Lekarze odbywający staż podyplomowy w szpitalach nie otrzymają w tym roku podwyżek. Na razie nie zmienią się także zasady, na jakich uczą się zawodu po studiach medycznych.

Absolwenci kierunków lekarskich po zakończeniu nauki muszą odbyć obowiązkowy staż podyplomowy. Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Nowe przepisy musiały być wydane, żeby dostosować obowiązujące rozporządzenie z 24 marca 2004 r. w sprawie stażu podyplomowego (Dz.U. nr 57, poz. 553) do ustawy o działalności leczniczej.

Jak podkreśla Katarzyna Strzałkowska, rzeczniczka prasowa Naczelnej Izby Lekarskiej, istotną zmianą jest poszerzenie katalogu dziedzin medycyny objętych stażem o anestezjologię. To oznacza, że młodzi lekarze będą odbywać praktyki cząstkowe z tej dziedziny. Projekt przewiduje, że miesięczne wynagrodzenie lekarza stażysty będzie wynosić 2007 zł. To oznacza, że pensje lekarzy stażystów nie zmienią się. W tej wysokości są wypłacane od 2009 roku.

13-miesięczny staż w szpitalu jest obecnie obowiązkowy dla wszystkich lekarzy, którzy ukończyli szósty rok medycyny. W przyszłości ma się to radykalnie zmienić. W 2018 roku staż podyplomowy zostanie całkowicie zniesiony. Dzięki temu lekarze o rok szybciej będą mogli otrzymać prawo wykonywania zawodu. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. nr 113, poz. 658).