W drugim kwartale 2011 r. osłabł wzrost zatrudnienia w gospodarce narodowej i przedsiębiorstwach, możliwości spadku bezrobocia w 2011 r. są ograniczone - wynika z opublikowanego w poniedziałek przez Narodowy Bank Polski kwartalnego raportu o rynku pracy.

"Aktualne dane wskazują na osłabienie wzrostu zatrudnienia w II kw. 2011 r. zarówno w gospodarce, jak i w sektorze przedsiębiorstw. Przy wolniej rosnącej podaży pracy, skutkowało to stabilizacją bezrobocia rejestrowanego oraz nieznacznym wzrostem bezrobocia BAEL (liczone wg metodologii międzynarodowej - PAP)" - napisano w raporcie.

W raporcie wskazano, że według danych BAEL - po obserwowanym na początku roku przyśpieszeniu - w drugim kwartale br. tempo wzrostu zatrudnienia obniżyło się, głównie w sektorze przemysłowym oraz usługach.

W raporcie podano, że obserwowana w ostatnich latach tendencja wzrostowa liczby samozatrudnionych poza rolnictwem indywidualnym uległa istotnemu osłabieniu, choć nadal obserwuje się tu wzrosty. Jako jedną z przyczyn tego zjawiska wskazuje się ograniczenie dotacji ze środków Funduszu Pracy na rozwój firm tworzonych przez osoby bezrobotne. Jednocześnie nieznacznie, (po raz pierwszy od 2005 r.) zwiększyła się liczba pracujących na własny rachunek rolników indywidualnych.

Według banku centralnego zmiany zatrudnienia wydają się zgodne ze zmianami tempa wzrostu gospodarczego w poszczególnych branżach.

NBP zwraca uwagę, że w II kw. 2011 r. nastąpił - po raz pierwszy od połowy 2007 roku - spadek współczynnika aktywności zawodowej. Obniżenie aktywności było odnotowane wśród osób młodych oraz w grupie prime age (największej aktywności), podczas gdy wzrost aktywności na rynku pracy w dalszym ciągu dotyczył osób w wieku 45-59/64 lata i był związany z mniejszym odpływem na wcześniejsze emerytury i renty.

"Zmiany przepływów na rynku pracy oraz relatywnie słabszy popyt na pracę wskazują na ograniczone możliwości spadku stopy bezrobocia w 2011 roku. Wzrost wynagrodzeń w II kw. 2011 r. przyśpieszył. Było to częściowo skutkiem czynników jednorazowych związanych z dodatkowymi wypłatami w spółkach górniczych. Dynamika jednostkowych kosztów pracy w gospodarce po wzroście w IV kw. 2010 r. utrzymuje się na stabilnym poziomie" - napisano w raporcie.

Bank poinformował, że dynamika wzrostu płac w całej gospodarce zwiększyła się w II kw. 2011 r. zarówno na skutek wzrostu dynamiki w większości sekcji gospodarki, jak i w wyniku oddziaływania czynników jednorazowych. "W kolejnych kwartałach można spodziewać się dalszego powolnego wzrostu dynamiki" - zaznaczono.

Ponadto zwrócono uwagę, że płaca minimalna stanowi "dolne ograniczenie oczekiwań płacowych", którego znaczenie wzrasta w okresach dekoniunktury. "W tym kontekście uchwalony przez rząd we wrześniu br. wzrost płacy minimalnej o 8,2 proc. w 2012 roku (przeciętny wzrost płac wyniósł w II kw. 2011 r. 5,3 proc.) może przyczynić się do podniesienia poziomu bezrobocia" - dodano.