statystyki

Dofinansowania do pensji niepełnosprawnych będą niższe

autor: Michalina Topolewska15.12.2011, 09:07; Aktualizacja: 15.12.2011, 10:09

Pracodawca osób z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności otrzyma od stycznia niższe dopłaty do ich wynagrodzenia. Pomoc będzie też zróżnicowana dla otwartego i chronionego rynku pracy.

Reklama


Reklama


Dopłaty do pensji, które są wypłacane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), są jedną z form wspierania firm, w których pracują niepełnosprawni. Jednak w związku z przeprowadzoną w 2010 roku nowelizacją ustawy z 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. nr 127, poz. 721) wysokość dofinansowań od nowego roku zmieni się w taki sposób, że będą one zmniejszane w przypadku osób zaliczonych do lekkiego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Korekta wysokości wsparcia będzie przeprowadzona w tym roku dwukrotnie: najpierw od 1 stycznia, a następnie od 1 lipca.

Podstawą dofinansowań w 2012 r. będzie kwota najniższej płacy za 2009 rok

Praca chroniona

Wysokość dofinansowania, którą stanowi określony procent minimalnego wynagrodzenia za pracę, jest uzależniona od stopnia niepełnosprawności pracownika, jej rodzaju oraz typu pracodawcy. Poza tym w przyszłym roku, tak jak w 2010 i 2011 roku, podstawę dopłat będzie stanowić kwota najniższej płacy, która obowiązywała w 2009 r., czyli 1276 zł.

Od 1 stycznia wysokość pomocy dla pracodawców mających status zakładów pracy chronionej będzie więc wynosić miesięcznie:

● 2169,20 zł na pracownika zaliczonego do znacznego stopnia niepełnosprawności (170 proc. minimalnej płacy);

● 1595 zł na pracownika zaliczonego do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (125 proc.);

● 638 zł na pracownika zaliczonego do lekkiego stopnia niepełnosprawności (50 proc.).

Kwoty te będą zwiększone dodatkowo o 40 proc. najniższego wynagrodzenia w przypadku osób niepełnosprawnych, w odniesieniu do których orzeczono schorzenia specjalne. Zalicza się do nich: chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych. To oznacza, że dopłata do pensji takich osób wyniesie odpowiednio: 2679,60 zł (znaczny stopień niepełnosprawności), 2105,40 zł (umiarkowany stopień) oraz 1148,40 zł (lekki stopień).

Otwarty rynek pracy

Inną wysokość będą też miały dopłaty dla firm działających na otwartym rynku pracy, czyli takich, które zatrudniają mniej niż 25 osób w przeliczeniu na pełne etaty oraz zatrudniających więcej niż 25 pracowników, pod warunkiem że osiągają 6-proc. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Różnica w wysokości dopłat jest związana z tym, że w 2012 r. zachowana zostanie zasada, która wskazuje, że firmy te otrzymają maksymalnie 70 proc. kwot, które przysługują ZPChr.

Dofinansowanie dla takich pracodawców wyniesie więc:

● 1518,44 zł na osobę z znacznym stopniem niepełnosprawności;

● 1116,50 zł na osobę z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności;

● 446,60 zł na osobę z lekkim stopniem niepełnosprawności.

Zwiększenie dopłat nastąpi podobnie jak w ZPChr, jeżeli pracownik ma orzeczone jedno ze schorzeń specjalnych.

Obniżka po pół roku

Taka wysokość dopłat będzie jednak obowiązywać tylko w okresie styczeń – czerwiec 2012. Od 1 lipca nastąpią kolejne zmiany, zgodnie z którymi podwyższone zostaną dopłaty do wynagrodzeń osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, ale jednocześnie obniżone te dla pozostałych stopni.

Dofinansowanie dla ZPChr wyniesie:

● 2296,80 zł na pracownika zaliczonego do znacznego stopnia niepełnosprawności (180 proc. minimalnej płacy);

● 1467,40 zł na pracownika zaliczonego do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (115 proc.);

● 574,20 zł na pracownika zaliczonego do lekkiego stopnia niepełnosprawności (45 proc.).

Jeżeli pracownik będzie miał orzeczenie wskazujące na występowanie schorzenia specjalnego, dopłata do pensji zostanie podwyższona o 40 proc. najniższej płacy. Będzie wynosić odpowiednio: 2807,20 zł (znaczny stopień niepełnosprawności), 1977,80 zł (umiarkowany stopień) oraz 1084,60 zł (lekki stopień).

Z kolei dla otwartego rynku pracy dopłata od 1 lipca wyniesie:

● 1607,76 zł na osobę z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności;

● 1027,18 zł na osobę z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności;

● 401,94 zł na osobę z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności.

Kwoty te będą analogicznie zwiększone na pracowników ze schorzeniami specjalnymi.

Zrównanie dopłat

To nie będzie też ostatnia obniżka wsparcia, bo docelowy system dopłat zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. Przewiduje on, że wysokość dofinansowania na pracowników ze znacznym stopniem niepełnosprawności zostanie utrzymana na poziomie 180 proc. najniższej płacy. Natomiast w przypadku pracowników z umiarkowanym stopniem obniży się ze 115 proc. do 100 proc. minimalnej płacy, a na osoby zaliczone do lekkiego stopnia z 45 proc. do 40 proc. Ponadto od 2013 r. zrównana będzie wysokość przyznanej pomocy dla firm działających na chronionym oraz otwartym rynku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • ula(2012-10-08 11:02) Odpowiedz 00

  otwarty rynek pracy nie chce nie pełnosprawnych bo uważają że taka osoba nie sprosta obowiązkom, i nie znają przepisów tak naprawdę niewiedzą jakie dofinansowania mają choć uważam że powinni mieć równe prawa jak ZPCH. natomiast zakłady pracy chronionej patrzą tylko jak dostać dofinansowanie a pracownika wykorzystać ile się da ,jakie są oferty pracy dla osób chorych dla kobiet sprzątanie w nie pełnym wymiarze czasu pracy.Cała ta polityka jest chora,czas to zmienić.

 • justyna(2012-12-06 20:03) Odpowiedz 00

  no i dobrze wcale nie powinni dostac zadnego dofinansowania ,orza ludzmi chorymi ze woła to o pomste do nieba,jak sie nie boja boga tak wykorzystywac ludzi chorych za marne grosze

 • jan sebastian bach(2013-01-03 19:44) Odpowiedz 00

  widać że państwo postanowiło oszczędzać na niepełnosprawnych i bezrobotnych oraz emerytach bo tak jest najprościej bo żadna z tych grup nie będzie strajkować bo nie ma czym straszyć rządu.A po mimo wszystko traktowanie że płaca minimalna brutto 1600 zł a na rękę 1200 to wystarczy na przeżycie to lekka kpina .

 • Znający z praktyki takie sytuacje(2011-12-15 16:24) Odpowiedz 00

  No to przypuśćmy ,że od 2013 r. pracuję w takiej firmie, działającej na otwartym rynku pracy, razem z niepełnosprawnymi.Pracodawca mi o tym na pewno nie powie, będę to musiał sam wywnioskować, na podstawie wydajności ? jakości pracy ? zachowania ? Bo przecież ktoś tą robotę będzie musiał zrobić. I wychodzi na to,że będzie ją musiał w dwójnasób wykonać pełnosprawny pracownik, pracujący z niepełnosprawnymi.

  Czy ustawodawca zamierza wprowadzić, nakaz dla pracodawcy, wyznaczania opiekuna dla niepełnosprawnych i odpowiedniego wynagradzania go ? Czy ustawodawca słyszał o takiej funkcji ? Bo, że w tej sytuacji ZPChr zanikną po 2013 r., nie ma chyba potrzeby wspominać ? To co, firma będzie zgarniać dopłaty z PFRON-u, a pełnosprawni pracownicy będą się miotać, aby wykonać pracę ?

 • Jodyna(2011-12-16 19:45) Odpowiedz 00

  Nie chce być złośliwa i mam szacunek do ludzi pokrzywdzonych przez los czy chorobę,sama do nich dołączyłam w wieku 36 lat mam na teraz orzeczony stopień niepełnosprawności lekki z zaznaczeniem tylko lekka praca,więc ja się pytam gdzie i kto da mi pracę; dla ZPChr jestem nierentowana bo marny zysk/PFRON/ z zatrudnienia te na otwartym rynku tym bardziej.Próbowałam swojego czasu zatrudnić się jak inni pełnosprawni i pomimo pozytywnej opinii po rozmowach kwalifikacyjnych i chęci zatrudnienia odpadam na badaniach medycyny pracy ponieważ mój stan zdrowia nie pozwala mi pracować w normalnych warunkach.Poza tym byłam prawie sparaliżowana i tylko dobra ręka neurochirurga dała mi możliwość że jeszcze mogę funkcjonować na własnych nogach i co mam iść do opieki czy z miską pod plebanią stać aby żyć?
  Nie chce niczyich pieniędzy jestem na tyle sprawna że mogę pracować i chcę lecz jak widać dla tych co ustanawiają przepisy wydaje się bardziej wydajny ktoś z głębokim upośledzeniem czy chorobą psychiczną.Jak dla mnie to dla tych pracodawców rzekomych stanowią tylko "coś" a nie kogoś co mu za friko nabijają kabzę kasą. Człowiek niepełnosprawny nie ważne w jakim stopniu jest niepełnosprawny. Jak ktoś chętny z ochotą oddam swoją.

 • Jurek Płock(2012-01-03 12:06) Odpowiedz 00

  W 1986 roku dostałem rentę. W 2011 wszedłem w wiek emerytalny i Z.U.S. z urzędu przeniósł mnie na emeryturę. Na rencie pracowałem w Z.P.Chr. Mam pytanie, czy pracodawca zatrudniając mnie dalej będzie otrzymywał refundację z P.F.R.O.N ?

 • ewa(2012-03-19 14:58) Odpowiedz 00

  posiadam lekki stopień niepełnosprawności , a zarazem jestem na zasiłku przedemerytalnym tj,50 lat życia i 35 lat pracy.Czy zatrudniając się mam dofinansowanie ,a jeżeli tak to w jakiej wysokości i jakie jeszcze korzyści będzie miał pracodawca zatrudniając właśnie mnie

 • chorowity(2012-06-29 17:45) Odpowiedz 00

  Państwo w białych rękawiczkach pozbywa się "kłopotu" przerzucając ten obowiązek na starostwa a te będą rozkładały ręce że nie mają kasy .Wystarczyło uszczelnić ten system i ZPCH mogłyby i powinny funkcjonować nada!Błędem jest tak duże zróżnicowanie dofinansowania pomiędzy znacznym a łagodnym stopniem niepełnosprawności! Wysoce krzywdzące dla tych umiarkowanych!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane