statystyki

Górnik na przodku przechodzi na emeryturę bez względu na wiek

autor: Bożena Wiktorowska02.12.2011, 09:00; Aktualizacja: 02.12.2011, 10:53
 • Wyślij
 • Drukuj
górnik

górnikźródło: ShutterStock

Poza służbami mundurowymi górnicy to jedyna grupa zawodowa, która zachowała jeszcze prawa do wcześniejszych emerytur. Dzięki temu kończą pracę między 40. a 50. rokiem życia.

reklamareklama


Górnicy zostali przez ustawodawcę uprzywilejowani w sposób szczególny w sprawie możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Efekt jest taki, że w teoretycznie spójnym systemie emerytalnym zakładającym wygasanie wcześniejszych emerytur wprowadzono odrębny system emerytalny.

Bez względu na wiek

Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.)w obecnym kształcie pozwala górnikom przechodzić na emeryturę bez względu na wiek i zajmowane stanowisko. Osoby te muszą tylko udowodnić, że przez co najmniej 25 lat wykonywały pracę górniczą pod ziemią na stałe i w pełnym wymiarze.

Do okresu pracy uprawniającej do wczęśniejszej górniczej emerytury ZUS zalicza również okresy niezdolności do pracy z tytułu wypadku przy pracy albo z tytułu choroby zawodowej, za które wypłacone zostało wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne. Osoby takie jednak bezpośrednio przed chorobą musiały wykonywać prace górnicze pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Do stażu uprawniającego do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej jest także doliczany okres oddelegowania górnika do zawodowego pogotowia ratowniczego, np. w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu czy okręgowej stacji ratownictwa górniczego.

Uprawnienia górników

Uprawnienia górników

źródło: DGP

55 lat, a nawet mniej

Górnicy pracujący w kopalniach mają możliwość otrzymania emerytury górniczej już po ukończeniu 55 lat (a nawet wcześniej). Ubiegający się o emeryturę górniczą musi jednak udowodnić na podstawie świadectw pracy, że posiada okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej i okresami zaliczalnymi do pracy górniczej co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej.

Warunkiem przejścia na emeryturę górniczą jest nieprzystąpienie do OFE lub przekazanie pieniędzy zgromadzonych w OFE do ZUS

Możliwe jest również przyznanie górniczej emerytury w jeszcze niższym wieku, tj. po ukończeniu 50 lat. Warunkiem otrzymania świadczenia z ZUS jest wówczas udowodnienie, że ma się co najmniej 20 lat (w przypadku kobiet) lub co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) pracy górniczej liczonej z okresami pracy równorzędnej i okresami zaliczalnymi do pracy górniczej, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej.

Trzeba jednak wiedzieć, że okresy pracy górniczej (jak również okresy pracy równorzędnej z pracą górniczą) ZUS uwzględnia tylko wtedy, gdy była ona wykonywana co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy.

Korzystny przelicznik

Osoby zatrudnione pod ziemią nie tylko mogą wcześniej przejść na emeryturę. Także każdy rok pracy jest korzystniej przeliczany. Jeśli górnik wykonuje pracę na stałe i w pełnym wymiarze czasu, to każdy rok jego pracy na dole w kopalni jest zwiększany o przelicznik 1,5 (czyli 12 miesięcy pracy górnika doliczane jest do emerytury jako 18 miesięcy).

Jeszcze korzystniej, bo z użyciem przelicznika 1,8, jest przeliczana praca ratowników górniczych, osób zatrudnionych bezpośrednio przy urobku węgla na przodku.

Po 1,4 jest przeliczany każdy rok pracy w pełnym wymiarze czasu pracy, np. przy budowie szybów wykonywanej częściowo na powierzchni i częściowo pod ziemią.

Przelicznik 1,2 jest stosowany za każdy rok pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, np. przy odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego lub przy wykonywaniu robót górniczych dla kopalń siarki i węgla brunatnego.

Przy ustalaniu wysokości górniczych emerytur łączny okres pracy obliczony z zastosowaniem przeliczników uwzględnia się w wymiarze nie dłuższym niż 45 lat.

Nieskuteczne protesty

Przeciwko emeryturom górniczym protestowali już niemal wszyscy, np.:

● Przedsiębiorcy z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan domagali się, aby Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodność zasad przyznawania emerytur górniczych z ustawą zasadniczą. Jednak nic z tego nie wyszło, bo w 2006 roku TK wniosek odrzucił. Trybunał uznał, że pracodawcy nie mają prawa mieszać się w sprawy górników.

● System emerytalny górników nie podobał się także rzecznikowi praw obywatelskich, ale cała sprawa zakończyła się na korespondencji z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 20

 • 1: ika z IP: 193.43.77.* (2011-12-02 09:24)

  no właśnie wkurzające jest to że mają po 40-50 lat i emeryturka, a lat pracy 20-25, a my mamy pracować jak długo a mamy po 37 lat pracy kobiety, a mężczyżni 45 to dlaczego nie ma liczone od lat pracy przepracowanych wszystkie składki w ZUS, muszę się na ten temat wypowiedzieć, otórz nie mam nic do pracy na dole do pracujących tam ciężko GÓRNIKÓW, a znam dużo osób co pracowali w górnictwie na dole pod ziemią ciężko czekali na ten dzień aby być EMERYTEM bo są schorowani i ciężko pracowali OK tylko wkurza mnie to jak dostaną EMERYTURĘ to jeszcze dorabiają jak to jest w tym górnictwie, chyba ta praca nie jesta taka znowu ciężka tylko to że siedzą jak KRECIKI pod ziemią, a jak tąpnie to uciekają, dlaczego jeżeli ktoś chce nadal pracować niech pracuje w tym górnictwie , i z dołu niech jest przeniesiony do góry na powierzchnię, wtedy może pracować w tym zakładzie a emeryturę niech otrzyma jak dojdzie do wieku 67 lat, po cholerę mają dostawać i emeryturę i zarobek a my co mamy pracy po 35-45 lat nie mamy prawa , nam Pan Premier chce dowaliić aby kobieta i mężczyzna mieli po równo, dlaczego co tu jest grane, dlaczego tak jest, czy my nie pracujemy w końcu mamy tyle swoich lat wypracowanych i w czym problem.
  nie jeden się z nas śmieje, popracował 20 i 25 lat on ma emeryturkę, a potem znowu do pracy, czyli nie jest ani schorowany ani zmęczony pracą skoro jeszcze mogą pracować czyż nie.

 • 2: przyjaciel z IP: 83.16.97.* (2011-12-02 12:16)

  Jak chcą ich ,,puszczać" tak wcześnie na emeryturę to
  niech płacą inna składką na ZUS !!! Jak im się liczy rok za półtora to i składdki trzeba 1.5 !!! My mamy na nich robic!!! ?

 • 3: r z IP: 89.79.167.* (2011-12-02 13:09)

  nie pracy IKA tylko na dole 25 lat czyli do odpracowania;wojsko,chorobowe co do jednego dnia,kursy,szkolenia,badania i wszelkie inne dniówki niedołowe.staż z innych miejsc pracy też do tego się nie liczy.średni staż pracy według statystyk zusu to 31 lat.druga sprawa;masz całkowitą rację;mnóstwo kombinatorów i nierobów podczepiło się pod to i nie wyobrażasz sobie z jaką pogardą wyrażają się o górnikach naprawdę pracujących w przodku,a póżniej są nazywani emerytowanymi górnikami.ciekaw jestem jak przedstawiałaby się średnia długość życia górnika jakby ująć tam tylko tych prawdziwych górników.wiem co piszę bo od 1985 roku pracuję jako górni i sam w tej chwili odpracowuję dwuletnią służbę wojskową

 • 4: siwy z IP: 93.176.235.* (2011-12-02 20:50)

  w 1988 pracowalem na hucie dowiedzialem sie ze na kopalni jest i wiekszy zarobek a co najwazniejsze to to ze po 25 latach moge odejsc na emeryture dzisiaj po 23 latach pracy musze odrobic wojsko i kazdy jeden dz zwolnienia lekarskigo .Ludzie o co wam chodzi czy 20 lat temu tez byly pretensje ze gornicy beda wczesniej na emeryturze a skoro tak to wybor byl prosty przyjac sie na kopalnie.Jestem za tym a zeby gornicy szli po 67 latach ale przed tym musi sie zapoznac i to bedzie jego wybor. To jakie bzdury niekturzy pisza to zwykla polska zawisc a co do tych ktorzy pracuja dalej na emeryturze gorniczej zabrac im emerytury to wstyd dla kazdego pracujocego gornika i wierzcie mi ci co pracujom po 25 latach to ta cy co przez te 25 lat nie widzieli ani sciany ani przodka

 • 5: obiektywny z IP: 95.178.6.* (2011-12-03 12:04)

  Przez niektórych przemawia zazdrosc i zawisc-bo on przepracował 25 lat pod ziewmia i idzie na emerytrure a ja juz 35 lat kawe parze i jeszcze musze dalej parzyć.Poprostu przyjmij sie na kopalnie .Jemu sie udało,przezył.Rodzina nie musi juz drzec ze strachu czy ojciec wróci do dmu a jak wroci to bedzie pluł sadzami i weglem itd.Pasuje ci takie zycie to tez pracuj pod ziemia.Za rezyko życia tez trzeba płacić.Tym co przeryli 25 lat uczciwie na przodku nalezy sie emerytura jak "psu buda"Wezcie sie za tych co podczepiaja sie pod górników dołowych zeby załapac sie na ta emeryturke.To jest swinstwo i tu sie zgadzamy.

 • 6: Real 1953 z IP: 178.181.172.* (2011-12-03 13:12)

  Te wszystkie przywileje jest bardzo łatwo uregulować. Jeden powszechny system emerytalny dla wszystkich. Jeżeli ktokolwiek miałby zamiar wcześniej odchodzić na emeryturę to wówczas powinien opłacać odpowiednio wyższe składki emerytalne ( w pełni rekompensujące ten przywilej ).Ciężar ponoszenia kosztów tych składek winien być ponoszony po połowie przez pracodawcę i zatrudnionego.
  W takiej sytuacji ( bez tej w rzeczywistości istniejącej i ukrytej dotacji ) mogłoby się okazać , że górnictwo węglowe jest całkowicie nieopłacalną gałęzią naszego przemysłu albowiem węgiel sprowadzany z zagranicy byłby tańszy od naszego rodzimego np. o 20% czy 30 %.
  Należałoby wówczas likwidować nierentowne polskie kopalnie , importować tańszy zagraniczny węgiel , można byłoby obniżyć jego ceny w kraju jak i ceny energii elektrycznej .
  Polscy górnicy nareszcie mogliby poszukać sobie lepszego i bezpieczniejszego zajęcia ( a nie nawoływać przeciwników ich przywilejów do tego aby przyszli pracować do kopalni i zobaczyli jaki to miód ta praca w kopalni ).

 • 7: rys z IP: 46.205.31.* (2011-12-03 13:25)

  a moze zainteresujecie sie w jakim wieku na emeryture odchodza rolnicy

 • 8: Pazerność emerytow-górników z IP: 83.27.2.* (2011-12-03 21:56)

  Górnicy wszyscy których znam maja emerytury dwa razy takie jak zarobek przecietnego Kowalskiego i zasuwaja na czarno w budowlance i to np.przy wieźbach,jakby byli tacy umęczeni to nie daliby rady po dachach gonić.Zdrowie maja lepsze niz ci ciesle.45 -letni chlop nie będzie sie nudzil w domu- tak mowi jeden z nich górniko-cieśla.Inny chlop jak idzie na emeryture 65 to nie ma siły na dorabianie choc by sie mu przydało bo z kaską cięzko.Natomiast ,jeżeli chodzi o zarobek to powinni zarabiać więcej bo jest to praca niebezpieczna w trudnych warunkach.Ale zusy placic wyższe.

 • 9: Pio z IP: 89.79.129.* (2011-12-04 09:16)

  Jaki problem macie ludziska z górnikami poślijcie na kopalnie swoich synów,córki a co niech też mają lepiej będą zarabiać po 1500zł. pracując w przodku przez co najmniej kilka lat a córka w zakładzie przeróbczym 1000zł. z łopatom w ręku bez tipsów i tym podobnych mądrali którzy piszą tu takie bzdury zapraszam na dół ale nie do Guido

 • 10: Real 1953 z IP: 46.205.57.* (2011-12-04 11:50)

  Wydłużanie czasu pracy powinno rozpoczynać się od tych co najkrócej pracują ( mundurowi , różne służby ,górnicy , nauczyciele ...).To właśnie te grupy radykalnie zaniżają średni wiek odchodzenia na emeryturę w Polsce.
  O dziwo jednak Tusk sobie wymyślił , że zmiany rozpocznie przede wszystkim od tych , którzy najdłużej zawodowo pracują ( nawet i blisko 50 lat ) i już dzisiaj rażąco krótko pobierają świadczenia emerytalne ( 6 - 7 lat ) , a ponad 40 % z nich już dzisiaj nie dożywa do wieku emerytalnego ( a po wprowadzeniu 67 lat nię będzie dożywało tego wieku już co najmniej 60 % mężczyzn ).
  Zamierzenia Tuska to de facto pozbawienie większości mężczyzn-cywili prawa do emerytury.
  Skoro władza ma takie zamierzenia , to już pora aby temu dać odpór społeczny . Jeżeli inaczej nie będzie można skutecznie temu zaradzić , to należy i wyjść na ulice i ostro protestować , nie można bowiem godzić się na takie draństwo , okrucieństwo jak i na stosowaną ( w praktyce przez rząd ) segregację obywateli na lepszych i gorszych.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama