statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie do 620 zł

autor: Michalina Topolewska28.09.2011, 03:00; Aktualizacja: 01.10.2011, 10:25
  • Wyślij
  • Drukuj

Z 520 zł do 620 zł miesięcznie ma wzrosnąć świadczenie pielęgnacyjne dla osób, które rezygnują z pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny. To oznacza, że jeszcze więcej osób będzie zainteresowanych ich pobieraniem.





Wczoraj premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu w sprawie projektu budżetu na przyszły rok zapowiedział wzrost wysokości świadczenia pielęgnacyjnego. Obecnie wynosi ono 520 zł miesięcznie. Po zmianie byłoby to o 100 złotych więcej. Wyższe świadczenie miałoby przysługiwać już od listopada, czyli od nowego okresu zasiłkowego.

Zapowiedź premiera może spowodować, że wzrośnie liczba osób uzyskujących taką pomoc. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje bowiem wszystkim zainteresowanym bez względu na dochody osiągane przez członków rodziny, pod warunkiem że sprawują opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem, rodzicem czy dziadkiem i zrezygnują z pracy.

Zniesienie kryterium dochodowego spowodowało, że od stycznia 2010 r. liczba osób pobierających świadczenie zwiększyła się o 93 tys.

Obecnie pobiera je już 161,4 tys. opiekunów. Gminy przyznają, że mają problem z weryfikacją tego, komu pomoc jest przyznawana. Nawet drobiazgowa ocena sytuacji ubiegającego się o nią nie daje bowiem pewności, czy nie dochodzi do próby wyłudzenia świadczenia.

O problemie „DGP” pisał w ubiegłym tygodniu. Przyrost często fikcyjnej liczby opiekunów odbija się na budżecie. Już obecnie państwo wydaje na ten cel ponad miliard złotych.

Dlatego zdaniem ekspertów rząd zamiast podwyższać świadczenie pielęgnacyjne, powinien w pierwszej kolejności odmrozić progi dochodowe, które decydują o przyznaniu zasiłku rodzinnego.

Ponieważ nie są one zmieniane od kilku lat systematycznie maleje liczba najbiedniejszych dzieci, które mogą z nich korzystać.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 80

  • 1: smutne ale prawdziwe z IP: 77.89.126.* (2011-09-28 04:58)

    to świadczenie jest i tak za niskie... rodzic chorego dziecka nie może iść do pracy, co to jest 520 zł??? na co to wystarczyć ma???

  • 2: ela46sc z IP: 79.175.230.* (2011-09-28 05:23)

    dwa lata temu pani z mops zaproponowala mi takie swiadczenie , za opieke nad chory,m, nie wstajacym juz ojcem,,, wysmialam ja z tego pomyslu.. powiedzialam ze... zwalniajac sie z pracy, diostane te grosze i czy ja sie z tego utrzymam ?SMIESZNA KWOTA. niech choc dadza ta minimalna place, to i owszem... mozna zrezygnowac z pracy, calkowicie zajac sie taka chora osoba..

  • 3: opikunka po wylewqie.niepelnosprawnego z IP: 178.181.12.* (2011-09-28 08:35)

    od kiedy czy od lissopada tego roku...czy tyko jak zwykle na przyszly rok noy rzad begdzienas w d... opikunkuw i niepelnosprawnych...

  • 4: ewer z IP: 83.19.140.* (2011-09-28 08:39)

    Od 01.01.2012R. WROŚNIE NA MAXA AKCYZA NA PALIWA-CZYLI WSZYSTKO DROŻEJE.

  • 5: 153 ZŁ OD 7 LAT z IP: 77.45.100.* (2011-09-28 09:19)

    PANIE PREMIERZE A DLACZEGO ZAPOMNIAŁ PAN O --ZASIŁKU PIELEGNACYJNYM KTÓRY WYPŁACA OPIEKA SPOŁECZNA W WYSOKOŚCI -- 153 ZŁ--KTÓRY PANSKI RZAD NIE ZWALORYZOWAŁ --A DODATEK PIELEGNACYJNY REWALORYZOWANY JEST COROCZNIE PRZEZ ZUS KRUS KTORY WYPŁACA --DEFAKTO NIBY TO SAMO TYLKO INNY PŁATNIK---DLACZEGO PODZIELIŁ PAN OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE NA LEPSZYCH I GORSZYCH --WSTYD WIELKI ŻE SZUKA SIE OSZCZEDNOSĆI W NAJBARDZIEJ POKRZYWDZONEJ PRZEZ LOS GRUPIE SPOŁECZNEJ---CZY NIE MÓGŁ BY ZUS PŁACIĆ ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY DO RENTY SOCJALNEJ BO RENTE SOCJALNĄ PRZYNOSI LISTONOSZ DO DOMU A PO ZASIŁEK PIELEGNACYJNY TRZEBA SAMEMU IŚC DO BANKU I Z TYCH 153 ZŁ BANK POBIERA JESZCZE PROWIZJE 5 ZŁI TO SIĘ NAZYWA ZIELONE ŚWIATŁO DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH---SAME PAMPERSY W 2011 PODROZAŁY O 22 ZŁ Z ZASIŁEK OD 7 LAT 153 ZŁ

  • 6: Alek z IP: 85.237.161.* (2011-09-28 09:40)

    EWER MA RACJĘ I W POLSCE NIEPEŁNOSPRAWNI SĄ DYSKRYMINOWANI I SĄ TRAKTOWANI JAKO OBYWATELE DRUGIEJ KATEGORII I TO WOŁA O POMSTĘ DO NIEBA! I DLATEGO PROSZĘ W NAJBLIŻSZYCH WYBORACH ZASTANÓWCIE SIĘ DOBRZE NA KOGO GŁOSOWAĆ!

  • 7: telewidz z IP: 77.252.171.* (2011-09-28 09:56)

    A ja słyszałem w telewizji jak premier mówił o zasiłku pielęgnacyjnym (a nie o świadczeniu pielęgnacyjnym) podając kwotę 520 zł i o wzroście o 100 zł.
    Czy GP tego nie słyszała?

  • 8: Matka niepełnosprawnego z IP: 31.60.131.* (2011-09-28 11:00)

    RZĄD TUSKA DYSKRYMINOWAŁ RODZINY Z CHORYMI NIEPEŁNOSPRAWNYMI cały czas !!!
    Gdyby nie wybory i obawa ze PIS moze ich przescignąc tej 100 podwyzki by nie było?
    Bo wczesniej w budzecie nikt nie myslał o tej podwyzce do swiadczenia .DOPIERO TERAZ - wczoraj zrobili korekte i dali te podwyzke i na ,,ŚWIETLIKI"
    NIE GŁOSUJECIE NA NICH BO ONI N IE SA WARCI NASZYCH GŁOSÓW i poparcia.
    ZNÓW NAS BEDA LEKCEWAZYC I DYSKRYMINOWAC !

  • 9: Ola z IP: 217.76.116.* (2011-09-28 12:00)

    CHORY MĄŻ,niepełnosprawny,niezdolny do samodzielnej egzystencji to ktoś gorszy niż chory dziadek!!!Kobiety ,żony opiekujące się chorymi mężami odezwijcie się.Jesteśmy dyskryminowane.

  • 10: 1 GR. INWALIDZKA z IP: 77.45.100.* (2011-09-28 12:16)

    CZY NIKT NIE POBIERA ZASIŁKU PIELĘGNACYJNEGO W POLSCE KTÓRY NIE JEST WALORYZOWANY OD 7 LAT ---TRZEBA KRZYCZEC I SIĘ UPOMINAĆ BO TO JEST NORMALNA DYSKRYMINACJA ODÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH---NASTĘPNA WALORYZACJA ZASIŁKU PIELEGNACYJNEGO JEST PLANOWANA ---JAK BĘDĄ PIENIĄDZE W KASIE PAŃSTWA OD 01.11.2012---A DLA SIEBIE TO MAJĄ NA RÓZNE APASAŻE I DODATKOWE PREMIE ---NIE GŁOSUJCIE NA 1 NA LISTACH BO TO SĄ CI CO ZAPOMNIELI O LUDZIACH CHORYCH I POKRZYWDZONYCH PRZEZ LOS I JESZCZE PAŃSTWO POLSKIE ICH UPOKARZA

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie