Jeszcze przez dwa lata rodzice będą decydować, czy ich sześcioletnie dziecko ma uczyć się w szkole czy w przedszkolu. W trakcie roku szkolnego mogą zmienić tę decyzję, a gmina musi to uwzględnić.
Sześciolatki obowiązkowo do szkoły trafią 1 września 2014 r. Tak wynika z rządowego projektu ustawy o systemie oświaty, którego II czytanie odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu (25 stycznia 2012 r.). Wcześniej sejmowa komisja edukacji nauki i młodzieży przyjęła zmiany w trybie pilnym bez poprawek.
Posłowie w trakcie sejmowych prac pytali resort edukacji m.in. o możliwość przeniesienia sześciolatka do przedszkola, gdy ten nie radzi sobie z nauką. O ile można zapisać malucha do podstawówki nawet w październiku, to trudno jest przenieść go z powrotem do przedszkola.
– Samorząd ma obowiązek zorganizowania edukacji przedszkolnej dla każdego sześciolatka. To rodzice decydują, czy ich dziecko uczęszcza do szkoły lub przedszkola – mówi Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej.
Tłumaczy, że jeśli w trakcie roku szkolnego rodzic zmieni tę decyzję, to jest możliwość powrotu dziecka do poprzedniej placówki, a gmina ma obowiązek znaleźć mu tam miejsce.
Etap legislacyjny: Projekt