statystyki

Czy ekwiwalent za urlop jest oskładkowany

24.10.2007, 10:40; Aktualizacja: 13.02.2008, 17:08
  • Wyślij
  • Drukuj
Z jednym z naszych pracowników z końcem października zostanie rozwiązana umowa o pracę. Pracownik ten nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego i będziemy wypłacali mu ekwiwalent. Czy od ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop należy opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?
Tak

Od ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy pracodawca ma obowiązek naliczyć oraz opłacić składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymywany przez pracownika w związku z wykonywaniem umowy o pracę. Podstawy wymiaru nie stanowi wynagrodzenie za czas choroby oraz zasiłki. Składek nie należy również opłacać od przychodów wymienionych w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W rozporządzeniu tym ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie został wymieniony jako przychód wyłączony z obowiązku opłacania składek.

MARCIN LIPIŃSKI

specjalista od ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego

PODSTAWA PRAWNA

■  Art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

■  Par. 2 ust. 1 pkt. 1-32 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Konferencje, debaty, kongresy