pracy. Jeśli bezrobotny tak postąpi, to wówczas uzyska status poszukującego od dnia stawienia się w wojewódzkim urzędzie pracy.

Etap legislacyjny

Projekt

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane