Wolne miejsca na bezpłatnych studiach nadal czekają na kandydatów. Ci, którzy jutro otrzymają wyniki matury poprawkowej i ją zaliczą, mają jeszcze szansę dostać się na wybrany kierunek. Rekrutację prowadzi m.in. Uniwersytet Warszawski.

Tu czekają miejsca zwłaszcza na kierunkach ścisłych, takich jak: fizyka, energetyka i chemia jądrowa, bioinformatyka i biologia systemów czy inżynieria nanostruktur.

Podobnie jest na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie. Kandydaci przyjmowani są m.in. na tzw. kierunki zamawiane (fizykę techniczną). Jeśli będą najlepszymi studentami, mogą otrzymać specjalne stypendium w wysokości nawet tysiąca złotych miesięcznie. Szkoła ta oferuje też wolne miejsca na wydziałach humanistycznych. Rekrutacja prowadzona jest na filologię polską, rosyjską czy slawistykę.

– Wolnych miejsc jest więcej niż w roku ubiegłym, jednak liczymy, że zajmą je osoby, które w tym roku przystępowały do matury poprawkowej – mówi Anna Guzowska, rzecznik UMCS.

Uczelnie, nawet jeśli mają już zajęte wszystkie kierunki, to nadal prowadzą nabór.

– Mimo że na większości studiów nie ma już miejsc, to prowadzimy rekrutację, bo część osób składała papiery do kilku szkół i teraz wycofuje dokumenty, zwalniając miejsca dla innych kandydatów – tłumaczy Joanna Pająk z Politechniki Wrocławskiej.