statystyki

Nauczyciele dobijają gminy czternastą pensją

autor: Artur Radwan25.01.2012, 07:00; Aktualizacja: 29.01.2012, 13:44
Nauczyciel

Nauczycielźródło: ShutterStock

80 proc. samorządów do końca stycznia wypłaci nauczycielom specjalne wyrównanie w postaci tzw. czternastki. Muszą to zrobić, jeśli w ciągu roku nie stać ich było na zapewnienie im pensji gwarantowanych przez Kartę nauczyciela. Nauczyciele dostaną pieniądze bez względu na jakość pracy. Niektórzy nawet po 3 tys. zł.

Reklama


Reklama


DGP przeprowadził sondę w 110 gminach i 16 dużych miastach. Wynika z niej, że wydatki samorządów na ten cel rosną. Białystok w ciągu trzech lat wydał 5,6 mln zł, Rzeszów – 5,7 mln zł. Prawdziwym rekordzistą jest Częstochowa: z kasy miasta na konta nauczycieli od 2009 roku wpłynęło już 32 mln zł.

Wyrównanie należy się wszystkim, co prowadzi do absurdów. Nawet jeżeli dyrektor szkoły odbierze słabemu nauczycielowi dodatek motywacyjny, to ten i tak nie musi się martwić. Samorząd wyrówna mu stratę, wypłacając pod koniec stycznia czternastkę. Z kolei dodatku nie otrzyma ten, kto dobrze pracuje i otrzymał za to od ministra edukacji lub kuratora nagrodę. Powód – zawyża średnią.

Subwencja pokrywa ledwie połowę kosztów utrzymania ucznia

Gminy alarmują, że nawet 70 proc. pieniędzy z ich budżetów przeznaczają na oświatę. Natomiast minister finansów wymaga od nich ograniczania wydatków bieżących. – Nie możemy tego robić, dopóki o wysokości pensji nauczycieli będzie decydowała odgórnie karta. Zgłaszają się do nas młodzi ludzie, którzy chcieliby pracować bez przywilejów, ale blokują nas przepisy – mówi Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich.

Jego zdaniem subwencja oświatowa jest źle naliczana, bo jej wysokość zależy od liczby uczniów. Tych jednak jest coraz mniej. A koszty, jakie na oświatę ponoszą gminy, nie spadają.

Sonda DGP pokazała, że subwencja w przeliczeniu na jednego ucznia pokrywa zaledwie połowę kosztów. Urząd Miasta w Bełchatowie w 2011 roku w przeliczeniu na jednego ucznia otrzymał z budżetu 5,7 tys. zł. Prawie drugie tyle dopłacił z własnej kasy. W Tarnowskich Górach z subwencji na ucznia trafiło ponad 5,9 tys., miasto dołożyło ponad 4 tys. zł. Podobnie było w Łowiczu oraz Nowym Dworze Mazowieckim, gdzie kształcenie jednego ucznia kosztowało gminę aż 12 tys. zł.

W dodatku w 2012 r. koszty jeszcze wzrosną. Kolejne podwyżki dla nauczycieli – 3,8 proc. – rząd zaplanował na wrzesień. Zapłacą za to gminy. Związek Nauczycielstwa Polskiego nie widzi jednak problemu. – Samorządy niech się nie zasłaniają kryzysem, bo nauczycielom podwyżki i wyższe średnie się należą. Trudna sytuacja finansowa gmin to nie wina oświaty, ale ich nadmiernego zadłużania się na inwestycje ze środków unijnych – twierdzi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

W styczniu najmniej zarabiający nauczyciele dostaną czternastkę

Samorządy muszą się rozliczyć z wypłaconych w ubiegłym roku pensji dla nauczycieli. Mają na to niewiele czasu, bo zaledwie tydzień. To największy problem dla tych gmin, które w efekcie problemów finansowych nie wypłacały pedagogom w ciągu roku wynagrodzeń w wysokości gwarantowanej przez Kartę nauczyciela. Teraz muszą to wyrównać. Z sondy DGP przeprowadzonej w blisko 110 gminach i 16 dużych miastach wynika, że zdecydowana większość nauczycieli w tym miesiącu może się spodziewać pieniędzy w podwójnej wysokości (wyrównania i pensji).

To jednak niejedyny problem samorządów związany z oświatą. Subwencja, która trafia z budżetu do gmin, nie wystarcza na pokrycie nawet połowy kosztów funkcjonowania szkół. Te alarmują więc, że póki ich działania będą ograniczane przepisami Karty nauczyciela, nie będą w stanie ograniczyć bieżących wydatków, w tym na oświatę. Tego natomiast domaga się od nich resort finansów.

Trzecie wyrównanie

Obowiązek zapewniania średnich płac pedagogom nałożono na samorządy już w 2000 r. Jednak dopiero od trzech lat gminy muszą się z niego skrupulatnie rozliczać. Zgodnie z art. 30 karty muszą zapewnić nauczycielom co najmniej średnią płacę, która jest procentowo określana na podstawie tzw. kwoty bazowej.

Ta ostatnio co roku jest wyższa, bo rząd podwyższa pensje nauczycielom. W efekcie samorządy muszą zadbać o wzrost ich średnich płac. Najczęściej problem z ich osiągnięciem mają gminy wobec osób z najkrótszym stażem zawodowym. Nie mają one wysokich dodatków do pensji, które są uwzględniane przy wyliczeniu średnich. W efekcie gminy muszą im na koniec stycznia przekazywać tzw. jednorazowy dodatek uzupełniający. Urząd Miasta w Sosnowcu wypłaci po tysiąc złotych mianowanym nauczycielom, których w przeliczeniu na etaty jest 494,4.

W Bochni natomiast stażyści otrzymają wyrównania w wysokości około 550 zł, mianowani – ponad 2,8 tys. zł, a dyplomowani – 2,5 tys. zł. W Suchej Beskidzkiej do końca stycznia nauczyciele dyplomowani dostaną po 1100 zł. Podobnie jest w Nysie. Tam na 445 nauczycieli do podziału jest blisko 400 tys. zł. Z kolei w Łomży nauczycielom mianowanym szkoły wypłacą po 800 zł.

Wyrównywać pensje muszą też inne gminy. Na przykład w Lubaniu stażyści otrzymają blisko 2,3 tys. zł. Z kolei Urząd Gminy w Spytkowicach (woj. małopolskie) dla 144 nauczycieli musi znaleźć do podziału w tegorocznym budżecie blisko 160 tys. zł.

– Za te pieniądze moglibyśmy wyremontować szkoły czy drogi. A tak wydamy je na pensje nauczycieli, bo inaczej zrobi to za nas regionalna izba obrachunkowa, zmieniając budżet – mówi Zenon Szewczyk, członek komisji rewizyjnej w Radzie Gminy Spytkowice.

Prawdziwym rekordzistą w wydaniu pieniędzy na wyrównanie pensji jest jednak Częstochowa. W ciągu trzech lat na dodatek uzupełniający miasto wydało 32 mln zł. Tylko w tym roku nauczyciele dyplomowani tam zatrudnieni otrzymają blisko po 3 tys. zł, a mianowani ponad 1,8 zł wyrównania.

– W tym roku w porównaniu z poprzednimi latami i tak udało nam się zmniejszyć wypłacane wyrównania o kilka milionów złotych – mówi Ryszard Stefaniak, naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miasta w Częstochowie.

Z wyrównywaniem nauczycielskich pensji boryka się też Białystok. W tym roku wyda na ten cel najwięcej od trzech lata, bo ponad 5,6 mln zł. Łącznie od 2009 roku kosztowało to urząd 11 mln zł. W tym samym czasie Rzeszów na jednorazowy dodatek dla nauczycieli przeznaczył 5,7 mln zł.

Prawa pedagogów do wyrównania wynagrodzeń bronią związkowcy.

– Gminy, które dopiero w styczniu wypłacają nauczycielom wyrównanie, potwierdzają, że cały ubiegły rok na nich oszczędzały. Przez 8 lat cierpliwie związki zawodowe czekały, aż samorządy zaczną realizować obowiązek zapewnienia średnich płac – mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • usia(2012-01-25 21:13) Odpowiedz 10

    Tytuł artykułu powinien brzmieć: GMINY DOBIJAJĄ SIĘ Z POWODU ZŁEGO PLANOWANIA WYDATKÓW NA PENSJE NAUCZYCIELI I KONIECZNOŚCI WYPŁATY WYRÓWNAŃ!

  • D.G nauczycielka(2012-01-25 20:24) Odpowiedz 10

    Rzadko piszę komentarze, chociaż niejednokrotnie jakość merytoryczna gazety o dumnym tytule" Prawna" z prawem i prawdą się mija, podobnie jak obietnice rządowe!Gratuluję, udało się Panu wywołać kolejną burzę, zmanipulować przynajmniej tę częśc społeczeństwa, która ostrzy zęby na nauczycielach. A ja powiem tylko tyle, uwielbiamy wchodzić z butami w cudze życie, nie patrząc na siebie. Wszędzie jest dobrze tam, gdzie nas nie ma, a w każdej beczce miodu nie tylko jest odrobina dziegciu, powiedziałabym, że całe kilogramy. Zapraszam wszystkich, którzy chcą tego miodu spróbować!

  • Realista(2012-01-26 08:56) Odpowiedz 10

    Panie Radwan, zwykła ludzka uczciwość wymwga, aby przynajmniej nie wprowadzać czytelnków w bląd. Większość z nich potrafi samodzielnie myślec i wyciągać wnioski. Owa "czternastka" to najzwyczjniej wyrównanie do pensji, które nauczyciele powinni otrzymac znacznie wcześniej, bo w ciągu minionego roku. Kwoty podane przez pana, podzielone przez 12 niesięcy,to kwoty, o które gminy oszukiwały nauczycieli kazdego miesiącą, niezgodnie zresztą z uchwalonym prawem. Zastanawiające jest tylko, dlaczego fakty te wykorzystywane a przez Pana przeciwko nauczycielom. Życzę Panu, aby Pańskie dzieci uczyli źle wykształceni, źle opłacani i krzywdząco oceniani nauczyciele - wyniki takiej nauki będą podobne do Pańskiego poziomu.

  • DG nauczycielka(2012-01-25 22:22) Odpowiedz 10

    W toku przemyśleń: To wszystko tragikomedia. My się gorączkujemy a redaktor naczelny zaciera ręce, bo poczytność gazety wzrasta. Przecież o to chodzi. Nic tylko pogratulować :)

  • nn(2012-01-25 21:54) Odpowiedz 10

    "43: załamany

    ale ty też dajesz sobą manipulować. Nie ma czegoś takiego jak czternastka. redaktor tej gazety nie tworzy prawa mino, że w tytule jest prawo.
    Jest to jego wymysł i nazwanie czegoś innego czternastką. To nie jest dodatkowa pensja tylko to co powinno być wypłacane co miesiąc jako część pensji. Nie jest to dodatkowa premia.
    A w innych artykułach ten sam redaktor napisze ile zarabiają nauczyciele podając średnie z kosmosu, w których ten dodatek jest uwzględniony + nagrody + odprawy emerytalne + wszytko inne. Potem wyciągnie te dodatki osobno i opisze ile dodatkowo do pensji dostają.
    Czysta manipulacja i szczucie. Ale głupi obywatel to wszystko łyka bez zastanowienia.

  • mmmm(2012-01-26 10:04) Odpowiedz 10

    dajcie redaktorkowi spokój. pewnie kredyty zaciskają się na szyi. pan nie zna dnia ani godziny... napisze wszystko co mu "góra" "zasugeruje"... to jego praca. póki ludzie czytają i komentują , on będzie pisał (w swoim stylu).

  • ...(2012-01-26 12:22) Odpowiedz 10

    jakim chamem trzeba być aby dać taki tytuł, zupełnie jakby nauczyciele z bronią w ręku napadli na kasę samorządów, a to samorządy przez lata okradały nauczycieli z należnych im wynagrodzeń

  • XXYYZZ(2012-01-26 12:25) Odpowiedz 10

    Panie Radwan,
    analizuję tytuły Pana artykułów, ale i ich treści, a jednocześnie z "portretu psychologicznego" Pana wizerunku wnioskuję, że w szkole był Pan lizusem i "5" uczniem, ale w tym patologicznym, szkolnym wydaniu. I chyba nici się w Pana osobowości nie zmieniło - POdlizuje się Pan jedynie słusznej i niepodzielnie rządzącej partii, realizując jej POlitykę DEVIDE et IMPERA!
    [ DZIEL i RZĄDŹ! ]

  • artur dombrowski(2012-01-25 21:03) Odpowiedz 10

    A może by tak redaktor Radwan wziął korepetycje z logicznego myśleńia i czytania ze zrozumieniem? Jak mozna pisać o wyrównianiu wynagrodzenia do wysokości zapisanej w ustawie czternastą pensją? Trzynasta, czternasta, a wniektórych przedsiębiorstwach i piętnasta pensja to nagrody!!! Można się zgadzać lub nie z sensem takiej formy nagradzania, ale pisanie, że wyrównanie pensji to "czternastka" jest zwykłym nadużyciem albo totalna niewiedzą i nieznajomością tematu przez piszącego te bzdury. Średnie wynagrodzenie podawane przez gazetę są też wyssane z palca. Średnia płaca nauczyciela dyplomowanego we wrześniu 2012 5000zł??? Jakim cudem, skoro podstawowe wynagrodzenie to 2996 zł plus obligatoryjnie dodatek za staz pracy (max. po 20 latach pracy 20%) czyli w zaokrągleniu 600zł. Daje to razem 3600 zł. Gdyby każdy nauczyciel dyplomowany miał jeszcze 9 godzin nadliczbowych (to max. ilość, jaką może dostać nauczyciel), czyli 40 zł brutto za godzinę x 36 w miesiącu daje 5040 zł.Dodatek motywacyjny jest różny, ale w małych miastach to pieniądze rzędu 20-100zł. Jest jeszcze dodatek za wychowawstwo od 50-100zł. Przy maksymalnych dochodach daje to 5240 zł. Tyle tylko, że 20 % stażu nie makażdy nauczyciel, a 9 nadgodzin w tygodniu ma może 10 nauczycieli, więc niemożliwym jest, aby średnia płaca wynosiła 5000zł. Może więc warto czasami -zanim coś się napisze- zajrzeć do źródeł i wykazać chociaż minimum rzetelności???

  • mw(2012-01-25 20:48) Odpowiedz 10

    Ale manipulujecie umysłem ludzi...szok, mam nadzieję,że ta głupawka dopadnie w końcu tych, którzy ja rozkręcają, czyli was samych.

  • mark(2012-01-26 13:44) Odpowiedz 10

    nauczyciele nie maja 14 pensji jełopie

  • Sunniva(2012-01-25 18:35) Odpowiedz 00

    Ja nie wiem skąd Gazeta ciągnie takie newsy, kto Gazecie płaci być szczuć ciągle społeczeństwo na nauczycieli... Gazeta jest już specjalistą ogólnopolskim od nauczycieli - bandytów !Trzeba było się uczyć i zostać nauczycielem drodzy Państwo, nikt nikomu nie broni zostać nauczycielem. Ciekawi mnie bardzo kto dostanie TAKIE ogromne "czternastki"? Ja po trzynastu latach dostanę ogromną... 13o zł . Pan Broniarz ma racje, samorządy narobiły długów, nabrały pożyczek... i toną.. Na kogoś trzeba zwalić odpowiedzialność, i tyle. Jednym słowem nieprzyzwoitym zakończę... ********** Hipoloicie! Hej !

  • Batman(2012-01-25 18:54) Odpowiedz 00

    Kochani nauczyciele żeby cała budżetówka miała dobrze łącznie ze strefą oświatową zarobić na to musi szary człowiek z sektora usługowo produkcyjno handlowego zatrudniony w prywatnym przedsiębiorstwie bo budżetówka zabiera od budżetu a nie daje .Ludzi tych jest coraz mniej i będzie mniej.Ludzie tych sektorów są siłą napędową tego całego bałaganu.Wszystko to się rozleci w drobny mak bo znalezienie pracy na umowę o pracę na pełen etat od którego odprowadzane są podatki już graniczy z cudem,firmy upadają ,przedsiębiorcy nie zatrudniają na umowy bo nie wiedzą co będzie jutro.W ogóle to po jaką cholerę bronicie tego autorytetu nie wystarczy wam że uczniowie was szanują w szkole?Chcecie być zaraz siódmą władzą?Ja osobiście was szanuję ale na pewno są wśród was i to duża część osób że nie docenia tego co ma a ludzi pracy na ten cały bajzel traktują jak śmieci szczególnie ci co najbardziej krzyczą z ZNP,o innych budżetówkach już nie wspomnę gdyż temat jest o was.Pewnie mi zaraz ktoś odpisze że było się chamie uczyć, tylko nikt z waszej strefy nie wie ,że człowiek się uczy i g... mu z tego dziś przychodzi.Nie wystarczy dobre wykształcenie żeby dostać się do budżetówki albo do innej lżejszej pracy w godnych człowieka warunkach trzeba mieć plecy,,,socjalistyczne plecy.Wy nie protestujcie o podwyżki pierw dla siebie wy protestujcie z ludzmi by ludzie pracy mieli zatrudnienie tak by to miało ręce i nogi bo na czarno robią ci co muszą albo na umowy cywilno prawne ,a dopiero potem protestujcie dla siebie.Takie jest moje zdanie.Proszę bez złośliwych komentarzy ,gdyż nie chciałem nikogo urazić.Teza jest prosta ,,jak my nie mamy to i wy nie macie''

  • Nauczyciel(2012-01-25 17:44) Odpowiedz 00

    Zastanawiam się co jest powodem wypisywania tego typu bzdur? Głupota i ignorancja, czy chęć skłucenia społeczeństwa? Daleko Panu do rzetelnego dziennikarstwa!

  • korsa(2012-01-25 17:42) Odpowiedz 00

    Uczę 25 lat i pierwsze slyszę te bzdury, które tu wypisują. jakiś b... pisał ten artykuł.

  • aw(2012-01-25 18:55) Odpowiedz 00

    Marny redaktorzyna łyka każdą głupotę i nawet jej nie raczy sprawdzić. To ma być dziennikarstwo? Przecież on nawet nie zrozumiał mechanizmu wypłaty wyrównania. Pisze jakieś koszmarne bzdury. Co artykuł to jakieś kłamstwa, głupoty, wykręcanie kota ogonem. To ma być gazeta zajmujaca sie prawem? Zastanawiam się czyim protegowanym jest ten typ, że go jeszcze w tej pracy trzymają. Powinien zatrudnić się do jakiegoś brukowca wymyślać ploteczki. Nigdy nie przeprosił za swoje kłamstwa, gazeta nigdy nie sprostowała jego przekrętów. Jak jakiś najgorszy szmatławiec. Kiedyś napisałam do szefa tej gazety wykazując kłamstwa Radwana. Oczywiście odpowiedzi się nie doczekałam. A całkiem niedawno GP żebrała po szkołach o prenumeratę. Niedoczekanie z takim poziomem.

  • janek(2012-01-25 19:53) Odpowiedz 00

    KOMUNA NADAL NAS ROZWALA.TEN SOCJAL NAUCZYCIELI.POLICJANTÓW,STRAŻAKÓW ITD,PRĘDZEJ CZY PÓŻNIEJ NASZE PAŃSTWO ROZSADZI.

  • nn(2012-01-25 21:51) Odpowiedz 00

    Dostałem taka 14-stkę 2 lata temu.

    Całe 7zł to było.

    W ubiegłym roku nie dostałem już nic. W tym pewnie podobnie.

    A nawet jeśli bym dostał te 7zł to nic nikomu do tego. Ja nikomu w portfel nie zaglądam, a ten mizerny dziennikarz gdy zaczyna to robić niech najpierw pokaże swój PIT za ubiegły rok.

    Jeśli gdzieś nauczyciele dostają po 3000 to pewnie jest to jakaś mała gmina i oznacza to, że przez cały rok porządnie ich oszukiwali na każdej wypłacie, jakieś 250zł na miesiąc i teraz muszą dużo wyrównać.

  • 0lo(2012-02-03 13:52) Odpowiedz 00

    Jestem nauczycielem od 20 lat i chciałbym zarabiać tyle ile w mediach jest podawane! Czarować to my a nie nas...

  • MJ12(2012-01-25 16:18) Odpowiedz 00

    @51: mam wielką ochotę dać Ci szansę przed niezawisłym sądem udowodnić mi, nauczycielowi, jaki to ze mnie jest leń i nierób. Podejmiesz wyzwanie?