Rząd Hiszpanii podjął w piątek decyzję o zmniejszeniu do 105 tys. euro rocznych uposażeń personelu kierowniczego największych przedsiębiorstw publicznych, co oznacza obniżenie zarobków o 25-30 procent.
Publikacja: 17 lutego 2012, 17:50 Aktualizacja: 17 lutego 2012, 18:37
Szefowie średnich przedsiębiorstw będą odtąd otrzymywali maksimum 80 tys. euro rocznie, a mniejszych 55 tys. euro - poinformowała na konferencji prasowej wicepremier Soraya Saenz de Santamaria.
W obliczu ciężkiego kryzysu gospodarczego konserwatywny rząd Hiszpanii premiera Mariano Rajoya postanowił zmniejszyć w sektorze publicznym co najmniej o 100 osób liczbę członków zarządów przedsiębiorstw.
Jednocześnie zostaje zamknięta "furtka bonusów", która służyła do podnoszenia faktycznych dochodów szefów i członków zarządów przedsiębiorstw publicznych. Jeśli ich kontrakty gwarantują im na przykład bezpłatne mieszkania i ubezpieczenia, ich koszt zostanie wliczony do obniżonego limitu uposażenia.
3 lutego rząd Hiszpanii zaaprobował reformę, która obcięła do 600 tys. euro rocznie wynagrodzenia prezesów i dyrektorów banków, w których mają udział fundusze publiczne. Uposażenia szefów i członków zarządów banków, które państwo ratowało przed upadłością zostały obniżone o 76 procent, do maksimum 300 tys. euro.
Kryzys spowodował w Hiszpanii ogromny wzrost bezrobocia: bez pracy jest 23 proc. ludności, podczas gdy wśród Hiszpanów w przedziale wieku od 16 do 25 lat - 48 proc.
1: U nas też przydałoby się z IP: 91.233.199.* (2012-02-17 21:02)
więcej zdrowego rozsądku w tej materii.
Pensje najwyższe nie powinny przekraczać 10-u średnich krajowych, a są co przekraczają 100 - to SKANDAL.
Na te KOMINY musi zapracować POSPÓLSTWO - tak buduje się NIEWOLNICTWO XXIw.
2: italiano72 z IP: 195.189.79.* (2012-02-18 10:23)
Prezes i tak swoje zarobi. Ale jest okazja aby dowalić robolowi ...
Z drugiej strony mniej zarobi-mniejsze podatki...Lawina idzie dalej .
Czy pracodawca musi osobiście dostarczyć do ZUS zaświadczenie o przychodzie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych daruje właścicielom firm niektóre zaległości. Wnioski o umorzenie powinni móc składać także wspólnicy spółki.