statystyki

Zasiłki rodzinne: w oświadczeniu trzeba wykazać przychód

autor: Michalina Topolewska12.09.2011, 03:00; Aktualizacja: 17.09.2011, 10:04
  • Wyślij
  • Drukuj

Osoba starająca się o zasiłek rodzinny, która składa oświadczenie o swoim dochodzie, musi podać w nim te same dane, które są zawarte w zaświadczeniu wystawianym przez urząd skarbowy.


reklama



reklama


Rodzice, którzy składają wnioski o świadczenia rodzinne lub z Funduszu Alimentacyjnego, mogą od 1 lipca zamiast urzędowych zaświadczeń składać oświadczenia. Taka możliwość dotyczy m.in. dokumentowania wysokości dochodów.

Gminy zwracają jednak uwagę, że nowe brzmienie art. 23 ust. 5a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) oraz art. 15 ust. 4 ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 1, poz. 7 z późn. zm.) wśród składników dochodu, które trzeba wykazać w oświadczeniu, nie zawiera przychodu. Jego wysokość jest natomiast wpisana w zaświadczeniu wydawanym przez urząd skarbowy. Gmina, która otrzymuje takie oświadczenie, musi więc sama występować do fiskusa o podanie kwoty przychodu, bo jest on niezbędny do prawidłowego wyliczenia dochodu rodziny.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, gmina ma prawo wymagać od rodzica wskazania wysokości przychodu, bo na oświadczeniu powinny być wskazane takie same dane jak w zaświadczeniu. Osoba ubiegająca się o pomoc, która zdecyduje się na złożenie oświadczenia, musi więc podać wysokość osiągniętego przychodu, dochodu, składek na ubezpieczenie zdrowotne odliczonych od podatku oraz składek na ubezpieczenia społeczne (odliczonych od dochodu).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 11

  • 1: 153 ZŁ OD 7 LAT z IP: 77.45.100.* (2011-09-12 11:10)

    DLACZEGO OD 7 LAT NIE JEST WALORYZOWANY ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY WYPŁACANY PRZEZ OPIEKE SPOŁECZNĄ I WYNOSI 153 ZŁ --- A DODATEK PIELĘGNACYJNY WYPŁACANY PRZEZ KRUS ZUS COROCZNIE -- DEFAKTO NIBY TO SAMO TYLKO INNY PŁATNIK ---DLACZEGO RZĄD DYSKRYMINUJE OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE I CHORE I PODZIELIŁ NA BIEDNYCH I GŁUPICH I BOGATYCH I MADRYCH

  • 2: darko z IP: 89.73.220.* (2011-09-12 16:12)

    Trzeba roz... ten bajzel za niedługo nikt z pracujących nie otrzyma zasiłku na dzieci itp

  • 3: Karol z IP: 85.221.209.* (2011-09-12 17:07)

    Dlaczego głodowa renta socjalna wynosi 540, 0 2 netto .Ci ludzie ze stopniem znacznym nie mogą pracować a żołądki maja takie same tylko leczenie i rehabilitacja niemożliwa.Posłowie i senatorzy zapomnieli o tych ludziach a głosować na nich namawiają PARANOJA I ROZBÓJ

  • 4: KRIS z IP: 178.217.39.* (2011-09-13 09:04)

    Mój dochód na jednego członka rodziny wynosi 545zł i już nie należy się rodzinne na dzieci niech któryś z tych urzędasów weżmie ten dochód i przez miesiąc pożyje za tą kasę powodzenia

  • 5: Mała z IP: 46.113.255.* (2011-09-13 20:03)

    Również mój dochód wynosi 548 zł i mnie też nie należy się zasilek rodzinny na dwojke dzieci uczących się.Dodam tylko że pracuję na pół etatu a mąż nie ma nawet 1500zl.Pytam się więc kto ten zasiłek dostaje?

  • 6: Iwona K z IP: 89.78.214.* (2011-09-15 16:35)

    Mam pytanie w pazdzierniku 2010 roku mój ośmiomiesięczny synek brał udział w reklamie płynu do kąpieli firma zawarła ze mną jednorazowa umowę o dzieł gdzie zostało mi wypłacone 600 zł jednorazowo za ten udział czy opieka przez to może mi zabrac zasiłek rodzinny i wychowawczy.Więcje już nie brałam udziału to wszystko było jednorazowe.

  • 7: marek z IP: 95.41.118.* (2011-09-26 08:18)

    Mój dochód na osobę od stycznia wynosi 430zł (4osoby) ale składając papiery o rodzinne nie przyznają mi świadczenia dlatego,że oświadczenie z podatku jest za poprzedni rok. W ubiegłym roku dorabiałem jako stróż i wszystko wlicza się na zasiłek w tym roku więc przekroczę o parę złotych na os.Co zrobić żeby uzyskać świadczenie na dzieci w tym roku?

  • 8: jola z IP: 77.253.156.* (2011-09-26 21:56)

    Do Pani Iwony i Pana Marka w składanym wniosku o zasiłek rodzinny powinniście zaznaczyć iż macie dochód utracony toznaczy to co zarabialiście w roku ubiegłym a nie zarabiacie w bieżącym jest to dochód utracony i wzwiązku z tym nie wlicza się go do podstawy naliczenia zasiłku w tym roku.

  • 9: ada z IP: 95.160.209.* (2011-11-02 13:08)

    ******** to eszystko jest *****