statystyki

Asystent rodziny zarobi 1,4 tys. zł

autor: Michalina Topolewska19.10.2011, 08:21; Aktualizacja: 14.11.2011, 10:20
  • Wyślij
  • Drukuj

Koordynatorzy rodzin zastępczych i osoby zajmujące się rodzinami niewydolnymi wychowawczo będą nowymi pracownikami samorządowymi. Konieczność ich zatrudnienia wynika z reformy systemu opieki nad dziećmi.

reklama


reklama


Dziewięć nowych stanowisk zostanie dopisanych do wykazu pracowników samorządowych zatrudnianych przez gminy i powiaty. Taką zmianę przewiduje przekazany do konsultacji społecznych projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. nr 50, poz. 1721 z późn. zm.).

Tymi nowymi stanowiskami będą asystent rodziny, koordynator rodzinnej pieczy zastępczej, wychowawca w placówce wsparcia dziennego oraz starszy oraz młodszy asystent, koordynator i wychowawca. Rozporządzenie przyporządkowuje każdemu z nich odpowiednią tzw. kategorię zaszeregowania, czyli minimalne wynagrodzenie zasadnicze obowiązujące na tym stanowisku. Na przykład asystent rodziny zarobi minimalnie 1,4 tys. zł miesięcznie (XIII kategoria), koordynator 1450 zł (XIV). Z kolei starszy wychowawca może liczyć na pensję w wysokości co najmniej 1,5 tys. zł. Zatrudnione na tych stanowiskach osoby mogą zarabiać więcej, a szczegółowe tabele dotyczące wynagradzania każda jednostka samorządowa określa samodzielnie.

Rozporządzenie wskazuje też, jakie kwalifikacje zawodowe i staż pracy są wymagane na nowych stanowiskach. W przypadku wykształcenia koniecznego do wykonywania tych zawodów odsyła do wymagań określonych w ustawie z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. nr 149, poz. 887). Natomiast staż pracy dla asystenta rodziny z wyższym wykształceniem wynosi 2 lata, a ze średnim 5 lat. Jeżeli osoba chciałaby się ubiegać o stanowisko starszego asystenta, musi mieć dłuższy staż wynoszący odpowiednio 5 i 8 lat.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r. razem z ustawą o pieczy zastępczej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP
  • iwa(2011-10-20 17:08) Odpowiedz 10

    ... taaa jeszcze więcej inwigilacji . Jeszcze trochę a swojemu dziecku klapa w tyłek nie dam bo mi taka menda z urzędu przyjdzie i zabierze dzieciaka. a potem dziwią się że dzieci nie wychowane i robią co chcą...

  • Aga1(2011-11-18 22:16) Odpowiedz 10

    Trudno uwierzyć... co za niewykształcony baran pracował nad tym rozporządzeniem?
    Zapwene ktoś kto w ogóle nie ma pojęcia o pracy asystenta! NIe wie ile razy mozn zarazić się wszawicą, jak prcuje się w fetorze, ile razy systent staje przed agersywnym pijanym petentem ile razy naraża się bo stnie w obronie bitych dzieci, ile stresu i wysiłku kosztuje by człowieka z "rysztoku" wyciagnąć.
    jak można porównać płcę za tą pracę z pracąi płcą wymalowanej, eleganckiej panienki siedzcej za biureczkiem i burczacej na ludzi!???

  • K.(2013-07-04 17:43) Odpowiedz 10

    Może i skandal, może i faktycznie płaca mała. Tylko zastanawiam się, czy idąc na pedagogikę ktoś nam obiecywał 5 tys. złotych miesięcznie ? Nie od dzisiaj wiadomo, że w pomocówce zarabia się w zasadzie nie za dużo. Bycie pedagogiem czy psychologiem to moim zdaniem powołanie a nie chęć zysku. A jeśli chcecie zarabiać otwórzcie prywatną terapię i za każdego klienta kasujcie 100 zł, albo następnym razem przed złożeniem podania na studia na kierunek pedagogiki zastanówcie się jaki jest wasz cel. Mi nie przeszkadza 1400 zł,..jednak jeśli jestem w stanie pomóc chociaż jednej rodzinie jestem z tego powodu zadowolona, a jeśli nie to znaczy, że muszę włożyć więcej pracy w wykonywany zawód. Narzekacie na brud, syf itp. Ale chyba przed podjęciem pracy zostaliście o tym poinformowani, notabene nikt was tam na siłę nie trzyma.

  • jowita(2011-10-24 13:49) Odpowiedz 00

    Zastanawiam się jak to w ogóle skomentować!! 1000 zł??? Przecież to jest śmieszne i niedorzeczne!! Luidzie opanujcie się! Poważnie chce mi się płakać, gdyż czekam na rozmowę o pracę na asystenta a w tej sytuacji to niestety będę musiała dać sobie pokój skoro odpowiedzialność wielka za psie pieniądze a i auto bynajmniej moje na wodę nie jeździ!! Żenujące poprostu, brak aż słow

  • absurd(2011-10-23 12:50) Odpowiedz 00

    1400 brutto na rękę nie cały 1000 za robotę ciekawe za co asystent naprawi samochód jak mu się zepsuje skoro ta kasa wystarczy tylko na życie bieżące-asystent będzie musiał się zwolnić!!! Gratuluje bardzo zdolnym i inteligentnym twórcom tego pomysłu jak zwykle obiecują góry a kończy się na nizinie! Zacznijcie używać tego czegoś co mieści się w czaszce!

  • lina(2011-12-21 11:21) Odpowiedz 00

    Przecież od 1 stycznia 2012 minimalna pensja w Polsce ma wynosić 1500 złotych. Skąd stawka 1400 zł dla samorządowego urzędnika z wyższym wykształceniem? Chyba coś się komuś mocno pomyliło.

  • Anna J.babcia 61 lat,(2012-05-09 14:27) Odpowiedz 00

    Wychowaniem dzieci powinni zajmować się rodzice. Tylko rodzice tak naprawdę kochają swoje dzieci. Miłość do dziecka jest najwazniejsza! Nawet patologiczna rodzina jest lepsza niż zastępcza.Urzędnicy niech wychowują swoje dzieci, nie cudze!To wszystko stoi na głowie! Jeśli nie będziemy sprzeciwiać się tym chorym metodom, za chwilę dobiorą się do naszych dzieci i wnuków.STOP PRZEMOCY URZĘDNICZEJ!

  • świrek(2011-10-23 12:40) Odpowiedz 00

    nie ma co się dziwić pracownikom socjalnym skoro robią robotę za kilku a pensja śmieszna, góra wie jak podnosić płace ale tylko dla siebie. Podnoszą wiek emerytalny i co z tego skoro młodzi nie mają gdzie pracować, na stanowiskach siedzą ludzie którzy mają 30-35 letni staż ale muszą pracować bo nie maja wieku- zamiast zająć się wnukami a młodych wysłać do pracy, chore to wszystko!

  • asystentka:)(2012-05-07 10:28) Odpowiedz 01

    jestem asystentem, przykre to wynagrodzenie naprawde . Za ta robote w brudzie,smrodzie, z ludzmi ktorym naprawde nic sie nie chce, tylko leza i seriale ogladaja, a na slowa wstan zrob idz,szukaj dostaja biegunki i juz chorzy... Nire wiem jak dlugo wytrzymam, pracuje ponad rok-wczesniej z projektu...UE. ale juz czuje ze sie wypalam! praca syzyfowa.jeszcze zeby czliwiek mial pensje ze 4000 na reke to by czul motywacje,ze zaknaca tak za cos... nie wspomne ,ze jezdze swoim samochodem,wlewam paliwo, o amortyzacji nie wspomne... aa i telefonu nie mam sluzbowego...tez prywtny. KPINY!!!

  • gaga(2012-04-20 14:02) Odpowiedz 00

    ja mam 1800 zl brutto jak asystent,co mi daje niecale 1300 zl netto czyli ns reke, masakra jakas, niektorzy klienci mopsow maja wyzsze dochody na czarno niz czlowiek ktory pracuje w OPSACH itp.

  • ANDRZEJ(2011-10-20 14:07) Odpowiedz 00

    NAJWYZSZE PENSJE CZEKAJO NA PRACOWNIKOW POD ZIEMNIO TO PRAWDA BO OTO TUSKOWI CHODZI PRACOWAC DO 67 LATACH NA KOLANACH I POTEM POD ZIEMNIE. ALE KOCHANI MOJY Z TAMTOD TO JUZ SIE NIE WRACA ONI OTYM WIEDZO.PO TYLKO ZALEZY ZEBY LUDZIE PADALI NA PYSKI I NA NICH PRACOWALI DO KONCA SWOICH DNI.TUSK CHCE POKAZAC JAKICH TO MA MOCNYCH LUDZI TYLKO MIEKKO STOJOCYCH NA NOGACH.JAK MOZNA NIE SZANOWAC LUDZI I NAKAZAC STRASZOC ZE MUSICIE PRACOWAC DLUZEJ BO BEDZIECIE MNIEC MALE EMERYTURY ITAK DOSTANIEMY GUWNO NA KONIEC.ALE JEDNA JEST SPRAWIEDLIWOSC ZE WY ZASRANCY TEZ POJDZIECIE POD ZIEMNIE I ZTAMTOD JUZ SIE NIE WYCHODZI SP.

  • Bashaga(2011-10-19 14:18) Odpowiedz 00

    Gmina poniesie konsekwencje finansowe tej zmiany

  • Boże...(2013-06-08 09:38) Odpowiedz 00

    Mam 1400 zł, jestem kilka razy w tygodniu na interwencjach z policją, albo sama wołam policje, raz dostałam od klienta w twarz, okradziono mnie...Rodziny tylko czekają na pomoc MOPS-ow, im się wszystko należy!!!Skandal!!400 zł???Zero dodatków terenowych i motywacyjnych???Skandal!!!

  • Skandal(2013-06-08 09:35) Odpowiedz 00

    3 fakultety, kilka lat studiów, specjalizacji, kursy, szkolenia, certyfikaty...i mam 1400 zł. A w środowisku: patologie, alkoholizm, dysjunkcyjny styl życia rodziny, bezradność, niewydolność, bezrobocie,upośledzenie, agresja,przemoc...i to wszystko mam na co dzień za 1400 zł...Moje klientki mają na kasie w markecie znacznie, znacznie więcej...Czas zmienić pracę, gdyby nie to że mam dwa etaty...zęby w tynk.Praca- orka, nie warto sobie szargać nerwów, powtarzam nie za 1400 zł!!!

  • socyal(2011-10-19 14:43) Odpowiedz 00

    Ludzie! przestancie obrazac rodakow! 1400zl miesiecznej placy za robote socjalna?! nie kpijcie z siebie nawzajem, bo sie przykro robi.

  • k(2011-10-20 09:12) Odpowiedz 00

    Skończ studia kier.socjologia a Twoja wartośc "naukowa "to 1400 zł. Ludzie muszą wyjeżdzać bo im nawet na podstawowe opłaty nie wystarczy. Dół,dół

  • magda(2013-02-28 12:36) Odpowiedz 00

    naprawde tragedia z ustalonymi progami - chociaż z drugiej strony wszystkie stanowiska z grup objętych ustawą realnie zarabiają więcej nawet sporo więcej.

  • anty(2011-10-20 14:32) Odpowiedz 00

    Doskonałe zajęcie dla mediatorow,kuratorow,ktorzy aktualnie bawia sie w sedziow ludowych i ktorych dzialalnosc winna byc w panstwie prawa bardzo mocno ograniczana.Robia wiecej szkody niz pozytku.

    Poza tym reprezentuja niski poziom intelektualny.

  • świrek(2011-10-20 12:52) Odpowiedz 00

    asystent rodzinny młodszy- wynagrodzenie w kwocie 1400 zł - za - 2 lata pracy z rodziną na etacie po studiach wyższych, prace nienormowaną w terenie własnym samochodem i może jeszcze sam będzie tankował bo nic na ten temat nie zostało wyjaśnione, absurd mowa była o 150% wynagrodzenia pracownika socjalnego dla asystenta a teraz proszę! Szkoda że czasu nie można cofnąć bo pracownik budowlany po szkole zawodowej z doświadczeniem zarabia ok 15zł na godzinę kalkulacja prosta, dlatego kończcie studia przydadzą się do pisania wniosków o zasiłki jak zabraknie wam na chleb!

  • Dida(2011-10-20 15:18) Odpowiedz 00

    dodajcie że to płaca brutto więc na rękę ... tak to się traktuje profilaktykę