statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie do 620 zł

autor: Michalina Topolewska28.09.2011, 03:00; Aktualizacja: 01.10.2011, 10:25
  • Wyślij
  • Drukuj

Z 520 zł do 620 zł miesięcznie ma wzrosnąć świadczenie pielęgnacyjne dla osób, które rezygnują z pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny. To oznacza, że jeszcze więcej osób będzie zainteresowanych ich pobieraniem.

Wczoraj premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu w sprawie projektu budżetu na przyszły rok zapowiedział wzrost wysokości świadczenia pielęgnacyjnego. Obecnie wynosi ono 520 zł miesięcznie. Po zmianie byłoby to o 100 złotych więcej. Wyższe świadczenie miałoby przysługiwać już od listopada, czyli od nowego okresu zasiłkowego.

Zapowiedź premiera może spowodować, że wzrośnie liczba osób uzyskujących taką pomoc. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje bowiem wszystkim zainteresowanym bez względu na dochody osiągane przez członków rodziny, pod warunkiem że sprawują opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem, rodzicem czy dziadkiem i zrezygnują z pracy.

Zniesienie kryterium dochodowego spowodowało, że od stycznia 2010 r. liczba osób pobierających świadczenie zwiększyła się o 93 tys.

Obecnie pobiera je już 161,4 tys. opiekunów. Gminy przyznają, że mają problem z weryfikacją tego, komu pomoc jest przyznawana. Nawet drobiazgowa ocena sytuacji ubiegającego się o nią nie daje bowiem pewności, czy nie dochodzi do próby wyłudzenia świadczenia.

O problemie „DGP” pisał w ubiegłym tygodniu. Przyrost często fikcyjnej liczby opiekunów odbija się na budżecie. Już obecnie państwo wydaje na ten cel ponad miliard złotych.

Dlatego zdaniem ekspertów rząd zamiast podwyższać świadczenie pielęgnacyjne, powinien w pierwszej kolejności odmrozić progi dochodowe, które decydują o przyznaniu zasiłku rodzinnego.

Ponieważ nie są one zmieniane od kilku lat systematycznie maleje liczba najbiedniejszych dzieci, które mogą z nich korzystać.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 80

  • 1: oli z IP: 62.152.145.* (2013-09-05 15:29)

    u nas w polsce tylko tak być może! trzeba być chorym ( tzn mieć stopień niepełnosprawnosci - żeby mieć pracę w ochronie mając już emeryturę lub rentę) takich jest wielu!! jeżeli jestes chory to siedż w domu !! a do pracy jest wielu chętnych !! a osób wymagających opieki osoby drugiej też jest wiele i tu problem z wypłatą swiadczenia przez mops jak to mówią każdy ch.j na swój strój...

  • 2: jjjj z IP: 46.238.243.* (2013-03-18 09:06)

    mam dziecko niepelnosprawne na kture otrzymuje swiadczeniw pielegnacyjne 520zl plus dodatkowe100zl czy od kwietnia dostane podwyzke czy musze zlozyc jakies dodatkowe dokumenty

  • 3: xxxxx z IP: 46.238.243.* (2013-03-18 08:54)

    mam dziecko niepelnosprawne otrzymuje swiadczenie pielegnacyjne w wysokosci520 plus dodatkowe 100zl czy od kwietni otrzymym wyzsze swiadczenie

  • 4: ZOSKA z IP: 87.248.66.* (2012-12-13 18:01)

    ja pobieram 153zl zasiłku pielęgnacyjnego na dziecko niepelnosprawne,czy jak bym zrezygnowala z pracy na rzecz świadczenia pielęgnacyjnego,to zabiora mi to pielęgnacyjne czy moge dostawac jedno i drugie?prosze niech mi ktoś odpowie?/

  • 5: opiekun z IP: 31.174.144.* (2012-06-25 02:32)

    Termin złożenia wniosku o pomoc finansową w wysokości 100 zł został przedłużony z 31 maja 2012 r. do 30 czerwca 2012 r. Zmiany terminu dokonano w treści rozporządzenia z 29 maja 2012 r. (Dz.U. z 2012 r., poz. 641).

    W ramach pomocy bliźnim :) zachęcam wszystkich zainteresowanych opiekunów uzyskaniem tych dodatkowych 100 zł niezależnie czy opiekujecie się "dzieckiem" czy też innym członkiem rodziny (np. matką, bratem, dziadkiem itd). Weźmiecie mnie za szaleńca, bo treść rozporządzenia rady ministrów nie przewiduje literalnie udzielenia wspomnianej pomocy innym opiekunom, niż "matce, ojcu lub opiekunowi faktycznemu dziecka". Jeśli chcecie dostać tę dodatkową pomoc to nie przejmujcie się tym zapisem. Wg mnie każdy opiekun, który ma przyznane świadczenie pielęgnacyjne ma prawo do tej dodatkowej pomocy w postaci 100 zł miesięcznie.

    Nie wiem czy na GP można zamieszczać linki (najwyżej proszę mnie delikatnie napomknąć) ale upubliczniłem "gotowce" mojego autorstwa:

    1. Wniosek do MOPSu o dodatkowe 100 zł (w formacie pdf)

    http://seo-core.ru/showfile-7/wniosek_do_mops_pomoc_100_zl.zip

    2. Odwołanie od decyzji MOPSu o odmowie przyznania dodatkowej pomocy w postaci 100 zł (w formacie doc oraz odt)

    http://seo-core.ru/showfile-9/odwolanie_do_sko__pomoc_100zl.zip

    W pliku z pozycji 2 jest wyjaśnienie, jaki wg mnie jest stan prawny i co należy zrobić aby tusk nie wyrolował opiekunów osób niepełnosprawnych.

    Linki do plików "gotowców" można rozpowszechniać bez ograniczeń. Powodzenia

  • 6: kama z IP: 89.230.234.* (2012-06-24 22:01)

    mysli ze jak da 100 zł to co kuzwa mamy kupic .

  • 7: kama z IP: 89.230.234.* (2012-06-24 21:58)

    te debile nie wiedza ile my matki wydajemy na dzieci niepełnosprawne.niech kuzwa sam tusk spróbuje zyc za 520 zl masakra szkoda słów

  • 8: danuta z IP: 83.26.248.* (2012-05-29 20:17)

    Jak by to tusk miał w rodzinie osobę niepełnosprawną toby może wiedział co to znaczy otrzymywać 153 z,l

  • 9: gosia z IP: 77.114.210.* (2012-05-29 01:45)

    Moi drodzy mam pytanie jestem matką 27 letniej dziewczynki i mam ograniczone prawa rodzicielskie córka ma kuratora społecznego który z kolei ma swoje dziecko niepełnosprawne i nie może na córkę pobierac świadczeń które to nie trafiały do niej tylko do mnie bo córka jest ze mną ta pani mi oddawała przecież decyzją sądu została wybrana na opiekuna mojej córki a że ma swoje dziecko niepełnosprawne to nie może już pobierac zasiłku może mi ktoś wyjaśni o co tu tak naprawdę chodzi.

  • 10: basia z IP: 77.114.210.* (2012-05-29 01:32)

    Moi drodzy wiem cos o tym bo mam córkę specjalnej troski leżącą ma 30 lat i też musiałam zrezygnowac z pracy by się nią zając i byc przy niej 24 na dobę to prawda że rząd tak naprawdę nic nie robi a to że da te 100zł to tylko żeby uciszyc tych którzy się domagają niedługo będą następne wybory i dostaniemy kiełbasę wyborczą więc musimy się nie odzywac bo nam koło nosa przejdzie.Kochani ja nawet nie wiem po ilu latach składkowych mogę przejśc na rente bo w necie nigdzie nie mogę znaleśc może wy wiecie.

Dowiedz się więcej