statystyki

Redukcja etatów przynosi długofalowe korzyści

12.12.2011, 08:45; Aktualizacja: 12.12.2011, 08:50

O tym, czy warto przeprowadzać restrukturyzację zatrudnienia, przede wszystkim mógłby przesądzić ekonomista lub specjalista od zarządzania. Jednakże również z punktu widzenia prawa pracy warto zadać sobie pytanie o korzyści oraz niedogodności płynące dla pracodawcy z wdrożenia takich zmian.

Reklama


Reklama


Zmiany w organizacji

W pierwszej kolejności należy stwierdzić, iż obowiązujące w Polsce przepisy prawa pracy nie zawierają żadnej definicji procesu restrukturyzacji zatrudnienia. Trudno więc wskazać jednoznacznie, czy przez to pojęcie należy rozumieć wyłącznie zmniejszanie przez pracodawcę zatrudnienia, np. redukcję określonej liczby stanowisk pracy, czy też w szerszym rozumieniu możemy mówić tu także o dokonywaniu zmian np. w zasadach organizacji produkcji w danym zakładzie pracy, które w konsekwencji będą miały przełożenie na zakresy obowiązków poszczególnych pracowników lub ich warunki pracy i płacy.

Redukcja etatów ogranicza koszty stałe prowadzonej działalności

Moim zdaniem przez restrukturyzację należy rozumieć obydwa powyższe przypadki. Z punktu widzenia prawa pracy restrukturyzacja, bez względu, czy jest rozumiana jako zmniejszenie liczby zatrudnionych pracowników, czy też tylko jako dokonywanie zmian w organizacji i zasadach świadczenia pracy, jest przyczyną zmian leżącą – co do zasady – po stronie pracodawcy. W konsekwencji taka przyczyna wiąże się z obowiązkiem łożenia przez pracodawcę dodatkowych świadczeń na rzecz pracowników, których dana reorganizacja dotyczy. Z drugiej strony sytuacja dokonywanej przez pracodawcę rzeczywistej restrukturyzacji zatrudnienia stanowi uzasadnioną przyczynę zarówno definitywnego wypowiedzenia pracownikom umów o pracę, jak też ewentualnego dokonywania wypowiedzeń zmieniających.

Koszt odprawy

Przeliczając koszty restrukturyzacji na wartości pieniężne należy wskazać, że co do zasady podjęcie przez pracodawcę decyzji o restrukturyzacji danego stanowiska pracy będzie się wiązało dla niego z dodatkowym kosztem w wysokości maksymalnie 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę na każdego zwalnianego pracownika. Czyli w 2012 roku to koszt 22,5 tys. złotych na pracownika.

Pracodawca, decydując się na przeprowadzenie restrukturyzacji zatrudnienia, działa przede wszystkim w celu ochrony swoich interesów. Zwykle jest to sposób na przygotowanie się przez niego na możliwe zawirowania na rynku. Jednakże czasami zwolnienie ludzi jest niestety koniecznością, np. z uwagi na utratę kluczowego klienta. Co do zasady restrukturyzacja jest tym działaniem, które ma pomóc dalej dobrze lub nawet lepiej funkcjonować firmie. Czasem jednakże osiągnięcie takiego celu możliwe jest tylko w postaci jednoczesnej utraty pracy przez określoną część zatrudnionej załogi.

Z pewnością więc z przeprowadzaną restrukturyzacją zatrudnienia muszą się wiązać koszty społeczne, wyrażające się właśnie przede wszystkim w utracie możliwości zarobkowania przez część pracowników. Ustawodawca przewidział także bezpośredni koszt dla pracodawcy, swoiste wykupne czy karę z tytułu restrukturyzacji, czyli konieczność wypłaty zwalnianym pracownikom wskazanej już wyżej odprawy.

Dlatego też odpowiadając na pytanie, czy warto ją przeprowadzać, należy też odpowiedzieć na pytanie, czy wysokość kosztów związanych z rozwiązaniem stosunku pracy, w tym przede wszystkim kwota wypłacanej odprawy, będzie dla pracodawcy mniej bolesna niż dalsze utrzymywanie danego, zwykle niepotrzebnego stanowiska pracy. Co więcej, do kwoty samej odprawy, jako koszt pracodawcy, należy także doliczyć właściwie także wynagrodzenie pracownika za okres wypowiedzenia, gdyż w praktyce w takim czasie pracownik jest już nieefektywny.

Mniejsze wydatki

Powyższe nie zmienia jednak faktu, iż restrukturyzacja jest zwykle zdarzeniem obliczonym na długofalowe efekty. Przykładowo pracodawcy przyjmują, że nakłady związane z wprowadzeniem danej zmiany zwrócą się im dopiero po kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu miesiącach od jej wdrożenia. Natomiast wypłacane wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, czy wskazane powyżej odprawy, są traktowane jako środek pozwalający zgodnie z prawem zracjonalizować zatrudnienie oraz ograniczyć ponoszone koszty stałe. Mając na uwadze całokształt, myśląc długoterminowo, uważam, że warto przeprowadzać restrukturyzację zatrudnienia.

Marcin Wojewódka, radca prawny „Wojewódka i Wspólnicy” Kancelaria Prawa Pracy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • rozczarowana(2015-11-24 10:34) Odpowiedz 00

    Zmniejszenie etatów, w porzadku, ale dlaczego to łączy się z ... DOKŁADANIEM obowiązków dla tych którzy zostają?'U mnie restrukturyzacja była 1 kwietnia, jej efekt to: zmniejszenie etatów z 4 na 2, podokładali obowiązków tym którzy zostali, ot cała restrukturyzacja... oczywiscie pensja została taka sama!

  • Grażyna(2012-07-02 10:08) Odpowiedz 00

    Redukcja etatów łączy się z redukcją ludzi.Ważne żeby jeden miał prace a drugi musiał "kraść" bo inaczej umrze nie dziwię się że jest coraz więcej złodzei ,tylko strach dla nas bo lęk czy człowiek człowieka dla pieniędzy nie będzie mordował,woleli będą więzienie bo jest chleb a na wolności nie ma nic Kto tak rządzi elta ma dobrze a uczciwi co pracują to mają lęk kiedy szefowi przestanmie się podobać ich uśmiech ,emeryci bo 40 latach pracy tracą około 500 złotych przechodząc na pełną emeryturę to są jałmużny .Szok

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane