statystyki

Świadczenia pielęgnacyjne w listopadzie i grudniu będą wyższe o 100 zł

autor: Michalina Topolewska03.10.2011, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Do 31 października osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne muszą złożyć wniosek, aby otrzymać dodatkowe 100 zł wsparcia. Gminy nie będą go przyznawać z urzędu.

W listopadzie i grudniu opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy są uprawnieni do świadczenia pielęgnacyjnego, otrzymają dodatkowe pieniądze w wysokości 100 zł miesięcznie. Dzięki temu świadczenie w tych dwóch miesiącach wzrośnie z 520 zł do 620 zł, natomiast od stycznia będzie już wypłacane w niższej wysokości. Taką zmianę przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne.

Rozporządzenie, które ma zacząć obowiązywać z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, przewiduje, że dodatkowa pomoc będzie wypłacana w terminie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego, określonym przez gminę. Opiekun będzie jednak musiał złożyć nowy wniosek o tego specjalnego dodatku, bo gmina nie przyzna go z urzędu wszystkim uprawnionym do tego osobom.

– Postaramy się powiadomić osoby otrzymujące świadczenie o takiej możliwości, aby nie straciły prawa do wyższej pomocy. Informację na ten temat zamieścimy na naszej stronie internetowej i w siedzibie ośrodka – mówi Elwira Kochanowska-Pięciak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Na złożenie wniosku uprawnione osoby będą miały mało czasu, bo tylko do 31 października. W przypadku gdy świadczenie zostanie przyznane po tym dniu, opiekun będzie mógł wystąpić o dodatkowe pieniądze w ciągu 7 dni od daty, w której decyzja o przyznaniu świadczenia stanie się ostateczna. Wniosek złożony po tych terminach będzie pozostawiony bez rozpoznania. To oznacza więc więcej pracy dla gmin związanych z wydawaniem dodatkowych decyzji.

Mimo że świadczenie pielęgnacyjne należy do świadczeń rodzinnych, to dodatkowe pieniądze do niego będą przyznawane na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 175 poz. 1362 z późn. zm.). Daje on rządowi możliwość prowadzenia specjalnych programów, których celem jest ochrona poziomu życia określonych osób, rodzin lub grup społecznych.

Rozporządzenie wskazuje jednak, że wydanie decyzji będzie zwolnione z konieczności przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego. Co więcej wniosek o jego przyznanie nie będzie składany w ośrodku pomocy społecznej, ale do organu gminy, który jest upoważniony do przyznawania świadczeń rodzinnych (w sytuacji gdy ośrodek nie jest odpowiedzialny za to zadanie).

Ważne!

Wyższa wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie przysługiwać tylko w listopadzie i październiku tego roku. Od stycznia 2012 roku wyniesie ponownie 520 zł, chyba że rząd zdecyduje o jego dalszym podwyższeniu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 56

  • 1: LILI z IP: 89.174.100.* (2012-08-23 00:26)

    JETEŚMY W UNII TO DLACZEGO NIE MAMY UNIJNEGO WSPARCIA DLA OPIEKUNÓW A PRZEDE WSZYSTKIM DLA MATEK, KTÓRE REZYGNUJĄ Z PRACY ABY OPIEKOWAĆ SIĘ URODZONYM CHORYM DZIECKIEM, KTÓRE DLA NASZEGO PAŃSTWA NIC NIE ZNACZY. MAM PROPOZYCJĘ OCBIĄŚC PENSJE RZĄDZACYM A MY RODZICE CHORYCH DZIECI BĘDZIEMY MIEĆ NA GODZIWE LECZENIE A NIE NA WEGETACJĘ . TAKICH MAMY POLITYKÓW, BO SAMI GŁUPI TAM SIEDZA I MYŚLĄ GDZIE NA WCZASY JECHAĆ ? DO DYMISJI RZĄD!!!

  • 2: DOROTA z IP: 83.22.241.* (2012-04-02 19:44)

    JESTEM MATKĄ NIEPEŁNOSPRAWNEGO DZIECKA,WYCHOWUJĘ GO SAMA,NIE PRACUJĘ BO SYN WYMAGA STAŁEJ OPIEKI,ŚWIADCZENIE KTÓRE OTRZYMUJĘ TO 520 ZŁ I TAK JEST OD LAT...DALI NAM NA 5 MIESIĘCY PO 100 ZŁ(WLICZAM JUŻ 2012 ROK),ZEBYŚMY SIĘ ZAMKNĘLI Z CZEGO ZA PIĄTY MIESIĄC DO DZIS NIE WYPŁACONO PIENIĘDZY( PRZYNAJMNIEJ MOPS W ZAWIERCIU)...CZY MY I NASZE CHORE DZIECI JEMY TAŃSZY CHLEB? A MOŻE NASZ RZĄD ZAŁATWIŁ NAM TAŃSZE RACHUNKI TYLKO NAS ZAPOMNIAŁ POWIADOMIC?MOŻE IDĄC DO BANKU,ENERGETYKI CZY GAZOWNI TRZEBA ZABIERAC NASZE DZIECI I WTEDY POLICZĄ NAM STAWKI JAKIE BYŁY KILKA LAT TEMU? JAKA NAJNIŻSZA KRAJOWA WYNOSI 520 ZŁ? BO PONOC SĄ TO PIENIĄDZE ZA TO ŻE NIE PODEJMUJEMY PRACY BO OPIEKUJEMY SIE NASZYMI DZIECMI? CZY JEŚLI MAMY TE NASZE DZIECI TO MAMY ŻYC Z NIMI W UBÓSTWIE? CO TO ZA KRAJ KTÓRY NISZCZY WŁASNY NARÓD I SKAZUJE GO NA BIEDĘ .WSTYD SIĘ PRZYZNAC ŻE JESTEM POLKĄ,BO NASZ KRAJ TO ŻENADA...ŚWIAT SIĘ Z NAS ŚMIEJE...WYJMIJMY RACHUNKI I FAKTURY Z PRZED KILKU LAT,ZOBACZMY ILE WTEDY KOSZTOWAŁO ŚWIATŁO,GAZ...PAMPERSY,LEKI,WYSTARCZY PORÓWNA CENĘ CHLEBA...A ŚWIADCZENIA BYŁY TAKIE SAME..I SPRAWDŻMY ILE BRAŁ KASY PREMIER I JEGO EKIPA A ILE BIERTZE TERAZ...CZY KWOTA JEST TAKA SAMA???

  • 3: matka z IP: 78.88.72.* (2012-03-04 21:06)

    dali troche zeby miec czyste sumienie a prawda jest taka ze o wszystko trzeba prosic a to strasznie upokarza poprostu wstyd

  • 4: Monia z IP: 31.61.9.* (2012-02-09 11:55)

    Rząd przyznał dla rodziców pobierających świadczenia pielęgnacyjne 100zł dodatkowo. . Tylko problem jest taki że są to pieniądze tylko na papierze . jest połowa lutego a na koncie nadal kasy nie ma . W mopsie usłyszałam że mam się uzbroić w cierpliwość i grzecznie czekać bo wojewoda nie przesłal pieniędzy na wypłaty. To jest chyba jakaś kpina.

  • 5: zawiedziona MOPS z IP: 195.117.121.* (2012-02-08 12:43)

    Ludzie dużo rzeczy nie wiedzą co mogą dostać a czego nie jak sama się nie upomne lub nie dowiem to nikt mi nie powie a można dostać pieniądze na dużo rzeczy

  • 6: Teresa z Tarnowa z IP: 89.230.96.* (2012-01-19 20:51)

    OBRZYDLY RUDY SMIERDZIEL!!! KIEDYS DOSIEGNIE GO REKA SPRAWIEDLIWOSCI ZA WSZYSTKIE JEGO PODLOSCI LACZNIE Z KATASTROFA SMOLENSKA. NAROD GLUPI NIE WSZYSTKO KUPI. RUDY JUZ WIE CO GO CZEKA I OBIECUJE PODWYZKI WOJSKU I POLICJI OD LIPCA. DOSTANA JE TAK, JAK OPIEKUNOWIE NIEPELNOSPRAWNYCH. ZA LISTOPAD I GRUDZIEN OTRZYMALI PO 100 ZL, A OD STYCZNIA JUZ KLAMCA I OSZUST ZABRAL. TAKIEGO CHAMA SZUKAC ZE SWIECA.
    NIENAZARTY "RZAD" NADAJE SIE DO GNOJU... WIELKA SZKODA, ZE PGR-Y JUZ NIE ISTNIEJA. Pozdrawiam wszystkich zawiedzionych i oszukanych... Mam nadzieje, ze niedlugo polaczymy swe sily przeciw naszym TYRANOM!!!

  • 7: Marta z IP: 78.30.113.* (2011-12-06 12:23)

    czy swiadczenia rodzinne jest rozliczane na dni??

  • 8: iga. z IP: 83.218.115.* (2011-11-30 17:20)

    To Kpina !!!-dodatek 100zł do świadczenie pielęgnacyjnego na 2 miesiące najpierw dają a potem zabiora -śmieszne , a ile kosztuje poświęcenie i zrezygnowanie ze swojego życia -pracy i wszelkich przyjemności życiowych Zwiąsku z opieką nad dzieckiem niepełnosprawnym

  • 9: Qmega z IP: 213.241.9.* (2011-11-29 12:22)

    Co z tego że przyznali po 100 zł,jak jak w GOPSach nie mają pieniędzy,wypłacają zawsze 14 każdego miesiąca ale do tej pory nie wypłacili tej stówki,chciala bym wiedzeć czy mają obowiązek wypłaty tej ( dopłaty ) w każdym miesiącu.Jeżeli Tusk to podniósł to niech daje kase.

  • 10: gabi z IP: 80.51.192.* (2011-11-19 01:54)

    ja o tym dodatku "100 zł" dowiedziałam się dopiero dzisiaj, tzn. po fakcie, sama wychowuję dwoje dzieci, syn niepełnosprawny - autyzm, wymaga takiej opieki i rehabilitacji że nie jestem fizycznie sama wszystkiego na bierząco śledzić w mediach, w pąździerniku kilkakrotnie byłam w Mops w sprawie Specjalistycznych usług opiuekuńczych dla syna gdzie jak zwykle już na sam początek dostałam ustnie od kierownika odpowiedź odmowną. Wtedy nikt z MOPSu mnie nie poinformował o tym dodatku, a my żyjemy tylko z tego świadczenia i renty socjalnej syna plus alimenty 250 zł, w tym miesiącu zrezygnowałam z leków dla syna - cena 100 zł, do kupienia jest opał, za rechabilitację w Ośrodku dla dzieci z Autyzmem płacimy 110 zł miesięcznie. nfz nie prowadzi dla tej grupy chorych refundacji. Zadaniem mops jest wspierać takie rodziny jak nasze, a nie pogrążać, mój syn miałby za te pieniądze leki, zmniejszające stany lękowe, które powodują autoagresję, samookaleczeanie się, zgadzam się ze wszystkimi, że to poniżająca nas kwota, ale jakże potrzebna do minimum egzystencji, czy w mopsie potrafią tylko siedzieć za biurkiem i oglądać zdjęcia na "naszej klasie", tak trudno było do mnie zadzwonić i powiedzieć o tym wniosku. lub przysłać pracownika socjalnego - każdy ma swój teren, mieszkam w małym miasteczku gdzie nie ma takich ciężkich przypadków jak nasz. nie pozwalajmy na to, by nas okradano z godności, nie jesteśmy gorsi od reszty społeczeństwa, wymagajmy by mopsy docierały do nas a nie my bez skutku, zapewnia nam to ustawa

Dowiedz się więcej