statystyki

Pracodawca za przyuczenie do zawodu dostanie 8 tys. zł

autor: Artur Radwan29.11.2011, 08:08; Aktualizacja: 29.11.2011, 08:09

W 2012 roku pracodawca, który będzie zatrudniał młodocianego, nie ma co liczyć na wyższe dofinansowanie z Funduszu Pracy.

Reklama


Reklama


Do jutra kuratoria oświaty zbierają od samorządów informacje dotyczące liczby młodocianych zatrudnianych przez firmy i szacowane na ten cel wydatki w 2012 roku. Okazuje się jednak, że te nie mają wiele wspólnego z rzeczywistymi wydatkami.

– Firma, która zawrze umowę z młodocianym, powinna zgłosić to gminie. Prawie 50 proc. z nich tego nie robi, więc nasze prognozy nie przystają do rzeczywistości – mówi Beata Pytlik z Centrum Administracji w Trzebini.

16 lat musi mieć ukończone pracownik młodociany

Od września 2012 r. kształcenie we wszystkich zawodach będzie trwać trzy lata, a nie jak obecnie trzy lub dwa. Dlatego też tylko do nowego roku szkolnego będą jeszcze obowiązywać dwie kwoty dofinansowania: 4855 zł (– przy dwuletniej nauce) i 8081 zł (przy trzyletniej nauce).

– Nie wiem, jak mamy wyliczać dofinansowane dla zakładów, które kształciły w trybie dwuletnim i zgłoszą się do nas po 1 września 2012 r. Czy pieniądze mamy wydzielić z sumy przewidzianej na trzyletnie kształcenie, czy też stosować nieobowiązującą już wtedy kwotę – mówi Anna Barysz, z Urzędu Miasta Głogówek.

Kuratoria sugerują, że samorządy powinny stosować do drugie rozwiązanie. Obecnie nie jest jeszcze znana wysokość wskaźnika inflacji za 2011 r., która jest podawana przez GUS do końca stycznia. Jeśli wyniesie co najmniej 105 proc., wtedy kwoty dofinansowania będą podlegać waloryzacji. Wszystko jednak wskazuje na to, że podwyżek nie będzie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • martyska(2012-09-14 22:38) Odpowiedz 00

  jeżeli ma już skończonę 18 lat to przuczenie do zawodu jest możliwe??

 • Jan Osik(2012-09-27 10:21) Odpowiedz 00

  Jest możliwe na podstawie umowy między pracodawcą a szkołą, ale nie jest się wtedy młodocianym pracownikiem i nie ma się wtedy uprawenień.

 • BHPOWIEC(2011-11-29 12:15) Odpowiedz 00

  Jestem za dofinansowywaniem przedsiębiorców ,ale niech to ma ręce i nogi.Młodociany to jest młodociany ,a nie wykwalifikowany pracownik.Kodeks Pracy wyrażnie charakteryzuje warunki zatrudniania młodocianych ,a przepisy BHP jeszcze to urozmaicają po co?A właśnie po to :żeby dojrzewający chłopak czy dziewczyna nie byli wykorzystywani jak dzikie osły w zakładach.Darma sprzątaczka lub sprzątacz za 140zł miesięcznie po 10,11godzin dziennie ,a ten dzieciak nawet na kanapki nie zarobi, a gdzie ciuchy robocze co powinien dać pracodawca ,gdzie pranie ,gdzie dojazdy?,gdzie zaopatrzenie zakładu, gdzie to przyuczenie do zawodu?gdzie wiedza tego dzieciaka?Jako BHPowiec często spotykam się z wykorzystywaniem uczniów w zakładach pracy mających te same obowiązki co pracownik etatowy z tym samym obciążeniem fizycznym ,a często nawet większym i czasami lubię sprawy te kierować do PIPu bo zachowania niektórych przedsiębiorców są skandaliczne.Przerąbane mają najbardziej ci uczniowie co mają praktyki codziennie w zakładach bez uczęszczania do szkoły.I tak oto często zamiast pracownika dojrzałego przedsiębiorcy zatrudniają uczniów ,ponieważ jest to tani pracownik i idzie za nim czysta kasa ,w zamian nie dając nic !,ani godnej nauki zawodu ani wiedzy!

 • PRAKTYKANT(2012-05-12 01:08) Odpowiedz 00

  Właśnie,szczera prawda ! Większość pracodawców to kanalie bez serca ze szczerym poparciem klasy parlamentarnej.Z młodzieży robi się dziś na praktykach murzynów! Chore prawo pozwala na to.Inspektorzy P.I.P powinni za punkt honoru obrać sobie naloty z zaskoczenia na pracodawców zatrudniających nasze dzieci na praktykach zawodowych.Potem tylko zawiadomienie do prokuratury a nie jakieś głupie kary 500 złociszy!Uczniowie powinni być objęci specjalną prawną ochroną! Jak można tak nie dbać o młodzież...potem mamy w ciągu 2 lat dwa miliony emigrantów...młodzi uciekają bo już na praktykach widzą że nie ma szans w tym kraju. Wszędzie lepiej tylko w domu najgorzej...tak miało być Panie Donaldzie...czy jakoś TAK..a może piłeczkę na główkę zapodam ale LEKARSKĄ !!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane