statystyki

Możliwa całkowita likwidacja OFE. Fedak znów dobiera się do emerytur

autor: Grzegorz Osiecki22.08.2011, 03:00

Zamiast na emerytury minister pracy i polityki społecznej chce nasze oszczędności z II filaru – 200 mld zł – przeznaczyć na infrastrukturę. Fedak ma silną pozycję: to ona zaproponowała obniżenie składek do OFE. Rząd protestował, potem wykonał

reklama


reklama


Spowolnienie gospodarcze i spadki na giełdzie powodują, że wraca pomysł likwidacji składek do otwartych funduszy emerytalnych. W wywiadzie dla „DGP” takie rozwiązanie sugeruje minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. Chce także wprowadzić dobrowolność ubezpieczenia w OFE.

Z ponad 235 mld zł zgromadzonych do tej pory przez OFE 83 mld zł jest zainwestowanych na giełdzie. Kilkunastoprocentowe spadki na warszawskim parkiecie obniżyły wartość aktywów w funduszach. – Ich zaangażowanie w akcje wynosi powyżej 30 proc. Musiały więc silnie odczuć wydarzenia na giełdach – komentuje Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao SA.

Od początku roku jednostki funduszy straciły od 3 do 4 proc. wartości, a największe spadki miały miejsce w sierpniu. To jednak wcale nie musi oznaczać tragedii – fundusze inwestują długoterminowo. – Z drugiej strony uzasadnione są oczekiwania, że rząd powinien znaleźć narzędzia zabezpieczające inwestorów przed atakami spekulacyjnymi – mówi prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Dla minister pracy jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby jednak przekazanie składek na rozwój gospodarki, na przykład na infrastrukturę. – Czy stać nas na ryzykowanie oszczędności emerytalnych na giełdach? Uważam, że gdyby 200 mld zł wystawionych ponownie na ryzyko spekulacyjne zainwestować w rozwój kraju, przyszłe emerytury byłyby i pewniejsze, i wyższe – mówi Jolanta Fedak. Zastrzega jednak, że ewentualne decyzje zapadną za dwa lata, gdy przyjdzie czas na ocenę funkcjonowania OFE, milczy więc o szczegółach. Oznacza to, że może zostać zastosowana cała paleta rozwiązań: od ponownego przycięcia składki przez jej redukcję do zera po wariant węgierski, czyli możliwość wycofania przez ubezpieczonych aktywów z OFE.

Z argumentacją minister polemizuje Wiktor Wojciechowski z FOR. – Gdyby pieniądze OFE zostały zainwestowane zgodnie z sugestią pani Fedak, wcale nie musiałoby to poprawić kondycji gospodarki. Przecież inwestycje w giełdę także przyczyniają się do jej rozwoju – mówi nam ekonomista.

Warto się wsłuchiwać w opinie Jolanty Fedak – jednej z najskuteczniejszych ministrów rządu – często bowiem mają one moc sprawczą. To ona pierwsza mówiła o zmniejszeniu składki do OFE. I choć politycy PO najpierw odsądzali ją od czci i wiary, potem zrealizowali jej scenariusz. Dlatego po wyborach – jeśli obecna koalicja się utrzyma – najbardziej prawdopodobne wydają się dwa warianty: zmniejszenie składki lub zatrzymanie transferu pieniędzy do OFE.

Widmo wolniejszego od prognoz wzrostu gospodarczego może skłonić rząd do zrealizowania planów Fedak, ponieważ Ministerstwo Finansów może mieć kłopot ze zbilansowaniem budżetu. Zmniejszenie składki do OFE w maju 2011 r. da budżetowi w ciągu dwóch lat 18 mld zł, co ograniczy zarówno potrzeby pożyczkowe, jak i deficyt. To krok na drodze do zejścia z deficytem finansów publicznych do 3 proc. Kolejnym ruchem mogłaby być pełna likwidacja OFE.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • rewizor(2011-08-22 06:11) Odpowiedz 00

    Zainwestowano w rozwój 2/3 Polski która została sprzedana i ponad 800 miliardów długu.Na co te pieniądze poszły posłowie z PSL siedzący przy korycie od początku 1989 r.Teraz za emerytury się zabierają tylko -najpierw pobudować trzeba śmietniki aby ludzie po waszych pomysłach mieli gdzie szukać żywności.Patologiczny pomysł patologicznych ludzi.

  • Paweł Henryków(2011-08-23 16:10) Odpowiedz 00

    Pani minister Fedak z PSL, członek Rządu sformowanego przez PO, już "załatwiła" pracujących emerytów, w/w Rząd "załatwił" zasiłki pogrzebowe itd. itp. Ale w październiku wybory - Wy decydujecie...

  • mk(2011-08-22 14:54) Odpowiedz 00

    Do mt .Rok ma 12 miesięcy

  • BB Johnson(2011-08-22 15:07) Odpowiedz 00

    A jak powiem państwu (polskiemu) tak: takiego wała. Jak podniesiecie rękę na moje oszczędności w OFE to ja wyjadę płacić podatki w innym kraju i tak czy siak tych pieniędzy nie zobaczycie. A najlepiej obniżcie mi składki, sam potrafię oszczędzać.

  • Gargamel(2011-08-22 15:00) Odpowiedz 00

    Gdyby sen pani Fedak się spełnił, to rzad mógłby budować na potęgę, ale niestety kosztem przyszłych emerytur obywateli, które by były mizerne. Skonsumowanie składek zgromadzonych w OFE zamiast ich transfer powrotny do Fus nie daje żadnej gwarancji na oddłużenie Zus i zarazem bezpieczeństwo naszych przyszłych emerytur. Ciekawe, że postulaty użycia kasy ze składek w celu innym niż wypłata emerytur zawsze były zwalczane jako szkodliwe i oznaczające powrót to praktyk z PRL-u. Jest to po prostu robienie nas w balon.

  • Misia(2011-08-22 16:01) Odpowiedz 00

    Ludzie trzeba ogłosić,że " POSZUKUJEMY DOBREGO i UCZCIWEGO
    GOSPODARZA DLA POLSKI " bo póki co to sami złodzieje

  • ela46sc(2011-08-22 17:18) Odpowiedz 00

    niech ta pani odpier... sie od moich pieniedzy... ku...a... co jeszzce wymysla?? przyjdzie na to ze pzrechodzac na emeryture... ***** DOSTANE... JAKSNY GWINT...

  • Elżbieta 1947(2011-08-22 19:07) Odpowiedz 00

    PIENIĄDZE Z OFFE MOGĄ ZNIKNĄĆ WSKUTEK KRYZYSU SWIATOWEGO
    I ODBICIA TEJ SYTUACJI NA POLSKIEJ GIEŁDZIE !
    CIEKAWE,ŻE NIEMCY , FRANCUZI I BRYTYJCZYCY NIE MAJĄ TAKIEJ
    FORMY PRZYMUSOWYCH SKŁADEK EMERYTALNYCH ,TYLKO ANALOGICZNE JAK NASZ ZUS.
    JEŻELI KTOS CHCE ZROBIĆ SKOK NA TE PIENIĄDZE / W OFFE/ ,TO SĄ TO SPEKULANCI ZAGRANICZNI , A NIE POLSKI RZĄD.

  • 123(2011-08-22 19:42) Odpowiedz 00

    pozwólcie ludziom wrócić do ZUS - emerytura wyliczona przez ZUS (przy takich samych zarobkach) niz ta ZUS +OFE

  • Magda(2011-08-22 19:43) Odpowiedz 00

    Nigdy na nich nie głosowałam .Pogratulować tym co nasz kochany rząd wybrali.Wybory za pasem może teraz coś da się zmienić.

  • Soro(2011-08-22 20:47) Odpowiedz 00

    To ja mam lepszy pomysł dla naszego rządu. Skoro już tak się chcą ponownie rzucać na nasze pieniądze bo są nieudolni i strachliwi w prowadzaniu KONIECZNYCH reform to niech stworzą ustawę na mocy której połowa a za dwa lata całe nasze wynagrodzenie będziemy oddawać do publicznej kasy. Co wy na to?? Ciekawe jaka jest tak naprawdę rzeczywista dziura budżetowa, bo tak na to wychodzi że już jesteśmy bankrutami tylko się o tym nikt nie odważy powiedzieć.

  • Jan helbin(2011-08-22 21:25) Odpowiedz 00

    Tu nie ma co dodać ani ująć w tym kraju jest wielkie dno, piszecie tylko same bzdury i nic nie realizujecie. W Waszych ustawach emerytalno- rentowych wiekszości to sa same buble , zapytajcie mnie którte to Wam odpowiem bo strach mnie ogarnia jak wielkie ilości miał bym pisać.

  • OFE to największy wałek ...(2011-08-22 22:38) Odpowiedz 00

    Na świecie coś takiego jak ofe pobiera opłaty za zarządzenie kasą emeryta przyszłego - w wysokości procentów OD WYPRACOWANYCH przez siebie ZYSKÓW - a w Polszy - a w Polszy od wpłaconych składek ...

    by żyło się lepiej ...
    twórcom tej "reformy" dziękuję
    dziękuję również za j.aja z emeryturami górniczymi, za 35 emerytów z policji i SW, za Mira, Zbycha i innych
    będę pamiętał w październiku

  • dobrze wam tak naiwni(2011-08-22 23:51) Odpowiedz 00

    No to już wiecie z czego muszą uciułać zapowiadane 80 mld przez Rostowskiego?
    Myślą także o kolejnym podwyższeniu vatu i o najgorszym (jesli wygraja to zaraz po wyborach) podatku katastralnym 1-1,5% od wartości ziemi, dzialki, mieszkania, domu.
    A kiedy ta cholerna baba zabierze się za KRUS, w OFE powinni zostac ci co chcą, reszcie - niech dalej glosuja na poparańców - jest szansa że w nastepnych 4 latach "wspaniałej zielonej wyspy" juz nie będzie - szlag ją trafi i nas, a na pontonie będzie donek o jego piłkarska ekipa. Apage satanas!

  • BUGI(2011-08-23 09:44) Odpowiedz 00

    KOLEJNY ZŁODZIEJSKI PROJEKT. LUDZIE CO MOŻEMY ZROBIĆ, ŻEBY SIĘ TEMU PRZECIWSTAWIĆ?

  • offowy(2011-08-28 14:06) Odpowiedz 00

    Do: BUGI
    Politycy słuchają tylko jednego głosu - głosu wyborczego , raz na cztery lata.

  • PracownicA(2011-08-23 16:41) Odpowiedz 00

    przecież to moje pieniądze...gdybym umarła otrzymają je moje dzieci! jakim prawem PO chce sie do nich dobrać???

  • kontra(2011-08-22 10:49) Odpowiedz 00

    OFE powinno być zlikwidowane całkowicie. Ta instytucja została stworzona tylko po to aby jakaś część kolesi miała stalę i nie złe źródło dochodów kosztem społeczeństwa bo jest to nic innego jak dublowanie stanowisk biurowych a Buzek za to powinien ponieść odpowiedzialność bo obywatele z tego tytułu nie mało stracili z tytułu utrzymania pasożytów OFE.

  • monik(2011-08-29 08:20) Odpowiedz 00

    W takim razie proszę oddać moje pieniądze, które przez tyle lat pracy musiałam oddawać do ZUS na fundusz emerytalny, rentowy, chorobowy i wypadkowy (dodam, że z tych ostatnich być może nie skorzystam, a z całą pewnością tych pieniędzy nie zobaczę!!). To jest jawna kradzież!! Inaczej się tego nie da określić!!!
    Najpierw durna reforma ZUSu, która pochłonęła niesamowite pieniądze, a teraz likwidacja OFE, gdzie nasze składki były inwestowane. Ja proponuję tańsze rozwiązanie dla Pani FEDAK - wywalić na zbity pysk wszystkich przemądrzałych ministrów, którzy nie tylko o sprawowaniu rządów nie mają pojęcia, ale nie wiedzą nic o życiu normalnego, zwykłego obywatela. Tu będzie dużo, dużo, dużo oszczędności!!

  • rymer(2011-09-20 17:31) Odpowiedz 00

    Pytam wszystkich popierających powyższy pomysł, jakim prawem zabieracie mi pieniądze z których będę żył na emeryturze? To zupełnie tak jakbym poszedł do banku i bez pytania wypłacił bym pieniądze z konta pani fedak! Zdaje się, że nie była by z tego zadowolona. Paradoks polega na tym że za taka operacje pewnie trafił bym do więzienia, to w takim razie fedak prawo nie obowiązuje! W zusie nie gromadzą się pieniądze, a jeśli więcej osób będzie emerytów niż pracujących, to wiadomo ze z pustego nam nie naleja! Ofe to JEDYNA szansa na zgromadzenie pewnych pieniędzy, a nie wirtualnych jak w zusie! To jest nic innego jak tylko przeniesienie długu w czasie.