statystyki

Można zwolnić z pracy za zaniedbanie procedur

09.08.2011, 03:00; Aktualizacja: 09.08.2011, 07:33

Rażące niedbalstwo może być przyczyną rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Reklama


Reklama


Pracownica dopuściła się rażącego zaniedbania. Poprzez niezachowanie przez nią określonych procedur w pracy substancje używane w laboratorium dostały się do wdychanego powietrza. Wszyscy pracownicy trafili do szpitala.

Zwolnienie dyscyplinarne możliwe jest, gdy zaistnieją sytuacje przewidziane w kodeksie pracy. Należy do nich m.in.: ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. W przedstawionej na wstępie sytuacji pracownica naruszyła regulamin pracowni (zaniedbała swoje obowiązki), czym dopuściła do ciężkiego naruszenia życia i zdrowia pozostałych pracowników. Za ten czyn oprócz dyscyplinarnego zwolnienia grozi jej odpowiedzialność karna.

Wyrok Sądu Najwyższego z 2 czerwca 1997 r., I PKN 193/97 (OSNP 1998/9/269), wskazuje, że najtrudniejszą do ustalenia przesłanką jest ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Zwolnienie z tego powodu musi być uzasadnione szczególnymi okolicznościami, które polegają na złej woli lub rażącym niedbalstwie pracownika, a nie na błędnym przekonaniu o działaniu w interesie pracodawcy.

Z kolei w wyroku z 27 października 2010 r. (III PK 21/10, niepubl.) Sąd Najwyższy uznał, że ocena, czy naruszenie obowiązku jest ciężkie powinna uwzględniać stopień winy pracownika oraz zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Oceny tej należy dokonywać, mając na uwadze ogół okoliczności, które umożliwiają określenie jego stosunku do obowiązków, a nie tylko jego jednorazowe zachowanie.

Z tego samego orzeczenia wynika, że rażące niedbalstwo jako element ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych to przykład winy nieumyślnej, która polega na całkowitym ignorowaniu przez pracownika następstw jego działania (jeżeli rodzaj wykonywanych obowiązków lub zajmowane stanowisko nakazują szczególną przezorność i ostrożność w działaniu). Natomiast wina umyślna wyraża się w tym, że pracownik chce przez swoje zachowanie wyrządzić szkodę pracodawcy lub co najmniej świadomie się na to godzi.

Ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych jest także np.:

● przebywanie w pracy w stanie nietrzeźwości,

● nieusprawiedliwienie nieobecności,

● prowadzenie działalności konkurencyjnej czy odmowę wykonania polecenia.

Ewelina Stańczyk-Malicka

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • ewa(2011-08-09 13:46) Odpowiedz 00

  Lepiej zmiencie kodeks pracy na korzyśc dla ludzi pracy a nie dla prywaty. Umowy bezwględnie musza byc podpisywane z pracodawca co najmniej na trzy dni PRZED PODJECIEM PRACY !!!

 • absolwent(2011-08-09 08:53) Odpowiedz 00

  No zaj***ście po prostu. mega poziom widzę - słyszał jakiś prawnik praktyk o winie nieumyślnej kiedyś ? I opisywanie winy umyślnej słowami z kk ??!! Co za androny !!! Rażące niedbalstwo, to rażące niedbalstwo - KROPKA. Istnieje też coś takiego jak lekkomyślność. Nie istnieje natomiast wina nieumyślna !!! Redaktorze NIEUKU idź się dokształcić !

 • lecimytupolewem(2011-08-09 13:10) Odpowiedz 00

  rażące zaniedbanie procedur na lotnisku w Smoleńsku: brak oficerów BOR
  wobec powyższego na pysk Millera i Klicha oraz ich szefa Tuska trzeba było wywalić i to już 11 kwietnia 2010 r.

 • wika(2011-08-09 16:23) Odpowiedz 00

  Proponuję podpisać umowę o pracę, udzielić urlopu przygotowawczego,skierować na badania,zapłacić,dać na badania 7 dni ,płatne.Przeprowadzić szkolenie wstępne,2 dni,i zacząć pracę od najbliższego poniedziałku po całej procedurze.Pracodawcy , proszę znależć pracę dobrze płatną w Szwajcarii, potrzebne będą pieniądze na nowozatrudnionych.

 • Krwiopijca Pracodawca(2011-08-09 18:11) Odpowiedz 00

  Popieram wika (poz 4). Nadmiar przywilejów jest prostą drogą do dyskryminacji, co warto sobie uświadomić.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane