statystyki

Na jakich zasadach rolnik opłaca składki zdrowotne za rodzinę

autor: Bożena Wiktorowska28.02.2012, 07:55; Aktualizacja: 28.02.2012, 13:03

Od 1 kwietnia osoby posiadające gospodarstwa rolne powyżej 6 ha zapłacą ze swojej kieszeni należności za ubezpieczenie zdrowotne. Takie przepisy będą obowiązywać do końca 2012 roku.

Reklama


Reklama


Czy student musi być ubezpieczony w KRUS

Syn rolnika, będącego właścicielem ponad 100 ha gospodarstwa rolnego, dostał się na uczelnię rolniczą. Dziecko rolnika wcześniej było zgłoszone do ubezpieczenia rolniczego. Czy uczące się dziecko rolnika, studiujące na wyższej państwowej uczelni, musi być ponownie zgłoszone do ubezpieczenia społecznego rolników KRUS i musi dodatkowo płacić składki?

Czy rolnik jadący do Unii ma prawo do EKUZ

Właściciel gospodarstwa rolnego o powierzchni nieprzekraczającej 1 ha przeliczeniowego chce odwiedzić swoje dzieci w Wielkiej Brytanii. Jednak ze względu na ciągle pojawiające się problemy zdrowotne potrzebuje stałej opieki lekarskiej. Dowiedział się, że osoby ubezpieczone w ZUS mają prawo do otrzymania karty EKUZ. Czy odpowiednio taką kartę może otrzymać, będąc ubezpieczonym w KRUS?

Czy ubezpieczony ma odprowadzać składki co miesiąc

Rolnicy po przejściu na emeryturę przekazali gospodarstwo rolne swojemu synowi. Obdarowany wcześniej pracował w prywatnej firmie ogrodniczej, więc jego pracodawca opłacał za niego składki co miesiąc. Czy teraz będąc już ubezpieczonym w KRUS, także będzie odprowadzał składki zdrowotne miesięcznie?

Czy właściciel gospodarstwa zapłaci za domownika

U właściciela gospodarstwa rolnego o powierzchni 50 ha pracują na stałe trzy osoby z najbliższej rodziny bez wynagrodzenia. Nie są one zatrudnione na podstawie umowy o pracę i nie mają innego tytułu do ubezpieczenia społecznego. Czy mogą być zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako domownicy?

Czy rolnik poniesie koszty ubezpieczenia rodziny

Właściciel gospodarstwa rolnego o powierzchni 300 ha przeliczeniowych prowadzi go razem ze swoją żoną. W pracy pomagają mu także dwójka dorosłych synów oraz ich żony. Czy rolnik musi za nich wszystkich zapłacić składki z takiej samej wysokości?

Czy trzeba co miesiąc brać z KRUS zaświadczenie

Rolnik jest właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 50 ha przeliczeniowych. Jego żona od kilku lat jest ciężko chora. Ze względu na to, że co najmniej raz w miesiącu musi być ona na kontroli w szpitalu, musi posiadać dowód ubezpieczenia. Przychodnie i szpitale nie akceptują kwartalnego dokumentu potwierdzającego wpłaty składek. Czy KRUS musi co miesiąc wystawiać rolnikowi zaświadczenie o opłacaniu składek?

Czy wizyty u lekarza i w szpitalu będą odpłatne

Bezrobotny absolwent wyższej rolniczej uczelni odziedziczył po swoich dziadkach gospodarstwo rolne o powierzchni 0,5 ha przeliczeniowego. Ze względu na fakt, że nie posiadał żadnego innego tytułu do ubezpieczenia społecznego, zgłosił się do KRUS. Czy taka osoba, już będąc rolnikiem dobrowolnie ubezpieczonym, będzie musiała ponosić koszty świadczeń medycznych?

Czy prowadzący dział specjalny odprowadzi składki

Rolnik mający fermę strusi jednocześnie jest właścicielem dużego gospodarstwa rolnego. Ze względu na rozmiar produkcji w pracy na stałe pomagają mu członkowie rodziny. Czy będzie musiał płacić składki zdrowotne za każdego domownika?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Na jakich zasadach rolnik opłaca składki zdrowotne za rodzinę
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • nie rolnik(2012-03-10 14:47) Odpowiedz 00

  Do niemundurowego ,a głupszych wywodów nie mogłeś napisać

 • mazurski niemundurowy(2012-03-08 08:25) Odpowiedz 00

  Pracownik z najniższym wynagrodzeniem brutto 1500,00 zł wraz z pracodawcą płaci składki ZUS w wysokości 631,75 zł/miesiąc.
  A jak to się ma do składek płaconych przez rolników? Rolnik płaci następujące składki z gospodarstwa do 50 ha: emerytalno-rentowe: miesięcznie 73,00 zł oraz wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie: 42,00 zł, co razem czyni 115 zł/miesiąc. Trzeba jeszcze dodać składkę zdrowotną w wys. 1 zł z 1 ha, więc właściciel gospodarstwa od 6 do 50 ha zapłaci 50 zł od 1 kwietnia 2012 r.
  Wszystkie składki razem to 165,00 zł/miesiąc.
  I porównanie: za pracownika 632zł/m-c, za rolnika 165 zł/m-c, czyli PRAWIE 4 RAZY MNIEJ płaci rolnik.
  A co powiecie na WYSOKOŚĆ emerytur pracowniczych i rolniczych: najniższa emerytura pracownicza od 1 marca 2012 r. wynosi 799,18 zł, a rolnicza TYLE SAMO! - do sprawdzenia na stronie:
  www.krus.gov.pl/aktualnosci/dokument/artykul/waloryzacja-emerytur-i-rent-rolnych-od-dnia-1-marca-2012-r/
  Składki do ZUS/KRUS to proporcja 3,83:1 na korzyść rolniczej, a emerytury 1:1. To jest sprawiedliwe, prawda? Płacą prawie CZTERY RAZY MNIEJ, a otrzymują TO SAMO! To tak jakby ceny dla rolników były 4 razy NIŻSZE, np. pracownik płaci za benzynę - 5,60 zł/l, a rolnik 1,46 zł, za 1 kg kiełbasy po 18 zł rolnik zapłaci 4,70 zł itd.
  To właśnie jest tzw. sprawiedliwość społecna (celowo przez „c”, a nie przez „cz”).

 • ryc(2012-03-27 18:16) Odpowiedz 00

  do 2 co masz krewniakow na roli i serduszko boli jak sie prawdr mowi to plac 50% pensji podatku dla biednych rolnikow i siec cicho

 • mary(2012-04-05 19:02) Odpowiedz 00

  rolnicy tak ale ci prawdziwi niech maja emerytury ale niech ci cfanicy i cfaniary co niby sa rolnikami a dorabiaja sie za granica.jak to mozliwe ze w jwdnym czasie sa za granica i w Polsce pracujac na roli iobcieraja dupy za granica

 • mary(2012-04-05 19:06) Odpowiedz 00

  rolnicy tak ale ci prawdziwi niech maja emerytury ale niech ci cfanicy i cfaniary co niby sa rolnikami a dorabiaja sie za granica.jak to mozliwe ze w jwdnym czasie sa za granica i w Polsce pracu jac na roli iobcieraja dupy za granica im trzeba troche zajrzec do tylka

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane