statystyki

Kiedy przysługuje emerytura pomostowa

autor: Opracował Leszek Jaworski17.08.2011, 10:22; Aktualizacja: 17.08.2011, 11:14

Do emerytury pomostowej uprawnia praca wykonywana w szczególnych warunkach związana jest z czynnikami ryzyka, które mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenia zdrowia.

Reklama


Reklama


Wykonywanie czynności na stanowisku mechanika nie jest pracą w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Czytelnik jest mechanikiem w elektrociepłowni. Pracodawca nie umieścił tego stanowiska w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. To z kolei uniemożliwia mu uzyskanie emerytury pomostowej. Czytelnik odwołał się do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Inspektor pracy przeprowadził kontrolę stanowiska pracy i ocenę wykonywanych czynności. Stwierdził, że praca mechanika nie spełnia powyższych warunków.

– Nie zgadzam się z tą decyzją. Czy inspektor pracy miał rację – pyta pan Włodzimierz z Bydgoszczy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Opolu w wyroku z 26 maja 2011 r. (II SA/Op 17/11) na podstawie badań warunków pracy na stanowisku mechanika dokonanych przez państwową inspekcję pracy zgodził się z poglądem tego organu, że nie jest ona wykonywana w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

WSA przypomniał, że praca wykonywana w szczególnych warunkach związana jest z czynnikami ryzyka, które mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenia zdrowia. Najczęściej chodzi o wykonywanie czynności, które ze względu na procesy technologiczne lub siły przyrody stawiają pracownikom wymagania przekraczające ich możliwości. Te z kolei zmniejszają się wraz z wiekiem pracowników w stopniu utrudniającym im pracę.

Wykaz takich prac określa załącznik nr 1 do ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych. Prace wykonywane w szczególnych warunkach ze względu na siły przyrody to te wykonywane: pod ziemią, na wodzie, pod wodą, w powietrzu. W art. 3 ust. 1 ustawa wymienia natomiast procesy technologiczne, które znacznie utrudniają pracownikowi wykonywanie zadań. Są to np. praca wykonywana w warunkach zimnego klimatu (poniżej 0 st. C), w podwyższonym ciśnieniu atmosferycznym oraz bardzo ciężkie prace fizyczne związane z bardzo wysokim obciążeniem statycznym wynikającym z konieczności wykonywania zadań w niezmiennej pozycji.

Za pracę w szczególnych warunkach ustawa w art. 3 ust. 3 uznaje także pracę wymagającą wysokiej odpowiedzialności oraz sprawności psychofizycznej, których możliwość wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Ważne!

Praca niewymieniona w załącznikach nr 1 i 2 do ustawy nie uprawnia do emerytury pomostowej

Podstawa prawna

Art. 3 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. nr 237, poz. 1656 z późn. zm.).

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 26 maja 2011 r. (II SA/Op 17/11).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • smieciaz(2013-02-07 21:34) Odpowiedz 00

  Kaczynskiego na prezydenta niech rozliczy tuska ;)

 • Niewolnik(2014-02-25 12:54) Odpowiedz 00

  ''PO''LSZEWIZM NISZCZY LUDZI I PAŃSTWO POLSKIE

 • A co z osabami...(2011-08-17 12:38) Odpowiedz 00

  odpowiedzialnymi za zabezpieczenia bloków energetycznych i automatykę w miejscach gdzie ze względu na złe warunki pracy pracownicy stali nie powinni być zatrudniani lub nie powinni tam przebywać.
  Ich również nie ma w wykazie!!!

 • Z Gazety Prawnej ..........(2011-08-17 13:13) Odpowiedz 00

  Starsze osoby tracą pracę. Wśród 55-latków bezrobocie wzrosło o 16,3 proc.

  W pierwszym kwartale tego roku ponad 219 tys. osób powyżej 55. roku życia było zarejestrowanych jako bezrobotni. To aż o 16,3 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z najnowszych danych GUS.

 • BARAN(2011-08-17 13:45) Odpowiedz 00

  RÓB A GARB CI WYROŚNIE, ROBOTA LUBI GŁUPIEGO ,A PIENIĄDZE MĄDREGO

 • Kłamstwo..........(2011-08-17 12:26) Odpowiedz 00

  Rząd Donald Tuska w temacie osób zatrudnionych w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy przekracza już wszelkie wyobrażenia.

  Osoby te w dekadach rządów komunistycznych i postkomun lat 80 ,90 ,2000 były zmuszane do pracy przy produkcji energii w soboty ,niedziele,święta i inne dni . Znaczna ilość takich pracowników ma przepracowane za te lata nawet po 1000dni w ponad-ustawowym czasie pracy ( tj. faktycznie nadpracowane 5 lat pracy licząc roczne dniówki robocze) w warunkach szczególnie szkodliwych i niebezpiecznych przy remoncie i eksploatacji bloków energetycznych . Takie to były wówczas czasy !!
  Donald stwierdził ,że Ustawa o prawie do wcześniejszej emerytury dla takich osób musi być zmieniona gdyż nikt w przeszłości nie odprowadzał do ZUS-u za te osoby dodatkowych składek w związku z Ich przywilejem emerytalnym. Zaraz po tej wypowiedzi Premier kiboli rozpoczął wyprzedaż państwowych zakładów pracy budowanych onegdaj z zysków które od tych ludzi inkasował BUDŻET zamiast odprowadzać je jako składki do ZUS za tak zatrudnionych.

  Doprowadzono do zupełnego absurdu : Minister Fedak jako kobieta ( w wieku60 lat) odejdzie wcześniej na emeryturę (choć prace o prawdziwych warunkach szkodliwych i niebezpiecznych zna tylko z Internetu) ,--niż ludzie którzy od lat 80 są zatrudnieni na stanowiskach remontowych i eksploatacyjnych przy blokach energetycznych w warunkach dotychczasowo uznawanych za szkodliwe i niebezpieczne i dodatkowo pracowali jak jeszcze raz podkreślam w przeszłości nawet około 1000 dni czyli 5lat roboczych w nadgodzinach!!!- Cóż to za społeczna sprawiedliwość?--cóż to za jaskrawe bezprawie!

  Ustawa o pracownikach zatrudnionych w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy została już zmieniona -nowa - nie dość ,że nie uwzględniała Ona faktycznego czasu pracy tych pracowników zatrudnionych w przeszłości w zakładach energetycznych ale dokonano swoistego przemianowania stanowisk - zmieniono doktrynę zapisów USTAWY– (de/fakto ustawa znowelizowana zamieniła uprawnienia dla pracowników z osób zatrudnionych w niebezpiecznych i szkodliwych warunkach pracy na osoby których błąd w pracy może zaszkodzić gospodarce lub środowisku naturalnemu. np. nastawniczowie bloków energetycznych czy decydenci !) Innym osobom faktycznie zatrudnianym w niebezpiecznych i szkodliwych warunkach uprawnienia odebrano .Chyba tylko dlatego ,że w myśl nowej doktryny obecnych VIPów takich złych warunków się obecnie i z przeszłości nie wykazuje!!!

  ...jak łatwo jest sobie wyobrazić pracownicy tak dotychczas zatrudnieni mają często już kłopoty ze zdrowiem a co za tym idzie mają problem z dopuszczeniem przez lekarzy zakładowych do pracy na Ich stanowiska pracy a przypomnijmy”" Przeciwwskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o prace -wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 "- pracodawcom już często tacy wyeksploatowani pracownicy nie są potrzebni więc co rząd Donalda Tuska zamierza z Nimi zrobić - ???

  Ja się domyślam -nie na darmo był Donald Tusk ostatnio w Oświęcimiu - chciał się dowiedzieć jakie są tam możliwości przerobu i czy żyje tam jeszcze lekarz MENGELE.

 • Kuba..........(2011-08-17 12:34) Odpowiedz 00

  ...Wszyscy słyszeliście jak Donald Tusk zapewniał Policje i Wojsko,że uprawnień emerytalnych w trakcie służby się nie zmienia i ,że zmiany mogą dotyczyć nowo wstępujących do służby ---lecz już dla Robotników zatrudnionych przez 25 -30 lat w warunkach szczególnych i niebezpiecznych tej miarki nie zastosował . Zmienił ustawę emerytalną w trakcie Ich zatrudniania -wstecznie -okradając tak często spracowanych ludzi.

 • Kuba(2011-08-17 12:52) Odpowiedz 00

  Tusk doprowadził do kryzysu zaufania do systemu ,do ZUS ,do ubezpieczycieli -zniszczył fundusz demograficzny ,nabrał pożyczek ,zadłużył kraj i opowiada wszystkim że muszą dłużej pracować gdy On jako pierwszy KIBOL RP buduje za tą kasę nikomu nie potrzebne na dłuższą perspektywę boiska.

  Tusk okradł zatrudnionych w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy podpuszczając większość społeczeństwa przeciwko tak pracującej mniejszości a POlicji i Wojsku tłumaczy że tak się nie godzi zmieniać przepisów w trakcie zatrudnienia. .

  Tusk narobił długów w budżecie Państwa tak bardzo kolosalnych że już nikt nie wierzy w jakikolwiek system. Każdy Kto może oszukuje ,unika ZUS-u i pracy na biało -PO co ma robić na tego kibola który roztrwaniając kasę wpłaconą do ZUS-u nic nie pozostawi poza wątpliwej jakości boiska.

  Czy przejmował się prawami robotników,czy przejmował się faktem że ludzie Ci mają nierzadko przepracowane po kilkaset Dni -dni POnadustawowych w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych , Czy przejmował się faktem że ludzie Ci mają zrujnowane taką pracą zdrowie , że POwiększają po długoletniej pracy grono bezrobotnych zamiast cieszyć się wcześniejszą emeryturą ? Nie był już taki wrażliwy .
  Ministerstwo Pi PS poinformowało mnie iż emerytura POdmostowa nie ma zależeć od szkodliwych warunków pracy gdyż za te należy sądzić pracodawce -tylko jak sądzić za lata 80,90 czy dekadę 2000 skoro przedawnienie roszczeń mija po 3 latach -mister Fedak ?? - zastanowiłaś się . Przecież to tym ludziom rekompensować miała ustawa w starym brzmieniu !!!

  Nowa Ustawa każe Nam się sadzić z pracodawcami -prawda jest taka ,iż Oni nie uznają nawet stanowisk bezspornych wyszczególnionych w tej nowej ustawie – nie mówiąc już o sprawach spornych . Pracodawcy wiedzą ,iż jak któryś z pracowników fiknie to istnieje dziś wiele sposobów na pozbycie się Ich . A gdzie Oni mając 50 i więcej lat znajdą pracę? Nie wierzę w to żeby Donald nie zdawał sobie z tego sprawę. Nie wierze w to aby był tak głupi. Donald musiał wiedzieć ,że krzywdząc tak spracowanych ludzi doprowadza do niewyobrażanego absurdu .
  Tak więc Donald Tusk i jego Poplecznicy to zwyczajnie banda złodziei POlitycznych i ignorantów!
  Jak Go rozliczyć za te krzywdy?

 • Wykaz(2011-08-17 13:10) Odpowiedz 00

  Wykaz Osób zatrudnionych do obecnej emerytury POdmostowej jest bardzo nieprecyzyjny. Nie dość ,że zmieniono zasady w trakcie "gry" to jeszcze zmuszono pracowników aby się Sądzili -Kto dziś to zaryzykuje?
  Wykaz ten jest także kolesiowski -gdzie indziej w nim wskazuje sie dość dokładnie po kolesiowsku np dyżurny Ruchu taboru kolejowego a np brak dyż ruchu elektrociepłowni np Mistrzowie Utrzymania ruchu kolejowego a np: mistrzów utrzymania ruchu zakładów energetycznych wprost brak.
  Kolesie układali ten wykaz dla kolesi.
  Inną kwestią jest fakt ,że nie podlega on (ten wykaz) kontroli sądowej .
  Tak jakby grupa trzymających władze która go układała to były jakieś OMNIBUSY NIEOMYLNE. Brak w wykazie automatyków ruchowych czyli osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Bloków energetycznych za pomiary i za zabezpieczenia . Przecież większość z tych prac może doprowadzić do wielkiego ***** dub na kotłach wysokociśnieniowych czy fruwania wirnika Turbogeneratora po okolicy zakładu energetycznego (nie zadziałanie zabezpieczeń przesuwu osiowego).
  Tak więc Zmiany dokonane przez Rząd Donalda Tuska to zwykła kradzież ,oszustwo i zwyczajna podłość.

 • JJ(2011-08-24 20:10) Odpowiedz 00

  EMERYTURY POMOSTOWE


  Zainicjowana przez prezydenta nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych umożliwia ponowne przeliczenie emerytury osobom, które zdecydują się na zawieszenie emerytury z dniem 1 października mówi Wóycicka. Dotyczy to również osób, które przeszły na emeryturę w okresie od 8 stycznia 2009 r. do końca ubiegłego roku jednocześnie kontynuując pracę u tego samego pracodawcy bez rozwiązania stosunku pracy. Te osoby, o których mowa wyżej, jeśli zdecydują się na odejście na emeryturę pełną bez możliwości łączenia jej z pracą będą miały przeliczone ponownie emerytury, które co prawda będą dużo wyższe niż na dotychczasowych zasadach. Wynika to m.in. z wysokiego wpływu składek na Fundusz Rezerwy Demograficznej zaznacza Wóycicka. Przeliczona emerytura zostanie tylko raz, później nie będzie możliwości jej ponownego przeliczenia. Zaś osoby, które będą w dalszym ciągu kontynuować zatrudnienie mogą mieć problemy z przeliczeniem emerytury zawieszonej i odwlekanej na okres kolejnych m.in. 18 miesięcy (skutkiem mogą być niższe wpływy na FRD i zablokowanie wypłat świadczeń). Nie jest też prawdą, że waloryzacja w 2012 r. osiągnie stan 4%, chyba, że więcej osób odejdzie na emeryturę już 1 października i nie będzie kontynuowało zatrudnienia. Wówczas wyższe wpływy z FRD zaowocują lepszą waloryzacją rok rocznie, a osoby pozostające po 1 października 2011 r. na emeryturze zyskają na tej waloryzacji. Powyższe zmiany uwzględniają również osoby otrzymujące emerytury pomostowe na dotychczasowych zasadach. Jeśli osoba otrzymująca emeryturę pomostową nie przejdzie na pełne świadczenia po 1 października 2011, i w dalszym ciągu będzie kontynuowała zatrudnienie ZUS wstrzyma wypłatę świadczeń po tym terminie, oraz przeliczy tylko raz, będzie to skutkowało też jej niższą waloryzacją rok rocznie, w skrajnych przypadkach doprowadzając do zablokowania wypłaty, co uzależnione jest od wskaźnika FRD i wskaźnika Funduszu Emerytur Pomostowych po upływie 18 m-cy od zawieszenia.

 • pracownik-niewolnik(2011-12-05 14:32) Odpowiedz 00

  Emerytura w wieku 60-lat !!! A kto chce dłużej pracować to jego wola !! jak mu zdrowie pozwala to nawet 100-lat i jeden dzień dłużej.

 • bodic(2011-12-20 12:23) Odpowiedz 00

  Jak Tuska wybraliście to tak teraz macie. Młody - Sprawny - Ładny - HA HA HA

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane