Wojskowi odchodzą
– Do tej pory około 7 tys. zawodowych żołnierzy złożyło wnioski o przejście na emeryturę – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Wojska Polskiego.
Dla porównania Ministerstwo Obrony Narodowej planowało, że w tym roku na emeryturę może odejść około 3 tys. żołnierzy. Marian Babuśka nie kryje, że żołnierze mający uprawnienia emerytalne odchodzą ze służby, bo wciąż obawiają się włączenia ich do powszechnego systemu emerytalnego. Tegoroczne zapowiedzi rządu, że ci będą musieli służyć do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego (mężczyźni do 65. roku życia, kobiety do 60.) spowodowały, że z armii odchodzą osoby z najwyższymi kwalifikacjami, posiadające doświadczenie i wiedzę.
– To największa fala zwolnień od 2003 roku, kiedy wprowadzono nową ustawę o służbie wojskowej – dodaje płk Marian Babuśka.
Jednocześnie wskazuje, że żołnierze mający prawo do emerytury zyskają, przechodząc na nią już teraz. W marcu przyszłego roku ich świadczenia zostaną podwyższone o wskaźnik waloryzacji. Stracą natomiast osoby nadal służące w armii.
– Od 2009 roku nasze uposażenia nie wzrosły. A osoba pobierająca świadczenie z zakładu emerytalnego raz w roku może liczyć na około 5-proc. podwyżkę – dodaje.
Wskazuje, że wiele osób rezygnuje ze służby ze względu na brak stabilizacji w armii. Likwidowane i reorganizowane są jednostki wojskowe, a żołnierze są zmuszeni do zmiany miejsca służby.
Policja bez renty
Na emerytury odchodzą masowo również funkcjonariusze MSWiA. Według Małgorzaty Woźniak, rzecznika prasowego MSWiA, tylko w pierwszym półroczu tego roku do Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA wpłynęło 4501 wniosków o przejście na emeryturę. Najgorsza sytuacja jest w policji, gdzie funkcjonariusze wciąż je składają.
– Tak jest po raz pierwszy od lat. Do tej pory policjanci odchodzili na świadczenia w styczniu i w lutym. Obecnie składają wnioski teraz, aby odejść ze służby przed końcem roku. Obawiają się utraty już posiadanych uprawnień – mówi Andrzej Szary, wiceprzewodniczący zarządu głównego i szef NSZZ Policjantów w Wielkopolsce.
Najwięcej niepokoju wywołała zapowiedź rządu, że funkcjonariusze obecnie służący mogą być pozbawieni prawa do zwiększania emerytury o dodatkowe 15 proc. z tytułu inwalidztwa mającego związek ze służbą. Obecnie wśród 135 tys. emerytów pobierających świadczenia z Zakładu Emerytalno-Rentowego prawie 62 tys. otrzymuje emerytury zwiększone z tytułu inwalidztwa. Okazuje się, że w tej grupie aż 44,8 tys. osób ma przyznaną III grupę inwalidzką.
– Rząd w czasie rozmów nad reformą systemu emerytalnego wskazywał, że tylko likwidacja III grupy inwalidzkiej przyniesie miliard złotych oszczędności. Takie zapowiedzi powodują, że osoby, które utraciły zdrowie w czasie służby, nie czekając na zmianę przepisów, odchodzą – dodaje Andrzej Szary.
W 2010 roku na emeryturę przeszło 6 tys. funkcjonariuszy, w tym 1,6 tys. osób mających co najmniej 30-letni okres wysługi emerytalnej. Podobnie jest w MON, gdzie w ubiegłym roku prawie połowa osób, które zdecydowały się na przejście na emeryturę, miała ponad 26 lat służby.
– Zachowanie funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych jest całkowicie racjonalne. Osoby mające konkretne uprawnienia związane z przechodzeniem na emeryturę chcą z nich skorzystać, bo nie wiedzą, co im przyniesie przyszłość – mówi Krystyna Burzyńska-Kaniewska, psycholog pracy.
Dodaje, że jeśli rząd podważa zasadę, że prawo nie działa wstecz, trudno się dziwić, że służby mające zajmować się ochroną państwa, nie mają zaufania do władzy.
Kosztowne szkolenie
– Odchodzą osoby najlepsze. Nikt się nie zastawia, kto przyjdzie na ich miejsce. Już teraz w policji jest ponad 7 tys. wakatów, a jak tak dalej pójdzie, to nie będzie kto miał pilnować porządku na ulicach – mówi Andrzej Szary.
Podobna sytuacja jest w armii, gdzie ze służby odchodzą osoby posiadające najwyższe kwalifikacje, które nie będą miały problemu ze znalezieniem pracy na otwartym rynku.
– Wyszkolenie żołnierza trwa dwa lata i kosztuje milion dolarów – dodaje ppłk Krzysztof Przepiórka z Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM.
Równie kosztowne jest wyszkolenie pilota śmigłowca. Na ten cel trzeba wydać prawie 2,5 mln zł. Tak wysoki koszt wynika z tego, że jedna godzina nauki kosztuje 4 tys. zł.
Jednak eksperci zwracają uwagę, że w Polsce jest za dużo oficerów, ale na emeryturę odchodzą wojskowi różnych szarż. W 2012 roku w armii ma być 120 tys. żołnierzy, w tym 20 tys. osób powinno służyć w Narodowych Siłach Rezerwowych.
misiek heh(2011-10-02 20:05) Zgłoś naruszenie 10
a prawda jest taka ze nabytych juz praw emerytalnych rzad nie ruszy bo by wtedy sie ze..ał gdyby od policjantow do brukseli poplynelo jakies pisemko:P, prawdziwym powodem odejsc sa zamiary zmian sposobu naliczania emerytur, tzn nie wliczac w to 13-stki, obliczac emke od podstawy a nie pelnej pensji, oraz wyliczac srednia z roku lub nawet kilku lat, panom u góry gratuluje swietnego pomyslu wiecej takich a sami bedziecie musieli smigac po ulicy a moze i na poligonie bo nikt nie bedzie pracowal w firmie gdzie pracodawca i rzadzący sa nieslowni, kłamliwi, nie wiem czy w słowniku ludzi cywilizowanych znajduję się wystarczająco obraźliwe słowo mogące oddać moją niechęć do pomysłodawców tych zmian jak i ludzi z firmy ktorzy by tylko zachowac swoje stanowiska wszystkim potakują, wstydzcie sie, zastanawiam sie jak sie czujecie patrzac rano w lustro, ale historia i wyborcy was ocenia
Odpowiedzobywatel(2011-09-28 18:02) Zgłoś naruszenie 00
CZY 45 LAT PRACY NIE POWINNO DAWAC UPRAWNIEN DO EMERYTURY BEZ WZGLEDU NA WIEK
OdpowiedzJazon(2011-10-03 14:07) Zgłoś naruszenie 00
Do: Krytyka absurdów. Chłopie albo jestes takim kretynem albo naiwniakiem jak dwuletnie dziecko. Tusk czyt. PINOKIO, to jaden z największych kłamcow polskiej polityki od czasów III RP. Nie wierze ani w jedno jego słowo. Nie dziwie się mundurowym, bo takim kłamczuchom jak Tusk sie nie wierzy. Kilka razy nas okłamał i po wyborach będzie próbował wciągnąć mundurowych pod ZUS
Odpowiedz2(2011-10-03 10:14) Zgłoś naruszenie 00
No jak tacy jak Ty 1 nauczą się pisać poprawna polszczyzną to my będziemy słuchać. A teraz do szkoły marsz . Bo to co piszesz to może nam przetłumaczysz na polski. No i może przyjdziesz sobie pospać w Policji za te 1500 zeta , wolnych miejsc jest 7tysiecy więc dla ciebie wystarczy a i inteligentnych chętnych już nie ma to sie załapiesz
Odpowiedzprawnik - Szczecin(2011-10-07 08:57) Zgłoś naruszenie 00
Napisałem, ze "nie jestem prawnikiem" - powinno być "nie jestem policjantem" Oczywista omyłka pisarska.
Odpowiedz1(2011-10-03 07:47) Zgłoś naruszenie 00
niech idą nie iwem co im się wydaje casu wolenfgo albo dizałalosć albo gdzieś pracuja a tutaj przychodza odpocząć jak to mówia i samochody pomyć nie przesadzajmy może ktoś się przyjży im racy akkcje zdażają się pare razyw roku a co w pozostałe dni robią powinni iść na 12 godizny system i nie mieli by tych nadgodzić za które teraz się pąłci za spanie bo przeciesz oni spią w noćy
OdpowiedzPP(2011-10-02 15:14) Zgłoś naruszenie 00
jeżeli komuś się wydaję, że w dzisiejszych realiach wytrzyma w służbie więcej niż dwadześcia lat to serdecznie zapraszamy. Obecnie nawet w małych miastach nie mam chętnych do służby. Dla czego więc wszyscy tak na nas plują i popierają pomysły z zabieraniem ? My też mamay rodziny, które przez naszą pracę znoszą wiele wyrzeczeń, na ulicach są często obrażane, nie możemy z rodziną iść do restauracji w mniejszym mieście z obawy, że zostaniemy rozpoznani i publicznie wytykanii palcami . Nawet nasze dzieci po drodze do szkoły muszą wysłuchiwać komentarz np. " co synu psa" Jak wytłumaczyć 7 latkowi, że tak poprostu w Polsce jest . Spóbujcie tego a potem piszcie komentaże ile to biedni na nas płacicie. Moim zdaniem juz za to należą się nam przywileje emeytalne a nie wspomne o obowiązkach słuzbowych .
OdpowiedzJanusz emeryt z Tarnowa.(2011-09-30 16:46) Zgłoś naruszenie 00
Do zniewolony cudami Tuska. Jak Ci się nie podoba demokracja-kapitalizm, rząd Tuska, to mozesz wjechać do krajow trzeciego świata, tam na ciebie czekaja z takimi pogladami jakie napisales.Powiec co ty zrobiles dla Polski czym sie mozesz pochwalic.Mis kolargol, nie kandyduje w wyborach. Jesli rząd Tuska Ci sie nie podoba to powiedz, kto ma byc premieram kto ma w Polsce rządzic . Nie masz prawa wypowiadac sie za słuzby mundurowe, za gorników, i poczte, nie jestes jasnowidzem.Każdy polityk gada i obiecuje.
OdpowiedzDo Janusz emeryt z krakowa(2011-10-02 01:02) Zgłoś naruszenie 00
Jak masz tylko takie rady co by wyjeżdzać z kraju to daj sobie siana chopoku.
OdpowiedzIdz do swojego idola donaldino nie ci da na lekarstwa, podwyższy emeryturke,
pogłaszcze po główce i jeszcze da na pampersy smieszny człowieczku.
Co ty wiesz o życiu co?. Zdejmij okulary i zakręć głową jak ją masz i zobacz co się dzieje. Tysiące mundurowych odchodzi, poczte i górnictwo rozwalają tylko gadac potrafia co to nie zrobia. Jakos nie widze tych cudów no może dla siebie jak robią. Więc przestań pieprzyć farmazony i zbieraj na ogrzewanie zimą bo ci mózg zamarznie
quest(2011-10-02 09:15) Zgłoś naruszenie 00
Co najciekawsze, to od trzech lat nie opłaca się pracować w mundurze. Pensje zamrożone dla mundurowych, 0 - waloryzacji, 0 - podwyżek. Odchodząc na emeryturę zaraz po objęciu władzy przez PO - (po roku władzy podjęli decyzję o zamrożeniu płac) ten że emeryt mając wysługę 60 - 70% teraz po trzech latach emeryt ten ma średnio tyle emerytury co tyrający przez te trzy lata funkcjonariusz (żołnierz). NADMIENIĘ, że przyszłorocznym budżecie także pensje mundurowych są zamrożone. Czyli po przyszłym roku emeryt mundurowy będzie miał więcej emerytury niż mundurowy czynny. PROSZĘ MI POWIESZIEĆ JAKI JEST SENS PRACOWAĆ. Dodam, że tzw budżetówka ma także zamrożone pensje, ale rekompensują to sobie nagrodami lepszymi niż te podwyżki (wiem to z pewnego źródła- pewne starostwo powiatowe).
OdpowiedzTERAZ LANSUJE SIĘ NAUCZYCIELI, którzy potrafili się zorganizować i mają krzykacza Bronisza w związkach zawodowych. NA NEZPIECZEŃSTWO PAŃSTWA I RZĄDZĄCYCH SIĘ NIE ŁOŻY bo rządzący uważają, że te niby nieroby nie odejdą bo nic innego nie umieją i nie dadzą sobie rady w tzw. cywilu. MUNDUROWI MAJĄ ZA TO ZWIĄZKI ZAWODOWE w których siedzą ludzie z byłej komuny (z tą mentalnością), co to dla nich ważne jest tyko, aby dobrze się ustawić. Dlatego sprzedają sprawy ludzi za które powinni walczyć odpowiednio argumentując ich racje na rzecz swoich przywilejów i świętego spokoju ze strony władz.
Trew(2011-09-28 23:57) Zgłoś naruszenie 00
Obywatel - powinno, tak jest na zachodzie, ale nie jest to wina policjantów tylko rządu, powinno być wręcz tak, że jesli zgromadzone składki starczają na np. min. dwukrotność minimalnej emerytury do konca życia ( i komuś to wystarcza) to powinno się odchodzić wcześniej. W niektórych krajach emerytura rządowa jest od 65 roku, ale funkcjonujące fundusz eemerytalne nie mają granicy wypłaty od 65 tylko właśnie 55 - tym zastąpiono wcześniejsze emerytury, u nas jak widać. W GB statystycznie wszyscy odchodzą na emeryturę w wieku 55 lat, mają ją prywatną i pracują na mniejszy etat, zwalniają w tym wieku tempo życia. Ma sens.
OdpowiedzDojdzie do odejść 1/5 stanu i to będzie już na stałe, mając mniej zróbmy więcej, może z tego będą podwyżki, ale będzie to kwota dużo mniejsza niż oszczędności pod koniec 2012 i w 2013 z tytułu mniejszego stanu etatowego.
koordynator(2011-09-28 20:26) Zgłoś naruszenie 00
OBYWATEL ty jesteś tym który cieszy się z długich weekendów i świętami z rodziną, ja nie; pracujesz na nocki lub w weekendy? gdzie pracujesz?
Odpowiedznokto(2011-09-28 20:37) Zgłoś naruszenie 00
Pracodawca określa warunki zatrudnienia. Pracownik, albo się na nie godzi, albo szuka innej pracy. Zmiana warunków zatrudnienia, w trakcie jego trwania jest niedopuszczalna.
Odpowiedzobywatel(2011-09-28 18:01) Zgłoś naruszenie 00
EMEREYTURA DLA SLUZB MUNDUROWYCH MA Z ALEZEC OD WIEKU I LAT PRACY DLACZEGO DLA ZWYKLEGO KOWALSKIEGO ZALEZY TYLKO I WYLACZNIE OD WIEKU
Odpowiedzmadzix(2011-10-03 12:58) Zgłoś naruszenie 00
@ FIX
OdpowiedzZdobycie danych to jedno, a umiejętność interpretacji to drugie.
Do ZUS dopłacamy bo jest rzesza rencistów z niewypracowanymi latami pracy, pseudo chorych na zwolnieniach i zasiłkach chorobowych, rocznych urlopach na poratowanie zdrowia, III grupie inwalidzkiej (powinny być dwie, niezdolny lub częściowo niezdolny), na przedwczesnych emeryturach itp, itd. Ta pasożytująca grupa społeczna to ok 6 mln osób czyli więcej niż emerytów, którzy wypracowali sobie swoje emerytury poprzez regularne odprowadzanie składek. Poza tym emerytów i rencistów ubezpieczonych w ZUSie jest 8 razy więcej niż emerytów ubezpieczonych w KRUS 1,34 mln. Jeżeli więc do KRUS dopłacamy 16mld to do ZUSu powinniśmy dopłacać 128mld, a nie 37mld. Tu nie ma mniejszego zła. Podobnie z resztą grup uprzywilejowanych.
Ponadto rozumiem, że grupy uprzywilejowane płacą podatki jak i inni obywatele, ale tylko oni korzystają z przywilejów, a my musimy do tych przywilejów dopłacać, co jest nieuczciwe społecznie
@prawnik
niestety te grupy społeczne jak mundurowi, górnicy drąży ten sam problem co i inne grupy społeczne takie jak służba zdrowia i pracownicy edukacji, a mianowicie brak wyodrębnienia konkretnych, specjalistycznych grup w tych wielkich ogólnych grupach, bo rozumiem górnika pracującego pod ziemią, żołnierza który jeździ na misje, policjantów z grup specjalnych, chirurgów i lekarzy operatywnych czy nauczycieli pracujących konkretnie z młodzieżą o tyle z przywilejów tych grup korzystają tysiące ludzi którzy pełnią funkcje urzędnicze, administracyjne, 8 godzin w ciszy i spokoju i do domku żadne tam wyczerpujące warunki pracy i to drąży całe nasze społeczeństwo. Że po pieniądze sięgają nie Ci którym się to słusznie należy.
koordynator(2011-09-28 17:23) Zgłoś naruszenie 00
i jeszcze ja, aktualnie choć jest źle to się pracuje bo do 15, 20, 25 lat tak sobie każdy przesuwa odejście; nie biorą pod uwagę, że przy pracy do 65 roku, każdy na którym będzie jeździł przełożony, obywatel, prokurator, jeśli będzie musiał mieć 10 nocek w miesiącu z "buta", jeśli nie spędzi kilku świąt normalnie z rodziną to po roku, dwóch p...dolnie tą pracę i pójdzie gdzie indziej, i znów pieniądze na szkolenie wyrzucone w błoto i trzeba szukać następnego barana
Odpowiedzgenerał(2011-10-01 18:12) Zgłoś naruszenie 00
czytam i nie wierzę, że jeszcze jest tyle sprawnych inaczej jak np; JAREK czy KRYTYK ABSURDÓW. Idźcie wy do do jakiejś czytelni z aktami normatywnymi (dla was dziennikami ustaw monitorami itp) rocznikami statystycznymi i tam sobie poczytajcie. Zobaczycie jakie z was rasowe gamonie. Dowiecie się, że za III grupę nie ma 17% i jakie mają naprawdę przywileje. Kto ma lepsze górnik czy żołnierz lub policjant.
OdpowiedzOdsyłam was do czytelni bo widzę, ze nie potraficie korzystać z internetu, gdzie jest to wszystko. Po zapoznaniu się z dokumentami może zweryfikujecie swoje poglądy i przestaniecie powtarzać głupoty za debilami i oglądać tvn. Czytając ustawy dowiecie się, że w dzikim kraju prawo działa wstecz i wasz IDOL za takim rozwiązaniem głosował. Może zatem zrozumiecie tych ludzi, którzy wiedząc o tym nie chcą się dać wydymać.
Na siebie chłopaki też możecie zagłosować nie wiecie o tym? A to dopiero? takie mądrale?
baran200(2011-09-28 12:40) Zgłoś naruszenie 00
Jeśli rząd nowo przyjętym do służby wydłuży czas i wiek służby to będzie musiał podnieś pensje a co z tymi którzy są w służbie też będą musieli ponieść i po oszczędnościach
Odpowiedzu...ny(2011-09-27 23:15) Zgłoś naruszenie 00
Szkoda,że Ci co tak chetniepo nas "jeżdżą"nie chcieli sami posmakować kiedyś tego Chleba ...
Odpowiedztretre(2011-09-27 22:09) Zgłoś naruszenie 00
Witam.
OdpowiedzPo przestudiowaniu dochodzę do wniosku że to jest planowe działanie likwidacja tzw "zbędnych wakatów " i zastąpienie nimi CIUL (zespołami pracowników cywilnych dostających po 1500 zł - jak dobrze pójdzie.
Pamiętam żę kiedyś było pisane że w Policji ucięto 3000 wolnych zbędnych miejsc pracy (czy cuś takiego) teraz uważam chcą zrobićto samo i tak do może 40 tyś policyjnych miejsc pracy a potem zastąpić ich kim? Młodymi ORMOwcami? bo już nie wiem co Rząd czy inny "użąt" planuje. no po prostu tylko "żonada"