statystyki

Utrata świadczeń pielęgnacyjnych przez opiekunów może być sprzeczna z konstytucją

autor: Michalina Topolewska29.02.2012, 07:39; Aktualizacja: 29.02.2012, 10:05
 • Wyślij
 • Drukuj

Zaproponowany przez rząd podział uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego może naruszać konstytucyjne zasady równości wobec prawa oraz ochrony praw nabytych.

reklamareklama


Takie zastrzeżenia do projektu nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) przedstawiło Rządowe Centrum Legislacji (RCL). Projekt ten zawiera istotne zmiany dotyczące przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego, które przysługuje osobie zobowiązanej do alimentacji rezygnującej z pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Rząd zobowiązał resort pracy do przygotowania nowelizacji przepisów, bo okazało się, że po ich wcześniejszym złagodzeniu nastąpił gwałtowny wzrost liczby otrzymujących wspomniane wsparcie, przy jednoczesnym braku możliwości skutecznej weryfikacji, czy osoby te sprawują faktyczną opiekę nad członkiem rodziny. Dlatego resort pracy zaproponował, aby świadczenie pielęgnacyjne na obecnych zasadach przysługiwało jedynie rodzicom i opiekunom dziecka. Z kolei pozostałe osoby zobowiązane do alimentacji miałyby otrzymywać specjalny zasiłek opiekuńczy, który byłby uzależniony od spełnienia kryterium dochodowego, wynoszącego 583 zł na osobę w rodzinie.

520 zł miesięcznie wynosi świadczenie pielęgnacyjne

Zdaniem RCL pozbawienie tych osób prawa do świadczenia pielęgnacyjnego narusza art. 32 konstytucji, który zakazuje różnego traktowania podmiotów charakteryzujących się taką samą cechą istotną. Kwestię tę poruszył już zresztą Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 18 lipca 2008 r. (sygn. akt P 27/07).

Wątpliwości RCL budzą też przepisy przejściowe, które zakładają, że opiekunowie zachowają prawo do świadczenie pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego przez pół roku. W tym przypadku mogłoby dojść do naruszenia zasady ochrony praw nabytych oraz podważenia zaufania obywateli do państwa. Opiekunowie, którzy powodowani sytuacją życiową, rezygnowali z pracy lub jej nie podejmowali, mieli bowiem świadomość, że z tytułu sprawowanej opieki otrzymają świadczenie, a co do zasady jest ono nieograniczone w czasie.

Z kolei dr Wojciech R. Wiewiórowski, generalny inspektor ochrony danych osobowych, proponuje wprowadzenie zmian dotyczących przeprowadzania u opiekuna wywiadu środowiskowego, który ma być obowiązkowy po półrocznym otrzymywaniu specjalnego zasiłku.

– Należy się zastanowić, czy konieczne jest powtórne przeprowadzanie całościowego wywiadu. Może to bowiem naruszyć zasady adekwatności przetwarzanych danych, w stosunku do celu, w jakim są przetwarzane – mówi Wojciech R. Wiewiórowski.

Swoje uwagi do projektu przedstawił też BCC, które uważa m.in., że nowelizacja przewiduje zbyt krótki okres vacatio legis. Ma wejść w życie 1 kwietnia, a gminy miałyby za mało czasu na przeprowadzenie setek postępowań i wydanie nowych decyzji. Te obecnie wydane właśnie tego dnia wygasną z mocy ustawy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 20

 • 1: Krzysztof z IP: 89.74.253.* (2012-02-29 11:26)

  Cała ustawa jest niezgodna z konstytucją. Ochrona praw nabytych to jedno.Ale zróżnicowanie pomocy i dzielenie opiekunów ze względu na to czy opiekują się dzieckiem ( i dostają bezwarunkowo 620 zł) czy ojcem lub matką ( i dopiero po spełnieniu kryterium dochodowego dostają 520 zł) to jest dopiero niezgodne z konstytucją i zdrowym rozsądkiem. Czy opieka nad 80letnim niechodzącym ojcem jest łatwiejsza i mniej potrzebna niż opieka nad dzieckiem? Wystarczy pogonić mocno pracowników MOPRów do kontroli czy rzeczywiście dana osoba sprawuje opiekę nad chorym.

 • 2: Nina z IP: 77.253.63.* (2012-02-29 12:10)

  Tak samo jest z dodatkiem pielęgnacyjnym nie rewaloryzowanym od siedmiu lat jest to suma 153 zł! w ZUS ten sam dodatek 186 zł i to jest równe traktowanie niepełnosprawnych? Konstytucja różnicuje ludzi i zależna jest od partii,która rządzi ?

 • 3: Olaf z IP: 77.253.63.* (2012-02-29 12:15)

  Nie dziwię się matkom ,że oddają dzieci do domu dziecka !Tam mają lepiej ,dostęp do lekarza,stomatologa i nauki /i wyżywienie/ Tak powinniśmy oddać dzieci niepełnosprawne i rodziców niepełnosprawnych państwu to zobaczą koszty ich utrzymania !!!Co ONI /PO i PSL/ robią z Konstytucja?

 • 4: Krystyna z IP: 77.253.63.* (2012-02-29 12:17)

  Uwaga! Urzędy Skarbowe nie sprawdzają wielkich firm ,bo tam są prawnicy!Wiecie kogo sprawdzają ---niepełnosprawnych - i zmieniają prawo tak jak im pasuje! Nie wierzycie to sprawdzcie!

 • 5: Gosia z IP: 83.18.140.* (2012-03-01 08:29)

  Z zasady świadczenie przysługuje jeśli w rodzinie jest dziecko posiadajace odpowiednie orzeczenie o niepelnosprawnosci lub osoba posiadająca znaczny stopień niepełnosprawności. Chcę zająć stanowisko jeśli chodzi o osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Oczywiscie nie generalizuję. Na dzisiaj, nie ma dnia aby nie przyszedł do nas wnuk, wnuczka, córka, syn którzy nigdy w zyciu nie pracowali nie byli nawet zarejestrowani w PUP. Matka, ojciec, babcia, dziadek otrzymali orzeczenie. Wiadomo - człowiek w wieku 75 i więcej nie jest już całkiem zdrowy prawda. PCPR w każdym takim przypadku wydają orzeczenia o znacznym stopniu. I już otwiera się skarbiec z kasą dla tych nigdy nie pracujących. Łatwa kasa. Przecież nie wszyscy ze znacznym stopniem wymagają opieki. Niejednokrotnie osoby te znakomicie radzą sobie same. Moja babcia np. ma 89 lat i uwierzcie mi ma wiecej werwy ode mnie. Mój ojciec znaczny stopień ( cukrzyca) również sam potrafi o siebie zadbac. Nawet przez myśl mi nie przeszło aby któreś z mojego rodzeństwa mogło starać się o świadczenie. W mojej gminie 80% takich przypadków. Ale cóż jest znaczny jest świadczenie. Babcia, dziadek itp. potwierdzają, a jakże, ze dana osoba się nimi opiekuje. Jakie mam prawo podważych ich oswiadczenie. Żadne. Wnuczek dostanie swiadczenie, i dalej na "czarno" pracuje za granicą. A jaką mam podstawę aby udowodnić ze tak jest jak nie mogę nic zrobić w swietle prawa?

  Więc namnaża się opiekunów, kasa z budżetu ucieka szerokim strumienim. A wystarczy zmienić przepisy dotyczące przyznawania orzeczenia o znacznym stopniu. Nie wspomnę o zmianach dotyczących świadczenia. Uchwalajac tak durną ustawę panstwo samo otworzyło kurek z kasą , teraz nie potrafią nic z tym zrobić i wymyślają coraz to głupsze projekty. Nie lepiej zwrócić się do osób zajmujacych się swiadczeniami o opinie w tej sprawie, odczekać rok, dwa i stworzyć takie zapisy aby nikogo nie skrzywdzić a zarazem zamjnąć drogę do łatwych pieniedzy oszustom, mataczom itp.
  Takie moje zdanie w temacie.

 • 6: wij z IP: 217.76.116.* (2012-03-01 11:33)

  Do Gosia
  Nie bądź taka nadaktywna i nie zaśmiecaj internetu,twój wpis charakteryzuje ciebie!!!Nie zjadłaś wszystkich rozumów!!!A pareminut po 8 to powinnaśsięzająć pracą a nie durnymi wpisami- za.sr.ana urzędniczko!!!

 • 7: wij z IP: 217.76.116.* (2012-03-01 11:35)

  do 5
  Twoje wyypociny mnie nie interesują-inny jest temat artykułu g.am.oniu

 • 8: żony do gazu!!! z IP: 217.76.116.* (2012-03-01 11:36)

  A żony opiekunki nadal bez środków do zycia!!!

 • 9: pulkownica z IP: 88.156.122.* (2012-03-04 11:56)

  Boni i MPiPS dodatek pielęgnacyjny ma być taki jak w ZUS,KRUS patologiczni pracownicy urzędów RP macie wykonać to natychmiast,eksperymenty robił tylko jeden dr.Mengele i wy do niego pasujecie.

 • 10: udks z IP: 83.28.104.* (2012-03-06 20:05)

  Do wij!!!
  Gosię popieram nie w 100% ale w1000%. A ty wij to chyba jesteś albo tym "OPIEKUNEM" dla kasy , co aby matce albo ojcu podać szklankę wody ,wymagasz kasy. Żałosny/a/ jesteś.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama