Znaczny upływ czasu pomiędzy zawiadomieniem związku zawodowego a dokonaniem wypowiedzenia, np. z powodu choroby pracownika, może skutkować koniecznością przeprowadzenia ponownych konsultacji związkowych.
Firma chce wypowiedzieć podwładnemu umowę o pracę na czas nieokreślony. W piśmie do zakładowej organizacji związkowej jako podstawę wskazała racjonalizację zatrudnienia i redukcję stanowiska pracy podwładnego. Po jakimś czasie zmieniła jednak powód wypowiedzenia.
Decyzja o zakończeniu przez firmę umowy o pracę na czas nieokreślony wymaga uzasadnienia i współdziałania ze związkiem zawodowym. Współdziałanie to obejmuje obowiązek konsultacji wypowiedzenia umowy osobom zatrudnionym reprezentowanym przez związek, czyli np. będącym członkami zakładowej organizacji związkowej lub pracownikami, którzy zwrócili się do związku, a ten wyraził zgodę na ich obronę.
Zatem firma, która chce wypowiedzieć podwładnemu umowę o pracę na czas nieokreślony, musi wcześniej zawiadomić o tym fakcie organizację związkową.
Nowa konsultacja
W praktyce występują sytuacje, gdy upływ czasu lub zmiana okoliczności w okresie między zawiadomieniem związku a faktycznym wypowiedzeniem umowy rodzą konieczność przeprowadzenia ponownych konsultacji związkowych. Tak może się zdarzyć, gdy np. w firmie nie ma już potrzeby przeprowadzania zwolnień z przyczyn organizacyjnych, które w pierwszym piśmie do związku wskazywane były jako uzasadniające takie wypowiedzenie.
Podobnie gdy zmienił się powód uzasadniający rozwiązanie z podwładnym za wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.
Dodatkowo należy wskazać, że ponownej konsultacji wymaga też wypowiedzenie umowy o pracę z innej przyczyny niż podana poprzednio – po ponownym przywróceniu pracownika do pracy (wyrok SN z 12 stycznia 1998 r., I PKN 454/97, OSNAP 1998/22/654).



Działanie związku
Pracodawca nie ma takiej powinności, jeżeli pracownicy wprawdzie należą do ponadzakładowej struktury związkowej, lecz na terenie zakładu nie została utworzona organizacja zakładowa.
W sytuacji gdy podwładny jest członkiem związku zawodowego, pracodawca nie ma obowiązku współdziałania z inną organizacją niż ta, która prezentuje zatrudnionego (wyrok SN z 7 maja 2007 r., II PK 305/06, OSNP 2008/9 – 10/131).
Podstawa prawna:
Art. 232, 38 i 41 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
Art. 30 ust. 1 – 3 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 854 z późn. zm.).