statystyki

Renty rodzinne nie dla wdów i wdowców

autor: Bożena Wiktorowska03.11.2011, 06:05; Aktualizacja: 03.11.2011, 07:41
Portfel

Portfelźródło: ShutterStock

Pracodawcy nie chcą, aby prawo do renty rodzinnej miały osoby w wieku produkcyjnym. Powinny one pracować do 60. lub 65. roku życia.

Reklama


Reklama


Najwyższa pora ukrócić przywileje związane z przyznawaniem rent rodzinnych. Nie może tak być dalej, aby pięćdziesięcioletnie, zdolne do pracy kobiety przez 10 lat nie pracowały zawodowo, i to w czasie, kiedy ich rówieśniczki muszą być aktywne zawodowo. Takie kobiety średnio otrzymują takie świadczenia przez 30 lat – mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert ubezpieczeniowy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, członek Rady Nadzorczej ZUS.

Biała księga

Zmiany zasad przyznawania rent rodzinnych wdowom i wdowcom proponuje rządowi PKPP Lewiatan w białej księdze. Pracodawcy teoretycznie proponują podniesienie minimalnego wieku uprawniającego do renty po śmierci małżonka do ustawowego wieku emerytalnego. W praktyce jednak oznacza to, że osoby dotychczas uprawnione do rent rodzinnych faktycznie stracą do nich prawo. Obecnie wdowiec lub wdowa mogą przejść na takie świadczenie w wieku 50 lat.

– Jeśli osoby te będą musiały pracować do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, to w praktyce to oznacza odebranie im prawa do świadczeń. Nie wiadomo bowiem, na jakich zasadach na przykład kobieta, która nigdy nie pracowała i zajmowała się tylko domem, po śmierci męża utrzymującego rodzinę, miałaby zacząć pracę zawodową. Nie sądzę, aby pracodawca ją zatrudnił, po to aby mogła wypracować lata brakujące do emerytury – mówi Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ, członek Rady Nadzorczej ZUS.

Przeciwna takiemu rozwiązaniu jest także Joanna Staręga-Piasek, dyrektor Instytutu Rozwoju Służb Socjalnych.

– Nie można zmieniać przepisów, nie znając negatywnych efektów proponowanych zmian. Zabierając bowiem prawo do renty rodzinnej, musimy się bowiem liczyć z koniecznością udzielania pomocy socjalnej lub wypłaty minimalnej emerytury gwarantowanej przez państwo – mówi Joanna Staręga-Piasek.

Koniec wyboru

Pracodawcy proponują także, aby ograniczyć możliwość wyboru między rentą rodzinną a emeryturą w przypadku wdowców lub wdów mających już prawo do drugiego z tych świadczeń.

– Nie ma żadnego powodu, aby osoba po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, mając własną emeryturę, rezygnowała z niej na rzecz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku – mówi Jeremi Mordasewicz.

Wskazuje, że nieprawdziwy jest argument, że mężowie, wpłacając składki ubezpieczeniowe, już zgromadzili kwotę niezbędną do wypłaty rent rodzinnych. Obecnie kobieta po przejściu na emeryturę może złożyć wniosek o wypłatę jej renty rodzinnej. Będąca w takiej sytuacji osoba otrzymuje 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Ze względu na to, że mężczyźni dłużej pracują zawodowo niż kobiety i więcej zarabiają, to i tak na ich konto wpływa wyższa kwota, niż gdyby otrzymywała swoją emeryturę.

– Składki wpłacone przez mężczyznę są zdecydowanie niedostateczne, aby sfinansować tak długie świadczenia otrzymywane przez kobietę – dodaje.

Podobnie uważa Agnieszka Chłoń-Domińczak, ekspert ubezpieczeniowy, była wiceminister pracy i polityki społecznej.

– W niektórych krajach takich jak Szwecja każdy otrzymuje świadczenie wypracowane wyłącznie przez siebie. Podobnie powinno być w Polsce – dodaje.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • żona robola(2011-11-06 19:23) Odpowiedz 10

    Myślę,że nasz kochany premier, a jeszcze bardziej wrażliwy na krzywdę ludzką prezydent nie pozwolą,aby ich 50-cio kilkuletnie żony były bez środków do życia,więc i my kobiety 50+ bądźmy dobrej mysli,że na coś skapnie z pańskiego stołu i nie posłuchają tych doradców od siedmiu boleści.
    .chloń razem z mordasewiczem do łopaty zazieleniać miasto-zielonym do góry!!!

  • ela(2011-11-06 11:59) Odpowiedz 00

    Mój mąż jedyny żywiciel rodziny ciężko zachorował,jest po rozległym udarze,ja zrezygnowałam z zatrudnienia,aby się nim zaopiekować,to może po jego śmierci mam zbierać jedzenie na śmietnikach dlatego,że odciążyłam Państwo w opiece nad niepełnosprawnym.Gdyby mój mąż zmarł będę walczyć o rente rodzinną nawet w sądach międzynarodowych.
    Pani chłoń jeszcze nie wie co ją w życiu spotka!!!Ja gdybym wiedziała,że pan mordasewicz będzi usiłował zabrać renty wdowom to to poprosiłaby tych z Lewiatana o zaopiekowanie się moim mężem!!!

  • fifi(2011-11-05 21:45) Odpowiedz 00

    Zastanawialiście się dlaczego to inicjatywa pracodawców? To proste - jeśli w wieku +50 będzie większe bezrobocie i jednocześnie więcej osób będzie poszukiwało pracy aby przeżyć po odebraniu świadczeń to PRACODAWCA tak dbający o budżet państwa i ZUS-u może powiedzieć takiemu pracownikowi "najniższa płaca albo won, bo na twoje miejsce jest 10 wdówek". A więc kolejna możliwość totalnego wyzysku w stylu zarobisz tyle aby nie zdechnąć z głodu...

  • Irena Anna(2011-11-05 23:00) Odpowiedz 00

    A ja uważam, że Lewiatan i jemu podobni powinni mieć w tej kwestii g,,, do powiedzenia.Potrzebują taniej siły roboczej i solą w oku są im wdowy pobierające świadczenia wypracowane przez ich zmarłych mężów którzy opłacali składki ZUS.Pracodawcy pamiętajcie że zło jakie chcecie wyrządzić wdowom kiedyś do Was wróci.

  • witdz(2011-11-05 23:29) Odpowiedz 00

    Wstyd!
    Pozdrawiamy walczące Ateny!

  • kk.(2011-11-06 09:47) Odpowiedz 00

    Z jakiej racji mają ograniczać nam wybór? jeżeli ja pracowałam 40 lat a mąż jeszcze dłużej to dlaczego nie możemy wybrać gdy jedno zostanie wyższej emerytury.Niech się zabiorą za likwidację przywilejów, które pozwalają na to że jednym żyje się jak pączek w maśle a drugim zostaje perspektywa głodowych emerytur albo zasiłek. Z jednym tylko się zgadzam , że nie może być rent dla młodych wdów i wdowców, jeżeli nie wychowują dzieci.

  • zbyszek(2011-11-06 10:11) Odpowiedz 00

    jak slysze tych pseudo ekspertow i pseudo politykow to mi zwieracze puszczaja zajmuja sie wybiorczo grupa ludzi ktorzy nie moga sie bronic ja mam lepsza propozycje proponuje zniesienie wszelkich przywilejow dla wszystkich uprzywilejowanych bez zadnych wyjatkow bo tylko wtedy beda prawdziwe oszczednosci nalezy ustanowic jeden wiek emerytalny dla wszystkich emerytury wyplacac wylacznie po osiagnieciu wieku emerytalnego w zawodach trudnych czy szczegolnych wprowadzic kontrakty /w tej chwili juz sie tak dzieje w iraku i afganistanie/ czasowe brakujace lata do emerytury kazdy musialby dorobic w innym zawodzie przeciez i tak wszyscy uprzywilejowani dorabiaja na uprzywilejowanych emeryturach bezwzglednie dla wszystkich musi byc jeden system emerytalny i zadnych wyjatkow gwarantuje ze taki stan rzeczy jest nie do podwarzenia w sadzie cxzy w trybunale

  • riposta(2011-11-06 10:23) Odpowiedz 00

    Błyskotliwa "kk" jeśli dla ciebie 50 letnia kobieta jest osobą młoda to chyba jestes osobą myśląca inaczej. Taką osobę te "dusi grosze"(pracodawcy) w najlepszym wypadku przyjmą do jakieś tyry za parę groszy!! a co z pieniędzmi ktore odprowadzał ich mąż. Najwyrażniej nie wiesz co to jest małżeństwo.A i jeszcze jedno ludzie podejmujac legalną prace w tym bandyckim kraju mieli na uwadze dotychczas panujace reguły. Wiec zmienianie ich juz dla pobierajacych osób jest poprostu czystym niepojetych zlodziejstwem , chamstwem i porażającą niesprawiedliwością!!!

  • 50+(2011-11-06 12:13) Odpowiedz 00

    +
    Jak żyć Panie Premierze!!!
    Mąż umiera po długotrwałej chorobie,wszystkie oszczędności wydane na"bezpłatną" służbę zdrowia i organizację pogrzebu(zasiłek pogrzebowy zmniejszony o ponad 2000),spadkobiercy żądają zachowku,renta rodzinna w/g Pana Doradcy niejakiego mordasewicza nie powinna się "mlodej "50-letniej wdowie należeć,bo jest zdolna do pracy.Tylko tej pracy nie ma!!!i
    Może Pan odpowie na to pytanie,bo Pana żona też może się znależć w takiej sytuacji.Chyba,że jest lepiej zabezpieczona,bo ma męża,który dobrze zarabia

  • Anna(2011-11-05 16:52) Odpowiedz 00

    Proponuję płace szwedzkie bądż zachodnioeuropejskie to żadnoa kobieta, która pracowała zawodowo nie zamieni emerytury na rentę rpdzinną.
    Mam nadzieję Panie Mordasiewicz, że pan się tym zajmie, bohaterze nasz jedyny

  • Jacuś(2011-11-06 17:00) Odpowiedz 00

    A co tu do rzeczy mają inne PAŃSTWA ??? Bo jeśli dajemy przykład ze Szwecji to niech Polska przejmie wszelkie ustawy, kodeksy itd ze Szwecji a nie tylko to co daje korzyści jednostkom. Czy zarobki ludzi w Szwecji są takie same jak w Polsce ? Czy Szwedzi maja problem bezrobocia w w jakim stopniu ??

  • Ela(2011-11-06 16:06) Odpowiedz 00

    Szkoda słów na Jeremiego,Ja proponuje by nie było , ograniczenia podstawy naliczania składek emerytalno rentowych tych panów z wypchanymi portfelami do których zalicza asie Pani Jeremi,Niech płaca za tych co nie mogą pracy znaleść. A emeryturę niech Ci Panowie dostana nie więcej niż 250% Średniej krajowej jak maja dobre posadki do niech nawet do 100 lat pracują.

  • Andrzej(2011-11-06 16:35) Odpowiedz 00

    ZUS jest nie stać na pracodawców zatrudniających na umowę śmieciową lub na czarno.ZUZ jest nie stać na pracodawców wykazujących straty,a jednocześnie ich majątki rozrastają się w zastraszającym tempie.ZUS jest nie stać na przywileje mundurowe.ZUS jest nie stać na traktowanie funduszu alimentacyjnego przez patologię jako stałego żródła dochodu.ZUS jest nie stać na zasiłki dla alkoholików.ZUS nie stać na takich doradców jak pan Mordasewicz. Renta dla wdowy po zmarłym mężu który ciężko pracował i odprowadzał składki to żadna łaska.Wybór wdowy między swoją emeryturą lub rentą,a rentą rodzinną po zmarłym mężu to też żadna łaska

  • BAT(2011-11-06 16:50) Odpowiedz 00

    Z takim bydlakiem jak ,,Morda-Mordasewicz " i jemu podobni nalezaloby postapic tak jak z Kadaffim.Czy oni wiedza jak ta wdowa ma zyc z 2 lub trojka dzieci za 1500 lub 2000 pln?Przeciez renty rodzinne sa nawet mniejsze.Brak slow , ktore sa na okreslenie tego typu idiotow

  • chłoń uważaj na udar mógu(2011-11-06 19:13) Odpowiedz 00

    Renta rodzinna to nie przywilej tylko dla matek wychowujących dzieci, to jest świadczenie zabezpieczające żonę,która do śmierci opiekuje się cieżko chorym mężem

  • bogdan(2011-11-06 19:51) Odpowiedz 00

    W Polsce 80% kobiet pracuje a jak mąż umiera to nie dostaje się dwóch świadczeń.Te składki zostają w kasie Zus.W Niemczech dostaje się dwa świadczenia po osiągnięciu wieku emerytalnego a jak się jest jeszcze młodym to dostaje się rentę po współmałżonku,która rośnie procentowo po każdym roku.
    Odkąd Mordasewicz znalazł się w ZUS codziennie pojawiają się nowe pomysły jak jeszcze ludzi oskubać.Niech swoim koleżkom z Lewiatana każe więcej płacić pracownikom to i kasy w ZUSie będzie więcej.
    Ci co proponują takie głupoty żyją w innych realiach ,maja kasy po uszy.Z samych procentów ich rodziny są ustawione do końca życia.

  • doradcy do chlewa(2011-11-06 19:58) Odpowiedz 00

    Trzeba było mnie o tym poinformować 30 lat temu,że nie otrzymam renty rodzinnej po mężu to przystapiłabym do OFE cha,cha,cha,albo pracowałabym w lewiatanie, a teraz gdy mąż mój wybrał ZUS to pocałujcie mnie w d...,bo dlatego on nie przystąpił do OFE ,żebym mogła otrzymać po jego śmierci rentę rodzinną Za takie gadki o niesłusznie przyznawanych rentach dla kobiet 50+kryminał!!!

  • młody(2011-11-05 19:16) Odpowiedz 00

    Emerytko myśląca inaczej.Piszesz że twoja znajoma była utrzymanką męża.Jesteś osobą nie znającą pojęcia ,,utrzymanka,,.Jest to raczej obrażliwe określenie.Była ona żoną ,a nie ,,utrzymanką''.Małżeństwo to wspólnota,także finansowa.Spotkało ją nieszczęście,straciła męża ,który pracował i odprowadzał składkę emerytalną z której nie skorzystał.To co dostaje pani znajoma to jest 85% tego co by dostał jej mąż .Jest pani tak wredną osobą że zazdrości innym nieszczęścia.

  • młodzież(2011-11-05 15:32) Odpowiedz 00

    Błyskotliwa emerytko nie porównuj Szwecji do Polski. I pamietaj tobie też w koncu zabiorą bo powiedzą , że im mało.Wdowy i wdowcy maja dzieci, ktorzy zapewne znienawidzą ten kraj w przypadku takiego łamania prawa jak zabieranie tego co należy sie ich matką się (totalne złodziejstwo), bo w końcu żeby dostać taką rente musi dojsc do tragedii rodzinnej. Ciekawe jakbyś śpiewała blyskotliwa "jak woda w klo."emerytko jakby w zyciu ciebie takie nieszczescie spotaklo.To są pieniadze wypracowane przez żywiciela rodziny , a nie jakas jak sie niektórym pieniądze z nikąd!!

  • Rozwiń biznes a nie zabieraj innym(2011-11-07 10:59) Odpowiedz 00

    To po to przez ponad 20 lat odprowadzam składki aby teraz władze podpierając się opinia jakiegoś lobby pozbawiło środków do życia moją żonę w razie nieszczęścia? Jakie są realne szanse znalezienia pracy przez pięćdziesięcioletnią kobietę, która nie ma żadnego doświadczenia zawodowego?