statystyki

Zasiłki rodzinne: w oświadczeniu trzeba wykazać przychód

autor: Michalina Topolewska12.09.2011, 03:00; Aktualizacja: 17.09.2011, 10:04
  • Wyślij
  • Drukuj

Osoba starająca się o zasiłek rodzinny, która składa oświadczenie o swoim dochodzie, musi podać w nim te same dane, które są zawarte w zaświadczeniu wystawianym przez urząd skarbowy.



Rodzice, którzy składają wnioski o świadczenia rodzinne lub z Funduszu Alimentacyjnego, mogą od 1 lipca zamiast urzędowych zaświadczeń składać oświadczenia. Taka możliwość dotyczy m.in. dokumentowania wysokości dochodów.

Gminy zwracają jednak uwagę, że nowe brzmienie art. 23 ust. 5a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) oraz art. 15 ust. 4 ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 1, poz. 7 z późn. zm.) wśród składników dochodu, które trzeba wykazać w oświadczeniu, nie zawiera przychodu. Jego wysokość jest natomiast wpisana w zaświadczeniu wydawanym przez urząd skarbowy. Gmina, która otrzymuje takie oświadczenie, musi więc sama występować do fiskusa o podanie kwoty przychodu, bo jest on niezbędny do prawidłowego wyliczenia dochodu rodziny.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, gmina ma prawo wymagać od rodzica wskazania wysokości przychodu, bo na oświadczeniu powinny być wskazane takie same dane jak w zaświadczeniu. Osoba ubiegająca się o pomoc, która zdecyduje się na złożenie oświadczenia, musi więc podać wysokość osiągniętego przychodu, dochodu, składek na ubezpieczenie zdrowotne odliczonych od podatku oraz składek na ubezpieczenia społeczne (odliczonych od dochodu).



  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 11

  • 1: 153 ZŁ OD 7 LAT z IP: 77.45.100.* (2011-09-12 11:10)

    DLACZEGO OD 7 LAT NIE JEST WALORYZOWANY ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY WYPŁACANY PRZEZ OPIEKE SPOŁECZNĄ I WYNOSI 153 ZŁ --- A DODATEK PIELĘGNACYJNY WYPŁACANY PRZEZ KRUS ZUS COROCZNIE -- DEFAKTO NIBY TO SAMO TYLKO INNY PŁATNIK ---DLACZEGO RZĄD DYSKRYMINUJE OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE I CHORE I PODZIELIŁ NA BIEDNYCH I GŁUPICH I BOGATYCH I MADRYCH

  • 2: darko z IP: 89.73.220.* (2011-09-12 16:12)

    Trzeba roz... ten bajzel za niedługo nikt z pracujących nie otrzyma zasiłku na dzieci itp

  • 3: Karol z IP: 85.221.209.* (2011-09-12 17:07)

    Dlaczego głodowa renta socjalna wynosi 540, 0 2 netto .Ci ludzie ze stopniem znacznym nie mogą pracować a żołądki maja takie same tylko leczenie i rehabilitacja niemożliwa.Posłowie i senatorzy zapomnieli o tych ludziach a głosować na nich namawiają PARANOJA I ROZBÓJ

  • 4: KRIS z IP: 178.217.39.* (2011-09-13 09:04)

    Mój dochód na jednego członka rodziny wynosi 545zł i już nie należy się rodzinne na dzieci niech któryś z tych urzędasów weżmie ten dochód i przez miesiąc pożyje za tą kasę powodzenia

  • 5: Mała z IP: 46.113.255.* (2011-09-13 20:03)

    Również mój dochód wynosi 548 zł i mnie też nie należy się zasilek rodzinny na dwojke dzieci uczących się.Dodam tylko że pracuję na pół etatu a mąż nie ma nawet 1500zl.Pytam się więc kto ten zasiłek dostaje?

  • 6: Iwona K z IP: 89.78.214.* (2011-09-15 16:35)

    Mam pytanie w pazdzierniku 2010 roku mój ośmiomiesięczny synek brał udział w reklamie płynu do kąpieli firma zawarła ze mną jednorazowa umowę o dzieł gdzie zostało mi wypłacone 600 zł jednorazowo za ten udział czy opieka przez to może mi zabrac zasiłek rodzinny i wychowawczy.Więcje już nie brałam udziału to wszystko było jednorazowe.

  • 7: marek z IP: 95.41.118.* (2011-09-26 08:18)

    Mój dochód na osobę od stycznia wynosi 430zł (4osoby) ale składając papiery o rodzinne nie przyznają mi świadczenia dlatego,że oświadczenie z podatku jest za poprzedni rok. W ubiegłym roku dorabiałem jako stróż i wszystko wlicza się na zasiłek w tym roku więc przekroczę o parę złotych na os.Co zrobić żeby uzyskać świadczenie na dzieci w tym roku?

  • 8: jola z IP: 77.253.156.* (2011-09-26 21:56)

    Do Pani Iwony i Pana Marka w składanym wniosku o zasiłek rodzinny powinniście zaznaczyć iż macie dochód utracony toznaczy to co zarabialiście w roku ubiegłym a nie zarabiacie w bieżącym jest to dochód utracony i wzwiązku z tym nie wlicza się go do podstawy naliczenia zasiłku w tym roku.

  • 9: ada z IP: 95.160.209.* (2011-11-02 13:08)

    ******** to eszystko jest *****